PEEL MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND Provinciaal Nieuws, FELLE STRIJD 01» ALLE FRONTEN. CHURCHILL OVER DEN DUUR VAN DEN OORLOG. Finland. DE OVERHEID EN DE „ZWARTE" EIEREN. GESLAAGD 95e Jaargaug No 8 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 DRUKKÈRI.T FIRMA UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VEN RA Zaterdag: 26 Febr. 1944 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal." Op alle oorlogstooneelen wordt nog steeds fel gestreden, zoowel te land als ter zee en in de lucht,zonder dat ook ditmaal gebeurtenissen zijn te melden, welke van beslissende be- teefcenis zijn voor den afloop van do wereldworsteling. Het voornaamste strijdtooneel is nog steeds het Oostfront, waar dag in dag uit fel gevochten wordt. In de groote bocht van de Dnjepr heeft een zware strijd ten Westen van Tsjerkassy heel wat monden en pennen in beweging gebracht. Van Russische zijde was al weken lang beweerd, dat de roode troepen hier tien Duitsehe divisies hadden ingesloten. Deze zouden voor 90 pet. vernietigd zip. Daarop kwamen de Duitsehe mededeelingen: niet 90 pet. was vernietigd, maar bevrijd Na de bevrijding van de afgesne den Duitsehe gevechtsgroep heeft de Fuehrer Zondag in zün hoofdkwar tier de commandanten van de troe- penonderdeelen ontvangen, die daar ingesloten waren en aan hen hooge onderscheidingen toegekend. Verdere hooge onderscheidingen voor troepencommandanten en man schappen die zich eveneens onder scheiden hebben zijn verleend en zul len door de plaatselijke bevelhebbers worden overhandigd. De führer liet zich door de com mandanten een uitvoerige uiteenzet ting geven over het verloop van de zware en harde gevechten, die na een wekenlange worsteling bekroond wer den door de succesvolle doorbraak en het ontzet. De bevelhebber der Wikingers lui tenant generaal Gllle, die ook de Nederlandsche vrijwilligers onder zijn commando heeft gaf in een perscon ferentie een uitvoerig overzicht van den enerveerenden strijd. Luitenant-generaal Gille begon met er op te wijzen, dat hij reeds gerui men tijd dee'. uitmaakt van de divisie Wiking en tot op heden slechts sla gen heeft gewonnen en geen enkelen verloren. Dit doel, aldus vervolgdo hij, hadden wü ons in de omsingeling gesteld. Tot den laatsten man waren - OOSTLAND ROEPT 1 .Ta. ook voor jou. Europa heeft boeren noodig, voel boeren, om de uitgestrekte gebiedon in het Oosten te bewerken. Germaan sche boeren moeten het zijn. Kerels, die weten van aanpakken en die als het noodig mocht zijn hun grond kunnen verdedigen. Ook jij kunt boer worden. In den Germaanschen Land- dienst worden jongens en meisjes van 14—16 jaar opgenomen, die later in het Costen willen koloniseeren. Meld je daarom aan by den Germaanschen Landdierst, Koningslaan 9, Utrecht. de Wikingers ervan overtuigd en wel vast overtuigd, dat wij of door de troepen van buiten bevrijd zouden worden en zelf non ömsingelingsring zouden breken. In den aanvang was het voor ons in liet geheel nog geen begrip, dat wij ingesloten zouden zijn. Het grootste deel van onze mannen was daarvan pas overtuigd, toen wjj door de lucht macht geravitailleerd moesten worden Maar ook toen heoft geen enkele man zy'n kalmto vorloreri. Toon de ont zettingstroepen tengevolge van de modder slechts met moeite vooruit konden komen, de omsingeling nau wer werd en het bevel tot verbreking van de ring kwam, was in zeer kor ten tijd de opstelling gereed. Ik bad de divisie zoo opgesteld, dat Wij door een wigvormigen aanval in de rich ting van Lysjanka de hand reikten. De Führer, aldus vervolgde gene raal Gille, heeft mij zijn dank en er kentelijkheid bewezen door mij de Zwaarden bij het Eikenloof te ver- leenen. Dat heb ik aan mijn mannen te danken. Zij weten, dat ik hen niet heb vergeten, zooals de Sovjet-omroep beweerd had. De leiders hebben zich niet per vliegtuig uit den ömsingelingsring verwijderd. Zij hebben de manschap pen niet alleen gelaten. De Britsche eerste minister Chur chill heeft in 't Engelsche Lagerhuis een groote rede gehouden, waarin hij den algemeenen oorlogs- en politie- ken toestand belichtte. Wij zullen 't voornaamste uit deze rede in enkele punten kort samenvatten: 1. Churchill begon met den nadruk er op te leggen, dat hij nooit dé meening heeft verkondigd, dat 't einde van den oorlog in Europa naby is en dat Duitschland op 't punt is genaderd, waarop het zal ineenstort ten. Nooit ook heeft hij een garantie gegeven, dat 't jaar 1944 't einde van den Europeeschen oorlog zou. brengen. In dit opzicht heeft hij ook nooit een dienovereenkomstige verwachting laten doorschemeren. 2. Churchill voorspelt nog zwaren strijd, want de gevechtskracht van de Duitsehe troepen is groot. 3. De minister gaf eenige cijfers omtrent de Britsche verliezen in dezen oorlog om een beeld te geven van de Britsche prestaties: de marine verloor sinds 1 Jan. 1943 6777 man en de koopvaardij 4200 man; 95 oor logsschepen, 38300 vliegeniers gedood en 10400 vermist. 4. De Anglo-AmerikaanscUe lucht aanvallen op Duitschland vormen nu het hoofdoffensief der geallieerden. In voorjaar en zomer van dit jaar zullen deze aanvallon nog heviger worden. Dit luchtoffonsief wordt het fundament voor een invasie in West Europa. 5. Hot offensief in Italië is tenge volge van het weer teleurstellend. De strijd zal hier hard en moeilijk zijn. De goede betrokkingen tusschen de Anglo-Ainerikanen en Moskou, aan geknoopt te Teheran en Moskou, zijn niet verminderd. 7. Over de kwestie van het toe komstige Polen zjjn Stalin en Chur chill liet geheel eens. Stalin wenschte een sterk integraal en onafhankelijk Polen als een der leidende mogend heden van Europa. Rusland lieeft recht op oen beveiliging tegen toe- konistige aanvallen uit het Westen. Op kosten van Duitschland zal Polen in 't Westen en Noorden schadeloos worden gestold voor het gebied, dat 't in 't Oosten aan Rusland verliest. Uit deze regeling concludeert de po litieke correspondent van liet D.N.B.. dat Engeland buigt voor de Sovjet- eischen in 't grensconflict met Polen en daarmede zijn vroegere veiligheids garantie voor Polen wijzigt in een veiligheidsgarantie voor de Sovjet- Unie, dat het 't tot standbrengen van een in Westelijke richting vooruit geschoven Polen erkent als een feit. Hoe de^oorlog in weinig uren tijds denUaanblik van een stad verandert. waartoe Moskou heeft besloten en dat een voorbeeld is voor verdere actie van de expansiepolitiek der Sovjet-Unie. waarmee ook het Sovjet- Tsjechische pact en de aanspraak van Moskou op gebieden in het Noorden en Zuidoosten van Europa indirect worden goedgekeurd. Churchill's rede staat dus in het teeken van de volledige en definitieve capitulatie voor-Moskou en van het afzien van belangrijken politieken in vloed in Europa. Om zijn landgenoo- ton dit feit smakelijker op te dienen zingt de premier een loflied op de bijdrage van Britsche luchtmacht en vloot aan den oorlog. Het kleine, maar dappere Finland met zijn krap 4 millioen inwoners, werd in 1941 voor de tweede maal in een paar jaar besprongen door den bolsjewistischen kolos, een macht van 200 millióen zielen. In den win ter van 1939 voelden de machtheb bers van Moskou zich „bedreigd" door den Finschen staat, dié toen ging ondervinden, dat de oorlog zich soms met een yoik bemoeit, ook al toont dit volk niet de geringste neiging om zich met den oorlog te bemoeien. De Pinnen verdodigden zich met waren heldenmoed in eon oorlog, waarin de roode legers de grootste camouflage vertoonden van de wereldgeschiedenis door honderd duizenden menschen op te offeren, t.eneind e Duitschland een indruk te geven, van de zwakte van het roode leger. De Volkenbond wees Moskou aan als de schuldige en de Sovjet-Unie werd eenstemmig uit den Volken bond gestoótén. In die dagen bracht Amerika vooral moreele krachten in beweging ten gunste van hbt getrapte Finland en vond geen woorden genoeg om de wereldmeenlng voor de zaak van Fin land tegen het bolsjewisme te mobi- lïseoren. Thans vecht Finland andermaal voor zijn vrijheid en onafhanhelykheid regen diezelfde bolsjewisten. Van de Amenka'ansche sympathieën merkt het aangevallen en zwaar bloe dende volk echter niéts meer. Dat zelfde Amerika gaat zelfs een stap verder en dringt oi met klem bij Finland op aan, om zijn strijd tegen dê bolsjewisten te staken 1 Onvoorwaardelyk zou Finland zich op Amerikaansch advies aan de machthebbers van Moskou moeten overgeven. En dat advies komt van hetzolfd'e Amerika, dat nog steeds diplomatieke betrekkingen met Helsinki onder houdt als een bewijs, dat het voor heen zy'n houding door éénzelfde tegen stelling tot het bolsjewisme bepaalde als Finland. Nu echter is Stalin de dicteerende bondgenoot van Roosevelt en de machthebber van Moskou duldt geon inmenging in „zijn" zaken. Daarom kan Amerika niets meer dóen ten gunste van Finland. En,moet 't zelfs de regeering in Helsinki - waar 't zijn diplomatieke vertegenwoordigers nog heeft zitten sommeeren om zich over te geven aan „vriend" Stalin Wie was 't ook weer. dio een be paald soort politiek met den weinig vleienden naam van ..schurk en logica" bestempelde Reeds meer is er aan de hand van de regeling betreffende te eier-lever- antie op gewezen, dat de Overheid door het betalen van een voel te gëringen drys voor de verplicht te leveren oieron in zekeron zin'de kip penhouders dwingt tot onsociaal han delen. Zy gaan zich middels oen veel hoógeron pry's voor de rest van hun eieren schadeloos stollen voor het nadeel op do te'laag betaalde eieren die zy voor 10—12 cent moeten af leveren. Wij ontmoeten de Overheid echter op nog een ander terrein, waar zij zijdelings ook al den zwarten handel in de hand werkt. Men leze het vol gende ANP-bericht: Een landbouwer in Ernst had 9000 eieren te weinig geleverd, waarvoor hem door 't bedrijfschap eon boete van f 200 was opgelegd, terwijl zijn bedrjjfsvergunning was ingetrokken De man ging in hooger beroep en lioriep zich voor den Zutphensche Tuchtrech ter op gezinsmoeilijkheden en op een financieelen achterstand, welke hij door den verkoop van vrije eieren trachtte in te loopen. De Tuchtrechter koerde een en an der ten zeerste af en gaf den man een ernstige waarschuwing. De boete werd bepaald op f 300, doch de bedrijfsvergunning zal ditmaal nog niet worden ingetrokken. Do man krijgt dps voor elke drie eieren oen dubbeltje boete Waar we nu hooren van 50, 60,70 cent en ineer voor een ei in den zwarten handel, en die 9000 piefen dus minstens f 4500 hebben opgebracht, dan kan men zich voorstellen, dat die ge strafte zwendelaar lacht om f 300 boete. Zoo'n straf is den zwarten handel aanmoedigen. En als men niet met veel krassere maatregelen wil komen en met veel zwaardere sancties, laat men dan de controle op dit 'artikel liever afschaf fen. Het leger controleurs kan wel licht nuttiger work doen en veel zal de' gemeenschap er wei niet op ach teruit gaan. want zolfs met de con trole is v'eïerwoge de toestand op dit gebied nog zoo miserabel, dat er zelfs voor de zieken geon eieren ver krijgbaar zyn I Voor het. examen inachineschry ven slaagden: de heer J.- Kusters, mej.C.

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1