WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND Provinciaal Nieuws» DE INVASIE WERD VERTRAAGD. Nieuwe regeling voor groentenyerdeeling ZONDAGSDIENST. Dr. E. F. HOYNG Benoemingen Gouden bruiloft Bekendmaking. BEKENDMAKING. 65e Jaargang No 18 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: AJ. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 PEEL EN MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 6 Mei 1944 Advertenties 12 ct. per 3 mm. Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. Een heel merkwaardig bericht brengt het D.N.B. via Genève Uit de Lagerhuisdebatten van Vrij dag j.l. toen de Engelsche minister van arbeid, Bevin, zijn anti-stakings verordening verdedigde, blijkt, dat ongeregeldheden onder de Engelsche arbeiders de Geallieerde poging tot een invasie hebben vertraagd. Van de te Londen verschijnende bladen deelt de „Daily Express" me de, dat Bevin erkende, dat de stakin gen in April alle werkzaamheden voor de Britsche vloot in Sheffield dreigden stil te leggen. Verbazingwekkende uiteenzettingen zijn gegeven door den Labourafge- vaardigde Bevin, die den minister van arbeid verweet, zijn verordening achter den rug van het parlement om te hebben uitgevaardigd. Om den maatregel aangenomen te krijgen is de minister begonnen met een lastercampagne tegen de stakers. Bij toepassing der verordening verwacht spr. nog .grooteren omvang der stakingen. De minister van arbeid, Bevin, ver klaarde o.a., dat de industrieele situ atie in Engeland zoodanig is, dat de regeering scherpe maatregelen had moeten nemen. Een aantal Lager huisleden echter wil liever, dat de arbeidersklasse door den chaos naar den duivel gaat, dan dat zij door een goede organisatie de overwinning zou behalen. Bevin zette zijn uiteenzettingen voort met de opmerking, dat in de drie weken, voorafgaande aan den 5den April, Engeland een industrieele vulkaan geleek. Het tweede front verkeerde werkelijk in gevaar. Tij dens een weekend, ongeveer begin April, aldus Bevin, dreigde de arbeid in Engeland stil te staan voor niet minder dan drie millioen arbeiders in de gasfabrieken, op de scheeps werven, in de machine-industrie en de steenkolengebieden. Het is ontoe laatbaar, dat de vakvereenigmgslei- ders in de afzonderlijk voor den oor log vitale industrieën op een kritiek oogenblik de regeering aanvallen. Ook de leider der parlementaire Labourfractie, Greenwood, nam in den loop van de debatten 't woord. De reden voor de nieuwe, tegen per sonen, welke tot staking opruien, gerichte verordening is, zoo zeide hij dat ruim twee jaarlang minderheden de overeenkomsten hebben overtre den, die de vakvereenigingen inder tijd met de ondernemers hebben ge sloten. De menschen in de fabrieken, de mijnen en andere bedrijven zijn thans moede menschen. De last, dien de oorlog hun oplegt, doet zijn gevolgen gevoelen. Een reeks hunner klachten komt hun meer dan levensgroot voor, doordat zij moe- en hypernerveus zijn, maar in dit stadium van den oorlog kan daarmede geen rekening gehouden worden. De „Manchester Guardian" schrijft over de debatten in het Lagerhuis o.a.: De wet van Bevin voor perso nen, die tot staken aanzetten, is ontstaan in een oogenblik van over- grooten angst. Men vermoedt, dat de Britsche regeering eenige dagenlang van oordeel was, dat Engeland aan de genade en barmhartigheid van een groep ophitsers was overge leverd. Het blad verklaart, dat de menschen in Engeland na 4 jaar oorlogsmoe en hypernerveus zijn ge worden. De komende invasie blijft het onder werp van gesprek en het thema van de pers. De bekende Duitsche radio commentator, luitenant-generaal Dit- mar, sprak deze week voor de radio over het onderwerp „Omsingelings slag en beslissing in het Westen. De omsingeling vormt sedert 1939 de beheerschende operatieve factor. Voor de militaire beslissing is het niet hetzelfde, of de vijand op deze of op die manier successen behaalt. Spr. wees er in dit verband op, dat den bolsjewisten bij hun opmarsch niet is gelukt, wat den Duitschen legers zoo vaak gelukte: de omsinge ling van den vijand ondanks eigen numerieke minderheid. Dit feit is veel meer dan louter theorie, omdat het doet zien het onderscheid, dat ook thans nog bestaat tusschen den Duitschen soldaat en den kraehtigsten en bovendien ook numeriek sterksten van zijn vijanden. Overwegingen van dien aard leiden zonder meer ook tot een waardeering van de waarschijnlijke omstandig heden in den strijd in het Westen Groote beslissingen en deze heb ben Engelschen en Amerikanen in elk geval noodig, willen zij niet in een nieuw, misschien nog grooter, zeker echter niet minder onaange naam Nettuno blijven steken wor den tegenwoordig, zooals de ervaring leert, slechts door vernietigingsslagen bevochten. Voorwaarden daarvoor echter zijn doorbraak en omsingeling. Voordeelen voor den aanvaller zijn o.m.: de zee biedt groote verrassings- mogelijkheden, de vuurkracht eener numeriek sterkere vloot kan snel aanvalszwaartepunten vormen en de Anglo-Amerikaansche luchtmacht is door den korten afstand van vertrek- bases naar de beoogde landingspun- ten in een zeer voordeelige positie. Doch er zijn ook bepaalde moei lijkheden met den landingsaanval verbonden en hier ligt de eigenlijke moeilijkheid niet zoozeer op tech nisch terrein, doch in de tactische taak, op de grens tusschen zee en land niet alleen een penetratie, maar ook een diepe doorbraak tot stand te brengen. Een buitengewoon moeilijke taak, alleen reeds wegens het ononder broken gevechtsfront, waarop de aanvaller stuit en wegens de moei lijkheden verbonden aan de ravi tailleering over zee. De beteekenis van die versterking ligt hier op ge heel ander terrein dan aan de land- fronten Zij vergroot de afweer kracht van den verdediger in de voor beide partijen critieke zone, dus daar, waar de aanvaller den overgang van de schepen naar het land tot stand moet brengen. De kwestie van een diepe door braak kan den aanvaller voor een bijna bovenmenscheljjke taak plaat sen. Het spreekt vanzelf, dat de op een invasie bedachte vijand zich van deze moeilijkheden bewust is. Er bestaat geen twijfel of hjj zal zijn acties, welke omsingeling ten doel hebben, ook in de lucht trachten door te voeren. Zeker is, dat dergelijke drie-de- mensionale operaties van talrijke moeilijk berekenbare factoren af hankelijk zijn. Haar uitwerking op diep het land ingaande versterkin gen, die ook aan de van de kust afgewende zijde tot verdediging ge schikt zijn, mag niet zeer hoog wor den aangeslagen. Omsingelingsbewegingen tot diep in het vijandelijke achterland door het luchtruim, zijn echter hoogst gewaagde ondernemingen. Wel is het denkbaar dat omsingelingsope raties op den grond in zekeren zin worden aangevuld door landings operaties uit de lucht. Laatstge noemde kunnen echter nauwelijks een vervanging vormen voor de eerste. De lessen, die uit een derge lijke theoretische beschouwing te trekken vallen, kunnen de gelaten kalmte doen begrijpen, waarmede de Duitsche legerleiding de dingen te gemoet ziet. Het bedrijfschap voor groenten en fruit heeft, om een zoo eerlijk moge lijke verdeeling der beschikbare voor raden mogelijk te maken, een nieuwe regeling aan de plaatselijke verdeel- kantoren voorgeschreven. Er zal voor taan in 2 groepen worden verkocht. Ie. Massaproducten. Deze produc ten worden steeds in zoodanige groote hoeveelheden aangevoerd, dat in en kele dagen alle kleinhandelaren hun rechtmatige hoeveelheid kunnen ont vangen (sla, andijvie, spinazie, raap stelen). Zoolang ook het massaproduct nog schaarsch is, b.v. in de periode van den overgang van kasteelt naar teelt van den kouden grond, valt het onder de tweede groep, die der 2e. Keuzeproducten. Dit zijn de producten, die bij de verbruikers zeer gewild en uitermate schaarsch zijn (bloemkool, snij- en spercieboonen, tomaten althans plaatselijk kersen, pruimen, e.d.) Deze fruit en groentesoorten worden niet gelijk tijdig aan alle kleinhandelaren ter beschikking gesteld, doch in groepen en dan in alfabetische volgorde. De hoeveelheid zal naar den aard van het product zoo zjjn, dat voor ieder gezin een maaltijd is gewaarborgd. Deze hoeveelheden per verbruiker zullen met de soort in de dagbladen bekend gemaakt worden, waarbij de kleinhandelaar met den beginletter van zijn naam zal worden aangeduid. Een uitzondering op dezen gang van zaken vormen de steden Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Ut recht en Haarlem. Aangezien in deze plaatsen de aanvoer van 's morgens tot 's avonds doorgaat, worden de keuzeproducten wel aan alle klein handelaren beschikbaar gesteld met dien verstande, dat de aanvoer niet toelaat, dat alle kleinhandelaren ter stond bevoorraad worden. Het zal dus voorkomen, dat sommige klein handelaren de keuzeproducten kunnen aanbieden en anderen nog niet. In de volgende dagen komen ook zij aan de beurt. In deze steden wordt dan ook gepubliceerd, dat een aanvang is gemaakt met de bevoorrading der kleinhandelaren met een bepaald product, terwijl na de bevoorrading van allen een mededeeling zal wor den uitgegeven, dat alle kleinhande laren van een bepaald product tot een bepaalde hoeveelheid per persoon zp'n voorzien. Samenvattend kan dus gezegd wor- ben, dat omtrent de verdeeling van omtrent de verdeeling van de in massa aangevoerde groente niets ge publiceerd zal worden, wel omtrent de schaarsche groentesoorten als bloemkool, boonen en fruit. Op een factor, die storend kan optreden, moet even wol nog gewezen worden, n.l. het vervoer. ZONDAG 7 MEI Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tqt Maandagmorgen 8 uur kan men 'zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Patersstraat 22 Telefoon 432 Tot tijdelijk onderwijzer aan de R.K. Bijzondere lagere school teMer- selo is benoemd, de heer Thijssen te "Well. Tot onderwijzer aan de R.K. Byz lagere Jongensschool te Leunen is benoemd de heer Vollenberg (Fr. Zn) te Yenray. Maandag heeft het echtpaar J. Kemps-Baltissen alhier onder harte lijke belangstelling zijn gouden echt verbintenis gevierd. De feestdag werd ingezet met een plechtige meerstemmige Hoogmis tot dankzegging opgedragen in de Pa rochiekerk. De H. Mis werd opge dragen door een zoon van het gouden echtpaar, ie WelEerw. Pater G. Kemps De Führer en de Duce hadden op 22 en 23 April een ontmoeting, welke ook door den Rijksminister vaniBui- tenlandsche Zaken, von Ribbentrop, generaal veldmaarschalk Keitel en van Italiaansche zijde door maar schalk Graziani en staatssecretaris Mazzolini werd bijgewoond. De Duce begroet den Rijksminister van Bui- tenlandsche Zaken, von Ribbbentrop. (Hoffman/Stapf Pax s) geassisteerd door een mede-confrater Pater Stappers uit Oirlo en kap. van Wijngaarden, terwijl de HoogEerw. Heer Deken Berden als Presbyter- assistens optrad. Het kerkelijk zang koor, waarvan de heer Kemps lid is, zong een meerstemmige H. Mis. Het gouden paar, kinderen en klein kinderen woonden deze plechtige H. Mis bij, evenals vele vrienden en kennissen. Na afloop van den kerkdienst keer de het gouden paar en familie, naai de feestelijk versierde woning terug. Van vele zijden mocht het gouden paar hartelijke blijken van belang stelling ondervinden. Ontelbare bloemstukken kwamen binnen en vele vrienden en vooral de buurtschap Henseniusplein en Schoolstraat, die voor de prachtige versiering van het woonhuis had zorg gedragen, hebben dezen dag voor het gouden paar tot een onvergete lijke gemaakt. Verder werd het feest geheel naar den aard van den tijd gevierd. Voor het gouden paar was de dag der 50-jarige echtvereeniging een schitterende dag, die hen nog lang heugen zal en Venray en de buurt schap hebben weer getoond ook een gouden paar op waardige wijz6 te eeren wat men van hen bij feesten altijd gewoon is. Met ingang van 7 Mei a.s. is het Postkantoor, wat den postdienst be treft, op Zon- en feestdagen geslo ten. De gelegenheid voor het afhalen van de correspondentie van 9.30—10 vervalt. Alleen voor de busrecht houders bestaat er tusschen 8—9 gelegenheid hun correspondentie af te halen. De lichting der bijbussen alsmede de postverzending en de postont- vangst komt op die dagen te ver vallen. Venray, 3 Mei 1944. De Directeur. Op verzoek van den wnd. Directeur- Generaal van Politie wordt onder de aandacht van het publiek gebracht, dat het mede in verband met de zorglijke textielpositie beslist on toelaatbaar is, dat tijdens blusschings- werkzaamheden bjj branden over uit gelegde brandslangen met voertuigen wordt gereden, aangezien daardoor de slangleidingen gevaar loopen on herstelbaar te worden beschadigd. Buitendien worden de blusschings- werkzaamheden gestagneerd, wanneer

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1