PEEL EN MAAS weekblad voor venray en omstreken buitenland binnenland IN DUITSCHLAND ALLES VOOR FRONT EN FABRIEK Duitsche troepen zijn Slowakije binnengerukt IN HET VERLEDEN LIGT HET HEDEN IN 'T NU WAT WORDEN ZAL GOED VOORGAAN, DOET GOED VOLGEN DISTRIBUTIE-NIEUWS. 3e inlevering van de boter bonnen 31a en b. Brandstoffen voor kook- doeleinden. Wat is een rantsoen vleesch f 5000 voor een moord. 65e Jaargang No 85 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 2 Sept. 1944 Advertenties 12 ct. per 3 mm. Vraag on aanbod 10 ct. per 3 mm. Vraag en aanbod-betrekkingen 8 ct. per 3 mm. Abonne mentsprijs: Venray 70 ct buiten Venray 80 ct. per 3 md., losse numm. 6 ct. Naar de Rijksgevohnachtigde voor de totale oorlogsinspanning, Rijks minister dr. Goebbels, mededeelt, zullen in de toekomst eigenlijk nog alleen film en radio aan de soldaten aan het front en aan de werkenden in het vaderland ontspanning bren gen en cultureele waarden over brengen. Deze bereiken met het minste gebruik van menschen en materiaal de grootst mogelijke krin gen van het Duitsche volk. Bepaald wordt Alle theaters, variété's, cabarets en tooneelscholen moeten voor 1 September 1944 gesloten wor den. De desbetreffende .„Fachschaften" en vakgroepen worden opgeheven en het particuliere tooneel-, zang en dansonderwijs wordt gestaakt. Alle circusondernemingen op eenige na, welke noodig zijn voor behoud van het waardevolle dierenbezit, worden stilgelegd. De vrijkomende krachten zullen, voor zoover zij voor den oorlog bruikbaar zyn, aan de strijdende troepen worden toege voegd. Alle anderen worden in wa pen- en oorlogsproductie gebruikt. Alle orkesten, muziekscholen en conservatoria staken, met uitzonde-, ring van eenige leidende lichamen, waaraan ook de omroep voor de uitvoering van zijn programma's dringend behoefte heeft, hun artis- tieken arbeid. Hun leden worden op dezelfde wijze als die van de stil gelegde tooneel-ensembles aan de weermacht toegevoegd, respectievelijk in de wapenindustrie gebruikt. Op het gebied van de beeldende kunst worden om dezelfde reden kunsttentoonstellingen en wedstrij den gestaakt en academies, kunst- hoogescholen, alsmede de particuliere kunst- en schilderscholen, gesloten. Publicaties op het gebied schoone letteren, amusements- en aanver wante lectuur worden gestaakt. De dagbladpers wordt verder in gekrompen. Vergaande fusies moeten plaats vinden. De door de N.S.-gemeenschap Kraft durch Freude verzorgde „Truppen- betreuung" wordt gestaakt. Een groot aantal vakscholen, welke niet rechtstreeks voor den oorlog belangrijke doelen dienen, zooals bijv. huishoud- en handelsscholen, worden tot nader order gesloten. Ook aan de hoogescholen vinden vanuit het gezichtspunt der oorlogsnoodza- kelijkheid vergaande inkrimpingen plaats, waardoor verscheidene tien duizenden mannelijke en vrouwelijke studenten voor de oorlogsindustrie gebruikt zullen kunnen worden. Met ingang van 68e distributie periode, op 16 October 1944, wordt de nieuwe verzamelkaart voor le vensmiddelen ingevoerd. Deze veree- nigt de belangrijkste kaarten voor brood, vleesch, vet enz., welke tot dusver afzonderlijk werden verstrekt. Daardoor zal een besparing van 300 millioen levensmiddelenkaarten per distributieperiode worden bereikt. Tot volledig gebruik van arbeids kracht wordt de arbeidstijd bij de openbare bestuursinrichtingen en op de bureaux in 't econo misch leven uniform op ten minste 60 uur per week gesteld. Onmiddellijk ingaande wordt een algemeen verbod van vacantie afge kondigd. Van dit vacar.tieverbod zijn uitgezonderd vrouwen, die het vijf tigste en mannen, die voor 31 De cember 1944 het 65e levensjaar heb ben bereikt. In geval van overlijden of levensgevaarlijke ziekte van den echtgenoot, de grootouders, oudeis of kinderen, bij bevalling der echt- genoote of om andere dringende redenen kan het gebruikelijke korte verlof verleend worden, onder aan legging van een strengen, doch rechtvaardigen maatstaf. In dringende gevallen moet met name aan ernstig gewonden, vrouwen en jeugdige personen bij ziekte of ter vermijding van ernstige schade voor de gezondheid by verlof worden gegeven. De bepal.ng inzake „Familiënheimfahrten en „Familiënbesuchfahrten blyven van kracht. T ..Ko ,„i De Rijksminister van -Justitie zal een verordening uitvaardigen tot bo veiliging van de totale oorlogsin spanning, krachtens welke met ge vangenisstraf en boete, of met eei van beide, gestraft kan worden de gene, die opzettelijk of door nalatig heid een gebod of verbod ovel"'ie°?i' dat is opgenomen in een gerechteiyK voorschrift inzake maatregelen tot uitvoering van de totale oorlogsin spanning^ondere gevallen kan tucht huis- of'doodstraf worden uitgespro ken. De gemeenschappelijke oorlogs inspanningen zyn met stechts een kwestie van vrijwilligheid. Er wordt zorg voor gedragen, dat de lasten welke er mee gepaard gaan, ïecht vaardig verdeeld worden. - De moeilijkhedén in Roemenië vormen ook een van de punten, wel ke Duitschland's positie in deze fase van den oorlog zeer moeiluk maken. Men kan zich nog geen juist beeld vormen van den toestand in dit mnd, maar een paar berichten lichten toch iets op van den sluier, welke daar over een chaos hangtRoemeensclie troepen vechten hier en daar tegen de Duitsche, andere blijven aan Duit sche zijde vechten en ten slotte: liet Duitsche gezantschap te Boekarest is door Roemeensche troepen en politiestrijdkrachten omsingeld De weeromstuit van dat alles is aan 't front reeds zichtbaar: de Duit sche troepen moeten posities prys- geven en de bolsjewisten kii.igen successen in den schoot geworpen. Thans blijkt, dat de Sovjet-regeer ing reeds in April van dit jaar de volgende zes voorwaarden voor den wapenstilstand aan de Roemeensche regeering van maarschalk Antonescu had voorgelegd: 1) Breken met de Duitschers en gemeenschappelijke strijd van de Roe meensche troepen en die van de go allieerden met inbegrip van hetroode ieg6r. 2) Herstel van de Sovjet-Roemeen- sche grenzen volgens het verdrag van 1940. 3) Schadevergoeding aan de Sovjet- Unie voor de schade, welke door de gevechtshandelingen en door de be zetting van 't Sovjetgebied door Roemenië veroorzaakt is. 4) Terugvoering van alle geallieer de krijgsgevangenen en geinterncer- 5) De garantie van vrije beweging op Roemeensch gebied voor alle Sov jettroepen, alsmede garantie voor de geallieerde troepen om zich vrij in elke richting te bewegen, wanneer de militaire toestand dit noodzakelyk zou maken, waarbij de Roemeensche regoéring allon mogelijken steun dooi eigen verkeersmiddelen te land, te water, alsmede in de lucht moet verleenen. 6) Instemming van de Sovjet-re- geering met de annuleering van de Weensche scheidsrechterlijke uit spraak inzake Transylvanië en met de hulpverleening bij de „bevrijding van Transsylvanië. Deze voorwaarden werden door de vroegere Roemeensche regeering van maarschalk Antonescu van de hand gewezen. De Roomeensche koning Michael en de nieuwe Roeryeensche regeering van generaal Senatescu- hebben hun instemming betuigd met de aanvaar ding van deze voorwaarden. Yan offlcieele zijde wordt mede gedeeld, dat op verzoek van de Slo- waaksche regeering Du'tsche troepen Slowakije zijn binnengerukt, om deel te nemen aan den strijd tegen de partisanen en om de rust en orde in het land te herstellen. Bulgarije probeert weer in het bezit te komen van de neutraliteit. Te Berlyn slaat men de ontwikkeling in Bulgarije zonder illusies gade. Bilderdijk Ook thans weer strijden Nederlan ders voor Europa's vrijheid ter zoe, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. O/H P.m. ADRIAAN BANKERT 1684 Vocht tegen de Zweden in 1659 en verder tegon do Duinkerkers, Engelschen en Franschen. Werd in 1666 Lt. Admiraal. Overleed in 1684. O/H P.m. Zet ook Gy U derhalve in voor de toekomst van Uw volk en meldt U als vrijwilliger by de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17—45 jaar en kan geschieden by de Marineannahmost9lle Niederlahde te Utrecht, de aanmeldingsbureaux voor Marine-vrywil- ligers te Amsterdam, Kalverstraat 143 on Rotterdam, Nieuwe Bin nenweg 98—100, bij alle Hafen- en Ortskommandanturen en by de de Nebenstelle der "VVaffen-SS. Alle gewenschte inlichtingen, zoowol voor dienstname by de Marine als by do Waffen SS, worden aan bo vengenoemde adressen verstrekt. Ter vermijding van misverstand wordt medegedeeld, dat de handelaren op de bonnen 34a en 34b boter, wel ke men bij ziin boter-, respectievelijk margarineleverancier heeft ingeleverd, geen boter of margarine zullen afle veren, daar deze bonnen slechts voor hun bevoorrading dienden. Voor de aflevering worden op normaio wyze bonnen bekend gemaakt. Van 1 Sept. 1944 tot en met 31 October 1944 geeft de bon „25 KF" van de kookkaart „U 405" recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fabrieksturf. De verbruikers zullen met de op dezen bon aan te schaffen brandstoffen één maand moeten ioe- komen, daar het in de bedoeling ligt op 1 October a.s. een volgenden bon van de kaart „U 405" aan te wijzen. Wanneer men van den slager de hieronder genoemde minder gangbare artikelen betrekt, kan men per rant soen naar keuze aanspraak maken op de volgende hoeveelheden: 125gram versche tong, lever of hart van runderen, kalveren, varkens, paarden en schapen; 200 gram ver sche zwezerik van runderen en kal veren: 250 gram varkenskluiven, versche uiers van runderen of versche nier van runderen, kalveren, varkens en schapen; 325 gram staart van runderen en kalveren 500 gram var- kenspooten, of 2 kg. gebroeide onder- pooten van nuchtere kalveren, ont daan van huid en hoeven. Zooals bekend, geeft een rantsoen vleesch voorts recht op het koopen van 100 gram rund-, kalfs-, paarden- ot schapenvleesch, been inbegrepen. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat een rantsoen recht geeft op ten minste 75 gram vleesch en een hoe veelheid been tot een zoodanig ge wicht, dat in totaal wordt verstrekt 100 gram vleesch met boen. In plaats van het been mogen bonnen worden verstrekt, waarop men de beenderen kan betrekken. Wanneer varkens- vleesch wordt verstrekt, moet men bedenken, dat hierbij het beenderen- percentage belangrijk lager ligt. Ilot zal dan kunnen voorkomen, dat de slager geen 25 gram beenderen kan leveren, zoodathy dienovereenkomstig meer vleesch dient te verstrekken. Voorts geeft een rantsoen vleesch naar keuze recht op het koopen van 75 gram gekookt en/of gerookt rund-, kalfs-, varkens-, paarden- of schapen vleesch, zonder been, dan wel ge rookte worst, gebraden gehakt, of corned beef, 100 gram knakworst of gekookte worst, 125. gram lever artikelen, tongenworst of nierbrood, 150 gram zure zult of 300 gram bloed worst. Een 41jarige bewoonster van de Zaanstreek, die doende was van-haar man te scheiden, had het plan opge vat dezen uit den weg te doen rui men. Zy sprak daarover met een eveneens in de Zaanstreek woonach tigen koopman met wien zij re laties onderhield en deze wist wel een mannetje, die voor f 5000 bereid zou zyn den moord te plegen. De koopman had een onderhoud mot den handlanger, een zekeren G. en sprak met hem af, dat het slacht offer naar Brummen zou reizen en dat daar dan de moord zou worden gepleegd. Vervolgens wist men onder een listig voorwendsel het slachtof fer te gaan, waar, zooals het heette, een voordeelig handeltje was af te sluiten. De man kreeg een signale ment van den handlanger, dien liy in Brummen zou ontmoeten. Inderdaad vond op den afgespro ken tijd en plaats de ontmoeting in Brummen plaats, maar G. zeide on middellijk. tegen het slachtoffer, dat dit slechts naar Brummen was ge lokt om daar van kant te worden gemaakt. G. had de afspraak met den koopman gemaakt dat hy, wan neer de moord gepleegd was, den koopman een telegram zou sturen met den volgenden inhoud: „Rijwiel zeer gehavend aangekomen/Vrijdag 10 uur breng ik het terug." Dit laatste was de aanduiding van het tijdstip, waarop G. de f 5000 in ont vangst zou nemen.

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1