PEEL MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND Provinciaal Nieuws» 6óe Jaargang No 3 Verantwoordelijk voor den gelieelen inhoud: A J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 22 Jan. 1944 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. POLEN IN DEN ROODEN GREEP. In liet brandpunt van de wereld- belangstelling staat deze week de kwestie van de verhouding Polen- Sovjet-ltusland. Het conflict tusschen beide landen dateert al van de dagen, dat bij Ka- tyn door de Dnitscliers massagraven werden bloorgelegd met de lijken van circa 12000 Poolsche officieren. De Poolsche regeering te Londen achtte dit een goede gelegenheid om kracht bij te zetten aan de talrijke verzoeken om inlichtingen over liet lot van Polen, die in do Sovjet-Unie waren verdwenen, welke zij reeds tot Moskou had gericht. Zij wendde zich tot het Internatio nale Roode Kruis. Het gevolg was, dat Moskou de betrekkingen met de uitgeweken Poolsche regeering te Londen verbrak. Ondanks alle pogin gen, dip daartoe werden aangewend van verschillende zijden, is dit con tact tot heden niet hersteld. Het feit, dat het roode leger de vroegere Poolseh-Sovjet-Russische grens overschreed, was dan voor de Poolsche regeering te Londen aanlei ding om het nog eens te probeeren. De regeering deed voorstellen te Moskou, maar het antwoord was even plomp als teleurstellend. Op diplomatiek ongetwijfeld niet pnhandige wjjze trachtte Molotoff Engeland schaakmat te zetten, door voor te stellen; dat de Poolsche oost grens in de toekomst zou samenval len met de Curzönlinie van 1919, een grens dus, die niet doorRussche ver overingszucht maar door een beken den Engelschen staatsman was uit gestippeld. Voor de Polen te Londen was dit ongetwijfeld een groote teleurstel ling. De Cnrzon-linie valt namelijk in het midden ongeveer samen met de door Duitsehland en de Sovjet- Unie na de ineenstorting der Pool sche republiek vastgestelde demar catielijn tusschen het.Gouvernement- Generaal en de Sovjet-Unie. In het noorden ontneemt zij Polen de gebieden, om welke het in een doorloopend conflict met Lithauen heeft 'geleefd. In het zuiden wordt o.a. de stad Lemberg met wijde om geving bij de Sovjet-Unie gevoegd. Na den eersten wereldoorlog heb ben de Polen de C.irzon-linie beslist van de hand gewezen en de grens tusschen Polen en Sovjet-Rusland werd tenslotte bij het verdrag van Moskou vastgesteld, nadat de Polen de oprukkende bolsjewieken hadden terug geslagen. Molotof sprak verder in zijn aan gehaalde verklaring openlijk uit wat in de Sovjet-Unie reeds langen tijd officieus wordt gezegd, namelijk dat Polen zich voor de territoriale ver liezen, welke het door de Sovjet- Russische eischen te aanvaarden zou hebben, schadeloos kan stellen door in het westen de gebieden te annexeeren, welke geleidelijk onder Duitsche souvereiniteit zijn geraakt, maar eens deel uitmaakten van den machtigen Poolschen staat, die zich uitstrekte van dè Oostzee tot de Zwarte Zee. Dat v.-il dus zeggen, dat. de Sovjet-Unie uitgestrekte ge bieden, op zijn minst Oost- en West- Pruisen en Silezië en misschien ook nog Saksen, bij Polen gevoegd wil zien. Tevens komt het gevaar van het bolsjewistische blok, waarvoor mr. van Kleffens in zijn geruchtma kende rede heeft gewaarschuwd, om den hoek kijken, daar Molotof de Polen opwekt om zich aan te sluiten bij het Tsjechisch-Sovjet-Russiscbe verdrag, dat Benesj pas te Moskou heeft onderteekend en dat de Sovjet unie vergaanden invloed op zijn verdragspartner verzekert. De Poolsche regeering «te Londen, voor wie deze voorstellen der Sovjet- Unie vrijwel onaanvaardbaar zijn, ont hield er zich angstvallig van de ge legenheid gebruik te maken om de Sovjets te verleiden tot liet openen van ondorhandelingeu .niet onder vier oogen, maar met deelneming van En geland en de Vereenigde Staten. Dit gesehiedde-den 15den Januari. Slechts twee dagen later, den lTden Januari antwoordde Moskou met een booze verklaring van Tass, dat do Poolsche regeering te Londen in haar antwoord do C'urzon-linie zelfs niet heeft ge noemd en dat zij het voorstel der Sovjet-Unie dionaangaande dus. ken nelijk van de hand heeft gewezen. Van rechtstreeks! he onderhandelin gen kan, geen sprake zijn. daar de Sovjet-Unie de diplomatieke betrek kingen met de Poolsche regeering te Londen heeft afgebroken. Amerika zal nu trachten te bemid delen tusschen de Sovjet-Unie en Polen. 4 Te verwachten is, dat de Sovjets hun eigen 'gang zullen gaan en dat zij weldra de aangelegenheid zullen afdoen met een nieuwe Poolsche „regeering", die vriendschappelijke betrekkingen met Moskou wenscht. Van de fronten .is niet veel belaug- nieuws te melden. In den centralen en zuidelijken sector van het Oost front is de laatste dagen weinig ver andering ingetreden. Een nieuwe fase in den winterslag is in 't Noorden ontstaan, waar de Russen een reeds lang verwacht offensief hebben ont ketend, dat tot nu toe geen succes opleverde. De Duitschers zijn hier in het vooi deel, doordat hun stellingen van het Peipusmeer tot Leningrad voor en in uitgestrekte moerasge bieden liggen, die door de zware wapens niet overschreden kunnen worden, zoolang het niet aanhoudeiid en hardgovroren heeft. Tot nu toe is de strenge vorst achterwege ge bleven en dit is voor de rooden een ernstige handicap. In Duit sche kringen verwacht men niet meer ook al moet men met deze mogelijkheid rekening houden dat nog een strenge winter zal komen. Hieruit volgt dus, dat de bolsjewisten een groote hindernis in het moerasgebied zullen hebben, daar dit voor zware pantserstrijd krachten en voor zware artillerie ontoegankelijk is. Doch ook al zou de winter toch nog intreden, dan zouden do bolsjewistische troepen slechts een korten tijd ter beschik king hebben om bun plannen ten uitvoer te leggen. Over vier tot zes weken moet men namelijk reeds weer rekening houden met de eerste dooidagen ii* dit gebied. Extra zeep voor vuilen arbeid, enz. In den vervolge zullen kappers, practiseerende artsen, tandartsen, dierenartsen, medische studenten, vroedvrouwen, verloskundigen, wijk verpleegsters, gediplomeerde bakers en kraamverzorgsters, veeverloskun digen en personen, werkzaam in genees- en verbandmiddélenindustrie, telkenmale voor het tijdvak van drie distributieperioden in plaats van drie maanden voor extra-rantsoe nen zeep in aanmerking komt. Zij zullen derhalve ditmaal voor het tijdvak van 23 Januari tot en met 15 April a.s. extra-rantsoenen zeep ontvangen. Zjj moeten hiertoe uiterlijk 22 Januari a.s. een aanvraag formulier bij de distributiediensten afhalen, dat zij in de week van 23 tot en met 29 Januari a.s. wederom moeten inleveren. Voorts zullen in den vervolge per sonen, die zooge'naamden vuilen ar beid verrichten, telkenmale voor een tijdvak van twee distributieperioden een extra-rantsoen zeep en wasch- poeder ontvangen. Deze personen ko men derhalve ditmaal voor de periode van 24 Januari tot en met 18 Maart a.s. voor extra-rantsoenon in aanmer king. Zjj moeten uiterlijk 22 Januari a.s. een aanvraagformulier afhalen hij de distributiediensten. In de week van 23 tot en met 29 Januari a.s. moeten zij dit formulier wederom in leveren. Belanghebbenden worden voorts verwezen naar de publicatie van de distributiediensten. Ronaanwijzing kunstmest ^Met ingang van 15 Januari zijn geldig verklaard: stikstofbonnen, voorzien van opdruk B. T. on kali bonnen, voorzien van opdruk B. T. De stikstofbonnen lio 5 behoudens hun geldigheid tot uiterlijk 15 Febr. a.s. De verbruikers dienen deze zegels voor 10 Febr. a.s. bij hun leveran ciers in te leveren, opdat deze voor tijdige inzending der bonnen kunnen zorg dragen ter verkrijging van een aankoopmachtiging. De ingeschreve nen kunnen de stikstofbonnen no. 5 'inzenden voor 1 Febr. ei) voor 15 Febr. a.s. Bonnen welke na den ver valdatum binnenkomen kunnen onder geen voorwaarde meer worden ge accepteerd. De stikstofbonnen B. T. en de Ka libonnen B. T. blijven tot nader order geldig en zullen in dit seizoen uit sluitend worden uitgereikt voor bij zondere toewijzingen. Voor de aanvul lende N-toewjjzing ten behoeve van bepaalde gewassen (koolzaad, aard appelen, suikerbieten etc.) worden t.z.t. stikétofbonnen uitgereikt, voorzien van opdruk no. 6 en no. 7. De fosfor- zuurbonnen no. 1 blijven tot nader order geldig. De kinderbijslagregeling Naar aanleiding van het feit, dat bjj velen misverstand heerscht over den omvang van de verhooging op den kinderbijslag zjj er op gewezen dat deze bjj een loon van minder dan f6.— per dag 10 cent en bij een loon van f 6.— tot f f 8.— 15 cent ner dag bedraagt. Arbeiders met meer dan twee kinderen, die op 1 October van het voorgaande jaar den leeftijd van 18 jaar nog niet hadden bereikt, ontvangen dientengevolge thans voor elk kind van evengenoemden leeftijd te rekenen van het derde kind, een bijslag van 20 cent per dag, indien hun dagloon f4.— of minder be draagt. Bij een dagloon van meer dan f 4.— en ten hoogsto f 8.— is 't bedrag van den kinderbijslag op 25 cent gesteld. Voor delioogere loonen is de uitkeering onveranderd op 25 cent per dag gehandhaafd. Deze ver hooging is voor de eerste maal ge geven over het laatste kwartaal van 1942. Clandestiene olieperserij opgeruimd. Het was controleurs van den Cen tralen Controle Dienst ter oore geko men, dat op een bedrijf in de omge- van Dordrecht vermoedelijk fraudu leus olie werd bereid. Bjj onderzoek ter plaats vonden zjj drie zakken koolzaadpulp, zes zakken lijnzaadpulp, een zak ljjnzaad en twee tonnen met koolzaad. Verdachte verklaarde ljjnzaadpulp verkregen te hebben door uitpersing van door hem geteeld ljjnzaad en de koolzaadpulp door voor anderen kool zaad uit te persen. De afvalproduc ten waren bestemd voor zijn vee. Een zak ljjnzaad was eveneens van eigen teelt en dan ook niet op liet dorsclïbriefje vermeld. Het was de be doeling dit zaad nog voor eigen gebruik uit te persen. Het koolzaad was gekocht van een anderen landbouwer. Laatstgenoemde gaf toe, dat hot koolzaad, dat bij het vervoer naar de dorsohmachinein den wagen was gevallen, had opgeschept en aan eerstgenoemden verdachte had vorkocht. Proces-verbaal werd opge maakt. terwjjl de zakken pulp, hot koolzaad en hot ljjnzaad, alsmede de oliewringer, in beslag werden geno men. Schuilkelder ingestort. Do fabrieksarbeider Molenkamp te Havelterberg (Dr.) had bjj zjjn wo ning een schuilkelder gemaakt. Op een moment, dat hji zich met zjjn vrouw en 3jarig dochtertje in den kelder bevond, stortte deze in, waar- bjj zjj allen werden bedolven. Een zoon, die bet ongeluk zag gebeuren, waarschuwde direct een buurman. Met groote moeite kon men man en vrouw bevrijden. Toen het kind te voorschjjn was gehaald, waren do levensgeesten reeds geweken. ISlij vcnd ovenw iclit. Voor en na vermelden do bladen thans den loop der bevolking in do verschillende gemeenten. Deze cijfers zjjn uit tal van oogpunten heel in teressant en leerzaam. We kunnen zo uit verschillenden gezichtshoek be kijken. De een speurt alleen naar den uiteindelijken groei van zjjn gomeento in zielental; een ander heeft meer oog voor het geboorte-overschot en een derde speurt naar de resultaten van vestiging en vertrek, om te zien, in hoeverre het geboorte-overschot wórdt weggeslagen door den trek naar de stad. Ongetwijfeld zijn er echter ook., die speciaal letten op de verhouding van de manneljjke tot de vrouwelijke be volking. En humoristisch aangeleg- den wegen daarnaar de huwelijks kansen van het schoone geslacht in eigen gemeente af! In sommige- plaatsen winnen liet de mannen, in vele andere domineert het vrouwelijke element. In dit opzicht is de gemeente Schayk er een van benijdenswaardige evenwichtigheid, mogelijk wel een unicum in heel het land. Ze begon op 1 Janauri met deze bevolking: 1762 mannen en 1762 vrouwen. Na een heel jaar van ge boorten en overlijden, vestigingen en vertrek was dé toestand- op 31 Dec. 1943 aldus: 1809 m. en 1309 vrouwen. Om iu voetbalterm te spreken: het manneljjk en vrouwelijk element in 8chayk handhaafden na een vol jaar strjjd. een gelijk spel! Dat beeld van „strjjd" is hier na tuurlijk overigens onjuist; bjj dit evenwicht van manneljjk en vrou welijk element is de strjjdgedachte uitgebannen: de jongelui van Schayk kunnen in eigen gemeente allen hun levensgezellin vinden! Het sommetje klopt precies on bjj wat goeden wil behoeft daarover geen wrijving of strjjd te ontstaan. AVat een gozegende gemeente met zoo'n prachtig evenwicht FIETSEN 01» SLOT Fietsen zjjn voor monschen met lange vingers en dus met een ruim geweten nog steeds een begeerlijk artikel. Een fiets is niet meer of al leen tegen een groote som nog te koop. Een goed slot is voordeeliger. 10 pet. verhoogd. Bjj besluit van den Secretaris- Genèraal van het Departement van Sociale Zaken is voor de bjj de Raden van Arbeid aangesloten werkgevers het premietarief der Land- en Tuin- bouwongevallenverzekering met in gang van 1 Juli 1943 met 10 pet. verhoogd. Dit brengt met zich mede, dat reeds over het tweede halfjaar van 1943 de premie voor doze ver zekering zal worden berekend naar een tarief, waarbij deze premie per f 1000.— uitbetaald loon en per een heid van gevarencijfer niet meer f 0,90 zal bedragen, doch f 1. ZONDAGSDIENST. ZONDAG 23 JAN. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr. E. F. HOYNG Patersstraat 22 Telefoon 432

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1