UNICUM- geeft altijd baat. „RENOVATUM" Landbouw. BINNENLAND WILT U EENS IETS LEKKERS DRINKEN OOK At IS HET SURROGAAT PITTO Mededeeling OORLOGSSCHADE 3000 MILLIOEN GULDEN v I W. KOOP DAN MAAR EEN PAKJE WAAR emitsma NAAM OPS *-i| wii|n JIUUII mei uc nuye- boorte: buikvliesontsfeking, baarmoeder ontsteking, nierontsteking, uierontsteking V, en dikwijls blijvende onvruchtbaarheid. y Verwaarloos nooit het blijven staan met de nageboorre, maar pas onmiddellijk t Unicum toe. 5 LIEVE 4 CO. - KORTEOIJK IS VLMROINOEM TELEF. 2108 Hoofdvert.H. Smit, Lorentzstraat 9b, Groningen, waar niet verkrijgbaar, vervoege men zich bü Douven, Boxmeer. aan de Deelnemers der aideefcng Verwaar borging tegen Over de 6e en 7e periode, afgesloten resp. 30 Juni en 31 December 1943 wordt, rekening houdende met de te verwachten Rijksbijdragen, voorloopig geen omslag geheven. Er zijn thans 200.000 deelnemers met een verwaar- borgd bedrag van: (drie Milliard) Inderdaad mooie cijfers an feiten die tot tevreden heid stemmen. Wanneer nu nog alle deelnemers om teleurstelling bij schalde regeling te voorkomen, hun verzekerd bedrag in juiste verhouding bren gen met de sterk gestegen vervangingswaarde, dan zal dat een reden temeer zün om over den gang van zaken tevreden te zijn. Wgem. Onderling Waaifcorg Genootschap Amsterdam, Leidschepl. 29 - Tel. 35626-32219 't Regionaal grondonderzoek. Goed bemesten, zoodat elk gewas die voedingstoffen krijgt voor n flinke oogst is in normale tijd al een moei lijkheid. Nu stalmest schaarser wordt en kunstmest gedistribueerd is, dus zeker Om de aanwezige meststoffen zoo goed mogelijk uit te nutten, ligt het in de bedoeling, op al 't bouw- en weiland in Venray een grondonder zoek te gaan toepassen. 't Regionaal grondonderzoek zooals men dat noemt. In Horst er. Seve- num is dit hot vorig jaar al gebeurd en met succes. Daar kan men nu al van do gekregen gegevens profi- teeren. "Wat leert ons dit grondonderzoek Ie. De pH of- zuurgraad, het meer of minder zuur zijn van do grond. Elk gewas vraagt 'n bepaalde zuur- grond. Mot kalk en bepaalde stikstof meststoffen kunnen we afwekende perceelen in de goede richting ver beteren. Daartoe is noodig eerst die zuurgraad te kennen, 't Grondonder zoek leert ons dit. 2e. 't Humusgehalte van den grond, 't Zuur. zijn van den grond is 'n .levolg van 't niet in goeden toestand zijn van de humus, deze is te zuur, wat door kalken o.a. verbeterd wordt. Hoe moer humus de grond bevat des te meer kalk zal er dus gegeven moeten worden. Gronden met 't zelfde zuurgiond maar met 'n ver schillend humusgehalte moeten niet op gelijke wijze worden gekalkt. Om goed te kalken is 't dus noodig 't humusgehalte van den grond te ken nen. 't Grondonderzoek leert ons dat. 3e. 't Phosforgetal. Dit geeft ons aanwyzing omtrent de voorraad op neembaar fosforzuur. Phosformest- stoffen geven ons de meesto zorg bü de. bemesting, daar slakkenmeel of superfosfaat nagenoeg niet meer ver- krygbaar is/'t Is maar goed, dat in de voorafgaande jaren over 't alge meen flink met slakkemeel gemest is en zoo op veel perceelen nogal 'n reserve is. 't Best en 't voordeeligst kunnen we hiervan 'n overzicht krijgen door grondonderzoek. Dan leeven we de percoelen kennen, waar we zonder govaar voor mindere op brengst veilig de fosformeststof kun nen weglaten en anderzijds de gron den waar we 't moeilük kunnen missen. Is er voor dargelyke grond geen fosforkunstmest ter beschikking dan doen we goed hier stalmest aan te wenden. 10.000 kg. stalmest bevat evenveel fosfor als 150kg. slakkemeel. 'n Groenbemesting op dergelijke gron den. haalt fosfor uit den ondergrond en brengt dit weer in de bouwvoor. We zien dus, dat dit regionaal grond onderzoek ons in verschillende op zichten waardevolle gegevens ver strekt. Bovendien is 't goedkoop en gemakkelük. 't Drievoudig onderzoek kost slechts f 1.60 met inbegrip van alle verdere kosten van monsterneming vervoer etc. Voor dit alles zorgt de daarvoor aangewezen Commissie bestaande uit de voorzitters van de oude Boeren bonden en de landbouw-onderwijzers met als hoofd van de leiding onzen landbouwconsulent Ir. Dewes en zyn assistent. Zü rekenen daarom op aller medewerking. Klantenbinding schoen- reparatie. Met ingang van 1 Majirt 194| wordt voor de reparatie van schoeisel een klantenbinding ingevoerd. Met ingang- van dien datum mag oen schoenher steller uitsluitend nog reparaties ver richten voor degenen, die bü-hem als klant zijn ingeschreven. Alle tot op heden aangenomon reparaties moeten echter worden afgomaakt. Getracht wordt de vorst rekte hoe veelheid roparatiemateriaal op zoo rechtvaardig mogolijko wjjze te ver doelen. Dit wil niet zeggen, dat aan iedere behoefte ten volle of op korten tormijn kan" worden voldaan. Voor de reparatie van schoeisel ge durende hot jaar 1944- dient oen ieder ook do in Nederland vertoevende buitenlanders, zich bij een schoen- horstollor te laten inschrijven. Hot is niot noodzakolü'k, dat alle leden van een gezin, zich bij oen en donzelfden schoenherstellor laten inschrijven. Verandering van schoenherstellor is nog slechts mogelijk bij evacuatie of verhuizing. De inschrijving is slechts toegestaan indien vóór 15 Maart 1944 een of meer bonnon .algemeen 069'' worden ingeleverd en wel zooveel bonnen als men personen laat in schreven. De inschrüving geschiedt in een register, waarin de schoenher steller moet invullen: 1. naam en adres van hec gezins hoofd; 2. namen der gezinsleden die worden ingeschreven. De schoenhersteller reikt voor de ingeleverde bonnen oen ontvangst- bewü's uit, waarop voorkomen: a. datum van uitreiking; b. naam en adres van het gezinshoofd; o. num mer van inschrijving in liet. klanten- register; d. aantal ingeleverde bon nen; e. namen der ingeschreven ge zinsleden; f. naam, adres en onder- teekening en inschryvingsnummer van den schoenhersteller. De mogelükheid bestaat, dat de schoenherstellers niet tijdig in het be zit zijn van de noodige register- en Qntvangstbewy'sformulieron. Zij moe ten in afwachting daarvan volstaan met een voorloopige notoering van de voor het register benoodigde ge gevens, terwül zü b;j ontvangst der bonnen aan het publiek voorloopige ontvangstbewüzer. dienen uit te rei ken, welke zij zelf moeten vervaar digen. Deze voorloopige ontvangst- bewezen moeten dan later voor offi- cieele ontvangstbewüzen worden ge ruild. De schoenherstellor is verplicht bü de aflevering van raparatiewerk een nota op naam af te geven, waar op de aard van de reparatie is aan- geteekend en hot te betalen bedrag voorkomt. Mossert sprak te Amsterdam Ons volk moet ontwaken. In het kader van de grootsche pro' gagande-actie, die de N.S.B. te Am sterdam heeft ingezet, hoeft ook. de Leider gesproken, uit welke rede we enkele uittreksels geven. Hussert vergeloek in zyn rede de toestand van vóór 1940 mot dien van na 1940. Hy wees er daarbij op, dat ons volk niet ontwaakt is, maar slechts even is wakker geschrokken om daarna weer in te slapen, Eerst de dreigende invasie begint bezorgd heid te wekken onder hen,.die vroe ger dachten, dat de komst der Angló- Amerikanen een feest zou beteekenen. Miissert herinnerde aan het bolsje wistisch gevaar, maar ook aan het gevaar aan de westgrenzen, die wij nooit hebben verdedigd, maar waar nu de Nederlandsche Landstorm mee helpt om in te halen 'waar we te kort schoten. En wat de toekomst betreft zei de Leider, dat het nu nacht is en storm op zee. De nacht zal echter voorbij gaan de storm zal gaan liggen en de zon zal komen om een vreedzamer tafereel te belichten. Dan zal het nationaal-socialisme worden omgezet in een daad. Hartstochtelyk waarschuwde Mus- sort tegen het bolsjewisme dat Eu ropa na een Duitsche nederlaag zal beheersehen en hij stelde daartegen over het gelukkige lot, dat do vrije landen in de Germaanselie volkeren- gemeenshap wacht, een lot dat be zegeld wordt door het woord en de trouw van den Fuehrer. Hussert besloot zijn rede met een beroep op de eendracht van allen. En toen ,hü tenslotte, zü» strijders vroeg aan het werk te gaan, trouw aan hun beginselen en trouw aan do beweging, toen verhief zich de stamp volle zaal en het eindeloos gejuich was een antwoord, dat, geen twyfel overliet. Het (1 ia in a vnn vyme^en. Aan het samenvattend relaas van de offieieele instanties omtrent de ramp, welke Nijmegen dooreen Anglo- Amerikaanse!» terreur-bothbardement trof ontleenen wy nog in het kort de volgende feitelijke 'gegevens: 1- Gebleken is, dat hier absoluut geen sprake kan zijn van een ..ver gissing" of een ongelukkig en nood lottig gevolg van luchtgevechten. Hier werd de bekende Anglo-Amerikaan- scho methode-toegepast nl. met een deel vliegtuigen een schijnmanoeuvre uithalen, terwijl hot andere deel van de vliegtuigen de stad op een verras sende wijze gaat bombardeerern 2. De aanval is geheel op de bur gerbevolking gericht geweest; endat blijkt ook wel uit het afwezig zijn van werkelijke militaire doeldn of industrie-en. Ook het gebruik van splinterbom men wijst daarop.' Dit zyn bommen, die naar alle kanten in tallooze splin ters uiteonspatten. '/.e worden ovèri- gens_ uitsluitend gebruikt tegen levende militaire dooien. Van deze splintorbommen zijn zeer veel men- schen het slachtoffer geworden. 3. Behoudens een zeer gering aan tal personen, in dienst van eenige Duitsche instellingen, is 't slechts" de Nederlandsche burgerbevolking, die't slachtoffer van dezen terreuraanval is geworden. 4. Op 2 Maart waren 585 lyken geborgen, waarvan 373 geïdentificeerd on 212 onherkenbaar verminkt. Van de geïdentificeerden waren 172 nian- non, 85 vrouwen. 65 jongens en 51 meisjes. 5. Vermist worden nog 140 perso nen; er zyn 240 zwaargewonden, waarvan velen er het leven niet af zullon brengen en ruim 1000 licht gewonden. Met een getal van 700 slachtoffers zal dus wel zeker gere kend moeten worden. 6. Vernield werden: 4 kerken, 3 warenhuizen, 1 school en ruim 1200 huizen. 7. Zand en water, tor bestryding' van een begin van brand, blyken in onvoldoende mate aanwezig te zijn gewoost. 8. Dank zi; een onmiddellijk kracht dadig, rustig en heldhaftig optreden van leidende persoonlijkheden werd een paniek voorkomen en openbaarde zich een voorbeeldige hulpvaardigheid en eendracht. 9. De openbare schuilgelegenhede^ en de schuilkelders hebben weerhv doelmatigheid bewezen. Ontelbare hebben er hun leven aan te danken. Ook binnenshuis bleek men in 't ui gemeen veilig voor de werking dei- splinterbommen. OOSTLAND ROEPT Reeds honderden Nederlandsche jongens en meisjes bevinden zich in 'de Landdienst-kampen in "West-Prui sen. Zy bleven niet by mooders pap pot, maar trokken uit om boer of boerin te worden. Daar werken zy op het land en heipon mede aan de" opbouw van ons nieuwe Europa. zün onze jongste vrijwilligers. Vc - sterkt hun rijen 1 Meldt je aan bü den Germaansehen Landdienst, Koningslaan 9 Utrecht.

Peel en Maas | 1944 | | pagina 4