c^rrftïïflïm H. HANSSEN Norka VERVEN en STOMEN E. v. d. HEUVEL Ukunt zelf bijspringen! DE GRUTTER* POOTAARDAPPELEN Drs. F. A. BRANDSMA. BINNENLAND ÏMhfaiknatswim chem. wasscherij kütl HWl OJé'tcl. L»m!,<et OP juiste adres: Koop-, Huur- en Pacht- contracten Memories van Successie V erzekeringen A. BONGERS, Stevensbeek C 101 Kantoor VENRAY Grootestraat 15 Officieele Landbouw- mededeelingen BEKENDMAKING. BATTERIJEN. NUTTIGE WENKEN r. - 1 - ATTENTIE! Het-beste adres voor van alle voork. kleedingstukken, Rouwgoederen binnen 24 uur. fW V' STOOMVERVERIJ en Marktstraat. 2a Paterslaan 18 Als u graag jam in glazen potten heeit, zorg dan steeds dat de Gruyter zijn leege potten terugkrijgt. Wij blijven alles doen, wat wij kunnen, om iedere klant jam in glas te geven! Administratiekantoor Grootestraat 31 Boekhoudingen Alle Belastingaangelegen heden KantoorurenMAANDAG- on DONDERDAG- voormiddag van 10 tot .12 uur. INDUSTRIE klasse AA, WILPO AA, RODE STAR B, EERSTELINGEN C. Aanbevelend, (Post Oploo) vlugkokende roggevlokken een zuiver product en pittig /an smaakvraag uw winkelier. Zie de practische recepten op het pak. Quaker Oats-Graanproducten N.V. ACCOUNTANTSKANTOOR Spreekuren: DONDERDAGS NA HALF ELF VOORMID voor de Provincie Lintberg Schapen. Do houders welke overjarige scha pen hebben aangehouden boven hun toewijzing per 25 Juni j.l., ontvangen hierover een extra aanslag. Afgezien hiervan moeten de boventallige over jarige schapen welke niet gecontrac teerd worden, zijn opgeruimd binnen 14 dagen nadat het thans van kracht zijnde vervoerverbod weer is opge heven, hetzij door verkoop aan derden hetzij door levering aan het B.V.V. Vóór 29 Juli wordt de aanslag 1944 aan elke houder jnedegedeeld. De in nood geslachte en gedestrue^rde lammeren vóór 1 Aug. mogen niet in mindering op deze aanslag worden gebracht. De houders van in nood geslachte en gedestrueerde overjarige schapen moeten zich ten bewijze hiervan vóór 1 Sept. met hun scha penboekje meiden bij hun P.B.H. daar anders ook deze bonnen niet afge- trokWm kunnen worden op de leve ringsplicht. Alle aanwezige ramlam- ineren moeten gecontracteerd worden ook al heeft de houder geen of een kleinere aanslag dan het aantal aanwezige ramlammerer- De P.V.C. voor Limburg. Aren-lezen oogst 1914. De Prov. Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend: dat zij, die by oogst 1943 in aan merking zy'n gekomen voor een mach tiging tot het lezen van aren (seu- meren) zich thans voor oogst 1944 tot den PI. Bureauhouder dienen te wenden vóór 6 Aug. 1944. Met aren lezen mag eerst worden begonnen zoodra de granen van het veld ver wijderd zyn. De Höhere SS- und Polizeifiihrer „Nordwest" en Generalcommissar fin- das Sicherheitswesen maakt bekend: Wegens den arglistigen moord en moordaanslag op leden der bezettende macht op 6 en 7 Juli 1944 te Nij megen is een aantal gearresteerde terroristen en saboteurs standrech telijk doodgeschoten. (w.g.) Rauter SS.-Obergruppenführer und General der Polizei. Yoor werpen, afkomstig uit neergehaalde vliegtuigen. Leden van de vijandelijke lucht macht zijn op hun vluchten uitgerust met zakjes, welke middelen bevatten, waardoor ontvluchten moet worden vergemakkelijkt. Onder meer bevindt er zich geld in van diverse valuta's, hetwelk er toe moet dienen aan de leden van de vijandelijke luchtmacht, indien zij worden neergehaald, mid delen te verschaffen, welke hun de kansr'tot ontvluchten geven. Er wordt op gewezen, dat toeëige- ning van bedoelde zakjes, alsmede van andere middelen waardoor ont vluchten wordt vergemakkelijkt, als persoonsbewijzen, papieren enz. vol gens de verordening d.d. 1 Juni 1944 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende den plicht tot het doen van aangifte by het vinden van vlieg tuigen, vliegtuigonderdeelen of uit vliegtuigen neergeworpen voorwerpen, ten strengste wordt gestraft. Hij, die dergelijke middelen, waardoor ont vluchten wordt vergemakkelijkt, vindt is vorens genoemde verordening ver plicht deze onaangeraakt te laten lig gen, èn van de vondst onverwijld aan gifte te doen bij de dichtstby zijnde instantie van de Duitsclie politie of Dnitsohe militaire instantie. Overtre dingen zullen ten strengste wordei| gestraft. f Strenge maatregelen tegen den verkoop van groenten door tuinders aan consumenten Een regelmatige verdeeling der groente is in ons land gebaseerd op den aanvoer ter veiling. Tal van ad ministratieve en organisatorische maatregelen zyn reeds getroffen om den groenteaanvoer zoo hoog mogelijk op te voeren om daardoor de groente voorziening zoo goed mogelyk te kunnen regelen. Al deze maatregelen beoogen den aanvoer ter veiling te verbeteren. Daarnaast is in het bijzonder op dit punt het optreden van het controle- jen opsporingsapparaat van de orga nisatie der voedselvoorziening ver scherpt. De Centrale Controle Dienst treedt thans met de grootste gestreng heid op teg.en tuinders, die, in strijd met de voorschriften, rechtstreeks groenten, aan consumenten afleveren. Zij, die buiten de veiling om groenten aan particulierèn en/of handelaren verkoopen, moeten er rekening mee houden, dat straffe maatregelen teger. hen genomen zullen worcfen. De CCD zal niet aarzelen tuinders, die, met minachting van alle voorschriften en in stryd met de' belangen vaneen geregelde groentevoorziening van het Nederlandsche volk, doorgaan hun producten op clandest iene wijze af te zetten, in verzekerde bewaring te doen stellen. Met dezelfde gestrengheid wordt opgetreden tegen handelaren, die rechtstreeks bij de telers koopen. Ook de consumenten worden hierbij nogmaals uitdrukkolijk gewaar schuwd, dat niet kan worden geduld, dat zy zich ten nadeele van de overige bevolking rechtstreeks by de telers van groente voorzien. Ook tegen hen zal streng worden opgetreden, waarbij iri ieder geval de meege voerde groente in beslag zal worden genomen. Hot publiek dient te begrijpen, dat het clandestien koopen van groente bij de tuinders ten koste moet gaan van den aanvoer ter veiling en niet kan worden toegestaan, met als con sequentie, dat evenmin het vervoer van groente, die men zich clandestien heeft verschaft, ook die voor eigen gebruik, getolereerd kan- worden. Men bedenke voorts, dat telers, die aan den aandrang tot rechtstreek- schen verkoop aan den consument niet voldoenden weerètand bieden, in ernstige moeilijkheden kunnen ge raken. Prijzen van bijenvolken. Yoor byenvolken geldt de pryzen- beschikking 1940 no. 1. De Gemach tigde voor de pryzen deelt echter mede, dat niet tot vervolging zal worden overgegaan, indien ten hoogste de volgende prijzen worden berekend. Voorjaarsvolk in korf f80. Voor jaarsvolk in kast op minstens 7 flink bezette ramen f 70. Voorjaarsvolk in marktkastje (trantportkistje) op minstens 5 flink bezette ramen f35. Naakte zwerm (dus zonder korf en /.onder ratenbouw) per kg. f 12.50. Zwerm op ratenbouw in korf f 22.50; id. in kast op minstens 6 flink be zette ramen f >42.50; id. in markt kastje (transportkistje) op minstens 6 flink bezette ramen f 25. Win- tervolk in korf (ten minste 121/, kg. zwaar) f 25.—; id. in kast (incl. ten minste 10 kg.voedsel) f65.—.Naakte volken per kg. f5.—. Met .ingang van 1 Aug. a.s. mogen fabrikanten en handelaren weer over gaan tot aflevering van batterijen ^pn hen, aan wie batterijen zyn toe gewezen. Dè komende distributie-pe riode vangt aan op 1 Aug. en loopt tot 30 Sept. a.s. De „vrije" verkoop van batterijen, die in den loop eener distributieperiode door de rechtheb benden niet zijn afgehaald, is niet meer toegestaan. Deze batterijen moe ten in de volgende^distributie-periode aan de rechthebbenden worden afge leverd; deze worden daardoor in de gelegenheid gesteld reeds dadelijk bij het begin van de nieuweperiode' hun batterijen te betrekken. Inmaak met weinig suiker. Willen we, om aan .den fruitoogst uit eigen tuin of moestuin ook van de winter iets te hebben, daarvan'een gedeelte inmaken, dan mag dat niet te veel suiker kosten. Het gebruik van conserveermiddelen (waarover wy reeds in oen vorig pers bericht schreven) uitgesloten, zijn er verschillende wy'zen, waarop wij kun nen inmaken, zonder dat er een al te groot gat in ons suikerrantsoen geslagen wordt. 1. We steriliseeren of pasteurisee- ren de vruchten of het vruchtenmoes zondor suiker. Als ze van den winter gebruikt worden, voegen we er suiker naar smaak aan foe. Is het moes by gebruik te dun om op de boterham te smeren, dan kan het bijgebonden worden met wat aardappelmeel, men kan het ook laten uitlekken en het sap by pudding of in de pap gebrui ken. 2. We steriliseeren of pasteuri- seeren de vruchten mot zooveel suiker als we kunnen missen. Bij gebruik laten we het moes zoo noodig uitlek ken of binden het by en voegen naar smaak nog wat suiker aan toe. Vruchtenmoes moet 25 min. bij 80 gr. C pasteuriseerer. of 20 min. by 100 gr. C. steriliseeren. Bij gebrek aan inmaakglazen kan men jampotten met gummiring, bin- nendeksel en schroefdeksel gebruiken. Het schroefdeksel dient als knip en wordt voor het verhitten op de jam pot vastgedraaid en een slag terug gedraaid om het springen van de pot te voorkomen. (Onmiddelyk na het verhitten wordt het vastgedraaid). Pasteuriseerenen steiiliseeren kun nen we in een inmaakketel, een Vvaschkelel met treef, een pan met een plankje, treefje, vischplaatje', een stapel kranten of oude doeken op de bodem. Steken de ilesschen boven de pan uit, dan zetten we er een even groote pan omgekeerd op. Heeft men geen thermometer, dan is het voortdurend borrelen van het water een teeken, dat het 100 gr. C is. Deze temperatuur 's voor sterili-. seeren noodig. Borrelt het water zoo nu en dan, d.w.z. kookt het bijna, dan zal de temperatuur 80 a90 gr. C zyn. De temperatuur, die voor pasteu riseeren noodig is. Veiliger is hei echter om, wanneer men geen ther mometer heeft, de vruchten maar te verhitten op 100 gr. C. Nadere bijzonderheden over de in maak kijnt U verkrijgen by het Voor lichtingsbureau van den Voedings raad. Dr. Kuyperstraat 8 te 's-Gra- venhage. Drinkt gij gaarne water? Stelt men iemand bovenstaande vraag, dan zal hy meestal met zekere overtuiging, ontkennend antwoorden. Soms hoort men zelfs vragen; „Waar om zal ik water drinken Vele menschen vinden het totaal overbodig, omdat men immers koffie, thee, limonade, e.d. drinkt 1 Het is echter zeer verkeerd om de waarde van het water te onderschatten. In het bijzonder bij vrouwen doen zich veel storingen voor, omdat zy te Weinig water drinken. Mannen dringen na den maaltijd een glas water of bij sommige gelegenheden wel een glas bier, vrouwen doen dit over het algemeen niet en drinken veel te weinig. Werkende vrouwen, die overblijven, drinken meestal nqjch koffie, noch thee, en op deze wijze wordt er veel te weinig vocht aan het lichaam toegevoegd. Talrijke stofwisselings ziekten, spijsverteringsbezwaren e.d. zyn aan dit laatste toe te schrijven. Men moet zich gewennen om minstens tweemaal per dag een glas water te drinken, liefst op de nuch tere maag en voor het naar bed gaan. Een glas water is 's morgens uit stekend om alle verkende stoffen te doen verdwijnen en is het beste in wendige reinigingsmiddel. Indien men zich hier regelmatig aan houdt, zal men geen stofwisselingsbezwaren hebben. Kan men geen koud water ver dragen 's avonds, dan neemt men het lauw. Het drinken van water op de aan gegeven wijze is veel beter, dan gedurende de maaltijden, waardoor men het voedsel wegspoelt en veel minder geneigd is goed te kauwen. Het laatste bevordert juist de af scheiding van speeksel, dateen goede verwerking in de maag bevordert. Ook kinderen moeten (met mate) watèr drinken, echter niet na het eten van vruchten en evonminalszy verhit thuiskomen. Uit gezondheidsoverwegingen zou den wy dus willeri zeggen: Drinkt meer water Het is de meest natuur lijke, gezondste en goedkoopste drank. Bieten zijn erg op gier gesteld (kali 1) Boterbloemen na het afweiden van een perceel telkens afmaaien. Hooi machinaal schudden geeft veel verlies aan kleine deeltjes. •Kraaien zag men bezig uit rijpe runderhorzelbulten de larven te pikken. Westerwoldsch raaigras bleek velen een uitstekend gewas na koolzaad. Koolzaad nooit driemaal achtereen op hetzelfde land (veel vreterij en ziekte). Koolzaad machinaal maaien Dan vroeger beginnen dan bij mot de hand snijden. Pluimvee. Zindelijkheid is ook voor legkippen eisch no. 1. Voor kuikens geldt het dubbel. Schimmel in hooi treedt op door het optasten van te vochtig hooi in besloten ruimte. Grasland zonder stikstof doet het beter dan een graangewas met een halve gift stikstof. Goede proefvelden zyn nuttig en (noodig. Ze zyn in het algemeen be lang. Let wel: goede.

Peel en Maas | 1944 | | pagina 4