Distributie^nieuws BINNENLAND Officieele Landbouw- mededeelingen voor de Provincie Limburg Kwaliteits-eisclien consumptie-aardappelen. De kwaliteits-eischen welke by af levering dbor telers aan consumptie aardappelen worden gesteld, zyn eenigszins gewijzigd. - Al ge mee ne eischen. De aardappelen moeten practisch vrij van grond en gebreken worden afgeleverd en ge sorteerd zyn 28 mm. vierkantsmaat opwaarts.'Alleen wanneer dit ondanks sorteering in bepaalde omstandig heden niet mogelyk is, moet met de hierna volgende percentages voortoe- gostane afwijkingen worden rekening gehouden. Grond. Het maximaal toegestane percentage grond bedraagt 2 pet. In dien onmogelijk met 2 pet. of minder kan worden geleverd, dan wordt de grond boven 2 pet. op de gebruike- wyze als tarra afgetrokken, terwijl partyen met meer dan 10 pet. grond niet mogen worden verladen. Uitwendige gebreken. Een partij of een gedeelte van een partij mag by aflevering door den teler maximaal 2 pet. zichtbare gebreken of afwijkin gen van welken aard ook bevatten. Uitwendige gebreken zijn: groen, in dien dit meer dan 2 mm. dieponder de schil zit, droog rot, phytophthora; fusarium; aaltjesziek, alleen wanneer deze goed kenbaqr is. Indien dit niet het geval is, moet aaltjesziek ris een inwendig gebrek beschouwd worden, in welk giyal 10 pet. toelaatbaar is; altenaria; pokken en schurft, tenzij de bezetting hiermede niet van erns tige aard is, in welk geval zij niot als gebrek beschouwd mogen wor den) popperigheid, echter alleen indien de misvormdheid zoodanig is, dat van zg. „Kwarren" gesproken kan worden, welke dan uitgesorteerd dienen te worden. Nat rot mag niet voorkomen, aan gezien natrotte aardappelen steeds uit de partij verwijderd kunnen wor den. Inwendige gebreken mogen voor niet meer dan 10 pet. in een party voorkomen. Inwendige gebreken zijn: kringerigheid (vuur); pseudo-netnecro- se; kwaliteitsblauw, alleen indien de knollen hierdoor bij het schillen meer dan 1/4 gedeelte afval geven (stoot- blauw wordt dus niet meer als gebrek aangemerkt); glas (glazigheid); rit- naalden, alleen indien hierdoor bij het schillen meer dan gedeelte afval ontstaat; hol, wanneer hol alleen in de groote knollen b.v. boven 60 c.M. voorkomt, dan kan dit steeds worden uitgesorteerd. Indien ook de kleinere knollen het hol vertoonen dan is voor zwarthol ten hoogsten 5 pet. en voor barsthol ten hoogste 10 pet. toelaatbaar. On verminderd de hierboven genoemde toelaatbare «percentages mag een party aardappelen nimmer- meer dan 20 pet. afval geven. Zoodra dit percentage hooger is, dient te worden nagegaan of de party door sorteeren te ver beteren is. Is dit niet mogelyk, dan zal afkeuring plaats moeten hebben. Niet houdbare partyen moeten by den bureauhóuder worden opgegeven. Indien na onderzoek de onhoudbaar heid wordt bevestigd, zal zooveel mo gelijk met voorrang verladen worden. Veevoeder partijen. Het vervoede ren van aardappelen zonder veevoeder verklaring, alsmede het verhandelen van veevoederaardappelen, zonder in achtneming der bepalingen en in het bezit te zyn van de noodige beschei den is verboden en strafbaar, ook voor krielaardappelen beneden 28 mm. moet een veevoederverklaring aanwezig zijn. Aardappelen door de V.B.N.A. op de laadplaats geweigerd mogen niet als afgekeurd worden beschouwd. Deze partyen dienen ter keuring by den Bureauhóuder te worden opge geven. De P.V.C. voor Limburg. Maalvcrgunningen voor geseumerd graan. De Provinciale Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend: dat voor geseumerd graan tot uiter lijk 30 November voor zoover aan al de gestelde voorschriften is vol daan, een maalvergunning karv aan gevraagd worden by den PI. Bureau houder. Goed verduisteren is plicht I)e nieuwe vleeschbonnen. Van16 tot en met 27 November geeft elk der met vleesch en „47a" „48a" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch of van 1 rantsoen vleeschwaren, terwijl élk der met vleesch „47b" en „48b" ge merkte bonnen recht geeft op het koopen van een kwart gedeelte van déze hoeveelheden. Geldigheidsduur van tabaks bonnen verlengd De geldigheidsduur van de bonnen „Tabak 45" en „Tabak 46" is ver lengd tot en met 27 November a.s. Zooals bekend, geven de bonnen „Tabak 45" recht op, naar keuze, sigaren, figarillos sigaretten of kerf tabak, terwijl de bonnen „Tabak 46" recht geven op het koopen van vyf sigaren. Een aantal textielartikelen voortaan slechts op speciale vergunning verkrijgbaar In verband met de huidige textiel- positie wordt medegedeeld, dat de punten van de kleedingkaarten voor mannen, jongens, vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, benevens de textielpunten en alle speciale punten met ingang van 15 November a.s. voorloopig niet meer gebruikt kun nen worden voor den aankoop van: wat betreft mannen en jongen: cos- tuums en onderdeelen daarvan, hem den, overhemden; onderbroeken, sok ken en kousen, nachthemden, regen jassen en windjacken, alle soorten jassen (met uitzondering van bont jassen), pullovers en gebreide vesten, alle soorten werk-en bedryfskleeding, jekkers, pvama's, winterschoenen; wat betreft vrouwen en meisjes: alle soorten japonnen, rokken, blouses, onderjurken,pullovers, gebreide vesten hemden, alle soorten directoires, shawls, kousen, schorten, nachthem den, regenmantels en windjacken, alle soorten mantels en mantelcostuums (met uitzondering van bontmantels, omslagdoeken, alle soorten werk- en bedryfskleeding, peignoirs, pyama's, bedjasjes e.d. Deze artikelen zijn alleen op speciale vergunning verkrijgbaar. Stukgoede ren, welke bestemd zijn voor de ver vaardiging van bOven- en onderklee- ding, onverschillig" of deze bestemd zyn voor personen boven of onder 15 jaar, zyn alleen op speciale vergunning verkrijgbaar. Alle in bovengenoemde opgave niet genoemde artikelen, zooals b.v. hoeden zakdoeken, bretelles, sokophouders, bustehouders, bóntmantels,Tint, band, garens, jabots enz. kunnen op de punten var. bovengenoemde kaarten en de t.-punten wel worden gekocht. Deze punten kunnen tevens worden besteed' voor het doen verrichten van reparatiewerkzaamheden, waarvoor ook stoffen kunnen worden gekocht tot een maximum van 0.8 m2. Volledig geldig blijven: 1. de kleedingkaarten van oorlogs getroffenen, mits zij in het bezit zyn van een machtiging oorlogsgetroffenen. b. de kleedingkaarten van a.s. moeders, die in het bezit zyn van een toeslagkaart v. 815, tegen over legging van' deze kaart en deze toe slagkaart zelve. 3. de kleedingkaarten van alle kin deren tot 15 jaar, benevens die van de jongens *en meisjes van 15-18 jaar, welke in het bezit zyn van een, toeslagkaart v. 715, en deze toeslag- kaart zelve, voor zoover deze geldig is verklaard. De plaatselijke distributiediensten hebben de bevoegdheid alleen in hoogst noodzakelijke gevallen nog speciale vergunningen, leverings vergunningen e.d. af te geven, voor die artikelen, waarvoor tot dusver deze diensten vergunningen verstrek ten. (zgn. groote stukken, woning inrichtingartikelen). Voor alle andere artikelen, dus ook voor huishoud- goederen, moeten de aanvragen voor loopig worden gericht tot het rijks bureau distex, afd. speciale vergun ningen, Andries Bickerweg 4 te 's Gravenhage) op do aanvraagformu lieren van den plaatselijken distribu- tiedienst. In het algemeen kan worden ge zegd, dat alleen zy, die van een nood zakelijk kleedingstuk geen enkel exemplaar bezitten, in de gelegenheid worden gesteld een aanvrage in te dienen, waarbij vast moet staan, dat By onze vrijwilligers, Tijdens hun opleiding. (G.F.L./H Ps) zij de noodige punten hiervoor nog op hun textielkaart beschikbaar hebben. Voor huishoudgoederen zal in het algemeen geen vergunning worden verstrekt, dan in uitzonderingsgeval len, zooals huwelijk e.d. dus niet by slijtage. De reeds uitgegeven leveringsver gunningen en speciale vergunningen behouden hun geldigheid voor den duur, welke daarop is vertneld. Alle loopende aanvragen worden geacht te zyn, met in achtneming van bovenstaande richtlijnen kunnen zy in de meest dringende gevallen opnieuw worden aangevraagd, onder vermelding van het aantal op de textielkaart aanwezige punten en het motief van de aanvrage. Aangeteekende zendingen naar ünitschland. Om het postverkeer met Duitseh- land te ontlasten is 't gewenscht, alledaagsche beriohtenwisseling door middel van gewone briefpostzendin gen af te handelen en alleen dan stukken aan te teekenen of mat aan gegeven waarde te verzenden, als de inhoud dit wettigt. Zware straffen to or nielkknoeiers. De Zutphensche tuchtrechter heeft twee landbouwers, die te weinig melk hadden afgeleverd aan de fabriek kaas hadden gemaakt, en boter ge karnd, gestraft o.m. met onttrekking- van vee uit hun bedrijf. Een hunner, G. A. Diesveld uit' Iveyenburg gem. Hengelo (Q-.) had 11 kg. kaas in voor raad gehad, naar hij zei, voor eigen gebruik. De inlichtingen,, die de tucht- techter over dezen man had, waren van dien aard, dat zijn verklaringen 'weinig vertrouwen wekten. „Door die kaasmakerij beroof je den stedeling 'van vet en melk, en dat zullen we je inpeperen" waarschuwde de tucht rechter. Conform den ciseh van den ambte naar strafte hij don landbouwer met verbeurdverklaring van de in beslag genomen kaas, hetvorplichte afleveren van een rund aan het Bedrijfschap van Vee en Vleesch in Den Haag en een boete van f 100.' G. van Dam te Armelo, die in liet laatst van April pa% een boete van f 150 had gehad wegens het afleveren van te weinig molk, was in Juli op nieuw betrapt, dat hij zelf karnde en te weinig melk aan de fabriek bracht, Hy kreeg een böete van f 50, terwiji ook hij een rund aan het Bedrijf schap zal moeten afstaan. Ambtsjubileum. Op 1 December a.s. hoopt de Hoer Fj Hendriks te Vierlingsbeek, den dag te herdenken, dat hii 25 jpar geleden als postbode werd aangesteld. Het zal den plichtsgetrouwen hulpvaar digen besteller zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Soldaten van Badoglio onder de Sovjetster. Links: Een vlag mét de Sovjetster. welke den troepen van Badoglio, die aan de zijde der commu nistische benden in het Dalmatisehe kustgebied vochten, werd ontnomen. Rechts: Een in Istrië gevangen genomen soldaat van Badoglio, die samen 'met de communistische bohden tegen de Duitsehe troepen streed. Hij had een Sovjetster op zyn muts bevestigd. (Scherl/Hoiïmann/C.N.F./St ?s) „De verrekijker der illusie". De Neutrale: „Prachtig, dat hebben do Engelschen' my in het geheim aangeraden. Dan is hij heel ver weg en kan mij niets doen."

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4