BINNENLAND Officieele Landbouw* mededeelingen voor «lc Provincie Limburg Aankoopvergunningen hooi cu voed er hi eten. Daar do tormijn voor hot aanvragen van aankoop vergunningen voor hooi en voederbieten verstreken is, kun nen thans geen aanvragen hiervoor meer in behandeling worden'genomen Taxatiemarkten paarden. Voor hot le kwartaal 1914 zijn de volgende taxatiemarkten voor paar den vastgesteld: 5 Jan. te Yenlo, 27 Jan. te Vonray, 3 Febr. te Venlo, 24 Febr. te Venray, 2 Maart to Venlo en 30 Maart te Vonray. P.V.C. voor Limburg. Ilewaarvergoeding voor pootaardappelen De Provinciale Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend: dat voor pootaardappelen van den oogst 1943 per 1 Jan. 1944 de navol gende be waarvergoedingen zijn vast gesteld. a. Voor pootaardappelen van de rassen van groep 1 t.w. Alberta, Dun bar Yeoman, Eersteling, Frümölle, Frühbote, Ideaal, Limosa, Prïmuls, Roode Eersteling, Royal Kidney én Volgeling f 1.30 per 100 kg. b. Voor pootaardappelen van alle overige rassen f 0.60 per 100 kg. Met ingang van bovengenoemde datum mogen derhalve alle bekend gemaakte prijzen, zoowel voor telers als voor handelaren, met de hiervoor genoemde vergoeding worden ver hoogd. Indien op of na 1 Januari afleve ringen plaats vinden ingevolge over eenkomsten, welke reeds voor dien datum zijn gesloten, is de kooper, indien de verkooper zulks wenscht, verplicht aan den verkooper ge noemde bedragen als bewaarvergoe- ding te voldoen, tenzij in de overeen komst nadruKkelyk is bepaald, dat in den prijs de vast te stellen bewaar - vergoeding is inbegrepen. Iiunstmestvoorziening seizoen 1943-1944. Zooals bekend, is aan alle verbrui kei s van kunstmeststoffen een voor loopige kunstmesttoewijzing verstrekt voor het bemestingsjaar '43/44. a. De voorloopige stikstoftoewy- zin/ bedraagt 50 pet. van de in '42/43 verstrekte toewijzing, voor zoo ver deze op de normen gebaseerd was. Het ligt in de bedoeling binnenkort een aanvullende stikstoftoewijzing beschikbaar te doen stellen voor on derstaande gewassen. 1. Koolzaad, Raapzaad en Blauw- maanzaad 2. Suikerbieten 3. Con sumptie- en fabrieksaardappelen4. Vroege aardappelen met nateelt; 5. Groenten en fruit onder glas6. Volle- gronds groententeelt, echter uitslui tend voorzoover deze plaats vindt op de z.g. a-vergunningen, koolteelt vergunningen en speciaal door ge meenten af te sluiten contracten7. voor de teelt van sommige land- en tuinbouwzaden. De toeslag voor koolzaad/raapzaad zal eerst worden verstrekt wanneer gebleken is dat het gewas goed dooi den winter is gekomen. De aanvul lende toewijzing voor sommige land en tuinbouwzaden zal worden uitge reikt na overlegging van de contrac ten. De verbruikers tienen er rekening mede te houden dat voor alle andere gewassen de voorloopig verstrekte stikstoftoewijzing niet zal kunnen worden verhoogd. b. Devoorloopige fosforzuur toewij zing is gelijk aan de in '42/43 ver strekte P 205 toewijzing, voor zoover deze op de normen gebaseerd was. Ook' in het seizoen '43/44 zal in het algemeen slechts fosforzuur worden beschikbaar gesteld ten behoeve van do teelt van groenten en fruit onder glas, benevens voor de nieuwere ont- ginningsgronden welke voor 1 Augus tus 1941 gereed waren. c. Do voorloopige kalitoewijzing be draagt 80 pet. van de in '42/43 ver strekte K20 toewijzing voor zoover deze op de normen gebaseerd was. In hoeverre het mogelijk zijn zal voor speciale gevallen nog een aanvullende kalitoewijzing beschikbaar te stellen, kan thans nog niet worden overzien. '""Shmnvers die in het oogst jaar '43 aanmerkelijk minderdan het streekgemiddelde van de hoofdgewas sen (aardappelen, koolzaad, granen etc.) hebben verantwoord, kan <fe provinciale voedselcommissaris de toeslag-toewijzingen geheelof gedeel telijk inhouden. De land1! en tuinbou wers zullen voor 15-Maart 1944 een doorden provincialen voedselcommis saris te verstrekken aanvraagformu lier moeten invullen, waarop het teeltplan voor '44 dient te worden, vermeld. Op dit formulier zal oen dooi de verbruikors te teekenen verklaring -worden gosteld, dat do opgegeven oppervlakte ook inderdaad met de opgegeven gewassen zal worden be- toeld, en zoo niet, dat eventueel te ontvangen kunatmestbonnon zullen worden teruggegeven. De regeling inzake- de kunstmesttoewijzing sei zoen 1943/44 aan volkstuinders en detaillisten zal in groote trekken gelijk blijven aan die ven hot vorig jaar. De provinciale voedselcommis- sarissen zullen binnenkort hierom trent nadere mededeelingen doen. Inlevering zwarte haver oogst 1943. Het Attn- en Verkoopbureau van Akkerbouwproducten, afd. Limburg maakt bekend dat de telers van niet door den N.A.K. te velde gekeurde zwarte haver de geheele opbrengst van oogst 1943 ter beschikking dienen te houden van het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten, evenwel met uitzondering van de hoeveelheid, be- noodigd voor eigen zaaizaad en de partijen, waarvoor de telers z.g. koop verklaringen bezitten. Door de dorsch- opzichters zullen na dorsching mon sters van elke panty, naar de Prov. Afd. van het Aan- en Verkoopbureau van Akkerbouwproducten (P.A.V.A.) ingezonden worden, onder opgave van de grootte der desbetreffende partij Van den uitslag der keuring ontvangen de telers een schriftelijke mededeeling, waarna zy de voor zaaizaad geschikt bevonden partijen zoo spoedig moge lijk zullen moeten verkoopen aan daartoe speciaal door het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed aangewe zen zaaizaadhandelaren, die hiervoor een prijs van f 12.— per 100 kg. zullen betalen. Daar van aldus goed gekeurde zwarte haver niets vervoe- derd mag worden, wordt op de toe wijzing voor paardenhaver door de P.A.V.A. gele of witte haver van goede kwaliteit aan den teler ter beschik king gesteld tegen den prys van f 10.80 per 100 kg. met dien ver stande, dat de teler de hoeveelheid zal dienen af te halen aan een dooi de P.A.V.A. aan te wijzen pakhuis, waarbij voor vracht f 0.20 per 100 kg. kan worden vergoed. Niet voor zaai geschikt bevonden partijen zwarte haver, alsmede die partijtjes, die op een nader te bepa len datum niet door genoemde zaai zaadhandelaren zullen zijn opgekocht, zullen op de gebruikelijk'- wijze bij de P.A.V.A. ingeleverd dienen te worden. Ook dit legenheid talen in Nederland. .jaar bezocht de Rijkscommissaris dr. Seijss Inquart ter ge van het Kerstfeest- gewonde soldaten in verschillende hospi (SS Bildberichter Fritz/Stapf Pax s) Meisjes van de straat. Den laatsten tijd is het in de Saro- leastraat te Heerlen, op de Zaterdagen en Zondagavonden een drukte van belang. Dat was ook voor den oorlog het geval, maar toen was er straat- en -étalage-verlichting en waren de ge varen betrekkelijk klein. Nu echter worden allerlei ongure elementen door de duisternis aangelokt en de politie kan dit' niet langer dulden. Daarom zal op die avonden krachtig worden opgetreden tegen alle onge regeldheden. Aan de wanordezal een einde worden gemaakt. Er is nog een ander euvel waar tegen krachtig zal worden opgetre den. Het komt herhaaldelijk voor, dat jonge meisjes beneden 18 jaar café's bezoeken. De kwade gevolgen blijven niet uit. Zoowel op Eersten als op Tweeden Kerstdag moest de politie een dronken meisje beneden 18 jaar naar het bureau brengen. Op Tweeden Kersdag was het meisje met een jongen uit geweest-, maar deze had haar in de Saroleastraat laten liggen. Zii kon niet meer gaan. Ook aan dezen ergerlijken toestand zal door krachtdadig optreden een einde worden gemaakt. Ieder meisje beneden 18 jaar, dat in een café wordt aangetroffen, zal worden opge bracht. Het zal den nacht op het politiebureau moeten dooi brengen en kan dan den volgenden dag door de ouders worden gehaald, na opge maakt proces-verbaal Hoofdcondncteur verongelukt Maandagmorgen bij het vertrek van den trein uit Heerlen naar Maas» triebt is een droevig ongeval ge beurd. De hoofdconducteur den heer Jacobs uit Maastricht is waarschijn lijk, toen de trein al in beweging was, zooals dat te doen gebruikelijk is bij het bedienend personeel, op den trein willen stappen en daarbij ge vallen. Beide voeten werden tot den enkel afgetreden. Het ongeluk werd niet direct op gemerkt. Eerst ongeveer een kwartier na het ongeval ontdekte een reiziger op het duistere station het slacht offer. Dit werd toen onmiddellijk ge holpen en ook de laatste H. Sacra menten werden toegediend. De heer Jacobs werd naar liet St. Jozefsziekenhuis vervoerd,' waar hij- in den loop van den dag is overleden. Postauto overvallen. Op 22 December j.l. werd bjj Her wijnen, in de nabijheid van Gorin chem, des morgens vroeg een post auto door zes gewapende bandieten overvallen. De daders roofden een aantal pakken met distributiekaarten en bonnen voor levensmiddelen. Koers Oost. Eeuwen geleden trokken Neder- landsche boeren en handelaars uaar het Oosten en vestigden zich in de steden of bouwden zich boerenhoeven. Steden als Danzig en Marienwerder laten nog heden den Nederlandschen invloed in hun bouwstijl herkennen. Ook nu trekken weerjonge pioniers naar het Oosten. In Danzig en Bromberg kan men hen in het blauwe jeugdstormhemd ontmoeten. In totaal bevinden zich reeds 500 Nederlandsche jongens en meisjes in den Germaanschen Land- dienst, om het boerenwerk weer te leren. Later zullen zij zich eigen hoeven bouwen en mede den grond- g leggen voor een nieuwen ger maanschen boerenstand in deze ge bieden. De jongens en meisjes zijn zijn ondergebracht in kampen onder Nederlandsche leiding. Over enkele weken begint de oplei ding van kampfëiders(sters) voor den Germaanschen Landdienst. Zii, die meenen hiervoor geschikt te zijn, kunnen zich voor opleiding melden .by den Germaanschen Landdienst- Ko ningslaan 9, Utrecht. Winterhulp Nederland. De Lever Brothers and Unilever te Rotterdam heeft f300.000 beschik baar gesteld voor Winterhulp. Buiten de collectes om is in die week nog f 383.223.11 geschonken. In Novem ber niet medegerekend het bedrag der collecten heeft Winterhulp aan giften ontvangen 294.250 gulden. Leiding van de natuur. De natuur laat zich niet dwingen, wordt wel ééns beweerd. Daar zi veel waars in deze uitspraak. Dwir gen laat de natuur zich niet. W( laat ze zich leiden. Doch alleen doe een deskundige hand. Wat hebbe we al niet aan zulke deskundige hai den te danken Denk maar eens aan een man a wjjlen Veenhuizen te Sappemeer, d zijn heele leven gegeven heeft aan c verbetering van de aardappelen. I hoeveel goede variëteiten hebben v niet aan hem te danken. Men mo zoo iemand geobserveerd hebben zijn kweekvelden (zooals wij d meermalen deden) om respect vc diens noesten ijver te hebben. De- eens aan het meer dan een hal eeuw werken aan de verbetering v de suikerbiet door de firma Kul Daarvoor kunnen we nooit gene dankbaar zijn. De suikerbiet van heden was vc heen een doodgewone mangelwor met, vergeleken by thans, een 1: suikergehalte. En nu ontstond d jarenlang zoeken en zoeken een b die naast een hoog suikerbiet^eh: ook geheel aanpast by onze la bouwtoeslanilen. De natuur moge zich niet la dwingen ze laat zich wel heel leiden. AGRICOLA Onderzoekt uw winter aardappelen. Reeds sinds een paar maander vinden de door U geteelde wil aardappelen zich op hun bov plaats. U hebt er voor gezorgd, ze droog en kdel, doch vors liggen. ^Voor zoover de bewaarpl niet volkomen vorstvry is, diei voor te worden gezorgd, dat de appelen tydens strenge vorst afdekking met een dikke laag ken, oude kleeden, stroo, hooi, 1 ten of droge turfmolm tegen b< zing gevrijwaard blijven. In ander opzicht dient tijdens winter ook de noodige aandach dezen wintervoorraad te worde schonken. In sommige knollen nen zich rottingsverschynselen baren. Dat vindt men niet alle' aardappelen van minder goede Iiteit, doch ook wel bij de besl Bovendien kunnen zich aa groot aantal knollen reeds sp hebben ontwikkeld. Hierin lij reden te meer om den aardap voorraad in dezen winter een; te onderzoeken." Niet alleen de verrotte.exem worden eruit verwijderd, doi de knollen, waarin het rottii ces pas een aanvang heeft gei Deze laatste zyn thans .iog ge lyk geschikt voor 't gebruik. Tegelijk met deze sorteerir den alle spruiten, die zich knollen hebben ontwikkeld ei broken. Na'een paar maander dit werk nog eens herhaald. Ongetwijfeld zullen er aards voorraden zyn, waarin nog zeer weinig rottende of spi knollen worden aangetroffe er zullen ook wel vele ande raden zyn, waarin deze vers len zich reeds in sterkere m ben geopenbaard. Voor eenieder een rede om er de noodige aandach besteden.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4