Burgerl. Stand Venray DE ZA/iET V GEVONDEN rozenkrans en duimstok, Beekweg 6c; portemonnaie m. inhv de Voogd, Jerusalem, Eindstr. 10; portemonnaie m. inh., A. vd. Linden, Schoolstr. 16; zilv. rozenkrans in étui, Hendriks, Vlakwaterweg 2a; vulpen, P.J. Aben, Servatiusweg 4: zilverbon, J. v. Dyck, Merselo; polshorloge, J. Coenders, Henseniusplein; eenige zilverbons, M. Verschuuren, O. Oostr. weg 1; kerk boek en verz. rozenkrans, J. Ver- heyen, Akkerweg 8. Stamboekkeuring paarden. "Woensdag had alhier de keuring plaats van paarden voor inschrijving in het Stamboekregister van het Ned. Trekpaard B.T. Er werd zeer streng gekeurd want van de 50 aangevoerde paarden werden er slechts 22 in het Stamboek opgenomen. Voetbalnieuws. De Besturen der voetbalvereenigin- gen „Servatius" en „De Valk" in vergadering byeen, hebben in geza- meljjk overleg besloten een contact commissie te benoemen uit deze besturen, om onder voorzitterschap van den Weled. Z.G. Heer A.Janssen te komen tot een betere samenwer king, gebaseerd op waardeering en behartiging van beider belangen op sportief en principieel gebied. Om te komen tot betere samenwerking in -de besturen, een nog vriendschappe- lijker verhouding onder de spelers der beide vereenigingen en tot een gezondere rivaliteit onder 't publiek. Varkens en prijsbelieerscliing Van een opkooperuit Zuid-Limburg werden een 60-tal varkens en biggen in beslag genomen, welke door hem aan schandalig hooge prijzen werden verkocht, een groote party van deze varkens werden te Venray gekocht aan prijzen, waarover de Prysbeheer- sching ook nog wel een woordje zal meespreken. Aangehouden. In verband met de Prysbeheer- sching werd een landbouwer uit Castenray Maandagmorgen van zijn bed gelicht. Na drie dagen over zyn zonden" te hebben nagedacht, werd hij wederom in vrijheid gesteld. SERVATIUS-OMROEP. De reeds eerder aangekondigde wedstrijd Servatius—Overmaas kan geen doorgang vinden, daar de Bond geen toestemming geeft voor wed strijden over meer dan 100 K.M. Zoo waren wij dan verplicht een andere tegenstander te zoeken en hebben deze gevonden in V.V.V. Het elftal dat V.V.V. Zondag in het veld brengt zal in hoofdzaak be staan uit spelers, die in aanmerking komen, het volgend seizoen in het eerste elftal te spelen. De hoop van V.V.V. is de nieuwe centervoor, die Zondag tegen Ser vatius voor het eerst geprobeerd wordt, 't Is voor Servatius wel een behoorlijke krachtmeting of zij tweede klasser waardig zijn. Kolping verloor Zondag tegen dit sterke V.V.V.-elftal zonder de centervoor, waarvan in Venlo onder de V.V.V.-aanhangers een grootè roep uitgaat, maar liefst met 11—0. Zoover zal Servatius 't zeker niet laten komen, doch V.V.V. handen vol werk geven om een kleine overwin ning te behalen. De wedstrijd begint om half drie. Een Servatius-combinatie zal een voorwedstryd spelen tegen Ysselsteyn. Dinsdagavond om half 8 begint de training weer. Alle voetballers wor den verzocht aanwezig te zyn. VALK-REVUE. Ook de tweede trainingsles was goed bezocht en de oefeningen wer den met animo uitgevoerd. Zoo moet het blijven, dan zullen straks de resultaten merkbaar zijn. Indien de onderhandelingen alsnog een gunstig verloop hebben, zal mor gen „Linne" den sluitingswedstrijd in dit seizoen spelen tegen De Valk. De wedstrijd wordt dan gespeeld na 4 uur, daar de training moet voor gaan en zeker nu het nog onzeker is of er gespeeld kan worden. "We hopen dat het alsdan een waardig slot moge zijn van dit sei zoen, waarvan dan tevens de trainer gebruik kan maken, om het spel van De Valk te toetsen, voor en na de zomertraining. Voor de liefhebbers de laatste kans om dit seizoen een wedstrijd te zien. Jubileum. Do heer J. Hubers, die 25 jaren als verpleger in Huize „St. Servatius" werkzaam is, zal dit zilveren .jubi leum op 21 Juni a.s. vieren. LEUNEN. De kermis alhier had een druk en gezellig verloop, vooral Maandag was het zeer druk, wegens de uitverkiezing van de Schoonheids koningin. Dit had vele bezoekers en bezoeksters gelokt, vooral uit Venray. Jammer, dat deze uitverkiezing, wegens stoornis in de keurings commissie, niet kon doorgaan. SEVENUM. Zondag j.l. droeg' onze dorpsgenoot, de "Weleerw. Heer H. Kortooms van de Orde der Cister- ciënsers zyn plechtige Eerste H. Mis op in zijn geboorteplaats. Burgerl. Stand Vierlingsbeek over de maand Mei 1944. GEBOREN Petrus J. Denissen; An- tonius J. M. Camps; Martinus H. M. Hendriks; Berdina M. E, Pyls; Maria F. G. Geurts; Hendrikus H. M. Ja cobs; Clemens G. M. F. Weymans. OVERLEDEN Johanna Goemans, wed. van W.Kuenen, 74 jaar; Gerar- da J. Boekholt, echtgen. van Th. Crouwers, 59 jaar; "Willem L. Sérée, echtgen. van A. Vos, oud 74 jaar.; Francisca J. Geurts, echtgen. van R. Geurts, 64 jaar. GEHUWD: J. H. Janssen, 38 jaar, landbouwer en M. Gerrits, 29 jaar. beiden te Vierlingsbeek; J. Schoen makers, 24 jaar, landbouwer te Op- lo en M. P. Gerrits te Vierlingsbeek, Th. Arts, 31 jaar, landbouwer te Op- loo en J. Wienen, 29 jaar, te Vier lingsbeek; C. vanOs, 31 jaar,landbou wer te Sambeek en C. van Bree, 34 jaar te Vortum; J. van Bree, 30jaar, landbouwer en G. Broeder, 26 jaar, beiden te Vortum; J. Eikmans, 24 jaar landbouwer te Well en A. van Dijk, 21 jaar te Maashees; G. de Bruyni, 29 jaar, landbouwer te Venray en C. Weerts, 27 .jaar te Vierlingsbeek; P. Loonen, 28 jaren, molenaar en A. Stappers, 29 jaar, beiden te Vierlings beek; J. de Bree, 24 jaar, boschop: zichter te Venray en G. Materman, 24 jaar te Overloon; W. van Ham; 33 jaar, tuinier te Venray en A. Bodden, 31 jaar te Maashees. Wnd. burgemeester van Kessel. Bij besluit van den Commissaris der provincie is met ingang van 31 Mei 1944 tot waarnemend burge meester van de gemeente Kessel benoemd de heer G. J. Schoonhagen. De nieuw benoemde werd in 1894 te Amsterdam geboren en is gehuwd. Hy bezocht eenige jaren de Middel bare Technische School te Amster dam en is in het bezit van ver schillende praktijk-diploma's. Van 1912 tot 1935 was hy als bureaubeambte werkzaam by hét Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtin gen Hembrug. Van 1940 tot eind 1943 was hy werkzaam, ter gemeentesecretarie te Wittem, terwijl hy sindsdien de functie van eersten ambtenaar ter secretarie der gemeente Cadier en Keer vervult. Sedert 1940 is de heer Schoonhagen lid van de N.S.B., waarvoor hij op treedt als groepsadministrateur. Uitreiking van tweede distributiestamkaarten Aangezien de tweede distributie stamkaarten met ingang van de periode, welke 12 Juni a.s. aanvangt in gebruik gesteld zullen worden by de verstrekking van nieuwe bon kaarten, is het noodzakelijk, dat een ieder, die daarvoor in aanmerking komt, zich tydig in het bezit van een tweede distributiestamkaart doet stellen. De distributiediensten zullen nog slechts tot Vrijdag 30 Juni de stamkaarten verstrekken. Degenen, die reeds eerder een oproeping heb ben ontvangen doch niet in de ge legenheid waren, de kaarten af te halen, dienen zich thans zoo spoedig mogelyk in verbinding testellen met den plaatselijken distributiedienst. Personen, die naar een andere ge meente verhuisd zyn, zullen zich voor den laatstgenoemden datum in het bevolkingsregister van de gemeente van vestiging moeten laten opnemen, teneinde voor een nieuwe tweede distributiestamkaart (welke slechts binnen den distributiekring geldig is) in aanmerking te komen. Zij dienen zich onverwijld in ver binding te stellen met het bevolkings register van de gemeente, waaruit zy vertrokken zijn, dan wel van hun tegenwoordige gemeente van vesti ging- Na 30 Juni a.s. kunnen geen t weede distributiestamkaarten meer worden verstrekt aan personen, die er op dien datum reeds voor in aanmer king konden komen. Schaderegeling voor Nederlanders in Duitseliland "Wordt een Nederlander in Duitsch- land by een luchtaanval gewond of gedood, en gebeurt dit tijdens zijn werk of in het lager, dat hem als verblijf is toegewezen, dan treedt, de ongevallenverzekering in werking. In alle andere gevallen wordt de perso nenschadevergoeding van kracht. Beide regelingen zorgen voor ge neeskundige hulp, ziekenh.verpl., genezingskuren in badplaatsen enz. Evenals voor de geneesmiddelen in den uitgebreidsten zin dus tot en met de eventueel noodzakelijke prothesen. Bovendien ontvangt de getroffene ziekengeld, zakgeld enz. Het verschil tusschen de beide rege lingen treedt pas te voorschijn wan neer nitkeeringen wegens invaliditeit of sterfgeval gedaan moeten worden. Het onderscheid ligt dan niet zoozeer in de hoogte der uitkeeringen, dan wel in de wijze van berekening. De Unfallsversicherung betaalt bij algeheele -invaliditeit een rente ter hoogte van tweederde van het jaar inkomen, dat voorheen verdiend werd. By gedeeltelijke invaliditeit wordt een gedeelte van dit bedrag uitge keerd. Bij sterfgeval (door middel of als gevolg van den luchtaanval) wordt aan de achtergebleven weduwe, in dien ze gezond is, 20 pet. van het jaar-inkomen uitbetaald en indien ze door ziekte of andere gebreken niet in staat is te werken 40 procent van dat bedrag. Per kir.d beneden 18 jaar ontvangt de weduwe nog 20 pet. met dien verstande, dat het totale bedrag, dat het gezin ontvangt, niet hooger mag zyn dan 80 procent van de vroegere jaarverdienste van den man. De Personenschade-verordnung be taalt eveneens een bepaald bedrag uit, dat echter berekend wordt naar stand, plaats van inwoning en graad der invaliditeit. In bijna alle gevallen zal de Un fallsversicherung op den Nederland- sche'n werker worden toegepast. Dit ligt in den aard van zyn verblyf in Duitschland. "Van be'ang is het tenslotte nog te vermelden, dat men geen aanspraak op vergoeding kan maken als niet voldaan is aan de algemeene lucht beschermingsverplichtingen (zich in den schuilkelder begeven enz.), of geen gehoor is gegeven aan de be velen van hen, die- leiding gevend zyn by de luchtbescherming. Zaaien en planten in droogte en hitteperioden. Ir. den zomer worden nog ver schillende groenten, zooals kropsala, ramenas, wortelen, andijvie, peter selie, selderij en Chineesche kool gezaaid. Bij vochtig weer levert de ontkieming dezer zaden dan geenerlei bezwaren op. Indien de grond daaren tegen dagelijks door de felle zonne stralen wordt beschenen en kurk droog wordt, dan komt er van menig zaaisel niets terecht. Wil men in zoo'n droogte- en hitteperiode gaan zaaien, dan is het wenschelyk, dat de grond eenige uren tevoren met flinke hoeveelheden water volkomen nat wordt gemaakt. Niet alleen de bovengrond, doch ook de ondergrond moet vochtig zyn. In dien vochtigen grond worden de zaden uitgezaaid. Om te voorkomen, dat de aarde van de zaaibedden reeds spoedig daarna weer gaat uit drogen, pleegt men er wel zakken over uit te spreiden, die ook nat worden gehouden. Deze zakken hou den niet alleen don grond vochtig, doch vormen ook een welkome be schutting voor de jonge kiemplantjes tegen de verzengende zonnestralen. Wanneer de jonge plantjes ten slotte goed en wel boven den grond staan, worden de zakken verwijderd. Men zorge er echter voor, dat de aarde vochtig blijft. De beste tijd voor het sproeien is de avond of de vroege ochtend. Wanneer men in zoo'n hitteperiode groenteplanten zooals kool, sla, kool- raper, tabak of andijvie gaat planten, dan worde de grond ook reeds tevo ren goed vochtig gemaakt. Na de planting worden ze nog eens aange goten en dit wordt voorloopig des avonds nog eens herhaald. Teneinde te voorkomen, dat de nog teere kropsla-, tabaks-, andyvie- of andere planten door de verzengende zonnestralen verdorren, pleegt men direct na de planting wel een bloem koolblad of een stuk krant ovei ieder plantje, te leggen. Tegen het weg waaien door den wind worden er een paar kluitjes aarde opgelegd. Zoodra de jonge planten tot groei zyn gekomen, wordt deze bescher mende afdekking verwijderd. De beteekenis v.d. Lagere Landbouwschool voor onze boerenbevolking. Tot vijf en twintig jaar geleden werd in de behoefte aan landbouw onderwijs op de dorpen slechts voor zien door de gewoonlijk aan het initiatief van het hoofd van de dorps school ontsproten algemeene land- bouwcflrsussen, waar gedurende de avonduren les werd gegeven. Door dat zich telkenjare nieuwe cursisten meldden kregen deze cursussen een permanent karakter. Hoewel hier mede prachtige resultaten werden bereikt en de cursussen ook thans nog steeds zeer goede diensten be wijzen, was het in vele gevallan beter deze cursussen om te zetten in lagere landbouwscholen, welke in aparte gebouwen werden onderge bracht. Deze omzetting en afzonder lijke huisvesting hebben' vele voor- deelen: doelmatiger gebruik van leer- en hulpmiddelen, overdag gegeven '.essen in plaats van 's avonds na een dikwijls-vermoeiende dagtaak, terwijl de onderwijskracht uitsluitend aan landbouwonderwijs en voorlichting al zyn krachten kan wijden. Het aantal lagere landbouwscholen hier te lande bedraagt 99 met een landelijk leerlingenaantal van rond 9500. OIRLO. Jubilé Pastoor Gerards. Donderdag,- H. Sacramentsdag, her dacht Pastoor Gerards te Oirlo den dag, waarop hij vóór 40 jaar tot priester werd gewijd. Nadat de krasse jubilaris aan huis was afgehaald en door 4 misdienaars hartelijk was toegesproken, werd hij in een feestelijke stoet, gevormd door het Kerkbestuur, Kerk. Zang koor, schoolkinderen en bruidjes, naar de kerk geleid. De plechtige 4-stemmige Hoogmis met orgel en Te Deum werd opge dragen door den jubilaris, geassis teerd door Deken Berden van Venray en de Eerw. Paters de Ponti en Verstappen uit Oirlo. De feestpredicatie werd gehouden door Pater Hyronimus Rongen van de Trappisten te Tegelen, uit Oirlo afkomstig. Na afloop werd de jubilaris aan de kerkingang door de schooljeugd toegezongen, waarna de heer Peters, Hoofd der School, een toespraak hield namens de ouders en kinderen. Pastoor Gerards sprak hierna een hartelijk dankwoord. Na het plechtig Lof om 4 uur werd de jubilaris gehuldigd door alle ver- ebnigingen der paroclfie, waarby het woord werd gevoerd door den Dir. van het K. Zangkoor en den heer v. d. Sterren, kerkmeester, namens de heele parochie. Hierna gaven de meisjes van de K. A. een lied ten besté. Gok de Z.E. Heer Deken Ber den sprak een woord - van oprechte hulde. Tot slot dankte de jubilaris allen die meewerkten om deze dag voor hem tot een onvergetelijke te maken. Aangiften van 2 tm. 8 Juni GEBOREN: Carolina J. O. M. Bonants, Oostrum Hendrika P. M. M. Dinglis, Castenray Hendrikus M. G. M. Janssen, Heide Gerardus J. M. Vullings, Overl.weg "Wilhelmina M. J. Michels, Ysselsteyn Cornelis M. W. J. v. Es, Henseniusstraat Johannes W. A. v. Asten, Ysselsteyn ONDERTROUWD Hendrik B. M. H- v. d. Munckhof, landbouwer en Maria S. P. v. Meyel, beiden te Venray GEHUWD: Marinus H. Hendriks, 22 jaren, fabrieksarbeider en GertrudaT. Jans sen, 18 jaren, beiden te Venray Martinus W. Tissen, 28 jaren, boom- kweeker te Broekhuizen en Antonetta G- Jacobs, 23 jaren, te Venray Peter J. L. Smits,' 29 jaren, land bouwer te Vierlingsbeek en Antonetta G J. J. Teuws, 25 jaren, te Venray. iAjs nr| W Godefridusvan bouwer te Venrj V Reynen, 46 jaren, OVERLEDEN Lambertus P. bouwersknecht O 7 patiënten St 5 patiënten St ja BUS DISTRIBUDII tijdvak 11 t'mjini Na-uitreiking bonen Te VENRAY opuni verzorgers van 8.3(45 u u. voor niet-zelfve)rs Te HORST op hi v u. voor zelfverzortn i u. voor niet-zelfveprs. Uitreiking bonkt 8< Te HORST opuni verzorgers ingesch bjj selbureau Horst (ran boek.je voor zelfveis gi is van: 9.30—10 is 1( 10-11 u. nos 22)240, nos; 241 tm 26014 i tm 280, 14 15 ig. 2! 15 16 u. nos. 301J20; Op 13 Juni 9.3(u. i 340, 10-11 u. 34(360, nos. 361 tm 38(j-14 400, 14—15 u. no: u. nos. 421 tm 44 Op 14 Juni 9.2( 460, 10-11 461 t; 481 tm 500. 13 520, 14—15 u. no u. nos. 541 tm 5( Te AMERICA verzorgers ingesc selbureau Horst boekje genummeil 9.3i nos.- 1 tm 30, 1—11 31 tm 60, 11.30—(nos 13 14' u. nos. 75)5, 1 nos. 115 tm 160; j Op 16 Jvfni 9.3(30 1 tm 190, 10.30-ju. r hooger. Te GRIENDTSN 1 van 13—14 u. voe zeil en van 14—15 (or n zorgers. Textiel Horst, lokel Horst is met ig va alleen opengesMp M; Dinsdag v.m. vai>13 1 afhalen en indiemn fc tm u. 1 11- n tm Jun n bi van DISTRIBB-KI BOSER Na-uitreiking borten Te Boxmeer op Kr van 9—13 en vai-17. Maandag 12 Jroor zorgers van den elen Dinsdag 13 Jujor ni van den geheeleijng. De eerste distjiesta het vervolginleg(enen meegebracht. Uitreiking bonen 8< en toeslaglen L Niot-zelfverzorg Te Vierlingsbe<?r Vi« Maashees, Over) en café Janssen: Waag 1 9—12 voor de is A 13 16 voor de 16 N- De eerste distrpstan do'ON; datit d« uit im i< ËS

Peel en Maas | 1944 | | pagina 2