PEEL MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND Provinciaal Nieuws* 64e Jaargang No 43 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van don Munckhof, Venray. Tel. 1012 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DES MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 27 Nov. 1943 Advertenties 12 et. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray .70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. VERSCHUIVENDE MA( llTS- VEH HOUDINGEN. We wezen er al eens meer op, dat in tijden van oorlog en dan een oor log die bijna de lieele wereld omvat, zooals we dien thans kennen, de ge middelde lezer zich geen oordeel kan vormen over bepaalde ac'ties in stra tegisch en politiek opziclrt. Alle gebeurtenissen moeten we zoo mogèlijk in een. bepaald verband zien en dat is zeker ook het geval niet de schijnbaar interne kwestie in den Libanon, waar in wezen echter groo- te belangen voor de oorlogvoerende partijen op het spel kunnen staan. De berichten over onrust en sta king zijn minder luidruchtig gewor den, maar dit beteekent niet, dat er geen botsingen, zoowel bloedige ais diplomatieke, zouden plaats hebban. In een beschouwing over dit thema schrijft het Volk o.m., dat in wer kelijkheid hier echter Britten en Amerikanen staan, tegenover „vrije" Franschen en bolsjewisten. De inheemsche «bevolking wordt daarbij door het koppel honden en de beide katers afwisselend gebeten en is onder alle omstandigheden het kind van de rekening. Door Arabië'en Irak dringen sinds geruimen tijd de Amerikanen met hun „belangen" in de richting van Syrië op, door een voorheen in hoofd zaak Britsch invloedsgebied. In de Libanon zijn zij voorloopig slechts indirect belangstellenden. Nochtans in die zin dat het. hier gaat om de begrenzing van het Sovjetrussische invloedsgebied. De Britten verdedigen, gelijk overal elders in hun voormalige imperium, een verloren post. Natuurlijk zouden zij gaarne de Fransche mandaats- erfenis in de Libanon overnemen, maar veel gewichtiger is het voor hen, of zij zich in het gansche gebied van de Middellandsehe Zee wel tegen over de opdringende invloed vari Moskou staande kunnen houden. Bij deze problemen vergeleken is de Li banon als Britsche militaire post van ondergeschikte beteekenis. Wan neer die post strategisch actueel zou worden, is het overwicht er met ge weld toch altijd vrij vlot te vér- zekeren. ■Het verloop der dingen in de" Li banon bewijst, dat inderdaad naast De Gaulle en tegenover de Britten een andere macht staat, waarvan Londen en Washington niet spreken maar waartegen zij het desondanks niet wagen op te treden. Ondanks de concessies, die onder den noodigen druk tót' stand zijn ^gekomen, kan niet verhinderd wor den, dat de politiek varuDe Gaulle in groote lijnen ook tegen de zin van Britten en Amerikanen in Noord- Afrika en in de Libanon voortgang vindt. De Gaulle's rechterhand, generaal Catroux, heeft tegenover Britsche persvertegenwoordigers openhartig verklaard, dat hier niet slechts een Fransch-Libaneesch, doch wel degelijk een Fransch-Britsoh probleem aan wezig -is. En hy heeft daaraan toege voegd, dat in de Libanon de Fran schen de politiek maken en de Brit ten alleen over militaire kwesties mogen spreken. Hij durfde zelfs aan kondigen, dat er nog wel nieuwe Fransch-Britsch meeningsverschillen zullen ontstaan. Dat klinkt zeker heel erg zelfver zekerd voor een vertegenwoordiger van denzelfden De Gaulle, die met Britschen steun een jaar geleden nog geen macht had om het tegen zijn geëmigreerden landgenoot Giraud op te nemen. De conclusie uit deze kituatie kan slechts zijn, dat Moskou zich bedient van De Ga'ulle om in het gansche gebied van de Middellandsehe Zee een beroering te scheppen, die uit eindelijk een verschuiving in de krachtsverhoudingen mogelyk»moet maken en die zulk een verschuiving in Noord-Afrika reedsten gunste van hot 'bolsjewisme heeft bewerkt. De Gaulle, omgekeerd, weet zich gesterkt -door Moskou, ook waar Stalin zich uiterlijk vari inmenging onthoudt, en kan optreden met het gezag van een mogendheid, waar tegen zelfs Washington reserve in acht neemt. De steeds grooter wordende in vloedssfeer van den Sovjet-Russischen bondgenoot zal op gelegenertijd nog de noodige botsingen met de Britsch- Amerikaansche belangen met zich brengen. De Britsche luchtmacht heeft vol gens het weermachtsbericht van Dinsdag weer een zwaren terreui- aanval ondernomen op de Rijkshoofd stad, in de late avonduren van Maan dag. Er ontstonden in talrijke stads wijken, hoofdzakelijk in de arbeiders- woonwijken van dp Rijkshoofdstad, ernstige schade en verliezen onder de bevolking. Bovendien zijn berich ten ontvangen over de vernietiging van gebouwen, die uit kunsthistorisch oogpunt onvervangbaar zijn en over de beschadiging der diplomatieke vertegenwoordigingen van eenige neutrale staten. Brandweer, eigenhulporganisaties en de bevolking van de Rijkshoofd stad begonnen nog tijdens den aan val in voorbeeldig^ kameraadschap met de blusschings- en opruimings werkzaamheden. De Duitsche luchtverdediging lever de felle gevëchten. Dr. Schmidt heeft op een conferen tie der buitenlandsclie persvertegen- o.m. gezegd, dat het belangrijkste van dezen aanval is geweest de reac tie van de Berlijnsche bevolking en in dit opzicht kon hij met recht eon- stateeren, dat Berlijn zyn naam van Rijkshoofdstad eer aangedaan heeft. Wanneer de Engelschen hebben ge meend door vernietiging van wonin gen en cultuurmonumenten 't moreel van de bevolking te kunnen onder mijnen, dan hebben de gebeurtenis sen van dezen nacht het inzicht ver sterkt, dat odk de Berlyner ongebo gen uit deze beproevingen te yoor- sehijn komt en dat het geloof ami de eindoverwinning onwankelbaar is. Berlijn is er trotsch op, zóo besloot dr. Smidt, evenals vele andere Duit sche steden in het gemeenschappe lijke front te staan. In dezen harden noodlotstrijd hebben allen één gevoel gemeen: ..De onbedwingbare haat tegen den vijand, die in bruten ver- vernietigingswil streeft naar uit roeiing van het Duitsche volk. Op het eiland Tarawa in de Gil-~ bert groep wordt volgens bericht uit het Japansche hoofdkwartier hevig gevochten nfet de daarop gelande geallieerde troepen. Bij deze operaties werden weer zware Anrerikaansche verliezen aan vloot- en luchtstrijd krachten toegebracht. Van Japansche zijde wordt mede gedeeld dat zich in de wateren van Bougainville een machtige geallieerde vloot gereed maakt voor een frontalen aanval op Rabaul. Aan het Oostfront is de strijd nog zeer hevig. In het gevechtsge- bied van Gomel oefent de vijand een sterke druk uit op de Duitsche linies. In het gebied ten Westen van Kief heroverden de Duitscliers be langrijke terreinsectoron. Ten Westen van Smolensk woedt een hevige af- weerslag. Na de verovering van het eiland Leros hebben ook do Britsche 'on de BadogjÉi-troopen van het eilanci Samos in diwEgeïsche Zee gecapitu leerd. De Fransche minister van Arbeid Lagardelle, heeft aan minister-presi dent Laval zijn ontslag ingediend onder motiveering, dat voor de laatste verwezenlijking van'de door hem in de arbeidsehaarste aangevangen werk zaamheden een ander dan Jiy ge schikter is om de. toepassing van de beginselen te verwezenlijken en te waarborgen. Naar verluidt is ex-president Benesj aangekomen te Moskou waar hij een twintigjarigbondgenootschhps- verdrag tusschen Tsjecho-Slowakye'i en Sovjet-Unie zal onderteekenen. Naar in de Turksche hoofdstad verluid wordt de Duitsche ambassa deur Yon Papen, die op het oogen- blik voor het uitbrengen van rapport in Duitschland vertoeft, begin Decem ber in Ankara terug verwacht. Vergelding van de Britaelie terreuraanvallen. De nederlaag op Leros en Samos en het volkomen ontbrekén van successen in Zuid-Italië hebben de Britten tot nieuwe onbezonnenheden verleid. Hun terreuraanval op de Rijkshoofdstad in den nacht van Maandag op Dinsdag, kan evenmin als Ie vroegere terreuraanval}en be schouwd worden als het resultaat van militair overleg, doch uitsluitend als een barbaarsche uitingjvan een gevoel van wraak voor de op andere oorlogstenreinen geleden nederlagen en bittere ontgoochelingen. Iu Engeland zelf is men het er immers reeds sinds geruimen tyd over eens, dat dergelijke terreuraan vallen geen militaire zin hebben; in ieder geval niet als middel kun nen dienen, om op eenigerlei wijze invloed uit te oefenen op de militaire ontwikkeling. Door het bericht, dat de uitge strekte Berlijnsche woonwijken in puin en asch gelegd zijn, moest de slag in de Egeïsche Zee worden ge pareerd. Deze slachtoffers en verwoestingen verlangen een straf, een duidelijke aanbieding van de rekening, die door de terreuraanvallen op Duitsche ste den hoog is opgeloopen. Dezelfde Duitsche weermacht, die den En- gelsch-Amerikaanschen veldtocht in Zuid-Italië tot een bespotting voor de wereld liet worden, en die, on danks de hevige gevechten tegen het bolsjewisme, in nauwelijks hon derd uur de Egeïsche Zee van de Britten zuiverde, zal die straf vol trekken, zoodra het bevel daartoe gegeven wordt. Op de dagelijksche persconferentie te Berlijn is van bevoegde zijde medegedeeld, dat de omvang van de Britsche terreuraanvallen op de Ber lijnsche bevolking, Duitschland tot zijn .leedwezen noodzaakt, naar zijn vergeldingswapen te grijpen. De Duitsche militaire leiding 'be treurt het, dat het door het optre den der Britsche terreurvliegers zoo ver komt, dat zij zich aan de ver- plichtit%- om te straffen niet kan onttrekken. Die straf zal hard, maar rechtvaardig zijn tegenover de wan daden, die de Britten' zich tegen de Duitsche burgerbevolking hebben veroorloofd. Vaak genoeg zijn de Blitten ge waarschuwd. Desondanks sloegen zij de waarschuwingen in den wind. Wanneer dan echter de dag der straf zal zyn gekomen, mag het Britsche volk niet erover jammeren, dat het zelf die barbaarschheid heeft te voorschijn geroepen. Rjintsoenbonnen voor vaste brandstoffen. Het blijkt, dat de indruk is ge vestigd, dat ook de oude modellen van de rantsoenbonnen voor 1 een heid brandstoffen na 27 Noveipber a.s. niet meer geldig zijn. Dit "is on juist, aangezien deze bonnen geldig blyven. Voor het koopen van brand stoften "zijn ook na 27 November der halve geldig 1. De nieuwe bonnen met het op schrift „73-1-E brandstoffen" uitge voerd in de kleuren groen en bruin. 2. De oude bonnen met het op schrift „brandstoffen één eenheid" uitgevoerd hetzij groen-griize kleur, hetzij in groene kleur, met horizontalen witten balk' tNieuwe tabakskaart tegen over legging van. textielkaart. Van 28 November tot en met 24 December reiken de plaatselijke dis tributiediensten behalve de ge wone bonkaarten aan mannelijke personen die geboren zijn vóór 27 December 1925, nieuwe bonkaarten uit, welke geldig zijn van 26 De cember 1943 tot.en met 16 April 1944. In verband hiermede moeten alle personen van 15 jaar en ouder hun textielkaart V 115 medebrengen. Ook mannelijke personen tusschen 15 en 18 jaar moeten dus, hoewel zy -geen tabakskaart ontvangen, toch hun textielkaart overleggen. .Zeep., toiletzeep- en kindervoedsel- kaarten worden ditmaal niet uitge reikt. In den vervolge zullen voor deze artikelen andere bonnen worden aangewezen. Geen afzonderlijke versnppe- ringskaarten meer. Ook v«»naperingskaart?en worden niet meer uitgereikt, aangezien ver snaperingsbonnen op de bonkaarten voor voedingsmiddelen voor personen van 0 tot en met 13 jaar voorkomen. Eeji doode en vier gewonden bij auto-ongeval. Op den Kielsterachtenveg te Kiel- windeweer, gemeente Hoogezand, zyn 2 auto's, uit tegenovergestelde rich ting komend, tegen elkaar gebotst, vermoedelijk door het springen .van een voorband van een der wagens en het slechte zicht. Mej. De Vries, een verpleegster uit Rotterdam, was op slag dood, terwijl vier andere zwaar werden gewond. Het waren mej. Rui ten uit Deventer, mej. Bakker, een coupeuse uit Veendam en tweejieeren eveneens uit Veendam. Vijftig mille boete voor kleedingmagazijn Wegens het heffen van te hooge prijzen is het kleedingmagazyn. De Faam te Leiden tot f 50.000 boete veroordeeld. Boverfflien wérd in de strafbesehikking van den inspecteur voor de Prysbeheersching bepaald, dat aan zeventig klanten, van wie nage gaan kon worden, dat zij te hoogen prijs hadden moeten betalen, het teveel betaalde terugegeven zal moe ten worden. Roofmoord te Arnhem i •Zondagochtend is te Arnhem in het bosch aan denDeelenscheweghetlyk gevonden van den 37-jarigen gehuw den J. D. S., inwoner dier gemeente, Roofmoord wordt vermoed. De recher che stelt een onderzoek in. Hooger straf geeisclit De grondwerker M. v. R. uit Oss, een boruchte figuur uit het „milieu", die wegens kippendiefstal voor het Bossche gerechtshof terecht stond, kan nu niet direct op een vlekkeloos verleden bogen. De man heeft n.l. reeds 21. vonnissen achter den rug en was juist na een vijfjarig verblijf in de gevangenis op vrye voeten ge komen, toen hij den ten laste goleg- den kippendiefstal pleegde, waarvoor hij door de Bossche rechtbank werd bestraft met l1/, jaar gevangenisstraf. De advocaat-generaal, mr. v. Velzen, achtte deze straf echter te laag en eischte thans een gevangenisstraf van twee jaar. ZONDAGSDIENST. ZONDAG 28 NOV. Te rekenen, vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan nun zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr YERCAUTEREN. Gootestraat 11 Telefoon 335

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1