Distributie-nieuws BINNENLAND Offïcieele Landbouw* mededeelingen voor «Ie Provincie Liml/ni-g Herziening toelating nis marktveehandelaar. Door het Bedrijfschap voor Vee Vleesch worden de toelatingen als marktveehandelaar (aanvoer van slachtvee', nuchtere kalveren en scha pen voor het Bedrijfschap) herzien, waartoe aan de huidige marktvee- handélaren invul-formulieren werden toegezonden. Erkende veehandelaren, die tot dusverre niet als marktvee handelaar werden toegelaten, kunnen een aanvrage hierdoor schriftelijk (bij voorkeur per briefkaart) indienen by' de Vakgroep „Groothandel in Vee" afd. Registratie, .Nassatrpleift 13 te 's-Gravenhage, onder vermelding van naam, adres, organisatienummer van het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch en met de mededeeling'„Verzoeke toezonding model E 1 a. Overnainemarkten schapen. Voortaan piogen geen schapen meer op de gebruikelijke overnamemarkten van rundvee worden aangevoeld, doch slechts op speciale slachtschapen- markten, welke als volgt worden gehouden. Venray 29 Nov.; Horst 7 Dec.; Roer mond 9 Dec.; Sittard 24 Nov. en 8 Dec.; Heerlen 30 Nov.; Valkenburg 6 Dec.: Maastricht 1 Dec. Voor de af levering moeten de schapen gemerkt zijn en een geleidebiljet worden af gehaald bij den Bureauhouder. Vervoerverbod schapen. Van 29 Nov. j.l. af is voorloopig alle vervoer van schapen vérboden, behalve voor het vervoer naar de overnamemarkten voor slachtschapen. Alleen voor deze schapen kunnen nog slechts geleidebiljetten worden afgegeven. De P.V.C. voor Limburg. Voederbieten voor konijnen De Prov. Voedsejcommissaris voor Limburg maakt bekend: dat konijnen- houders, woonachtig in de gemeenten Maastricht, Heerlen er. Kerkrade, in de gelegenhoid worden gesteld Voe derbieten voor hun konijnen van handelaren in ruwvoeders te betrek ken en wel maximaal 5 0 kg. per maand en ten hoogste tegen een prijs 9hn f 3— per 100 kg. EXTRA RANT&OENENEN Stroop, suikerwerk en raapolie» Ter gelegenheid van de komende feestdagen zullen een pond stroop, een "ons suikerwerk en een kwart flesch raapolie extra ter beschikking worden gesteld. N In verband daarmede moet men gedurende het tijdvak van 22 tot en met 27 November bon „algemeen 760" ter verkrijging van het extra rantsoen stroop en bon „algemeen 707" ter verkrijging van het extra rantsoen van 100 gram suikerwerk bij den winkelier irfleveren. Ter verkrij ging van het extra-rantsoen raapolie moet men bon „algemeen 708" en eventueel de bonnen „reserve M73" en reserve M69" (resp. van de bon kaarten voor zwaron en zeer zwaren arbeid) in hetzelfde tijdvak inleveren. De aflevering van deze artikelen kan eerst op 12 December beginnen. Een afleveringsbon zal niet meer worden aangewezen, izoodat de handelaren desgewenscht voor de ingeleverde bonnen ontvangstbewijzen moeten afleveren, Schippers, woonwagenbewoner^ e.d._ kunnen de bovengenoemde bonnen" tot 4 December a.s. bij den plaatse- lijken distributiedienst t^en rantsoen bonnen inwisselen. Hetzelfde geldt voor personen, die binnenkort moeten evacueeren en die zich 12 en 15 De- cember in een andere plaats dan thans zullen bevinden. Dat oen extra-rantsoen raapolie ter beschikking kan worden gesteld is te danken aan het welslagen van de maatregelen, die de overheid vroeg tijdig genomen heeft om de vetpositie van ons land zoo gunstig mogelijk te maken.. Sinds het uitvallen van den ^yvoer van s krachtvoer is de melk productie dusdafTfg achteruitgeloopen, dat zij voor de vetvoorziening van aanmerkelijk minder beteekenis is, dan men dikwijls meent. Daarom werd van overheidswege de verbouw van oliehoudende zaden -* kool-, raap- en blauwmaanzaftd gestimuleerd. Het goede resultaat, dat vooral met den koolzaadverbouw werd bereikt, heeft het mogelijk gemaakt: eerstens het vetrantsoen van de kinderen iets beter aan de behoefte aan te passen, tweedons, meer vet beschikbaar te stellen voor het eten van de centrale en fabriekskeukens. De uit koolzaad gewonnen grondstoffen worden overi gens reeds gebruikt voor de vervaar diging van margarine, dat den smaak ervan verbeterd heeft. Thans is het dan verder mogelijk gebleken dezen winter een extra- rantsoen vet beschikbaar te%tellen in den vorm van 180 gram raapolie, overeenkomende met de vetwaarde van ongeveer 225 gram boter. Zij, die over toeslagkaarten voor zwaren of zeer «waren arbeid beschikken, zullen in aanmerking komen voor 360 gram raapolie. Mon betreurt het dat de tegenwoordige voorraadpositie een al- gemeene verhooging van het. vet rantsoen nog niet toelaat. De olie zal omtrent Kerstmis be schikbaar komen, omdat de voorbe reiding het tappen van de olie in flesschen en de verzending eenigen tijd vraagt. De stroop en het suiker werk, bedoeld voor het Sinterklaas feest, zullen zoo spoedig mogelijk be schikbaar komen, maar toch niet meer vóór zes December, omdat de beslis sing op te korten termijn moest wor den genomen. Slagers mogen geen bouillon trekken Hèt Bedrijfschap voor vee en vleesch heeft een verbod gesteld op het be reiden en afleveren van bouillon van beenderen. De slagers dienen aan hun klanten de beenderen, waaropzij vol gens de bonnen recht hebben, af te leveren. Het is den slagers thans voorge schreven, dat zij den klant voor' elk gekocht rantsoen vleesch een bewifsje, voorzien van den firmanaam moeten geven, waarop vermeld staat, dat de afnemer recht" heeft op 25 gram been deren, binnen een door slager en klant overeen te komer. tj)dvak,doch binnen acht weken. Oude rantsoenbonnen. De aandacht wordt er nogmaajs op gevestigd, dat alle rantsoenbonnen van oud model, behalve de wisselbon nen voor rantsoen brood, 1,4 rant soen vleesch, 1/4 rantsoen kaas, 1/7 rantsoen melk, 1/7 rantsoen taptemelk en 1/50 rantsoen boter, na 27 Novem ber ongeldig zijn. Na 27 November zjjn uitsluitend de rantsoenbonnen van het nieuwe model (dat zjjn dus dus de in de kleuren groen en bruin uitgevoerde bonnen geldig. 75.000 processen verbaal. e C.C.D. heeft van 1 April tot 1 Oct. j.l. 74.536 processen-verbaal het opgemaakt wegens overtredingen óp het gebied van de voedselvoorziening 11.727 daarvan betroffen grhnen, zaden en peulvruchten, waarVan 482.000 kg. in beslag werd genomen. Wegens het achterhouden van melk ter fraudu leuze bereiding van boter en kaas maakte de technische controle alleen 6957 processen-verbaal. Verder werden in beslag genomen: 941.209 kg. groen ten en fruit, 331.585 kg. aardappelen, 3R317 kg. vleesch en spek, 269 run doen en kalveren, 666 varkens en biggen 554 schapen en lammeren en 84 paarden. Sinterklaas en de Post. P.T.T. betreurt het voor St. Nico- laas geen extra maatregelen te kun nen nemen om een vlot vervoer van postpakketten te verzekeren. Ernstig zyordt aangeraden de ver zending van Sinterklaaspakketten zooveel mogelijk te beperken. Reke ning moet worden gehouden meteen overkomstduur van verscheidene da gen. Ontraden wordt in postpakket ten goederen te sluiten, die spoedig aan bederf onderhevig zijn. Van P.T.T.-zijde zal streng wordën gelet op stevige en doelmatige ver pakking, zorgvuldige adresseering, zoowel op het pakket zelf als op de adreskaart. Ten zeerste aanbevolen wordt een tweede adres in het pak De „Dag der oude W.A". De commandant van de W.A., mr. A. .J. Zondervan, reikt het strijdersteeken uit tijdens de plechtigheid ter hor- denking van de oprichting der W.A., welke Zondag te Oud-Léusden plaats vond. (C.N.F./Otto Pax s) ket te sluitén, waarop tevens naam en' adres van den afzendér is ver meld. Rrood te (luur verkocht. De bakker Haanraads te Ni^uyf- stadt had aan eenige zijner klanten regelmatig brood geleverd zonder bon waarbij hij hoogere prijzen betaalde dan is toegestaan. De Prysbeheer- sching ging er zich mee bemoeien en veroordeelde den bakker tot f 1000 boete, terwijl de klanten boeten moesten betalen van f 25 tot f 75. Somber vooruitzicht voor zwijntjesjagers. Negen maanden gevangenisstraf werd Dinsdag door den Officier van Justitie te Roermond geëischt tegen zekeren A. L. aldaar, die voor een fabriek een fiets had weggenomen, op de bekende wijze ontdaan van de banden en daarna de rest als on bruikbaar had achtergelaten. Hij had, erg verlegen gezeten om banden voor zijn eigen fiets, maar toen hij ze te pakken had, bleken ze niet te passen en toen trachtte hij ze maar te ruilen voor een ander artikel. „Zoo gaat het", zei de Offi cier van Justitie, „de een probeert te ruilen voor iets dat hij graag zou willen hebben, b.v. een pelsmantel en zoo gaat het maar door." Het fietsen diefstallenjj^waad is al zoo ingeburgerd i'n onze ttnaatschap- pij, dat iedereen het heel gewoon vindt als er per week een paar rij wielen worden gestolen. Ter illustra tie gaf de rechterlijke magistraat nog eens een statistiek van het aantal rijwielen dat binnen een bepaald tijdsbestek bleek te zijn verduisterd. Het is een onduldbare toestand en met ingang van 1 Jan. a.s. zal op de rechtbank te Roermond in 't vervolg als minste straf drie jaar voor fiet sendiefstallen worden geëischt, Misschien dat dit vooruitzicht ,de zwijntjesjagers in spè van voorgeno men oporaties tegen de vervoermid delen van hun evennaasten zal be- keeren. Ernstige ongelukken. Te Schimmert kwam bij het dor- schen de dienstbode van den land bouwer S. met een been tusschen de wals van de dorschmachine. Het been werd tót onder de knie afge rukt. In een kiezelgroeve by Spau- beek werd de 22jarige P. Bruis al daar plotseling door een massa neer stortenden grond bedolven. Na an derhalf uur werken kon hij eerst bevrijd worden. De levensgeesten waren toen reeds geweken. Dinsdagmorgen is de 33jarige houwer' Posthuma uit Treebeek in de ondergrondsche werken van de Staatsmijn Emma onder afvallend gesteente geraakt en direct overleden. P. was gehuwd en had 4 kinderen. Nederland telt 801 inillionnairs Blijkens de publicatie van het cen traal bureau voor de statistiek is het totaal van allé in de belasting val lende vermogens, gestegen van van 12 milliard over 1940 tot 13 milliard over 1941. Hierbij moet men er even wel rekening mee houden, dat per 1 Mei 1941 de wet óp de vermogens belasting belangrijk is gewijzigd. /De grens van de belastbaarheid werd voor gehuwden en weduwnaars van f 16.000 op f 15.500 teruggebracht en voor ongehuwden van f 16.000 op f 8000. Verder wordt sindsdien voor elk kind, waarvoor de belastingplich tige recht op kinderaftrek heeft, een aftrek van f 7500 toegestaan zoodat nu een aantal vermogens geheel bui ten do belnlting valt. Voor heel Nederland was 39 pet. der belastingplichtigen aangeslagen voor vermogens kleiner dan f 30.000- Dit was 10 pet. van 't totale vermo gen en de bezitters ervan droegen voor 5 pet. bij in de totale opbrengst der vermogensbelasting. De 861 inil lionnairs. (0.5 pet. van alle aangesla- genen) bezaten samen 14 pet. van het totale vermögen/en betaalden 17 pet. van het totaal der vermogensbelas ting. Het aantal millionnairs steeg t.o.v. het vorige jaar met 18 pet. Laat uw wintervoorraad niet bevriezen. Zorgt ervoor, dat uw aardappelen, bieten, winterwortelen, koolrapen en bewaarkool, welke uw wintervoor raad vormen, bij een invallende vorst niet bevriezen. De veiligste plek voor winterbew/iring is natuurlijk een volkomen vorstvrjje ruimte, zooals een kelder. Doch lang niet iedêreen beschikt over een dergelijke bewaar plaats. Op den zolder of in de schuurtjes, alwaar velen noodge dwongen hun wintervoorraad moeten bewaren, daalt de temperatuur bij strenge vorst weMra beneden het vriespunt. Het gevolg is, dat de be- waarproducten bevriezen en tenslotte waardeloos worden. Teneinde dit te voorkomen, geve men ze tydig de noodige afdekking Hiervoor komen zoowel oude kleeden als zakken, een dikke laag kranten, stroo, hooi of turfmolm in aanmer king. Zoolang het zacht weer is, is een dergelijke afdekking niet noodig. In verband met de mogelijkheid van een plotseling invallenden winter, zorge men er echter b(j voorbaat voor vol doende afdekkingsmateriaal by de hand te houden. Bij gebrek aan an dere bergruimte plegen sommige mensehen hun aardappelen 1 ergens in een logeer- of slaapkamer te bewa ren. Ook daar boude men rekening met het gevaar van bevriezing, vooy- al als er een raam open staat. Een doeltreffende methode om wor telen, bieten, ramenas enz. tegen be vriezing te beschutten, geeft de be waring in een kist of vat met droge turfmolm. Rij luclitgevaai'. 1. Alleen kalmte kan u redden ook bij bominslag. 2. Blijft by luchtalarm in huis. Ook voor dé ramen staan is dan levens gevaarlijk. 3- Ontsteek nooit licht in niet af geschermde vertrekken. Dit is bij luchtalarm levensgevaarlijk. Boven- diën leidt het tot: afsnijden eleetr. stroom, boete en inbeslagneming van gloeilampen.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4