PEEL MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND Provinciaal Nieuws* Officieele Landbouw- mededeelingen 65e Jaargang No 5 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 5 Febr. 1944 Advertenties 12 ct. por 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. FELLE STRIJD AAN HET OOSTFRONT. Ondanks alle gepraat over den nu al jaren lang in 't vooruitzicht ge stelden grootscheepschen aanval van do Anglo-Amerikanon op de West kust van de vesting Europa,blijft de strijd aan 't Oostfront nog steeds de belangrijkste. Van verschillende zij den is bij herhaling verzekerd, dat de oorlóg in 't Oosten beslist wordt. Ook Hitier gaf dat in zijn rede ter herdenking van de revolutie van 1933 duidelijk te kennen. Er waren al lang stemmen verno men uit Anglo-Amerikaansche krin gen, dat de toestand aan het Oost front en de positie van het Duitsche volk weldra tot de capitulatie van het Duitsche volk zouden leiden. En de man in de straat wist met stel ligheid, dat dan Engeland zichzelf tegen het opdringende bolsjewisme zou keeren. Hitier gaf antwoord op deze bewe ringen: 1. Front en Duitsche volk staan pal en zullen nimmer capitu- leeren: 2. Engeland is van drijver tot dezen oorlog, gedrevene geworden en heeft het dus niet in de hand, om de bolsjewistische aanspraken te rem men. Uit deze vaststelling volgt, dat deze oorlog maar één overwinnaar zal kennen: of Duitsehland of het bolsjewisme. Daarin ligt besloten, dat over.het lot van Europa beslist wordt aan 't Oostfront. De Duitsche en de met hen ver bonden legers voeren aan het heele Oostfront thans een harden en deels ongel ij ken strijd tegen het Sovjet- Russische winteroffensief, waarbij de rooden kwistig menschen en materi aal in 't vuur brengen. Tot begin dezer week waren er vooral twee zwaartepunten in dit roode offensief te onderscheiden: 1. In 't Noorden, tusschen I1-. menmeer en de Finsche Golf. 2. In de groote Dnjeprbocht, vooral rond Tsjerkassy. Thans is er een derde zwaartepunt bijgekomen aan 't verst naar 't Wes ten, op voormalig Poolsch gebied liggende front, bij Rowno. Wat de roode aanval in 't Noorden van den Leningrad-sector betreft meldt de ANP-correspondent uit Ber lijn, dat dè Sovjet-Russen opdringen ten Westen van Nowgorod, bij Luga en langs de Finsche Golf, waar zij de eerste Estlandsche stad, Narva, naderen. Van het tweede zwaartepunt wordt gemeld, dat de bolsjewisten in aan sluiting op hun offensief van Dnje- propetowsk een frontalen aanval hebben ondernomen op de Duitsche stellingen van het aan de rivier ge legen bruggenhoofd Nikopol, die evenwel zonder resultaat bleef. Het derde zwaartepunt van het roode offensief bij Rowno is door zjjn strategische ligging van het aller grootste belang voor het verdere ver loop van de operaties aan het Oos telijke front. De roode troepen zijn hier weer tot den aanval op de Duitsche stellingen overgegaan, waarbij zij, zooals ge bruikelijk, wederom gebruik hebben gemaakl van hun zware artillerie, die een zwaar trommelvuur op de verdedigingslinies van de Duitsche troepen openden en uren lapg on derhield. Hierna volgde stormaanval op stormaanval, waarbij tanks en gevechtsvliegtuigen een groote rol speelden. Daar de gevechten nog in vollen gang zy'n en men zich nog geen ka- rak teriseerend beeld van den toestand kan vormen, onthoudt men zich van Duitsche zijde vooralsnog van ver dere commentaren. Men wijst er evenwel op, dat de Duitsche tegen stand zeer sterk is. In de overige sectoren van het oos telijke front heerschte, afgezien van enkele kleinere operaties, betrekke lijke rust. Van Duitsche zijde houdt men echter rekening met de moge lijkheid, dat de Sovjet-Russen ook bij Wittebsk binnen afzienbaren tijd weer tot grootere aanvallen zullen over gaan, daar hier wederom troepencon centraties zijn waargenomen. Het heeft er allen schijn van, dat er aan het Oostfront belangrijke ont wikkelingen aanstaande zijn en dat ier het hoogtepunt van den strijd ras nadert. Omtrent den strijd in Italië en met name betreffende de situatie rond Nettuno, het nieuwe Anglo-Ameri kaansche bruggenhoofd ten Zuiden van Rome, melden de Duitsche be-, richten, dat de troepen tot den eersten grooten aanval zijn overge gaan, waarbij zij door do Duitschers zonder veel moeite konden worden afgeslagen onder achterlat ing van 800 gevangenen en een omvangrijken oor logsbuit. De eerste fase van de lan- dingoperatiesschijnen de geallieerden als afgesloten te beschouwen. Het verloop der landingsoperaties blijkt intusschen niet in overeenstem ming te zijn met; de plannen van het geallieerde opperbevel. Ameri- kaansche militaire deskundigen laten zich in hun beschouwingen vrij eri tisch uit over"""de resultaten die de landing opgeleverd heeft. Reeds wordt in de Engeische bladen gezegd, dat men niet meer rekenen kan op een vrij snelle opmarsch der gelande for maties. Een harde strijd waarin elke meter grond veroverd zal moeten worden wordt in uitzicht gesteld. Te Londen wordt de opvallende passiviteit der Duitsche militaire in stanties met eenig wantrouwen be oordeeld. Engeische commentatoren laten reeds doorschemeren, dat het mogelijk is, dat generaal-veldmaar- schalk Kesselring nog hooge troeven voor de tweede ronde in de hand heeft. De Daily Telegraph schrijft o.a. dat het geallieerde onvermogen om pro fijt te trekken van het varrassings- moment bij de landing volkomen is geweest, Om de Marshall-eilanden in den Stillen Oceaan wordt thans hevig gevochten. De Amerikanen, doen hier heftige aanvallen met vloot- èn luchtstrijdkrachten. De Sovjet-Unie kondigt een staafs- reorganisatie aan. Er zou een zekere decentralisatie van den opbouw van den staat komen door het verleenen van grootere zelfstandigheid aan de afzonderlijke republieken, die deel uitmaken van de Sovjet-Unie, en wel op het gebied van de buiten- landsche politiek en van de lands verdediging. Deze voornemens hebben in de Poolsche en Baltische ^kringen te Londen groote belangstelling gewekt. Men is in deze kringen geneigd, die berichten te beschouwen als een schaakzet van politiek-propagandis- tischen aard, die een dubbel doel nastreeft, n.l. 1. Den burgers der Baltische Sta ten de voorgenomen inlijving bij de Sovjet-Unie min of meer te vergul den. 2. Een basis te scheppen, waarop naar de opvatting van de Sovjets, de Westelijke mogendheden gemak kelijker mot een dergelijke inlijving zouden kunnen instemmen. Mikolayziyk, de minister president van het Poolsche emigrant encomitr zal zich op uitnoodiging van presi dent Roosevelt en Cord ell Hull naar Amerika begeven. voor de Provincie Limburg Y oederaardappeleu De Provinciale Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend, dat de van de herdenking van het elfde jaar der machtsover- uhrer had Zondag in het Concertgebouw te Amsterdam Ter gelegenheid name door den - - een groote bijeenkomst plaats. Len overzicht van de zaal, welke gevuld was "1 loden der Partij en Weermacht. (A. Stapf/Pax s) uitgegeven aankoopvergunningen voor voederaardappelen met ingang van 16 Januari 1944 zjjn vervallen in verband met het afkondigen van de Verordening Voederaardappelen 1943. Vanaf dien datum mogen de voe deraardappelen vrij door de verbrui kers worden betrokken, hetzij van telers, hetzij van kleinhandelaren, die als detaillist in voederaardappelen bij de V.B.N.A. zijn aangesloten. Telers mogen voederaardappelen ver- koopen aan veehouders of aan de V.B.N.A. of aan by de V.B.N.A. aan gesloten handelaren. De bij dé V.B. N.A. aangesloten grossiers in voeder aardappelen mogen de aardappelen hetzij van telers van de V.B.N.A. be trekken en deze verkoopen aan hetzij een anderen grossier hetzij aan een detaillist in voederaardappelen. Geleidebiljetten kunnen, zoolang voor het afgeven geen nadere rege ling is bekend gemaakt worden aan gevraagd bij den betreffenden Plaat selijken Bureauhouder. Spijsolie voor raap- kool- en of maanzaad-telers. Voor zoovei' de toewijzingen voor spijsolie nog niet aan de telers van resp, kool en of maanzaad zijn ver zonden, kunnen deze binnenkort van het Bedrijfschap yoor Margarine, Vet ten en Oliën te 's-Gravenhage wor pen tegemoet gezien. Direct na ontvangst zullen deze toe wijzingen aan de telers per aange- teekende brief door het Aan- en Aan- en Verkoopbureau voor Akker bouwproducten voor Limburg worden toegezonden. Evenals bij de vaststel ling van de prijs, is bij berekening van de toegewezen hoeveelheid olie uitgegaan van een gemiddeld vocht gehalte van 14 pet. By een hooger vochtgehalte is het percentage boven 14 pet. op de uitbe- talingsprys gekort en zal zulks ook op liet aantal Kg. geleverde zaad in mindering worden gebracht bij de vaststelling van de toegewezen hoe veelheid olie. Ossencoiitracten. Onder gunstige voorwaarden kun nen ossen-contracten worden afge sloten. De ossen kunnen bij levering voor het volle gewicht op d,e levering plicht worden afgeboekt, waar ech ter tegenover staat, dat ze ieder leveringsjaar bij de aanslag worden betrokken, behalve in het leverings jaar waarin ze geboren zjjn. De bu- reauhoudor kan U hierover verder inlichten. Eierlevering 1944. In 1944 moeten woJerom 25 eieren per kip en of eend geleverd worden. De innametermijn loopt dit jaar van 15 Febr. tot 1 Juli a.s. Geleverd moeten zijn: tusschen 15 Febr. en 1 April 7 eieren per kip of eend tusschen 1 April en 15 Mei 11 eieren per kip of eend tusschen 15 Mei en 1 Juli 7 eieren per kip of eend. By niet voldoen aan de leverings plicht wordt een boete van f.1—per niet geleverd ei opgeleverd, terwijl tevens de kippen ter beschikking van het Bedrijfschap moeten worden gesteld. Identiteitskaarten voor veulens Personen die in het bezit zjjn van veulens, waarvoor nog geen identi teitskaarten aanwezig zjjn, hebben tot uiterlijk 8 Februari a.s. gelegen, heid hun verzuim te herstellen- Hiertoe dienen zij bij den Plaatse lijken Bureauhouder van hun district een door eei; veearts opgemaakt sig nalement in te leveren, waarna hun een identiteitskaart zal worden toe gezonden. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat na bovengenoemde datum elk veulen, waarvoor geen identiteitskaart aanwezig is, zonder meer in beslag zal worden genomen. Deze bepaling geldt ook voor han delaren. Richtprijs voor akkerbouw producten. In aansluiting op de onlangs gedane mededeeling inzake het Teeltplan 1944 zijn thans do richtprijzen voor de akkerbouwproducten van oogst 1944 bekend gemaakt. Over het algemeen zijn deze richtprijzen onveranderd ge bleven met uitzondeering van suiker bieten, peulvruchten, gerepeld vlas enz., waarvan de prjjs eenigszins is verhoogd. Deze prijsverhooging zal geen invloed op de consumenten- en verwerkersprijzen uitoefenen. Sinaasappelen. Voor personen van 4 tot en met 13 jaar zullen op bon reserve C 15 500 gram sinaasappelen worden beschik baar gesteld. Het publiek dient dezen bon vooraf bij zyn leverancier in te leveren en wel vóór 6 Febr. De leve ranciers zijn verplicht desgewenscht een ontvangstbewijs af te leveren. Aflevering der sinaasappelen zal van 7 Febr. af geschieden. Smeermiddelen. Van 1 Febr. tot en met 31 Juli 1944 geven de met „periode D" gemerkte bonnen voor smeermiddelen recht op het koopen van het op den bon aangegeven aantal eenheden smeerolie. De loopende bonnen „periode Czyn geldig tot en met 31 Maart. Aanvragen petroleum voor kookdoeleinden Zij, die voor het seizoen 1944/*45 voor petroleum voor kookdoeleinden in aanmerking wenschen te komen, kunnen' hun aanvragen van 31 Jan. tot en met 5 Febr. indienen bij den pl. distributiedienst. ZONDAGSDIENST. ZONDAG 6FEBR. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan m, n zich voor hulp in dringende ge vallen wenden tot Dr. H. BLOEMEN Stationsstraat 9 Telefoon 465

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1