„Neerlandia" f BINNENLAND I ZORGT voor U. I ■ISSnSSSS Oud -Interlock rijwielvervoer v Groentesoep Koninginnesoep Br. Boonensoep - Ossestaartsoep Juspoeder - Juspoeder - Gele Saus Voor STOOMEN en VERVEN naar J. Volleberg, Merseloscheweg 7 Dat is nog eens helpen l A. W. HERMANS (alleen nog met water opkoken) Met Ragoutsmaak Naturel Met Boterarom? DE ZAAK VOOR BETERE ARTIKE Fabriek te Helmond. Agentschap: Venray, Telefoon 394- Het van ouds bekende adres. ROUWGOEDEREN in 2 x 24 uur. Edah helpt U bijvoor beeld met jam, waarin het fijnste fruit verwerkt is. Bij Uw boodschap pen helpt Edah U, juist nu, want Rubberstempels, Lakstempels in alle modellen, prima af werking, vanaf f 1.50 p. st. J. Hofman, Tienray Telf. 23. 3 H.H. Fruittelers, vergeet zeker niet VANG- BANDEN aan te leggen tegen de SNUIPvEVER. Bespuit uw boonien nog eens met NOSPRASIT tegen schurft en vreterij. Beleefd aanbevelend, Land- en Tuinbouw •Langstraat 60c. 2 Ook voor zelfverzor- gers is BALKENBRIJ 'n uitkomst. Bakt Balkenbrj en U spaart Uw spek. Verkrijgbaar bij SLAGERIJ GOUMANS 25 ct. per pond en 4 Bloembonnen. Dag-Crème, Nacht-Crème, Goud-Crème, Mat-Crême. Vanishing-Cröme alles in potjes, dus zonder tube. Hofman's Kapsalons TIENRAY' 3 Laat ons Uw repareeren of er nieuw Ondergoed van maken. EBBERINK Marktstr. 5 NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN Tijdelijke beperking van het Er wordt aan herinnerd, dat het vervoer van rijwielen met treinen naar keuze van den rei ziger Over afstanden van meer dan 40 km, van 29 Juni t/m 2 Sept. 1944 wordt gestaakt. Men is verplicht bij verzending per spoor zijn rijwiel duidelijk en doel- matig van naam en adres té voorzien. Petroleum voor kookdoeleinden Van 19 Juni tot en met 7 Juli a.s. geeft elk der bonnen 27 van de bon kaart „U 403" voor kookdoeleinden, recht op het koopen van 1 liter petroleum. Aflevering vau melk Het is meermalen voorgekomen, dat slijters en melkbedrjjven, die melk aan consumenten afleveren, op eigen gelegenheid „melklooze" dagen in stelden. Het Bedrjjfsclïap voor Zuivel heeft thans, blijkens een officieele mededeeling, voorgeschreven, dat als regel aflevering van melk eiken dag aan alle afnemers dient te geschieden. Het bedrijfschap kan echter slijters en melkbedrjjven ontheffing van deze verplichting verleenén. Reicliskarte für Urlauber De bonnen van de Reichskarte für Urlauber, welke blijkens bet daarop gestelde opschrift geldig zjjn tot 14 November 1943 en welker geldig heidsduur intusschen js'verlengd tot en met 23 Juli 1944, moeten niet alleen in hotels, restaurants enz doch ook in winkels worden aange nomen. Daar het blijkt 'voor te ko men, dat detaillisten weigeren deze bonnen aan te nemen, wordt er met nadruk op gewezen, dat voor hetmiet leveren op deze bonnen geen veront schuldiging wordt aanvaard en de betrokken winkeliers zich bij weige ring aan zeer ernstige moeilijkheden blootstellen. De ,,Urlauber"-bonnen kunnen op geheel dezelfde wijze bij de distributiediensten vo.or toewijzin gen worden omgewisseld als Hol- landsche consumentenbonnen. Indien het aantal "Urlauber"-bonnen te klein is voor een toewijzing, reikt de dis- tributiedienst rantsoenbonnen uit. De bonnen der Reichskarte für Urlauber zijn uitgevoerd in groene kleur, met als opdruk een geelwitte „U", welke op een schildje is geplaatst. Zij die nen wel te worden onderscheiden van de „Reise und Gaststattemarken", welke uitsluitend in hotels, restau rants enz. en niet in-winkels mogen worden aangeboden. Afsluiting van telefoon. Om twijfel op te heffen wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat, bij de geleidelijk door te voeren buiten gebruikstelling van alle telefoon aansluitingen, die niet beslist nood zakelijk zjjn voor de oorlogvoering of het volksbestaan, o.a. uitgezonderd zjjn de volgende voor de instand houding van het economische leven in Nederland noodzakelijke aanslui tingen, t.w.: die der bedrijven van belang voor de oorlogvoering, der grootere fabrieken en andere onder nemingen, de huisaansluitingen van leidinggevende directeuren en even tueel van verantwoordelijke bedrijfs leiders dezer bedrijven, enz. voor zoo ver deze aansluitingen onmisbaar voor de instandhouding van het be drijf zjjn. Deze richtlijnen gelden zoowel voor de industrie, den handel, het hand werk, het verkeers-.en vervoerswezen, de voedselvoorziening en "den land bouw, als voor de overige onderdee- len van het economische leven. Bij de beoordeeling, welke aansluitin gen uitgezonderd kunnen worden, wordt een strenge maatstaf aange legd. -x-Het houden van varkens Als gevolg van het groote aantal biggen, dat dit voorjaar is geboren, dreigt de varkensstapel in verhou ding tot het aanwezige voer een te grooten omvang aan te nemen. Mede wijl de vooruitzichten voor den oogst, tengevolge van de inundaties, on gunstiger zijn dan vorig jaar, dienen ingrijpende maatregelen genomen te worden ten einde uitbreiding van den varkensstapel tegen te gaan. Daarom zullen, in afwijking van hetgeen in het begin van dit jaar is medegedeeld, omtrent het aantal toornen, dat per fokzeug mocht worden gemerkt, na 1 November 1944 tot een nader vast te stellen datum geen biggenmerken meer worden aangebracht. Dit houdt in, dat houders van fokzeugen deze niet meer kunnen laten dekken. Een uitzondering is gemaakt voor ster zeugen, in het bezit van personen, die reeds op 1 Januari 1944 lid waren van een erkend varkensstamboek. Van deze zullen alle in. 1944 geboren toornen gemerkt kunnen worden. Bij de bekende regeling -was het aan eiken fokzeugenhouder toegestaan om naast zijn fokzeug een jong zeugje op een z.g. Opfokvergunning aan te houden. Bepaald is thans, dat de fokker na 1 September slechts een van beide zal mogen aanhouden, d.w.z. of zijn fokzeug ofwel het jonge opfokzeugje. De andere dient voor dien datum te zijn verkocht resp. op een Mestcon tract of een Huisslachtingsvergun- ning te zijn' ondergebracht. Deze be paling geldt slechts voor degenen, die op 1 Januari 1944 nog geen lid waren van een erkend varkensstamboek. Alle varkens boven 25 kg. mogen hetzjj op een Fokzeugenvergunning, hetzij een opfokvergunning, hetzij een boventallige vergunning, een huïsslachtingsvergunning of wel een mestcontract, worden aangehouden. Een varken zwaarder dan 25 kg, dat op een bedrijf wordt aangetroffen zonder dat een vergunning of een mestcontract aanwezig is, wordt ter stond in beslag genomen. Indien men dus bovën het toegestane aantal nog varkens met een gewicht van 25 kg of meer op zjjn bedrijf aanhoudt, dient hiervoor een mestcontract te zijn afgesloten, hetwelk zoo noodig boven het reeds opgelegde aantal mestcontracten komt. Het Bedrijf schap voor Vee en Vleesch behgudt te allen tijde de bevoegdheid contract- varkens op een door hem te bepalen gewicht «voor levering af te roepen. Afgekeurd voor consumptie... In een noodslachtplaats in een dorpje in Noord-Brabant troffen con troleurs van den C.C.D. een zware geslachte koe aan, van circa 300 kg. geslacht gewicht, welke koe dooi den keuringsdienst voor menschelijke consumptie was afgekeurd. Het vleesch was- erg verkleurd en ver spreidde een onaangename geur. Bij het onderzoek bleek, dat de koe was gestorven na het kalven. Tevens bleek, dat de boer het gestorven rund veel te laat bjj de noodslachtplaats had gebracht, waardoor het vleesch was verstikt. Aangezien in dit geval niet de noodige zorg was besteed aan het 'zoo kostbare voedsel, is dooi de controleurs proces-verbaal opge maakt. Veulenkeuring. Naar wij van officieele zijde ver- nemon, zal op 8 Sept. een keuring gehouden worden voor veulens en jaarlingen, terwijl het in de bedoeling ligt op dien dag ook de bekende ver - nehtingsproeven te organiseeren. Dat zullen dan de eerste warmbloedver- richtingskeuringen zjjnop Limburg- schen grond. Naar hét oordeel van dr. -Brands gaat het met onze wamibloedfokkerij in Limburg nog steeds den goeden kant uit, dit .blijkt wel hieruit, dat voor eenigen tijd Limburg geen en kele warmbloedhengst' bezat, terwijl we er thans vijf hebben, t.w. Baldo, Celegant, Rex Regum, Diedrich en Gruso. Billijke verdeeling vau sckaarsclie goederen. Dat de z.g. koppel ver Aóp een on geoorloofde handelwijze is, is een feit waarop de overheid reeds meermalen de aandacht heeft gevestigd. Den verkoop van een ^haarsch artikel afhankelijk te stellen van dien van andere, minder begeerde en dikwijls minderwaardige artikelen is wettelijk een strafbare handeling, welke ook in het oog van het publi.ek geen gebade kan vinden. Anders wordt het echter, wanneer de winkelier door het geven vaneen zekere puntenwaarde aan zijn cas- sabons het doel nastreeft de nog beschikbare schaarsche artikelen on der zjjn vaste klanten zoo billijk mogelijk te verdoelen. De goede^be- doeling'zit hier voor, maar dit is' in dergelijke gevallen van „particuliere distributie" dan ook een vereischte, wil de overheid, zooals zij tot nu toe heeft gedaan, dezen vorm van kop pelverkoop toe kunnen staan. De overheid stelt zich op het oogenblik tevreden met het uitoefenen van een zeker soort toezicht en waakt ervoor, dat men in uitwassen vervalt. Daarom is hier ook de waarschu wing op haar plaats, dat het toepas sen van zulk een puntensysteem door winkeliers in geea géval tot het bedrijven van concurrentie of tot een anderen vorm van zelfbevoor- deeling mag leiden. "Wanneer de enkele gevallen, die op dit gebied zijn geconstateerd, in aantal mochten toenemen, zou het ontegenzeggelijk tot een verbod vdn het cassabons- puntenstêlsel komen. De winkeliers zouden het dan aan zichzelf hebben te wijten, wanneer hun deze mogelijkheid werd ontno men, om de belangen van hfln klan ten te dienen. Nieuwe schoolgeldregeling In de Ned. Staatscourant van 14 Juni is opgenomen een besluit be treffende de heffing van sch'oolgeld voor het gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs. Hierbij wordt- als maatstaf genomen het bedrag, 1 dat de schoolgeldplichtige verschuldigd is over het laatstverloo- pen jaar wegens inkomstenbelasting, loonbelasting en vermogensbelasting, tot een hooger bedrag dan f 15. Beneden dit bedrag is geen school geld verschuldigd. Het besluit vindt voor het eerst toepassing op het na 30 Juni 1943 aangevangen schoolgeldjaar. Tramongeluk onder Malden. Maandagavond heeft met de tram, die om kwart voor-zes uit Nijmegen vertrekt, onder de gemeente Malden een ongeluk plaats gehad, waarbij twee dooden te betreuren zijneneen twintigtal personen werden gewond, waarvan vier ernstig. Over de juiste oovzaakvan 't ongeluk tast men nog in het duister, maar vast staat, dat het laatste trucstel van het laatste rjjtuig op de wissel uit de lijn is gesprongen en door de behoorlijke gang van de diesel met -vrij groote kracht tegen de boom op gevlogen, waardoor de inzittenden gedeeltelijk er uit en door elkaar werden gegooid- Het ongeluk veroorzaakte een groote ravage en veel handen moesten uit de mouwen om de slachtoffers be hulpzaam te zijn. De twee doodelijk verongelukten bleken vrouw Gerrits uit Mook en de Heer Gerrits, kassier van de boerenleenbank uit Baps. De ernstig gewonde slachtoffers werden vervoerd naar het ziekenhuis te Np- megen, terwijl per autobus nog ver voer plaats had naar Gennep. Muggenplaag in de geïnundeerde gebieden In de geïnundeerde gebieden op de Zuid-Hollandsche en'Zeeuwsche eilan den heerscht een ware muggenplaag. Bij eenigszins zoel weer is het zoo erg, dat men zander een doek voormond en neus tè binden niet kan fietsen. De muskieten vinden hun element op de moerasgronden, wat ware broedplaatsen voor deze insecten zijn. De bewoners die nog in het ontrui- mingsgebied wonen, hebben er veel ongemak van. Uitvoer van waren naar Dnitschland. De vervaardiging en verzending var. artikelen en andere goederen buiten de grenzen, die getrokken zjjn door de overheidsmaatregelen voor liet bedrijfsleven, zjjn verboden. Ter controle van dit verbod zal van 1 Juli 1944 af,alle warenuitvoer naar Duitschland aan een strenge rigoureu- se controle worden onderworpen. Wie goederen van welken aard ook per spoor,per expediteurs met vracht- ayto's of met schepfen naar Duitsch land wil verzenden, moet tevoren het bewijs van een speciale vergunning hebben verkregen. Zonder dit bewijs moeten de spoorwegen, de expediteurs of de verschepers het aannemen van de zending weigeren. De Rijkspostspaarbank in Mei 1941. Bij de Rijkspostspaarbank werd in Mei 1944 ruim 30 millioen gulden in gelegd en ruim 11 millioen terug betaald, zoodat het voordeelig saldo ruim 19 millioen bedraagt. Het alge meen saldo-tegoed bedroeg ultimo Mei 1944 ruim 886 millioen vorig jaar ruim 643 millioen). Te Roosteren is in 't kanaal 't lyk gevonden van den mijnwerker p. uit Klimmen, die sinds 12 Juni vermist werd. Hp was 36 jaar en gehuwd. Reichsschule Valkenburg Meent ge, dat er wat bijzonders in uw jongen steekt Stuur hem dan naar de Reichsschule in Yalkenburg. Daar is plaats voor jongens van 10 tot 14 jaar, die de gaven hebben om later op belangrijke posten te staan. Uw jongen leert er alles wat hij noodig heeft om aan een hoogeschool te studeeren. En er wordt voor ge zorgd, dat geldgebrek dan geen be zwaar behoeft te zjjn. Maar de be roepskeuze is vrij. De jongen van de Reichsschule kan ingenieur worden of boer, alles wat hij wil. Inlichtingen geeft de Reichsschule te Yalkenburg.

Peel en Maas | 1944 | | pagina 4