WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND Provinciaal Nieuws# Zondagsdienst. COTENTIN zware strijd aan het invasiefront. 65e Jaargang No 25 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 PEEL EN MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 24 Jnni 1944 Advertenties 12 ct. per 3 mm# Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. De grootste belangstelling voorliet wereldgebeuren gaat nog steeds uit naar den inzet van een der Duitsche vergeldingswapenen tegen Engeland een- eerste, er worden nadrukke- nog meer nieuwe producten van de Duitsche oorlogsindustrie aangekon digd op korten termijn. Wij komen hierop aanstonds nader terug, maar zullen eerst onze aan dacht schenken aan het invasiefront in N.W. Frankrijk. i Het Intern. Informatiebureau wijst er op, dat het Anglo-Amerikaansche opperbevel had geraamd, dat het geheele schiereiland Cotentin, met in begrip van de vesting Cherbourg binnen de eerste vier dagen in han den der Anglo-Amerikanen zou val len. Voorts wilde men in de Seine- baai een breede en voldoende diepe ruimte verkrijgen, die als basis moet dienen voor grootscheepsche operaties in het gebied van Parijs. Na veertien dagen van de zwaarste gevechten zijn de Amerikanen er nu weliswaar in geslaagd de Westelijke kust van het schiereiland Cotentih te verove ren en zoodoende het Noordelijke deel van het Normandische schier eiland met inbegrip der vesting Cherbourg van de verbinding mot het overige vasteland af te snijden. Stad en haven van Cherbourg ba- vinden zich echter nog steeds in handen der Duitschers. Hierdoor blijft den eeallieerden nog steeds het be slissende operatieve succes van hun kostbare en vele verliezen kostende pogingen ontzegd, n.l. een groote zee haven, die voor de snelle en onbe lemmerde landing van nieuwe aan- valsdivisies onontbeerlijk is. Ook de bruggenhoofdstelling in de monding van de Seine zelf, dus het gevechts- gebfed tusschen Vire en Orne is nog steeds van zoo geringe waarde, dat een ontplooiing van groote aanvals- formaties van dit gebied uit, ondanks den krachtigen steup van de zware scheepsartillerie, niet mogelijk is. Alle pogingen der Amerikanen om de stad St. Lo te veroveren, zjjn even bloedig mislukt als de hardnekkige pogingen der Engelschen om de sterke Duitsche verdedigingsstellingen bij C-aen door geconcentreerde pantser- aanvallen op den linkervleugel in 't gebied van Tilly in te drukken. Over het geheel genomen zijn dien tengevolge de Anglo-Amerikanen nog steeds gedwongen de geweldige risi co's te aanvaarden, die gepaard gaan met de bewegingen van honderden landingsvaartuigen bij den aanvoer van fiieuwe troepen en de noodzake lijke hoeveelheden oorlogsmateriaal. In groote spanning volgt de wereld thans vooral den strijd om Cher bourg. In de „Völk. Beobaehter" .wordt gezegd, dat het afsnijden van het schiereiland van Cherbourg een par tieel succes is voor de Amerikanen, dat niet gebagateliseerd zal worden*. Het blad zegt dan verder o.m.: De Amerikanen zullen er naar streven den voorloopijuTiog zwak naar het Westen uitgestoken arm te versterken en vooral een begin te maken met de eigenlijke belegering van Cherbourg. Zij zullen dan forti ficaties ontmoeten, zooals zij ze in Italië noch in Normandië hebben leeren kennen. De haven van Cherbourg is 'volgens de beginselen van de nieuwe Duit sche vestingbouwkunde ook naar de landzijde beschermd. Hier staan forten zoo machtig en vuursterk, als de troepen der Westelijke mogendheden nog nooit hebben ontmoet. De ves ting heeft ook voorraden van allerlei aard. Het oprukken der Amerikanen in deze streek had ten doel de ver overing van een haven. Zij zullen spoedig merken', hoe ver zij daar nog van af zijn. In den aanhef van dit overzicht zeiden wij reeds, dat nog andere Duitsche vergeldingswapenen in den strijd zullen gébracht worden. De „Neue Züricher Zeitung" publi ceert een interview, dat Reichspresse-* chef dr. Dietrich aan den Berlijnschen 'correspondent van dit blad heeft toe gestaan. In dit interview heeft de Reichspressechef zeer belangwekken de mededeelingen gedaan. Op de vraag: „Kunt u mij iets zeg gen over het verdere verloop van de vergelding antwoordde dr. Dietrich als volgt: „Ik verraad geen geheim, wanneer ik zeg, dat de stroom van ontploffende projectielen en kogels naar het militaire doel Zuid-Engeland zal voortgaan en waarbij, naar ik d verzekeren kan, nog sterkere strijd middelen gebruikt zullen worden, tot Engeland tot het inzicht komt, dat de door hém gepropageerde lucht- terreur-oorlogvoering alleen een boe merang is, die Groot-Brittannië op vreeseljjke wijze zelf treft. Daarvoor kan het Engelsehe volk dan mannen als Churchill, Vansittard en alle anderen bedanken, die de brutale uitroeiing van het Duitsche volk met alle middelen tot Engelsch oorlogs doel hebben verheven. In Duitschland heeft men jegens het Éjjgelsehe volk nooit dergelijke voornemens gekoes terd. Onze strijd is niet gericht tegen het Engelsehe volk, doch tegen die genen, die Engeland en de wereld in dezen oorlog gedreven hebben. Rotsing van de geesten en wereldbeschouwingen. Dr. Göbbels schrijft in „Das Reich", een artikel over den achtergrond van de invasie. De dingen hebben zich nog in geen enkel opzicht geconsolideerd en ik ben, aldus de minister, niet geneigd aan de invasie der Westelijke mo gendheden in het huidige stadium van haar ontwikkeling reeds een definitieve en bindende beteekenis toe te kennen. Nog is voor geen enkele «partij een beslissing gevallen en een dergelijke beslissing valt voorloopig ook niet te verwachten. Wij en onze tegenstanders -zijn ge bonden. De botsing van de wapens aan de Fransche Westkust is tevens een botsing van de geesten en we reldbeschouwingen: De Anglo-Amerikanen zijn de in vasie begonnen onder pressie van Stalin, die ook nu weer aan den langsten hefboom zit, De oorlog is nog op geen enkele wijze beslist, aldus besluit de minis ter, en wy'd en zijd is er nergens een sprankje hoop te ontdekken, dat hy vandaag of morgen afgeloopen zal zijn. Daarom moeten wjj de tanden op elkaar zetten en ons een weg banen door zijn struikgewas en kreupelhout. Zoowel in het Westen als in het Oosten gaat het om ons .leven. Onze soldaten in het Westen strijden ewn onwrikbaar als hun vaders in 1917 en 1918, zij wankelen en wijken niet. Het verschil vergeleken met toen is, dat zij thans achter zich een vader land wéten, dat hun en hun dapper heid waardig is. De natie ziet met kalmte en gelatenheid de komende dingen tegemoet. Zij weet, dat haar lot in goede handen is. Gas en electriciteit. Dringende waarschuwing aan alle verbruikers om te bezuinigen Van overheidswege wordt er met nadruk op gewezen, dat bezuiniging op het verbruik van gas en electrici teit, zoowel voor het huishouden als voor de industrie, meer dan ooit dringend noodzakelijk is. Indien het publiek hiertoe niet vrijwillig mede werkt door minder ,gas en electric! teit te gebruiken, zijn zeer ingrijpende maatregelen te verwachten. ZONDAG 25 JUNI Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor bulp in dringende gevallen wenden tot: Dr. yercauteren. Groote straat U Telefoon 335 25 Km "Lambcsy Middenstandsdiploma Handelskennis. Bij het te Roermond gehouden examen voor het Middenstandsdiploma Handelskennis slaagden de candida- ten: de,dames Mia Vervuurt, Oostrum; Truus Pouwels, Hofstraat; Antoinette Hendrix, Henseniusstraat; Truus Oudenhoven, Hoenderstraat; en de heeren P. Stoks, Leunscheweg; H. Janssen, Maasheescheweg; P. Volle- berg, Henseniusstraat; en J. Kupers, Henseniusplein. In memoriam Marie Ambrosius*}* In het morgenuur van Maandag 19 Juni 1.1. trok een lange stoet van mensclien door Venraysch straten ter kerke. Voorop ging het vaandel der Derde Orde van St. Franciscus met rouw omfloerst, waar achter de vrouwen en mannen, de priesters bekleed met de zwarte kerkgewaden en vervol gens het stoffelijk overschot van iemand, door allen bemind en gekend alsdePrefecte van Venraysch bloeion- de Derde Orde. „Requiem Aeternam...." „De Heer geve haar de eeuwige rust" klonk plechtig en smekend doop de volle kerk. „God geve haar het eeuwig geluk" zoo hebben honderden geloovigen •gebeden. En wy zijn er van overtuigd, dat God haar onder het getal van Zijn hemelingen heeft opgenomen. Kort was haar leven, maar vol verdiensten. In haar leefde de geest van den H. Vader Franciscus, de geest van een spontane kinderlijke liefde tot God; een liefde, die zich weet te geven en te dienen,die het niet bjj woorden laat, zij stond altijd klaar voor alle goed. Vol ijver heeft zij vele jaren haar ambt als bestuurslid en prefects van de Venraysche afdeeling vervuld en haar belangen gediend. Alle goede acties om maar te noe men, armenzorg, gezinshulp, het werk van het Groene Kruis vonden in haar een vurig voorstandster en beoefe naarster. In en buiten de Derde Orde was zij iemand, die anderen voorging en door haar voorbeeld geestdriftig maakte voor het goede. Daarom was zij bemind en stond zij bij rijk en arm in hoog aanzien. Dit getuigtwel de enorme belang stelling en eer aan de overleden Prefects gebracht. De Derde Orde van Venray is in rouw over haar vroegtijdig heengaan omdat zy in haar een sterke steun en bezielende kracht mist, doch wij zijn er zeker van, dat zij van uit den Hemel Gods zegen over haar zal doen komen en haar voeren tot de hoogste uiterlijke en innerlijke bloei. Kermis Heide. De kermis werd ook dit jaar druk bezocht. Het genoegen werd echter Dat is de opvatting van de „bevrij ding" van Europa der Anglo-Ameri kaansche terreurvliegers. Zjj legden de stad St. Lo geheel in puin. Hon derden Fransche burgers kwamen bij deze „bevrijdingsdaad" om het leven. (P.K. Vennemann PBZ/R Ps) Extra Keuringen. Het SS-Ersatzkommar.do deelt mede: wegens de zeer vele aanmel dingen zal nog een extra keuring worden gehouden op Maandag 26 Juni te Den Haag van 8 tot 13 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde 15 en Dinsdag 27 Juni in Amsterdam van8—13uur, Nebenstelle der Waffen-SS, Dam 4. waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden ten oinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-wacht- bataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Ger- maansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrek king tot de verzorging van familie leden, duur der opleiding extra levensmiddelen etc. Officier der Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zjjn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbil jetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de volgende Nebe'n- stellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengelo- schestraat 30 en eveneens by het 6S- Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag. Woensdagmiddag wreed verstoord voor de „clandestiene danslustigen", doordat 'de marechaussees de dans vloer, de muziekinstrumenten en de „kassa" in beslag namen. Uit was de pret en tevens de kermis.

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1