BUITENLAND Distributie-nieuws Hitler op den lien verjaardag van 't nieuwe rijk. Ter gelegenheid van den elfden ver jaardag van de overname der macht in Duitschland door het nationaal- socialisme, heeft de Pührer een rede gehouden tot het Duitsche volk, waar in hu vooral den nadruk legde op de volgend punten: a. Onverschillig, hoe deze oorlog ook zou afloopen, Engeland heeft zijn rol op het continent van Europa defi nitief uitgespeeld. b. Deze strijd kent slechts twee mogelijkheden: of Duitschland of Sovjet Rusland wordt overwinnaar, 't ocrste beteekont behoud en hot andere vernietiging van Europa. c. Duitschland's binnenlandse lie sa- neering door hot n.Ttionaal-socialisme heeft voor 't land en voor heel Europa bereikt, dat er nu een macht bestaat, die 't bolsjewistisch gevaar kan be zweren. d. De weg van 1918 tot 194-t was geweldiger en moeilijker dan de weg naar de eindoverwinning. e. Ondanks alle duivelsche inspan ningen der vijanden zal zeze oorlog eindigen met de grootste Duitsche overwinning. Hitier hield zijn radio-rede tot het Duitsche volk vanuit het Hoofdkwar tier. Spr. begon met een uiteenzetting omtrent den diepen zin van denhui- digen oorlog en zijn mogelijkheden en constateerde in dit verband, dat Engeland, de oorlogsophitser, bij eiken afloop van den oorlog zijn rol op het continent heeft uitgespeeld. De vraag is niet meer, of in den tegenwoordigen oorlog het oude even wicht der krachten behouden of her steld wordt, doch zij luidt thans: wie zal aan het eind van dezen strijd de overwegende mogendheid zyn: Of de Europeesche volkerenfamilie, verte- woordigd door haar sterksten staat, of de bolstewistische kolos. Hot eerste is echter slechts denk baar, wanneer Duitschland dezen oor log die niet. slechts een strijd voor dit land zelf, doch voor geheel Europa is, wint. In het tweede geval zou Sovjet-Ruslar.d overwinnaar zijn. In ieder geval: er kan slechts één over winnaar zijn: Duitschland of de Sovjet-Unie. De overwinning van Duitschland beteekent: het behoud van Europa en de overwinning van Sovjet-Rusland de vernietiging van ons continent. Voor Engeland en Amerika is'tin hot geheel niet meer de vraag, of zij na dezen oorlog het bolsjewisme zelf willen of kunnen bestrijden, doch alleen nog de vraag, of zij in staat zijn, het bolsjewisme in do eigen lan den van het lijf te houden. Spr. schetst dan, hoe Engeland bil een evontueele overwinning aan han den en voeten gebonden is door het bolsjewisme en er van zijn kwistig rondgestrooide beloften aan tal van Europeesche staten niets terecht komt. Polen is in dit opzicht een leerzaam voorbeeld. De vraag der redding van de Euro peesche staten en daarmede der red ding van Europa, is derhalve een vraag, die uitsluitend beslist wordt door het nationaal-socialistische Duit sche volk en zijn weermacht en de daarmede verbonden staten. Wanneer echter Duitschland zou ineenstorten, zou geen andere staat in Europa doeltreffend tegenstand kunnen bieden aan de nieuwe invasie der Hunnen. En dat weet men ook in het Kremlin. Derhalve zou in geval eener overwinning van Moskou reeds uit voorzorg voor de toekomst het lot der Duitsche natie de volledige uitroeiing door het bolsjewisme zijn. En dit doel is ook de openlijk toege geven bedoeling van hot internationale jodendom. Wanneer Duitschland niet zou over winnen zou het lot der Noord-, Midden- en Zuid-Europeesche staten in enkele maanden tjjds beslist zijn. Het wes ten zou echter binnen zeer korten termijn volgen. Tien jaren later zou het oudsfo continent der beschaving de kenmerken van zijn leven hebben verloren. Het ons allen zoo dierbaar geworden beeld eener meer dan 2500- jarige geestelijke en materieele ont wikkeling zou zijn weggevaagd, vol keren als dragers van deze cultuur, hun vertegenwoordigers van degees- telyke leiding der naties, zouden ech ter ergens inde wouden of moerassen van Siberië van ellende omkomen, voorzoover zfj niet door een schot in don nek reeds aan hun eind gekomen zouden zfln. Spr. zet uiteen, hoe de binnenland- sche saneering van Duitschland door het nat ionaal-social isme het voeren van dezen beslissenden strijd voor het behoud van Europa mogelijk heeft gemaakt en vervolgt dan: Zonder den dertigsten Januari 1933 en zonder de nationaal-socialistische revolutie, zonder haar geweldigen innorlijken arbeid van zuivering en opbouw, zou er thans geen factor in Europa zijn, die bij machte zou zijn het hoofd te bieden aan den boisje- wistischen kolos, want hot toenmalige Duitschland was zelf zoo"ziek en door de toenemende joodsche infectie zoo verzwakt, dat het nauwelijks eraan kon denken, het bolsjewistische ge vaar in eigen boezem onder de knie te krijgen, laat staan, dat het naar buitéh zich tegen dit gevaar kan ver wei en. Spr. zet uiteen, hoe Duitschland sinds 1933 vooial aan 4 taken werkte a. De oplossing der sociale kwes ties moest het Rijk weer den verlo ren geganen, innerlijk maatschappe- lijken vrede geven. b. De sociaal-politieke eenwording van het volk moest worden aangevuld door de nationaal-politieke eenwor ding. c. De door het volk en politiek geschraagde eenheidsstaat had tot taak, terstond die weermacht te scheppen, diein houding, haar nume rieke sterkste er in haar geestelijke oriënteering, haar moreele haar ma terieele bewapening als instrument voldoende kon zijn om de taak van zelfbehoud op zich nemen. Nadat de overige wereld alle Duitsche aanbie dingen eener beperking van de be wapening van de hand had gewezen moest Duitschland zijn eigen bewa pening van de hand had gewezen moest Duitschland zijn eigen bewa pening dienovereenkomstig organi- seeren. d. Om in het algemeen met kans op succes zijn bestaan in Europa te kunnen handhaven, was de aaneen sluiting noodig van al die landen, die door Duitschers bewoond worden of gebieden zijn welke meer dan duizend jaar van het Duitsche Rijk deel heb ben uitgemaakt en die wat het volk betreft en in economisch opzicht onontbeerlijk zijn voor het behoud van het Rijk, d.w.z. voor zijn politieke en militaire verdediging. Al deze maatregelen maakten van den vroegeren klassenstaat een nieuw sociaal organisme als volksstaat im muun tegen alle bolsjewistische infectie-pogingen. Spr. schetst den socialen opbouw in het nieuwe Duitschland en stelt vast, dat de nationaal-socialistische gemeenschap reeds thans beschouwd kan worden als het onaantastbare centrum van elk Europeesch zelf behoud. Een historisch voorbeeld hiervan vormt de prestatie van de Duitsche weermacht in den huidigen strijd die nu reeds 5 jaren woedt. Deze worsteling kan daarbij geen ander verloop nemen als tot dusver nog elke andere groote oorlog op deze aarde genomen heeft. Het op en neer gaan der gebeurtenissen kan derhalve alleen hem terneerdrukken, die his torisch noch zien noch denken ge leerd heeft. De weg van de visie van den half- blinden soldaat van het jaar 1918 tot aan de realiteit van den nationaal- socia'.istischen staat in het jaar 1944, was geweldiger en stellig moeilijker dan de weg van het Rijk van heden naar de definitieve overwinning. Dat aan het einde van dezen strijd evenwel de overwinning van Duitsch land en daarmede van Europa zal staan op zijn westelijke en oostelijke misdadige aanvallers, is voor iederon nationaal-socialist niet alleen de uiting van zijn geloof doch als afslui ting van den geheelen tot dusver ge- voerden strijd een innerlijke zeker heid. De garanten voor deze overwin ning zijn niet alleen de soldaten aan het front, doch ook de strijders in het vaderland. Zooals het nationaal- socialisme uit den eersten wereld oorlog geboren werd, zoo zal het in den tweeden zyn uiterste kracht en versterking krijgen. De poging van onze vijanden, het Duitsche volk en het Rijk door brisant- en brandbommen tot ineenstorting te brengen, zal volk en Rijk ten slotte steeds meer versterken in hun so cialistische eenheid en dien harden staat scheppen, die door de Voorzie nigheid is uitverkorenaan de geschie denis van Europa in de komende eeuwen vorm te geven. Dat dit ge weldige wereldschokkende proces zich voltrekt onder leed en smart, stemt overeen met de eeuwige wet eener Voorzienigheid die niet alleen al het groote in den strijd laat ontstaan, doch zelfs iederen afzonderlijken we reldburger onder smarten het licht dor wereld laat aanschouwen. liet twaalfde jaar der nieuwe or ganisatie van het volk zal aan het front - en aan het vaderland uiterst harde eischen stellen. Hoe echter ook de storm mag razen en huilen aan onze vesting ten slotte zal hij op zekeren dag Zooals elk onweer, boda ren en uit zwarte wolken zal dan weer een zon to voorschijn komen en neersehünen op hen, die stand vastig en onwrikbaar trouw blijvend aan hun geloof hun plicht hebben vervuld. Hoe grooter derhalve ook thans de zorgen zijn des te grooter zal eens de Almachtige de prestaties van hen afwegen heoordeelen en beloonen, die tegenover een wereld van vijanden hun vaan in trouwe handen vast hielden en onversaagd voorwaarts droegen. Deze strijd zal ten slotte on danks alle duivelsche inspanningen van onze tegenstanders leiden naai de grootste overwinning van het Duit sche Rijk. Uitreiking nieuwe distributie- stamkaarten en inlegvellen. Het oudste van de distributie bescheiden, wTelke thans in gebruik zjjn, is de distributiestamkaart. De uitreiking van deze kaart is als een der eerste distributiewerkzaamheden in September 1939 ter hand genomen. Er wordt dan ook al gedurende ruim vier jaar gebruik gemaakt van het groot aantal vakjes op deze kaart tot het stellen 7an allerlei teekens in in verband met de verstrekking van allerlei distributiebescheiden, en niet alleen voor de gewone bonkaarten, maar ook voor schoenen, rijwielban den, brandstoffen, bijzonderen en vui- len arbeid zelfverzorgers, textielkaar- ten enz. Alle vakjes hebben reeds een be stemming gehad, zoodatde distribu tiestamkaart volledig opgebruikt is. Zelfs hebben de distributiediensten zich in bepaalde gevallen moeten be helpen met het stellen van aantee- keningen op den rand der kaart. Menigeen zal hierover verwonderd zijn hji het bekjjken van zjjn eigen stamkaart, waarvan misschien het meerendeel der vakjes oningevuld is. Doch op andere stamkaarten zijn deze vakjes gedeelteluk wel ingevuld, terwijl omgekeerd aanteekeningen op de eigen stamkaart aldaar niet te vinden zjin. Binnenkort zullen nu nieuwe distri butiestamkaarten met bjjhoorende inlegvellen worden uitgereikt. De distributiediensten zullen voor het afhalen, hiervan oproepingskaarten aan de betrokkenen zenden. Deze kaarten moeten in blokletters of in duidelijk handschrift worden inge vuld en op den dag van oproeping tezamen met het persoonsbewijs en de oude distributiestamkaart door den opgeroepene persoonlijk aan den distributiedienst worden voorgelegd. Slechts zieken, invaliden en ouden van dagen kunnen een ander schrif telijk machtigen. Nadere inlichtingen hieromtrent verstrekt de plaatselijke distributiedienst. Voor personen he neden vijftien jaar kunnen de ouders of verzorgers de distributiestamkaart en het inlegvel afhalen. Niet alleen de nieuwe distributie stamkaart en het daarbij behoorende inlegvel zullen zorgvuldig bewaard moeten wórden, doch dit geldt ook voor de oude stamkaart en bybe- hoorend inlegvel. Deze laatste bljjven in gebruik tot het oogenblik, dat de nieuwe bescheiden hun taak gaan vervullen, doch ook nadien moet de oude stamkaart zorgvuldig bewaard en op verlangen getoond worden. Dit houdt verband met verschillende ver strekkingen zooals van schoenenbon nen, rijwielbanden enz., welke uit sluitend uit de kaart blijken en waar mede bjj nieuwe verstrekking reke ning moet worden gehouden. Indien de oude stamkaart niet meer kan worden overgelegd, vervalt alle aan spraak op de verstrekking op de hier bedoelde bonnen en vergunningen. Aangezien vooral in de groote ge meenten de uitreiking der nieuwe distributiestamkaarten eenigen tijd in beslag zal nemen, zal, zooals reeds is gepubliceerd, worden overgegaan tot de verstrekking van een vervolg- blad voor het inlegvel dat thans bjj de Qnde stamkaart in gebruik is. Nonnen „Boter OftA" Zij dio de bonnen „Boter 06A" bjf hun slager inleverden, kunnen vanaf Maandag a.s. tot 4 Maart a.s. het hierop verkrijgbaar gesmolten rund- vet afhalen. Geboorten in oorlogstijd. Het oude volksgeloof, dat in oor logsjaren meer jongens worden ge boren dan in vredestijd, is in de vorige wereldoorlog door de statistiek beves tigd. Niet slechts b\j de oorlogvoe rende partijen, doch ook bij de neu tralen zij het in geringeren omvang. In Duitschland was er destjjds een jongensoverschot van 2.5 pet., lezer, we in het Handelsblad. Ook in de tegenwoordige oorlog doen zich reeds dergelijke verschijnselen voor Prof. dr. Ludwig van de universiteit te Halle meent, dat dit verschijnsel ver band houdt met de voeding in oor logstijd. Prof. Ludwig kwam tot de slotsom dat het grootste overschot aan jongens optreedt bjj wettige ge boorten, voorts bij eerstelingen en betrekkelijk jonge moeders, bij ge boorten in de hoogere standen en tenslotte op het platteland. Het overschot is get'ingdl' bjj on wettige geboorten, o;j latere geboor ten en betrekkelijk oude moeders, onder de volksklassen bij tweelingen enz. en in de steden. Bezinning voor echtscheiding. Oude zeden en gewoonten komen ons menigmaal eenigszins vreemd voor, zelfs wanneer het tijdsverloop tusschen het heden en het verleden niet zoo heel groot is. Wel bijzonder vreemd doen ons aan de eigenaardige gebruiken, welke men in vroeger dagen ten opzichte van liefde, huwe lijk en scheiding had. In Zürich maakte men in geval van scheiding van een eigenaardig middel gebruik. Wanneer een echtpaar bp' de be voegde autoriteiten het verzoek om scheiding deed, dan werden beide echtelieden eerst veertien dagen in een eenzame toren opgesloten. Slechts een uiterst klein vertrek, met één bed, één tafel en één stoel werd ter beschikking gesteld. Zelfs moesten zjj de maaltijden met één mes en éen vork gebruiken. Wanneer de echte lieden na verloop van veertien dagen nog de wensch te kennen gaven om te scheiden, dan werd hierin door de rechter toegestemd. Meestal hadden zij elkaar in dezen tijd evenwel ge vonden, aldus de Texelsche Crt. waar aan wij dit ontleenen. Beugelnieuws Daar de competitie reeds ver ge vorderd is geven wij hier nog even het verloop en den s tandzweer. Na een aanvankelijk zwak begin van „Onder Ons" heeft zij thans, na 7 wedstrijden, de leiding weten te nemen. De nieuwe club, „Geliek Op" doet nog steeds haar best en staat met „Onder Ons" aan den kop. „Op de Lat" en „De Kuiters" moe ten nog steeds kampen voor wie de onderste plaats blijft. De stand is als volgt: Klasse A. Onder Ons 7 4 2 1 10 Geliek Op 6 3 2 1 8 Ons Genot 7 4 1 2 9 Op de Lat 4 1 0 3 2 De Kuiters 6 0 1 5 1 Klasse B. Ons Genot 7 5 2 0 12 Onder Ons 7 5 1 1 11 Op de Lat 4 1 2 1 4 Geliek Op 6 0 2 4 2 De Kuiters 6 0 1 5 1 Klasse C. Ons Genot 7 4 2 I 10 Onder Ons 7 4 1 2 9 Geliek Op 6 3 0 3 6 Op de Lat 4 i 1 3 1 De Kuiters 6 0 2 4 2

Peel en Maas | 1944 | | pagina 4