Distributie-nieuws BINNENLAND Officieele Landbouw- mededeelingen voor de Provincie Limburg Smeorolietocw ij/.ing voor landbouw- on veeteeltbedrijvon Van 5 tot 15 Dec. '43 bestaat gelegen heid voorbovengenoemdebedrijven met een minimum bedrüfsöppervlakte van 5 H.A. bouwland of 10 H.A. grasland of gemengde bedrijven met minstens 5 H.A. waarbij grasland voor de helft wordt geteld, zich te wenden tot den PI. Bureauhouder Voor het aanvragen van smeer-olie voor 1944. De toewi.j zingen worden verstrekt voor een. half jaar, terwijl de vergunning slechts gedurende een jaark wartaal geldig zal zün. Er mag uitsluitend voor land bouwwerkzaamheden worden aange vraagd en niet ten behoeve van expe- ditie voor derden, 2ooals melkvervoer é.d. Deze personen zullen zich moeten, wenden tot hot Ryksbureau voor Aardolieproducten, alwaar zy' voor deze werkzaamheden per y.A.-formu lier minerale smeermiddelen kunnen aanvragen. De P.V.C. voor Limburg. Stroo voor vorstverpakking De Provinciale Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend:* datx stroo bestemd voor het vorst vry verpakken van consumptie-., en exportpootaardappelen, tegen de daar voor vastgestelde maximum prijzen zal worden aangekocht. In afwach ting van een regeling, waarbij de uitbetaling aan "de telers door de Stichting „H.H.B." zal geschieden zullen de landkooplieden van de V.B.N.A. of de exporteurs van poot aardappelen dan wel de ingeschakel de handelaren in stroo, de aange kochte en geleverde partijen recht streeks met de telers verrekenen, tegen den prüs van f 18.70 per ton geperst en f 14.20 per ton ongeperst A stroo ar boerdery. Bak- en braadvet. Van 12 December tot en me.t 22 Januari a.s. is op bon boter 50B des- ge wenscht. 100 gram bak-,en braad- vet verkrjjgbaar. Daartoe moet men den borf boter 50B bü zijn handelaar inleveren ten laatste Woensdag 1 December. Aflevering aan het publiek mag eerst van 12 December af ge schieden. Pefsonen, die geen bak- en braadvet wenschente betrekken,kun nen op bon boter 50B van IV Decem ber tot en met'22 Januari a.s. 125 gram margarine verkrijgen. Het rantsoen spijsolie blijft 200 gram. In afwijking van hetgeen onlangs gepubliceerd is, wordt er van bevoeg de zyde de aandacht op gevestigd, dat het rantsoen1 spijsolie gehand •haafd blijft op 200 gram per rantsoen De rantsoenbonnen voor spijsolie geven derhalve recht op het koopen van 200 gram spijsolie per rantsoen. De toewijzingen, welke uitsluitend recht geven op het koopen van raap olie, dat zijn dus vettoewyzingen, waarvan de linkerbovenhoek is ver wijderd en welke aan voor- en ach terzijde voorzien zyn van. een stem pel van den distjlbutiedienst geven evenwel recht op Ket koopen van ISO gram raapolie per rantsoen. Chocoladebon langer geldig De geldigheidsduur van de bonnen versnaperingen 47, welk op het koo pen van 100 gram chocolade recht geven, is tot en met 11 Dec. verlengd. Petroleum Van 28 Nov. tot en met 11 Dec. 1943 geven de met „44 verlichting" en „45 verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart „S 121" elk recht op het koopen van één liter petroleum. De geldigheidsduur der met, „42 verlichting" en „43 verlichting" ge merkte bonnen der bonkaart „S121" en der met „62 verlichting" gemerk te bonnen der bonkaart „S 121" is verlengd tot en met II December '43. Deze bonnen geven zooals bekend, elk recht op het koopen van één liter petroleum. Geen koppelverkoop bij rookartikelen voio sigarenwinkeliers deelen aan hun klanten mede, dat zy opeen van de beide per vèertien dagen aange wezen bonnen slechts dan sigaretten of tabak willftn leveren als de koo per op den 'anderen bon-,sigaren koopt. Van officieele zijde wordt ons medegedeeld, dat een dergelyke han delwijze ongeoorloofd is. Ofschoon déze eisten van de win keliersvoor nietsigarenrook ende klan ten vele bezwaren hadden, o.a. ook deze, dat zij ineens Mlej hun rantsoen voor 14 hagen moeten opnemen, is er in feite weinig reden voor den winkelier om op deze wyze te kop pelen, aangezien in de naaste toe komst voorloopig de bevoorrading van den handel voor slechts 10 pet. uit sigaren zal bestaan. Bovendien zal, Indien de voorraden sigaren te groot mochten zijn, middels 'n bon, waarop alleen sigaren mogen worden ver kocht, de te groot geworden voorraad kunnen worden geruimd. Scheermesjes op den bon. Blijkens de Staatscourant van 29 Nov. 1943 treedt met ingang van 30 Nov. een distributieregeling voor scheermesjes in werking. Om in aanmerking te komen voor scheermesjes moet iedere mannelijke ingezetene, die in het bezit is van een tabakskaart, zich doen inschrij ven by zijn normalen leverancier van scheermesjes, van wie hij ook in de toekomst regelmatig zyn scheermes jes wenscht te betrekken. Het be trekken van scheermesjes by 'n an deren kleinhandelaar dan dien, waar bij men is ingeschreven, zal dus uitgesloten zyn.- De inschrijving moet plaats vinden in de periode van Maandag 6 tot en met Zaterdag 11 Dec. a.s., terwyl hierby aan den kleinhandelaar een door het centraal 'distributiekantoor aan te wijzen bon van de tabaks- kaart moet worden overhandigd. Tegelykertyd moeten bij dón klein Handelaar 5 oude scheermesjes wor den ingeleverd, Deze mogen niet be schadigd zyn en geen roestvlekken vertoonen. Nadat de kleinhandelaar het ori gineel van het hierna te noemen -ki schryvingsregister, waarop de bon nen zyn geplakt, aan zyn leverancier heeft opgezonden, ontvangt hy een hoeveelheid scheermesjès, voldoende om aan iederen ingeschrevene 5 stuks af te leveren. Zoodra de productie znlks moge- lyk maakt, zal een tweede distribu periode worden bekend gemaakt, ge durende welke de kleinhandelaar op nieuw 5 mesjes aan) zyn cliënten moet afleveren. Het tijdstip, waarop deze 2de periode zal beginnen, zal te zyner tijd in de dagbladen worden gepubliceerd. Aangezien het mogelijk is, dat dan wederqm 5 oude mesjes zullen moeten worden ingeleverd, wordt het publiek aangeraden dé ge bruikte mesjes voor dit doel te be waren.' Voor kleinhandelaren in scheer mesjes zyn blanco inschrijvingsregis ters MH 1, bestaande uit een origi neel met aangehecht duplicaat, met bybehoorende „handleiding distributie scheermesjes" verkrijgbaar by de Ka mers van Koophandel tegen betaling van 10 ct. per inschryvingsregister. Op ieder inschryvingsregister is plaats voor 40 njimen. De betrokkefie dient er nauwlettend op toe te zien, dat hy zoowel op het origineel als op hetduplicaat van het inschrijvings register behoorlijk is ingeschreven. Van hen, dio niet behoorlijk zyn in geschreven. kunnen klachten ojn- trent de aflevering van scheermesjes niet in behandeling worden genomen. Neerland'» toekomst. Het Téehnisch Gilde hield een Landdag, waarop belangrijke rede voeringen werden gehouden in het kader van een „dag der techniek". Zoo wees ir. Van Dieren op de tpe- komst van ons volk in verband met het water en de scheepvaart. Voor waarde daartoe is een gezond Duitsch achterland. Wy moeten aldus spr., technisch denken en handelen, opdat wy econo mische resultaten kunnen behalen. Daartoe behooren wy op de een of andere manier samen te werken met Duitschland. Dit is een noodzakelyk- heid. En die samenwerkingmoet ge schieden in Nederlandsphe eensgezind heid. Spreker zeide aan 't eind van zyn rede, dat de toekomst van ons volk, indien het zich bezint op zyn mogelijkheden op het water en, met name in de scheepvaart hoopvol zal zyn. De tweede spreker was de secre taris-generaal van het departement van Waterstaat, ir. W. L. Z. v. d. Vegte, die. o.m. sprak over het win nen van nieuw land voor de voed selvoorziening. Door den oorlogstoe stand kan het departement niet zóó werken, als men dat zou willen.Vele werken liggen stil. Een uitzondering is de voltooiing van den Noordoost polder. Daar zyn 8000 H.A. voor de voedselvoorziening ten nutte gemaakt In 1944 hoopt men hieraan nog 10.000 H.A toe te voegen. Spreker gaf een uitvoerigoverzicht van talrijke andere plannen: het aan leggen van ^en net van auto-snel wegen jn ons land, uitgebreide in polderingen, o.a. die van het Wadden gebied, de Lauwerszee, de Dollard en zeearmen in Zeeland, verdere moder niseering der spoorwegen, verbeterin gen op verkeers- en energiegebied. Vei der werd o.m. het woord ge voerd door Mussert, die er over uit weidde dat de techniek in plaats van op werken des vredes -en van op bouw door den vijand gericht wordt op verwoesting en vernietiging. In dit verband bracht spreker*de ronkende Engelsche en Amerikaan- sche vliegtuigen, die thans boven ons and naar Duitschland vliegen, in herinnering. En er zyn; aldus spreker, in ons volk drie categorieën, De men- schen van de eerste categorie'zyn verheugd over deze „muziek in hun ooren", die van de t weede verafschu wen deze bom inenterreu y uit men- schelyke overwegingenen wij vormen de derde categorie, die ervan over tuigd zyn, dat de Anglo-Amerikaan- sche vliegtuigen gesteund worden door het jodendom, om Duitsche steden te vernielen. Wie zal zeggen, zoo vroeg Mussert zich af, of er over een half jaar óf eerder, nog wel één huis in Londen zal staan. Wy weten het niet. Mis schien is over een jaar Londen één ruïne. De leider herinnerde er voorts aan, dat in 1950 voor Christus Babyion een'wereldstad was, die in 689 voor Christus totaal werd verwoest Eeuwenlang heeft men niet eens ge weten waar Babyion ooit heeft ge; legen. Zal dit ook het lot van Lon den worden In de huidige wofsteling om wereld- deeleh moet een eensgezind Europa staan tegen de communistische en groot-kapitalistische .techniek der ver woesting. Er moet thans het besef komen, dat de JecHniek zal dienen tot het goede en- niet tot het kwade. Deze tyd eischt van ons het tegen houden van de ontbinding en de ver woesting, omdat ons hart uitgaat naar den opbouw. Indien Duitschland niet aan det Oostfront stond, zou het uit zijn met het leven van Europa. Het solidariteitsbegrip moet groeien en zeker onder alle Germaansche vol keren. Daarom behooren alle nationaal socialisten broeders te zyn. Het gaat er thans o$n, een synthese te vinden. Dat kan, zonder dat elk ^-olk zyn eigen aard pry's geeft. De kracht van Europa is gericht op een samenbin ding. Indien het Adolf Hitler gelukt zyn historische roeping te vervullen, zal het ware socialisme komen. Gaat daarby onze soevereiniteit verloren Geenszins. Als er maar vrijheid in gebondenheid is. Door den Nederlandschen Volks- diens.t wordt, in het geheele land de viering van het. St. Nicolaasfeest verzorgd. Alleen in Amsterdam reeds worden op 4 Dec. op één middag 15 kinderfeesten door den N.V.D. geor ganiseerd. Er moeten heel wat ca deautjes worden ingepakt. (C.N.E./Noske Pax s) Strenge maatregelen bij overtreding van voedsel voorzieningsbepalingen Zooals reeds eerder is bekend ge maakt, heeft Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherii van de hem verleende be voegdheid om ondernemers op het gebied van de voedselvoorziening wegens ernstige overtredingen of slechte bedrijfsvoering-van hun bedrijf te ontzetten en andere gebruikers hiervoor aan te wyzen in enkele ge vallen misbruik gemaakt. By de toepassing van dezen maat- regel*is echter gebleken, dkt het be sluit, hetwelk déze materie regelt, niet voldoende mogelijkheden bood. Dit besluit is daarom aangevuld. De voornaamste wyzigingen komen hier op neer, dat aan den betreffenden ondernemer ook het gebruik van zyn woning kan worden ontzegd, terwyl hem tevens een inleveringsplicht voor het bedrijfsvee en den bedrijfsinven- taris kan worden ontzegd, terwyl hem tevens een inleveringsplicht voor het bedrijfsvee »n den bedryfsinven- taris kan 'worden opgelegd. Voorts zyn de .gevolgen ten aanzien van de pacht geregeld, terwyl de mogelijk heid is geopend om een bewindvoer der op het bedrijf te plaatsen, die in dé plaats treedt van den vroegeren eigenaar. De ondernemers op he^ gebied van de voedselvoorziening zij er nogmaals op gewezen, dat.de Overheid niet zal aarzelen" in ernstige gevallen dezen strengen maatregel in toepassing te brengen. Openstelling postinrichtingen Op Zaterdag 4 December zullen de postinrichtingen gedurende de gewone de gewone uren geopend zyn. Er wordt geen extra gelegenheid ge boden om daarna nog postpakketten aan te bieden zóoals andere jaren gebruikely'k was. Postzegels buiten gebruik Op 1 Januari 1944 wordt de bijzon dere postzegel van 71cent, uitge geven ter gelegenheid van den „Dag van den Postzegel" buiten gebruik gesteld en voor de frankeering ongel dig, evenals de zomerzegels 1938, de kinderpostzegels 1938, de legioénzegels 1942 en de postzegels van 10 cent met opdruk „Europeesche PTT-ver- eeniging 19 October 1942" (uitgifte 1943). Rechten van verzekerden. In de practyk is gebleken,'dat nog alty'd velen het juiste onderscheid niet kennen tusschen de .verstrek kingen, die de verplichte verzekering by een algemeen ziekenfonds geeft en de rechten, waarop men vanwege de ziektewet aanspraak kan doen gelden. Daarom zy er op gewezen, dat het ziekenfonds,zorg draagt voor de geneeskundige behandeling en wat daarbij behoprt, alsook voor de uitkeering by ovérlyden, terwyl het ziekengeld en het kraamgeld van f 55 krachtens de ziektewet worden uitgekeerd. Wie voor ziekengeld of yoor het kraamgeld van r 55 in aanmerking wil komen, moet dus niet by zyn ziekenfonds zijn. Het aangewezen adres is in dit geval de Raad van Arbeid of de Bedrijfsvereeniging, waarbij de werkgever is aangesloten. Snelle aanwending is steeds dringend gewenscht, Voorts heeft de commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfond sen, den werisc.h uitgesproken, dat de ziekenfondsen indien hun een overlyuensgeval bekend wordt, dat aanspraak geeft op het ontvangen van een overlydensuitkeering, terwijl de betrokkenen nochtans in gebreke blyven hiertoe een aanvrage in te diepen, steeds uit eigen beweging stappen doen om dit in het reine te brengen. Dit 0111 'e voorkomen, dat lieden de dupe worden van een mis verstand of onwetendheid begaan verzuim. Uiteraard mogende betrok kenen hierin geen aansporing zien om hét indienen van een aanvrage nu maar op zyn beloop te laten. Zij zyn de eerst belanghebbenden en op hen rust derhalve de verplichting tot het indienen van een ..aanvrage.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4