PEEL EN MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND Provinciaal Nieuws* 65e Jaargang No 23 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 2S VENRAY Zaterdag 10 Juni 1944 Advertenties 12 et. per 3 mm. Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. WERELDOORLOG IN EEN BESLISSEND STADIUM. In de vro9ge morgenuren van Dinsdag is de invasie inWest-Europa van een leuze en een stuk zenuwen oorlog overgegaan tot een begrip. In Noord-Frankrijk is de Anglo- Amerikaansche invasie begonnen en we overdrijven niet, wanneer we constateeren, dat de eerste berichten hieromtrent in ons land een ware opluchting brachten, n.l. om het feit, dat Frankrijk en niet ons land was uitgekozen voor den verwachten aait- val op Europa. Die opluchting rust echter op een wel erg optimistischen grond, want: wie zegt, dat niet weldra ook onze kusten dit zullen aanschouwen Ver wachtte Duitschland niet op 10 of 15 plaatsen een landing Voor optimisme over „sparen" van ons volk is dus nog allerminst reden. Bezien we nujeven de berichten, waarover we tot op 't oogenblik de beschikking hebben. De eerste Anglo-Amerikaansche actie is begonnen tegen de Noord- Fransche kust, tusschen de monding van de Seine en d® Oostkust van het schiereiland Normandië. De actie werd ingeluid door een hevig luchtbombardement van de kust en haar zware verdedigings werken. Daarna begonnen de gecombineerde landingsoperaties van uit zeé en uit de lucht. Eenige divisies valscherm jagers werden neergelaten, kennelijk ter verovering van vliegvelden. Sterke formaties bommenwerpers vielen ook de gebieden van Calais en Duinkerken aan. Overal zijn de zware afweergevech- ten aan den gang en het zal nog wel dagen aanioopen voor we ons een duidelijk beeld kunnen vormen van de situatie, welke thans nog in haar ontwikkelingsstadium verkeert. Interinf zegt er het volgende van Zoowel naar de oppervlakte waar op gestreden wordt als naar het aan tal der in den strijd geworpen troe pen is de aanval der Anglo-Ameri- kanen op de baai en Normandië, die in de eerste morgenuren van 6 Juni begon, een operatie van grooten om vang. De omvang gaat dien van een commando-operatie verre te boven en is ongetwijfeld als de eerste phase van de invasie te beschouwen. De actie streeft blijkbaar naar een tweeledig doel: in de eerste plaats wil het geallieerde opperbevel de uit mondingen der rivieren tusschen Le Havre gebruiken om hier, beschermd door vaste bruggenhoofden nieuwe aanvalsformaties met zware wapens aan land te kunnen zetten. Hiertoe worden de Amerikaansche en Britsche formaties valschermtroe pen in dit gebied, vooral aan weers zijden van de uitmonding van de Seine, op de plaats waar de Orne uitmondt en aan den benedenloop van de Vire in den strijd geworpen, terwijl tevens talrijke landingsvaar tuigen in samenwerking met lichte vlootstrijdkrachten van zee uit, de zelfde gebieden forceeren om in den Atlantischen wal daar ter plaatse in samenwerking met valschermtroepen een bres te slaan. Bovendien hebben de luchtlan- dingsaanvallen op Normandië, die volgens de tot dusver ontvangen rap porten, over een groote uitgestrekt heid ondernomen, schijnbaar ten doel hier een aantal geschikte vliegvelden in handen der geallieerden te bren gen, omi vervolgens met vrachtzweef vliegtuigen en andere groote trans portvliegtuigen nieuwe troepen" met zware wapens door de lucht te kun nen uitvoeren. Deze formaties zouden dan tot taak hebben het Normandische schier eiland naar het Zuiden af te gren delen en bovendien zoo snel mogelijk de haven Cherbourg te bezetten. Yoor het geval, dat de stormloop op de vesting Cherbourg zou gelukken, zou het geallieerde opperbevel dan nieuwe aanvalsdivisies met troepentransport schepen en groote vrachtschepen, aan land kunnen zetten. In Duitsche militaire kringen neemt men aan, dat de invasie operaties binnenkort tot eer. breedere kuststrook zullen worden uitgebreid. In net bijzonder houdt -men in de baai van St, Malo rekening met een poging tot krachtiger aanvallen op den Atlantikwal, die ongetwijfeld ook in den vorm van gecombineerde zee- en luchtlandingsmanoeuvres zul len worden uitgevoerd. Een aanval op dit gebied zou de geallieerden des te aanlokkelijker kunnen Hjken, om dat zich in de baai van St. Malo de bekende kanaaleilanden Guernsey, Jersey en Sark bevinden, die tot Juni 1940 de Engelsche aanspraken op het west-Fransche kustgebied vertegen woordigden. Het is ook denkbaar, dat do Angelsaksische invasiepogingen zich tot het kustgebied tusschen de monden van Somme en Seine zullen uitbreiden. Een rechtstreeksche aan val op de kuststreek van Boulogne tot Calais, die het dichtst bij de Brit sche eilanden ligt, wordt op het oogenblik nog niet verwacht. In de Wilhelmstrasse heeft men het 'met levendige voldoening begroet, dat Engeland en Amerika thans ein delijk tot de invasiepoging zijn over gegaan. Men wjjst er nog eens op, dat men reeds lang op deze gebeur tenis gewacht heeft, die thans onder den druk van Stalin eindelijk plaats vond. Blijkbaar heeft men de. bezet ting van Rome als aanleiding geno men voor het riskeeren van de lan ding in West-Europa. Als reden voor deze Anglo-Amerikaansche invasie kan men, behalve den Sovjet-Russi- schen druk, ook de noodzakelijkheid van het vormen van een klein voor terrein ir. Europa voor Engeland, waarvan in de verschillende rede voeringen van Engelsche politici den laatsten tijd sprake was, aannemen. Ten aanzien van de voorgeschie denis van deze invasiepoging ver klaarde de woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandsche zaken, dat laatste maanden tegen Duitsch land en geheel Europa een zenuw oorlog was ontketend, die zonder weerga is. Daarop is de bomoorlog gevolgd, die ten doel had het Euro- peesche volk murw te maken en te verpletteren. Martin Hallensleben, de militaire DNB-correspondent schrijft, dat met de invasie de wereldoorlog in een beslissend stadium is gekomen. De verwachte gebeurtenis begint thans werkelijkheid te worden. Uit de faze der voorbereiding is de in vasie in het stadium der verwezen lijking gekomen. De Anglo-Amerika- nen schijnen thans tot den strijd te willen overgaan. Dat bewijst, hoe jipst de Duitsche leiding den toe stand heeft beoordeeld en hoe goed zy er aan deed zich niet te laten af leiden door periferische verschijnse len en manoeuvres van de tegen partij, doch sedert jaar en dag haar aandacht in hoofdzaak gevestigd te houden op het bolwerk, dat voor de beslissing, waarnaar de Anglo- Amerikanen streefden, alleen van belang was. Men .vergist zich niet, wanneer men aanneemt, dat men aan Duitsche zjjde, wat het volledig gebruik der krachten betreft, voorloopig nog terughoudend zal zijn, want men zal moeten afwachten welke punten, de aangevallene of andere, het voor naamste zwaartepunt van de Anglo- Amerikaansche onderneming zal vormen, hoewel de thans in denstrijd gebrachte troepen in elk geval, als begin, aanzienlijk genoemd mogen worden en het operatiegebied zelf van groot belang is. In elk geval gaat het scherm op voor een van de meest dramatische, bedrijven der oorlogsgeschiedenis. De Anglo-Amerikanen zijn thans als acteurs in het waarschijnlijk bloe digste drama op het West-Euro- peesche tooneel verschenen. Van Duitsche militaire zjjde ont houdt men zich van elk oordeel over de verdere ontwikkeling. Men geeft te verstaan, dat er eenige weken voorbij zullen gaan, voor het mogelijk is e9n definitief oordeel over de kansen van de in vasie uit te spreken. De geallieerden beschikken over enorme krachten, zoowel ter zee als in de lucht, terwijl zjj in Afrika en Italië veel ervaring hebben opgedaan met landingsoperaties. Reeds het eerste begin der operaties heeft aan getoond, dat het hun ernst is en dat zy niet zullen terugschrikken voor de zwaarste offers. Behalve een sterke oorlogsvloot en schier ontelbare kleine vaartuigen voor allerlei doeleinden, hebben zij 4000 groote transportschepen ingezet voer het overbrengen van manschappen en wapenen. Duitsche troepen trekken zich N.-Westelijk van Rome terug. Daar ljet front in den loop der ge vechtshandelingen in Italië steeds meer de stad Rome naderde, bestond het gevaar, dat dit oudste cultuur centrum der wereld in de recht streeksche gevechtshandelingen zou worden betrokken. Teneinde dit te vermijden, heeft de Führer bevolen de Duitsche troepen Noord-Westelijk van Rome terug te trekken. De strijd in Italië wordt voortgezet met den onwankelbaren wil en met het doel den vijandelijken aanval uit eindelijk te breken en gemeenschap pelijk met de bóndgenooten de over winning te bevechten. In zeer nauwe samenwerking met het fascistische Italië en de andere bondgenooten van het Duitsche rijk worden de daartoe noodige voor waarden geschapen. Het jaar der invasie zal den vijanden op de be slissende plaats een vernietigende slag toebrengen. Brandstoffen voor babj wascli Aan gezinnen, die voor het be reiden van maaltijden er warm wa ter uitsluitend op hot gebruik van vaste brandstoffen zijn aangewezen, zal thans bjj bevalling voor eenmaal een extra rantsoen van een eenheid vaste brandstoffen beschikbaar wor den gesteld. Deze regeling geldt met terugwerkende kracht van 1 Mei 1944 af. Aanvragen ter verkrijging van dit extra rantsoen vaste brandstoffen moeten, onder overlegging van het gezinshoofd en van de(n) pasgeborene, bij de plaatselijke distributiediensten worden ingediend. Scheidsrechter mishandeld Het Bossche gerechtshof heeft vijf inwoners van Withem en BochoUz, die na afloop van een te Bocholtz gespeelden voetbalwedstrijd den scheidsrechter, wien zij de nederlaag van hun favorieten weten, op een eenzamen weg hadden opgewacht en op ernstige wjjze hadden mishandeld, veroordeeld tot gevangenisstraffen van een maand en van drie weken. De 26-jarige B.V.Y.-spoler W. Lur- ling uit 's-Hertogenbosch kwam dezer dagen tijdens een bedrijfsvoetbalwed strijd in botsing met een speler van de tegenpartij, waardoor hij ernstige verwondingen opliep. Hij is later aan de bekomen verwondingen overleden. Onvoorzichtigheid met gevonden projectiel. Bij Hillegom vonden eenige kin deren een niet-ontplofte granaat, waarmede zij gingen spelen. Het ge vaarlijke voorwerp sprong hierbij uit elkaar, waarbij een veertienjarige jongen zoo ernstig aan het hoofd gewond werd, dat overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk was. Men vreest, dat de knaap beide oogen zal moeten missen. Haarafval wordt bij de kappers ingezameld. De kappers zamelen thans steeds meer h'aarafval in. De mogelijkheden om het te verwerken tot allerlei materialen zijn vele. Men maakt er stoffen van voor mantels, binnen voering voor kleedingstukken, pan toffels, dekens enz. vermengd met andere haarsoorten, ook penseelen. Menscheljjk haar vormt voor deze doeleinden waardevol materiaal, nu er gebrek is aan vezels. Ondanks de moeilijkheden, welke IA>: Bij onze vrijwilligers. Een stoottroep keert na een suc cesvolle onderneming naar de com pagnie terug. (SS P.K. Kristoferitsch O/H Ps) KEURINGEN Het ss-ersatzkommando deelt mede: iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te wor den voor de waffen-ss, ss-wacht- bataillon in Amersfoort, landstorm Nederland, kriegsmarine en de ger- maansche ss in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmel- dingsplichting zyn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aan melden en worden gedurende de ver bintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de waffen-ss kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zjjn schoolopleiding is niet doorslagge vend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrek king tot de yerzorging van familie' leden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Eveneens ver strekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terug reis de navolgende nebenstellen der waffen-ss. Amsterdam, Dam 4, Alk maar, Langstraat 56; Heerlen, Sarolea- straat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30; en het ss-ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde com pagnie bij het ss-wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Neder land doet, kan men zich op boven staande keuringen melden. 13-6-44 8—12 uur, Rotterdam, deut- sche oberschuie, Westerlaan 1. 15-6-44 8—12 uur, Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45; 15—18 uur, Venlo Deutsches Haus, Egmond- straat 16. 16-6-44 8—12 uur, Arnhem, café Royal; 15—18 uur, Zwolle Gijteribeek. 17-6-44 8—12 uur, Groningen, Hee renstraat 46:15 17 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 19-6-448—13uur, Amsterdam, dam 4, 20-6-44 8-12 uur. Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 15—17 uur, Amersfoort, pol. durchgangslager, Leusderweg. overwonnen moesten worden, is de inzameling van het haar thans vrij wel over het geheele land georgani seerd. De kappers zijn verplicht het te bewaren en af te geven aan de ophalers van het Rijksbureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen. ZONDAGSDIENST. ZONDAG 11 JUNI Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr. H. BLOEMEN Stationsstraat 9 Telefoon 465

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1