CERESAN ORKIT Koopt VOS' ZADEN 4 VERVEN STOMEN E. v. d. HEUVEL Mai'kt8traat2a Officieeie MEDEDEEUNGBN. DE SIGAAR. BEKENDMAKING. DRANKWET. lówucu&n fa iaaüaad1 Voedingsgewassen in eigen tuin Tuinljoouon, doperwten, capueijners. Hofman's Kapsalons tweede Meisje WORDT DE GROEI VAN UW VEE DOOR VEELUIZEN GEREMD? VAREN, DAT IS LEVEN Te land is er strijd, maar op de zee, Daar vecht er „de Geus" ook nu weer voor twee Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17—15 jaar. In lichtingen worden verstrekt door de Marine-annahmestelle "West für Germ. Freiwillige, Plompetorengraeht 14, Utrecht, het SS-Ersatz-kcmmando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Nebenstellen: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Groningen, Heerestraat 46; Enschede, Hengelosche straat 30 en Heerlen. Saroleastr. 25 en door alle Hafen- en Ortskommandanturen in Nederland. bedragen. De vroegste en meest ge teelde tuinboon is de Witkiem. Ter voorkoming van aantasting door de zwarte luis worden in Mei. zoodra de onderste sdheeden gezet zijn, de top pen uit de tuinboonplanten wegge nepen. Doporwten of capueijners kunnen op een onderlingen afstand van 3 a 4 cm. in ondiepe geultjes worden gezaaid. Op dezen afstand kan men de jonge erwtenplantjes ook uitplan- ten'. Bij het uitzaaien van doperwten of capueijners pleegt men ook wel op 10 cm afstand telkens 3 a 4 zaden bij elkaar te leggen. De afstand der ry'en bedraagt voor de lage stam- erwten of capueijners minstens 40 cm en voor de klimmende rassen ten minste 100 cm. Aanbevelenswaar dige rassen van stamevwfen zi)n Kelvedon Wonder en Eminent. Van de klimerwten verdienen de rassen: vroege Lentedopper, Boordevol en Vlijmsehe Krombek aanbeveling. Wil men capueijners telen, dankiezemen de lage grijze gespikkelde stamcapu- cijner of de Klimmende Amsterdam mer of do Blauwschokkers. Het is wonderlijk hoe vaak het voorkomt, dat je 's morgens bij het opstaan aan iemand moet denken, dien je in geen jaren gezien hebt en dien je eigenlijk nooit terug denkt te zien. En 's middags waarachtig loop je hem tegen het lijf, aldus Tijl in het Volk. Zoo dacht ik gistermorgen plots aan Jelle Boerema. die indertijd de held was van verschrikkelijke ver halen in ons dorp. De rijkaard. De man had zoo schandelijk veel ver diend, dat hij op een goede dag om de buren te bluffen, lachend zijn si gaar aanstak met een briefje van hon derd gulden. Maar de dikke .lelie is, net als zijn honderd gulden sigaar, reeds lang tot stof vergaan. Ik moest dus glimlachen om mijn inval. Jelle kon ik Wh zeker niet meer ont moeten... 's Middags vond ik een nauwe plaats in den trein tusschen twee ontzaglijke dikke kerels. Beenen als zuilen, wijd uit elkaar geplant, buiken als meel zakken, koppen als volle manen. De' linksche stak een sigaarop, want het was hier „niet rookeïi". Ieder wilde dus rooken. Hg pufte en hield des kundig de sigaar dwars onder de neus. Waarop de rechtsche ook snufte en zei „Goed sigaartje „Best" zei de eerste. „Vooroorlog-! sche van twintig cent." „Heb je daar nog meer van?" „Nog vijf!" En dan zei de ander heel vlot en met een tikje de aandaehUvragende nadruk ieder keek dan ook even op: „Daar geef ik je duizend gulden voor 1" De eerste lachte kort en maakte een breed gebaar. Dan haalde hij zijn koker te voorschijn „Je hebt ze Waarop de ander een pakje bank biljetten te voorschijn haalde, een duim deskundig nat maakte en de tien briefjes aftelde. Weldra zat ook de rechtsche breed uit en genoeglijk te rookon. En hoe wel hij Vreeselgk smakte en putte en deskundig voldaan keek wilde het er bii de meeste reizigers niet in. dat de man er tweehonderd gulden van af rookte. Rookte deze man wel om de tabak, om de sigaar Of rookte hij om straks thuis te kunnen zwetsen, dat hij tweehonderd gulden voor een sigaar heeft gegeven Waarom heeft dei ander verkocht? Omdat hij geld noot dig had ot om ook slechts thuis te kunnen opselieppèn over de prijs? I Ik keek hem van ter zijde eens in het vollemaansgezicht, terwijl hij luid ruchtig een verhaal begon. En als hu dan lachte, zoodat zijn buik en zijn hangkin meesuddorden, zag ik plotse ling op wien hij leek. Op Jelle Boerema. Alleen was Jelle Boerema eigenlijk eerlgker. Die stak zijn sigaar met-het geld aan, zuiver en alleen om de blufj terwijl deze vriend zijn baldadigheid nog camoufleerde. Hoe het zij. in de nauwte tusscher. de twee dikke kerels voelde ik mij- terwijl ik uitrekende hoeveel week- loonen er noodig zijn voor zulk een sigaar, precies als de boortjes die Jelle Boerema blufte. De sigaar De Burgemeester van Venray brengt ter openbare konnis, dat op de se cretarie der gemeente is nedorgelegd gedurende drie maanden ter lezing voor eenieder de door hom op 3 Maart 1944 vastgestelde VERORDENING, REGELENDE DE AFLEVERING VAN KLOMPEN DOOR DEN KLEINHANDEL IN DE GEMEENTE VENRAY. Art. 1. Kleinhandelaren in klompen mogen deze slechts afleveren tegen in ontvangstnamo van een bon, af gegeven door of namens don Burge meester, op welke bon de naam van den afnemer is vormold on nadat deze daarop voor ontvangst- heeft ge- teekend. Art. 2. Do kleinhandelaren zijn verplicht den afnomer, ook indion hij niot tot hun vaste klanten behoort, overeenkomstig het op den door hen aangeboden bon vermelde klompen af te leveren, voor zoover zij de ver langde soort en maat voorradig heb ben. Art. 3. De kleinhandelaren zijn ver plicht zich als zoodanig binnen drie dagen na het tijdstip van inwerking treding dezer verordening of, ingeval van vestiging in do gemeente na dat tijdstip, binnen drie dagen na het tijdstip dier vestiging schriftelijk aan te melden tor gemeente-secretarie, afdeeling steun en werkverschaffing Marktstraat 10. Bg de aanmelding moeten zij oen naar soort en maat gespecificeerde opgave voegen van de op eerstbedoelde tijdstip, dan wel, ingeval van vestiging na dat tijdstip op het tijdstip dier vestiging, hij hen in voorraad zijnde paren klompen. Art. 4. De handelaren zijn ver plicht terstond na ontvangst van een partij klompen aan de gemeente secretarie, afdeeling stenn en werk verschaffing, Marktstraat 10, opgave te doon van het ontvangen aantal paren, gespecificeerd naar soort en maat. Art. 5. De kleinhandelaren zgn ver plicht wekelijks de bg hen in de voorafgaande week ingeleverde klom penbonnen tegen bewgs van ont vangst in te leveren ten gemeente secretarie, afdeeling Steun en Werk verschaffing, Marktstraat 10. Art. 6. De kleinhandelaren zgn ver plicht controle door of vanwoge den Burgemeester op hun voorraad klom pen te gedoogen en daarbij inzage der op hun handel in klompen be trekking hebbende boeken en beschei den te verleenen. Art. 7. Overtreding van de voor schriften dezer verordening is straf baar ingevolge het bepaalde in het derde lid van artikel 1 van het eco nomisch sanetiebesluit 1941. Art. 8. Dezo verordening treedt in werking met ingang van den dag no dien harer afkondiging. Venray, 18 Maart 1944. De Burgomeester van Venrav, A. H. M. JANSSEN. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat bij hem is ingekomen een verzoekschrift van Hermanus Hubertus Dinghs, aanne mer, wonende te Venray, Castenray G 6, om een verlof A ais bedoeld in artikel 38 der Drankwet, Staatsblad 1931, No. 476, voor de voorkamer, groot 58 M2 in het pand Castenray G 6. Binnen twee weken na de dagtee- kening dezer bekendmaking kan ieder tegen liet verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij den Burgemeester inbrengen. Venray, 14 Maart 1944. Ook kiemschimmels en groonziek- ten bedreigen Uw oogst Behandel Uw zoaizoad daarom thans met LU tezamen In klein gezin gevraagd een meisje voor dag en nacht hulp van werkster aanwezig. Goede kost en prettige be handeling. Mevr. v. Kalmt- hout, B. Hamerstraat 3, Nijmegen. GEVRAAGD dienstbode v. d. en n. in gezin met 3 kindoren. Mevr. Mr. P. Bailleux, Akerstraat 107, Heerlen. 3 Flink R.K. meisje GE VRAAGD om de huisvrouw te assisteeren in een gezin met kinderen. Goed loon en goede kost. Cremers, Ham straat 1. Roermond. 3 Tuinboonen, doperwten en capueij ners kunnen reeds in Maart in den vollen grond worden gezaaid. Om het kiemen te bespoedigen pleegt men de zaden van deze peulvruchten voor het zaaien 1 a 2 etmalen in 'c water te zetten. Ook kan men ze van Maart af wel als bewort.elde planten uit- planten. Voor dit doel laat men de tuinboonen in een broeibak of in een kistje onder een glasruit kiemen en wortels vormen. Door deze me thode van het uitplanten wordt de oogst wel 10 a 14 dagen vervroegd. Bg het zaaien of planten van tuin boonen komen deze op de rij onge veer 15 cm. uit elkaar. De afstand der rijen moet minstens 50 a 60 cm. de nar® karweitjes doen? Zorg er dan'voor. dat U bin- nenkort de prettigste werkjes doetLeer wat een privé-secre- taresse moet weten. Dat is véél en daarom zijn er zo weinig goede privé-secretaressen en zo véél kansen. De degelijke, per post gegeven, cursus „Prlvé-Secretaresse" verschaft U alle kennis en kunde in 40 weken. U moet brochure 65a eens vragen aan Nog steeds ruime sortering TOILETARTIKELEN als Huidcrème, Haarcrème, Brillantine, Haarnetten, Jachtwater, Tandpasta, Tand borstels, Toiletpoeders, Haarnetjes v. dag en nacht, Zgkammen, enz. 6 TIENRAY T'elf. 23 uit de Eerste Hel monder Zaadhandel. Bezoekt geregeld de mark ten te Vemay. Nog uit voorraad leverbaar Orig. Mangel wortelzaad en Stop pelwortelen Wessetner N. A.U.G. Helmond, Mierloscheweg 36 Gevr. in villa te Wasse naar bij den Haag, waar Limb, keukenmeisje aanw. een flink net uit degelijk R.K. goz., zelfst. ktinn. werken. Alle 3 md. vrije reis naar huis. Hoog loon, goede kost. Br. Mevr. Yinke. Duinweg 4, Park Kieviet, Wassenaar. Hoofdvert. H. Smit, Lorentzstraat 9b, Groningen, a Waar niet verkrijgbaar, vervoege men zich bg Douven, Boxmeer. ATTENTIE! Het beste adres voor van alle voork. kleedingstukken, Rouwgoederen binnen 24 uur. STOOMVERVERIJ en CHEM. WAS8CHERIJ Let op 't juiste adres: raat 2a Telef. 408. „Perfect" vernietigt alle veeluizen. Niet één blijft er overl „Perfect" is een poeder. Daardoor is kou vatten »en gevolge van de behandeling uitgesloten. Per bus S.3.25 (voor 15 stuks

Peel en Maas | 1944 | | pagina 4