WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND LUCHTOORLOG TEGEN DUITSCHE BURGERBEVOL- KING MOREEL VRIJSTELLING VAN ARBEIDSINZET. -v-v*-k'-u Wat niet mag in advertenties. ZONDAGN DIENST. I)r YERCAUTEREN. C.ïe Jaargang No Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro .150652 K 2446 P 1100/1 PEEL MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 1!) Febr. 1944 Advertonties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. De Duitsche oorlogsproductie heeft oen peil bereikt als nog nooit te vo ren. ïlndat ondanks alle Anglo-Ame. rikaansche luchtbombardementen. Dit vormde de kern van een rede, die de plaatsvervangende Ri.jksperschef Siin- dermann hield voor vertegenwoordi gers der buiten landsche pers. Sündermann hield zich bezig met de laatste Britsche agitatiegolf, zooals die vooral tot uiting komt in ver klaringen in het Hoogerhuis on die ton doel heeft, de bom- en fosforter- rour tegen de Duitsche burgerbevol king te motiveerer.. Sündermann's uiteenzetting culmi neerde in de verklaring, dat de Engelsch-Amerikaansche speculatie, door luchtterreur 't Duitsche oorlogs- moreel te kunnen breken, in 't rijk der wenschdroomen thuis hoort. Sündermann hield zich vooral bezig met de woorden van Vansittard, vol gens wien het betrekken der Duitsche burgerbevolking in den kring van degenen, die onmiddellijk bij den luchtoorlog betrokken zijn, geen en kele moreele bedenking doet rijzen „wegens het leed, dat Duitschland over andere volken gebracht had". Het Duitsche volk, aldus Vansittard, moet nu eenmaal boete doen. Sün dermann toonde de leugenachtigheid van deze stelling aan, aan de hand der Britsche heerschappij over andere volken, in het bijzonder over de 400 millioen Indiërs, van wie de Engel- schen er alleen al in den herfst van 1943 door honger meer dan een mil lioen om het leven hebben laten komen. Politiek opmerkelijk achtte Sündermann het ook, dat't Britsche Hoogerhuis zich bjj deze gelegenheid de Polen weer herinnerde. Oran en Dakar typeeren de Brit sche houding voldoende. Overigens is er geen indrukwekkender vergelijking dan tusschen den geordenden, door het gezag der Fransche regêering ge leiden toestand in Frankrijk en de honger- en typhuschaos in het door de Anglo-Amerikanen overweldigde Zuid-Italie. Alle betrokken Europee- sche volken zijn het er over eens, dat Duitschland, waar het in den loop van den door Engeland uitge- breidenoorlog zijn steunpunten moest bouwen, optrad met een correctheid, die bij do bezettingsautoriteiton van Zuid-Italië, Sicilië en N.-Afrika on; bekend is. Een speciaal onderwerp roerde Sündermann aan door te con- stateeren, dat Engeland voornamelijk andere volken voor zich laat vechten en bloeden, terwijl Duitschland de beslissende offers alleen op zich neemt en niemand onder de wapenen dwingt. Hij beval het Britsche Hoo gerhuis aan, zjjn eerstvolgend debat niet meer te richten op de vraag of de luchtoorlog tegen de burgerbevol king moreel is, maar of hij 't voor genomen doel bereikt. Op Finland wordt op 't oogen- blik van Amerikaansch-Engelsche zijde een zware druk uitgeoefend om den strijd tegen de Sovjet-Unie te staken. Moskou voegt hieraan een reeks dreigementen toe. In Berlijnsche po litieke kringen toont men zich tegen over dit alles uiterst gereserveerd. Op de berichten resp. geruchten over reizen van Finsche politici naar Stock holm wordt hier niet nader ingegaan. Er bestaat belangstelling zoowel voor de uit Britsche en ook uit Moskou- sche bron afkomstige inlichtingen volgens welke tenslotte Finland een beslissing moet nemen zonder op den effectieven steun van Engeland of de Vereenigde Staten te kunnen rekenen. De onmogelijkheid van de Anglo- Amerikanen om naast nietszoggende vermaningen en beloften de door hen aan het bolsjewisme prijsgegeven staten te helpen, wordt door het Fin sche voorbeeld evenzoo gedemon streerd als door het door den aanval van de „Prawda" op de uitgeweken Poolsche regeering weer actueel ge worden Poolseh-Russische probleem. 'n Onvoorwaardelijke capitulatie strookt niet met de opvatting van 't Finsche volk, aldus een Finschblad. Het strekken der wapens en een roode bezetting tot den vrede zou de dood van Finland beteekenem In ieder geval zal Finland zich voor dezen dood nooit vrijwillig offeren. Zffn be staansrecht zal het integendeel moeten blijven verdedigen in de zekerheid, dat er, naar Finsche opvatting al thans, niets ergers kan zijn dan de onvoorwaardelijke capitulutie aan 1 iet. bolsjewisme. "Van de fronten is geen schok kend nieuws te melden, althans niet in den zin dat er ergens een actie van strategisch-beslissendebeteekenis is gevoerd! Dat sluit echter niet uit, dat er velerwegefel wordt gevochten. Aan 't Oostfront blijven de Duitscho en verbonden troepen de zware aan vallen der bolsjewisten afslaan, waar bij hier en daar terrein wordt prijs gegeven. In 't Noorden, in Estland, was voor de verdedigers belangrijk dat zij een roode landingspoging ten Westen van Nanva met groote ver liezen van den vijand konden afslaan. Moskou's houding tegenover Hongarije komt duidelijk tot uiting in hot volgende bericht van Radio Moskou „Hongarije hoeft zi.jn onaf hankelijkheid verloren en is volko men eer. vazal en bondgenoot van het Hitleriaansche Duitschland ge worden. Het bombardement van Helsinki was een duidelijke waar schuwing voor Hitler's bondgenoo- ten in Boedapest. In de naaste toe komst zullen zij hun straf krijgen Hitler's bondgenooten te Boedapest hebben de onbeschaamdheid zich te bekleeden mét den mantel van ad vocaat dor kleino naties. De wereld weet echter, dat de heerschers van Boedapest de rol van beschermer alleen op zich hebben genomen om hun verdere deelneming aan Hitler's 'oorlog te rechtvaardigen en tevens zich aan de verantwoordelijkheid te onttrekken.". Duitschland roept oudere lich tingen op, aldus wordt uit Berlijn bericht. Uit een oproep in de. Duit sche pers blijkt, dat alle dienst plichtigen van de jaargangen 1884 tot 1893, die zich tot dusver nog niet behoefden aan te melden, zich thans voor den militairen dienst moeten laten inschrijven. Ten behoeve van deu Arbeidsinzet wordt sedert eonigen tijd een nader onderzoek ingesteld naar de manne lijke werkkrachten, welke in de Ne deriandsche bedrijven werkzaam zijn Geschiedde tot voor kort de z.g. uit- kamming van deze bedrijven ten be hoeve van den arbeidsinzet recht streeks door de arbeidsbureaux, thans wordt een andere methode, de pro cedure der z.g. Z-kaarten, toegepast, waarbij meer dan tot dusverre aan dacht kan worden geschonken aan de belangen van de ondernemingen. De thans gevolgde methode steunt op de verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Neder- landsclie gebied no. 108/1942, op grond waarvan elke ondernemer verplicht is desgevraagd inlichtingen te ver strekken, in het. bijzonder omtrent de benoodigde of in zijn bedrijf aan wezige arbeidskrachten. Onder de nieuwe procedure vallen thans de navolgende groepen van bedrijven en personen 1. De handel (groothandel, detail handel, tusschenporsorjen) met uit zondering van den levensmiddelen handel, tenzij dezo laatste minder dan 5U pet. van den geheelen omzet uitmaakt. Uitgezonderd zijn verder de handel in oude.materialen en af Do Germanische Leistungsrune", welke door den Reiehsfiihrer SS, Heinrich llimmler, tijdens zijn bezoek aan Nederland voor de eerste maal is uitgereikt. Links in het zilver, rechts in het brons, welke in verhouding tot de persoonlijke prestaties worden verleend. (G.L./HPs) valstoffen, alsmede ondernemingen, die uitsluitend of voor meer dan 50 pet. den houthandel uitoefenen. On dernemingen, die zoowel bij de in dustrie. ais bij den handel zijn geor ganiseerd, zijn aan de procedure on derworpen, zoodra zij een zelfstandige handelsaidéeling hebben of wanneer de handelsafdeoling zoo belangrijk is, dat men practisch van een handels zaak kan spreken. •2. Alle bedrijven, die aangesloten zijn bff de hoofdgroep Ambacht of een van hare onderdeelen, uitgezon derd voedselvoorzieningsbedriiven (bv. slagers, bakkers, banketbakkers) en persbedrijven voor hooi en stroo. dorschbedriiven en graanbedrijven. 3. Hotels, café's, restaurants, pen sions en aanverwante bedrijven, aan gesloten bij de bedrijfsgroep „Hore ca". 4. Accountants, boekhoud- en ad ministratiebu reaux. belastingad viseurs en soortgelijke bedrijven en beroepen. Wil nu een ondernemer zekerheid hebben of en in hoeverre hij en ziin personeel voor vrijstelling van Arbeids inzet in aanmerking komen, dan dient hij bij de Haubtabteilung Wirtschaft te Amersfoort eeu aanvrage daartoe in. Duitsche ondernemingen, d. w. z. ondernemingen waarvan do eigenaar of de meerderheid der eigenaren Rijks- duitscher is, alsmede ondernemingen waarvan het kapitaal voor meer dan 50 pet. Rijksduitsch bezit, is, of die een Rijksduitsch „übernahmetreu bander" hebben, dienen hun aanvra gen in bij de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Am sterdam, welke de aanvragen door geeft aan de Haubtabteilung Wirt schaft te Amersfoort. Deze instantie beslist over'.de aan vragen, waarbij aan de Nederlandsche vakgroepen, resp. voor Duitsche be drijven de Duitsche Kamer v. Koop handel, ruim gelegenheid wordt ge geven de belangen der ondernemers te bepleiten. De ondernemers dienen zich voor de behartiging van hun be langen tot hun vakgroepen te wenden. De ontvangst van een aanvrage wordt bevestigd door toezending van een ontvangstbewijs. Voorzoover Ne derlandsche Yikgroepen of de Duitsche Kamer van Koophandel voor reeds ingediende aanvragen ontvangstbe wijzen hebben uitgereikt, blijven deze van kracht. Het ontvangstbewijs waarborgt, dat de arbeidsbureaux, zoolang de beslissing op het verzoek niet is genomen, geen werkkrachten aan liet bedrijf onttrekken. Mocht een ondernemer korten tijd na het indienen van zijn aanvrage nog geen ontvangstbewijs hebben gekregen, dan moet hij zich onmidde'.iik tot de Haubtabteilug Wirtschaft resp. de Duitsche Kamer van Koonhandel wen den. Bij liet verzoek moeten worden overgelegd 1. Een wit vragenformulier in drie voud, dat de totale personeelsbezetting weergeeft. 2. Voor elke mannelijke werkkracht van 18 tot en 45 .jaar (eigenaar, di recteur of medewerkende familieleden daaronder begrepen) een driedelige groene Z-kaart. Ook voor reeds vroeger door z;g. Ausweise vrijgestelde werkkrachten moeten Z-kaarten wordentingediend, aangezien met de doorvoering van de Z-kaartenproeedure deze Ausweise hun geldigheid verliezen. Vaststaat echter dat deze vroeger gegeven vrijstellin gen in beginsel worden gehandhaafd. Aanvraagformulieren en Z-kaarten zijn verkrijgbaar gesteld bij do vak groepen, de Kamers van Koophandel en de Duitsche Kamer van Koophan del voor Nederland te Amsterdam en te Rotterdam. De verzoeken 0111 vrijstelling van bovengenoemde groepen van bedrijven en personen moeten onverwijld en wel uiterlijk tot 7 Maart 1944 bjj de de Haubtabteilung Wirtschaft te Amersfoort^ resp. bij de Duitscho Ka mer van Koophandel te Amsterdam worden ingediend. Ondernemers, die verzuimen binnen dezen termijn hun verzoek in te dienen, stellen daar mede zich zelf en hun personeel voor Arbeidsinzet elders ter beschikking. V ij ontvangen tal van advertenties welke om hun inhoud ingevolge Over heidsvoorschriften niet mogen worden opgenomen. Opdrachtgevers gelieven met de volgende bepalingen rekening te houden. Ie. Bij elk artikel, dat te koop wordt aangeboden, moet de prjjs wor den vermeld (maximaal 70 pet. van den huidigen nieuwprijs) .2. Samenvoeging van artikelen tegen één prijs is, ongeoorloofd. Dus b.v.. niet: twee kachels, samen f 60. 3. Ruilen is alleen geoorloofd tegen gelijksoortige artikelen, b.v. schoenen :egen laarzen, costuum tegen andere maat costuum. Dus niet: schoenen tegen levensmiddelen, kachel tegen konijnen e.d. 4. Bij „Te koop of te ruil" moet de verkoopsprijs worden vermold en het artikel, waartegen men wil rui len. Dus b.v. niet; overjas te ruil tegen wat anders, tegen wat me lijkt etc. 5. Bij roerende of onroerende goe deren te koop gevraagd moet naam en adres vermeld worden: dus niet: aanbiedingen onder no.... Bureau Courant. 6. Ook bjj aanbieding van goederen moet naam en adros worden vermeld. 7. Bij 't vragen van personeel mag omtrent 't loon alleen vermeld wor den: goed loon: aanduiding omtrent, do voeding is ongeoorloofd Bij 't niet voldoen aan een of moer dezer voorschriften wordt de adver. tentie ter zijde gelegd: onze perso- neelspositie laat niet toe, dat hier over correspondentie wordt gevoerd- ZONDAG 20 FEBR. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan tmn zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: G.oot e straat 11 Telefoqn 335

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1