PEEL MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND Provinciaal Nieuws. 65e jaargang No 6 Verantwoordelijk rooi den gelieelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 12 Febr. 1944 Advertenties 12 ct. por 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiton Venray 80 ctper kwartaal. NAAR HET HOOGTEPUNT VAN HEN OORLOG. Van Duitsche zijde is immer be toogd, dat de huidige wereldoorlog aan het Oostfront haar beslissing zal vinden. Thans spitsen daar de militaire gebeurtenissen" zich toe, zoo consta teerde dezer dagen een medewerker van de Brüsseler Zeitung. De Sovjets volvoeren een nieuwe en groote krachtsinspanning, om de Duitsche divisies weg te vagen en den oorlog naar Centraal Europa over te bren gen. Doelend op een eventueele invasie in West-Europa zegt. h;j o.m. Nooit zal in de komende weken, als in het Westen wellicht de stort vloeden der invasie zullen aanstor men en de heele wereld slechts ooi en oog zal hebben voor hetgeen tus- schen Narvik en Marseille zich aan groote lucht-, land- en zeeslagen ont wikkelt, nooit zal dan ook de moei lijke taak van het Oostfront ook maar één oogenblik worden vergoten en nooit zal een seconde lang ook maar iemand voorbij kunnen zien, dat het Oostelijk front den rug moet vrijhouden als het er in het Westen gedurende lange en misschien ook bange weken om gaat, om den vijand zoowel moreel als materiaal neer te slaan. Laten wij ons eens een oogenblik voorstellen, dat plotseling alle fron ten in vlam kunnen staan. Het is zeker, dat de Sovjets beloofd en om gekeerd hun bondgenooten in Tehe ran verlangd hebben, dat het z.g. tweede front eerst dan in actie komt als een zoo groot mogelijke inspan ning van de Duitsche legers aan het Oostelijke front is bereikt. Dit moment nadert zienderoogen. De inneming van Romd, welke ver disconteerd is in de plannen der Anglo-Amerikanen, zou het signaal kunnen worden voor den grooten aanval. Wij zien ook hier weer, van welk enorm belang onder alle omstandig heden het Oostfront is. De situatie hier geeft een A.N.P.-correspondent te Berlijn als volgt weer: Nadat het roode leger een tijdlang met verwaarloozing van de.andere deelen van het front, al zijn aandacht geconcentreerd had op den Noorde lijken frontvleugel, met als gevolg ,dat het Duitsche front daar een eind- weegs teruggedrongen werd, heeft het zijn aanvallen allengs ook weer tot de zuidelijke sectoren uitgebreid. In het bijzonder in de bocht van den Djnepr hebben zich twee zwaarte punten van den strijd gevormd, het eene ten Westen van Tsjerksssv, d. w.z. in het gebied tusschen Bjèlaja, Zerkow en Kirowgrad, het andere tusschen Kriwoirog en Nikopol. In middels is Nikopol ontruimd. In deze beide gebieden, die stra tegisch eigenlijk als een geheel kun nen worden beschouwd, staan de Duitschers bloot aan hevige Soyjet- Russche aanvallen. Voorts oefenende Sovjet-Russen druk uit in het gebied ten Zuiden van de Pripet-moerassen, waar zij na de verovering van Row- no verder konden oprukken, zoowel langs de spoorlijn naar Kowel als naar Lemberg, zij het ook nog slechts met hun uit cavalerie bestaande voorhoede. Bij Witebsk, dat met recht als het centrale bolwerk van het geheele Oostelijke front kan wordenbeshouwd zijn de met een groote meerderheid, aan mensclien en materiaal onder nomen aanvallen zoo hevig dat aan de Duitsche verdediging uiterst zware eischen worden gesteld. Tot dusver hebben de aanvallers hier nauwelijks terrein kunnen winnen, doch men kan zeggen dat de toestand in dezen sector zeer gespannen is. Ook ten Noorden van Newel duren de hevige Sovjet-Russische aanvallen voort, tot nog toe echter met weinig resultaat. Aan het front tusschen Ilmen moor en Narwa zijn de laatste paar dagen geen groote veranderingen ingetreden. De activiteit, der Sovjets schijnt zich daar op het oogenblik meer tot. zui veringsoperaties te beperken, al heb ben de Duitsche tegenmaatregelen voorlopig evenwicht in den toestand geschapen. Vooral voor Loega hebben de Sovjet-Russische aanvallen geen verdere resultaten opgeleverd. Terwijl in de zuidelijke sectoren natte sneeuw en regen de wegen on begaanbaar hebben gemaakt, heerscht in liet gebied tusschen Witebsk en de Pinsche Golf lichte vorst. Hier vormen de beijzelde wegen een even groote belemmering als de modder in het Zuiden. In Italië gaat het den geallieerden nog steeds niet voor den wind. O vel de ontwikkeling van den strijd bij het bruggéhoofd Nettuno-Anzio zijn de Britten merkbaar teleurgesteld. Do geallieerden slaagden er hier niet in hun doelen te bereiken en de Via Appia af te snijden en de Duit sche troepon aan te tasten. Daaren tegen werden zij door de Duitschers teruggedrongen en onophoudelijk met zwaar belegeringsgeschut bestookt, zooals de „Daily Express" mededeelt. Ook in dé andere sectoren van het Italiaansche front, zooals bij Cassino wordt nog zwaar gevochten. Om iedere meter bodem moeten de geallieerden hardnekkige tegenstand overwinnen. In Italië' zijn tot en met Septem ber door de Anglo-Amerijraansche terrein-aanvallen 1347 priesters, mon niken en nonnen gedood, in het aarts>- bisdom van Napels zijn alleen al 381 slachtoffers gevallen, onder wiede bis schoppen van Reggio, Calabrie on Campobasso. Ook de aartsbisschop van Palermo is zwaar gewond.. Over 't bolsjewistis.lt imperialisme wordt uit Stockholm gemeld: Volgens een bericht van den Now-Yorksehen correspondent van „Svenska Dagbla- det" gelooft men in breede kringen in de Ver'. Staten dat de Sovjet-Unie liet voornemen heeft, een geweldig belangengébied van deOostzee tot den Stillen Oceaan en van de Noor delijke IJszee tot de Egeïsche Zee te vormen. Vele politieke waarnemers in Amerika gaan nog verder en spre ken reeds van de mogelijkheid, dat het belangengebieil van de Sovjet- Unie niet aan de Oostzee, doch aan den Atlantischen Oceaan zal begin nen. De Finnen capituleeren niet, dat is de kerninhoud van eert ver klaring van den woordvoerder van de Finsche delegatie in Washington. Zelfs al zou Helsinki met den aard bodem gelijk worden gemaakt, de Finnen geven hun strijd voor vrij heid en onafhankelijkheid niet op. Petroleum voor verlichting en kookdoeleinden Van 9 Februari tot en met 8 Maart a.s. geeft elk van de bonnen ..54 ver lichting" en „55 verlichting" van de bonkaart „S 121" en de bonnen 65 verlichting" der bonkaart „S 221", recht op het koopen van één liter petroleum. De geldigheidsduur dei- bonnen „52 verlichting" en ,.53 ver lichting" der bonkaart ,,S 121" is ver lengd tot en met 8 Maart 1944. Zooals bekend geeft elk dezer bonnen recht op het koopen van 1 1. petroleum. Van 9 Februari rot en met 4 Maart a.s. geeft elk der bonnen „18" van de bonkaart U 215 voor kookdoelein den/ recht op liet koopen van i'-<-n liter petroleum. Reorganisatie der Staatsloterij Voortaan zullen alleen staatsloten verkrijgbaar zijn. De vroeger bestaan de z.g. particuliere loterijen zijn ver boden. Aangezien de z.g. bnefjesbedryven, die deze loterijen exploiteerden, over een goed verkoopsapparaat beschikten. De Reic-hsführer SS, Heinrich Himmler, tijdens de eerste uitreiking der Germanische Leistungsrune in Avegoor. (SS Bildber. Fritz/Stapf-Pax s) is dit apparaat -ingeschakeld bij den verkoop der staatsloten, en wel voor- loopig in den vorm van een Vennoot- schad, genoemd Verkoopkantoor der Nedeilandsche staatsloten, gevestigd te 's Gravenhage. De tot dusver bestaande vertegen woordigers dezer ondernemingen zul len thans r- naast de in functie zijnde collecteurs en collectriees dei- Staatsloterij bevoegd zjin tot den verkoop van staatsloten. De opzet der staatsloterij is in hoofdzaak dezelfde gebleven. Als belangrijke verschillen met de bestaan'de loterij kunnen ge noemd worden 1. Terwijl tot dusverre één serie staatsloten van 21.000 stuks werd uitgegeven, zal voortaan de uitgifte van series van 25.000 loten plaats hebben, en wel van zoovele series als noodig- blijkt om aan de aanvraag van het publiek te voldoen. 2. De prijs van 1/20 lot wordt ge bracht van f. 3.60 op f. 4. - en wel met dien verstande dat de prijs per klasse f. 0.80 bedraagt. 3. De hoofdprijzen der eerste vier klassen worden verhoogd tot respect, f- 25.000, f. 30.000, f. 40.000 en f. 50 duizend, terwijl aan de vijfde klasse drie prijzen van respectievelijk f. 60 duizend, f. 50.000 en f. 30.000 worden toegevoerd, ongeacht, de premies van f. 30.000 en f. 3000, welke blijven be staan. 4. De korting van 10 pet. ten be hoove van den staat komt te verval len. Dit beteekent dus, dat bij het z.g. eigen geld in alle klassen de volledige inleg zonder eenige korting wordt uitbetaald. De nieuwe loten zullen begin Maart voor liet publiek beschikbaar worden gesteld. Grijsaard verbrand. De 73-jarige schoonmaker N. te Tegelen Was Zaterdag alleen in zjj'n werkplaats bezig, toen, vermoedelijk door aanraking met een brandende kachel, zijn werkschort vlam vatto. Op zijn hulpgeroep snelden zijnhuis- genooten den grijsaard te hulp. doch diens kleeding stond nu reeds in voile vlam. De ongelukkige, die met ern stige brandwonden overdekt was, werd onmiddellijk naar liet zieken huis overgebracht, waai- hij aan de bekomen verwondingen is "bezweken. Half vet, half margarine. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd"deelt mede, dat mot ingang van de distributie- periode, die 6 Februari begint, liet vet (boter)-rantsoen voor de helft in smeerbaren vorm, boter ol margarine en voor de andere helft in niot- smeerbaren, dus harden vorm bak en braadvet zal worden verstrekt. Deze maatregel zal van tijdelijke» aard zijn: hij is genomen om te voor komen dat straks, zoolang de boter- productie niet op peil is, het geheele rantsoen in den vorm van bak- of braadvet zon moeten worden gegeven. Keuringen voor de Watten-SN, SS-waehtbnlaljon, Landstorm Neder land, Krlegsmarine en de Germaan- selie SS In Nederland. Het SS-Ersfttskommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander in den looftijd van 17-45 jaar kan zich aan melden teneinde gekeurd te worden voor: De Waff'en-SS, SS-wac.htbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsniarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, ex tra levensmiddelen, etc. Personen tusschen 18—30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling kunnen zich eveneens aanmelden én worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Watfen SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor de bevordering zijn karakter gedrag en prestatie. 16 Febr. YENLO, Deutsches.Hans, Egmondstraat 16, 15—18 uur, Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45, 9-12 uur: Arnhrm. café Royal, 17 Febr., 9 12 uur. HE ZON IN FEBRUARI De zon gaat eind Februari 53 min. eerder op dan de le van de maand (resp. 7.29 en 8.22). Eind Febr. gaat ze 52 min. later onder dan 1 Febr. (resp. 18.18 en 17.26i. Uitgaansverbod te Helmond. De burgemeester van Helmond heeft een besluit afgekondigd, waar bij het aan ongehuwde mannelijke personen beneden dan leeftijd van 20 jaar en aan ongehuwde vrouwelijke personen beneden den leeftijd van 18 jaar verboden is zich buiijen op te houden tusschen 19 en 23 uur, tenzij bedoelde jeugdige personen zich bevin den in gezelschap van een opvoeder of kunnen aantoonen, dat zij op reis zijn. ZONDAGSHIENST. ZONDAG 13 FEBR. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan nun zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Br. E. P. HOYNG Patersstraat 22 Telefoon 432 GEVONDEN 1 portomonnaie met inhoud, is bij Verstegen, kolenhandel. Overl.weg: 1 paraplui, is bij M. J. Vullings, St Servatiusweg 13 1 heerenglacé, is bij Fr. v. Gestel, Gasstïaat 11 porte-

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1