WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND 65e Jaargang No 15 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 PEEL MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKIIOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Katerdag 15 April 1944 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. PRESTATIES VAN HET DUITSCHE VOLK. De wekelyksche artikelen van Rijksminister Dr. Göbbels blijken immer de beste richtlijnen te zijn voor bepaling van den toestand in en buiten het Groot-Duitsche Rijk. In het jongste nummer gaat de mi nister uitvoerig in op de gevaren, waarmede het Duitsche volk steeds omgeven is geweest en zegt hier over Zoover wy in onze geschiedenis kunnen terugblikken, is ons volk altijd omgeven geweest door het gevaar. Waar echter het gevaar niet doodelyk werkt, daar beteekent het een voortdurende toevoer van kracht. Dat is het geval bij het Duitsche volk. Ook de feiten van dezen oorlog versterken en bevestigen zulks thans weer opnieuw. Dat onze vijanden onze weerstandskracht altijd wqer onderschatten, is eenvoudig het ge volg van de omstandigheid, dat zij zich een zoodanige weerstandskracht volgens de by hen gebruikelijke maatstaven niét hunnen voorstellen. Het spreekt vanzelf, dat het hooge peil van oorlogsmoreel en oorlogs flinkheid van het Duitsche volk op zyn vijanden steeds weer beangsti gend werkt. Zij willen ons niet aan trek laten komen, omdat zij vreezen dat daaruit voor hen onafzienbare consequenties kunnen ontstaan. Deze oorlog wordt uitgevochten tusschen de hoogere kwaliteit en het hoogere aantal. Dientengevolge komt het in het verloop en vooral bij langeren duur van dezen oorlog voor ons in hoofdzaak er op aan, vooral datgene te versterken en te verzorgen, dat ons van onze vijanden onderscheidt, omdat daarin de kans van onze over winning ligt. Dr. Göbbels legt verder in zijn ar tikel er nog eens den nadruk op, dat niet Duitschland de veroorzaker van de; en oorlog is, doch dat die oorlog -»n Duitschland integendeel door zyn vijanden is opgedwongen, die er van het begin af aan geen twyfel over gelaten hebben, dat zij met dien oorlog het doel nastreven, Duitsch- lands levenssubstantie te verstoren en het Duitsche volk te vernietigen. Dat ons volk, zoo merkt hy op, zich tot dusver hiertegen gehandhaafd heeft en ook in de toekomst hier tegen bestand zal zijn, moet voor or.s allen een reden zijn tot trots en tot een sterk en onwrikbaar na tionaal zelfbewustzijn. Wij hebben ons lot zelf in handen. Het Duitsche volk van thans is in den waarsten zin des woords de smid van zyn eigen geluk en wel niet alleen met betrekking tot de levende, doch met betrekking tot alle nog komende generaties. Wy zien de dingen heel nuchter en realistisch en constatee- ren daarbij, aat onze generatie, te recht of ten onrechte door eigen schuld of door de schuld van vroegere generaties, een Duitsche zending te vervullen heeft, die bijna boven de kracht van het menscheljjk verdraag- bare uitgaat. Door dit tranendal, zoo besluit de minister, moeten wy heentrekken en pas aan het einde daarvan lokt ons de groote prijs. Daarvan kunnen en zullen wy geen afstand doen. Door dien prijs zal alles zijn betee- kenis krijgen en als de godin der historie ons den lauwerkrans uit reikt, dan zullen wy ook eerst kun nen begrijpen, waarom het ons zoo moeilijk werd gemaakt, nl. omdat wy onze volle kracht gebruiken en ons niet ontzien, teneinde boven ons zelf uit te groeien en allen anderen volken een voorbeeld te geven en vooial teneinde tegenover de toe nemende scepsis van onze eeuw te bewijzen, dat het avondland niet rijp is voor den ondergang, doch voor een nieuw begin staat. De eultureele crisis, die met den eersten wereld oorlog over de beschaafde menscli- heid is losgebroken, moet overwon nen worden. Wellicht zal het Euro pa van thans eens op een later tijdstip inzien, hoe dicht liet aan den afgrond heeft gestaan. Dit inzicht sluit dan ook alle ons thans onthou den bewondering in voor ons eigen handelen. Zoo en niet anders zal het zyn. Over den toestand aan hot Zuide lijk gedeelte van liet. Oostelijk front wordt gemeld, dat de stabiliseerende ontwikkeling aldaar en de toenemen de successen bij de Duitsche tegen aanvallen, in militaire kringen in Berlijn aanleiding geeft, om de si tuatie niet een zeker gevoel van op luchting te beoordeelen. Een overzicht van de nog plaats hebbende gevechten is voor militaire kringen in de Rijkshoofdstad aanlei ding om het grootste gevaar voorjhet Oosteljjko front, dat zich nog tot voor kort, vooral in het Zuiden, zeer ern stig deed aanzien, thans als geweken te beschouwen. De reserves, die in het Zuiden in den strjjd zyn geworpen, en die, naar men mag aannemen, wel in de eerste plaats zullen deelnemen aan de ver dediging van Roemenië, met zijn voor de oorlogvoering zoo belangrijke olie rijkdom, alsmede de organisatie van de Roemeensche en Hongaarsche ver dedigingskrachten, hebben in belang rijke mate toe bijgedragen, dat de Duitsche legerleiding' voorloopig een zeker evenwicht tot stand heelc kun nen brengen in de wederzjjdsche krachten. In dit verband waarschuwt men er te Berlijn voor, den strijd in het gebied van Odessa waar de Duit- schers zich al strijdende terugtrekken, als maatstaf te nemen voor de be oordeeling van do algoheole situatie in het Zuiden. De bedoeling is ken nelijk op een nieuwe linie terug te trekken, waar men tegen verdere bolsjewistische aanvallen hoopt stand te kunnen houden. Het weermachtsbericht van Maan dag zegt over den strijd rond Odessa, dat de troepen nog altijd in een zwaren afweerstrijd zijn gewikkeld. De stad zelf werd, na uitvoering van de wekenlange voorbereide verwoes ting van alle voor de oorlogvoering van belang zynde inrichtingen en na voltooiing der wegvoering van alle schepen, voertuigen en ander oorlogs materiaal, in het kader derberaamde bewegingen ontruimd. Verder blijkt, dat de Sovjet-Russen weer eens voorbarig zijn geweest met de aankondiging van vernietiging der strijdkrachten in verschillende sectoren. Zoo kon verleden week wor den gemeld, dat het garnizoen in Kowel zich na een taaien afweerstrijd gevoerd te hebben, weer had bevrijd uit de omsingeling, terwijl het weer machtsbericht van Zondag weer een beeld geëft van de z.ware afweerge- vechten in het gebied van Kamenez- Podolsk, waar een vrij sterke groep Duitsche strijdkrachten van formaties van het leger en de Waffen-SS onder opperbevel van den generaal der pantsertroepen Hube, in ^gevechten, die veertien dagen hebben geduurd, tegen een nummeriek verre over- machtigen vijand hun omsingeling hebben verijdeld. Na een verbitterde worsteling wer den de taai tegenstand biedende vijan delijke formaties onder den voet ge- loopen en is de verbinding met de uit het westen voor de ontzetting aan vallende troepen van het leger en de Waffen-SS bevochten. Naast zware verliezen aan dooden en gewonden verloor de vjjand hierbij 352 tanks en stukken stormgeschut en 100 kanonnen, benevens groote hoeveelheden oorlogsmateriaal van allerlei aard. Het luchtwapen had op beslissende wyze, weer tot het wel slagen dezer operaties bijgedragen. Bij de toegangen van de Krim is de gevechtsactiviteit weer toegenomen. Over het geheel bezien echter wordt de situatie in Duitsche commentaren zoo beoordeeld, dat thans een phaze in den strijd geleidelijk haar einde By onze vrijwilligers. Uiterst vijandelijke stellingen. behoedzaam naderen onze mannen de (SS P.K. Büschel O/H Ps) KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S., S.S.- Waehtbataillon in Amersfoort, Land storm Nederland, Ivriegsmarine en de Germaansche S.S. in Nederland. Per sonen tusschen 19 en 30 jaar die aanmeldingspliehtig zyn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zyn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend beslissend voor bevordering zyn: ka rakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking itot de verzorging van familieleden duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navol gende Nebenstellen der Waffen-S.S.: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Pleerenstraat 46; Enschede Ilengeloschestraat 30; en het Ersatz- kommando Den Haag, Korte Vijver berg 5. 16 April 9—14 uur Rotterdam, Deutsche Oberschule Westerlaan 2. 17 April 9—12 uur Den Bosch, Hotel Noord brabant, Markt 45; en 15—18 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 18 April 9—12 u. Arnhem, café Royal en 15—18 u Zwolle, Hotel Gytenbeek. 19 April 9—12 uur Groningen, Heerestraat 46: en 15—18 u Leeuwar den, Huize Schaaf. Breedstraat. 20 April 9—14 u. Amsterdam Dam 4. 21 April 9—14 uur Utrecht, N.V.- huis, Oudegracht 245. 22 April 9 14 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. tegemoet gaat, een phaze, die door een groote krachtsinspanning der Sovjet-Russen gekenmerkt werd en tot het prijsgeven van veel terrein genoopt heeft, doch niet dein eenstor ting van het Zuidelijke Duitsche front gebracht heeft. INGEZONDEN. Aan het lid van de Yalk. U schynt hoge verwachtingen van Uw stukje te koesteren, u wilt 'n antwoord terug hebben. Moet ik dan antwoorden op de reclame van u voor fusie? Dat is mij 't schrijven nog niet waard, omdat ik weet, dat dit niet mogelyk is. Bent u er nog niet van overtuigd, wacht dan, tot dat je 'n verstandskies hebt. Voor de rest zal ik u op de aanstaande vergadering van antwoord dienen. Dat is spor tiever en bovendien hoeft niet ieder een in Venray de interne zaken van de Valk te weten. Begrjjp je'tgoed Nu dan tot ziens. Dag Leo en Louis Termijn van uitreiking vitaniine-C-tabletten De uitreiking van de gratis vita- mine-C-tabletten, die ook dit jaar door de plaatselijke distributiediensten aan de categorie van de jonge en a.s. moeders geschiedt, zou op 8 April 1944 eindigen. Besloten is evenwel den termijn van uitreiking te ver lengen tot 30 April a.s. Scheidsgerecht voor de voed selvoorziening. Het scheidsgerecht voor de voed selvoorziening, Lange Voorhout 78 's Gravenhage, is een Instituut voor de administratieve rechtspraak op het terrein van de voedselvoorzie ning. Het beslecht by uitsluiting in de eerste instantie geschillen, die ontstaan tusschen een ondernemer op het gebied van de voedselvoor ziening en de organisatie (hoofdbe drijfschap, bedrijfschap, vakgroep etc) waartoe hy behoort. Slechts hy, die meent rechtstreeks in zyn belangen getroffen te zjjn, is bevoegd een ge schil aanhangig te maken en dat dient dan voor zoover in eenig wettelijk voorschrift geen termijn bepaald is, waarbinnen beroep mo gelyk is te geschieden binnen 2 maanden na den dag waarop de aan gevallen beslissing, behandeling of weigering genomen, verricht of uit gesproken is. Hij, die het geschil aanhangig maakt, is verplicht een door hem onderteekend verzoekschrift dat aan bepaalde voorwaarden moet voldoen, in vjjfvoud by den secreta ris van het scheidsgerecht in te die nen en een bedrag van f 25 te stor ten, tenzy in een wettelijk voor schrift een lager bedrag is vastgesteld. Onvermogenden kunnen evenwel van de storting van het bedrag worden vrijgesteld, waartoe zy een verzoek moeten richten tot den voorzitter van het scheidsgerecht. In zaken, waarin het belang van den verzoe ker een voorloopige beslissing eischt kan hy in een met reden omkleed verzoekschrift een voorloopige be slissing aan den voorzitter van het scheidsgerecht vragen. Goprocedeerd kan worden in persoon of by ge machtigde, ook kan men zich laten bystaan door een raadsman. Indien men derhalve een geschil heeft met een organisatie als bovenbedoeld, of met een van haar organen, b.v. een provincialen voedselcommissaris doet men goed zich terstond tot het scheidsgericht te worden en niet eerst tot andere instanties, daar an ders gevaar bestaat, dat de termijn inmiddels is verloopen.

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1