BINNENLAND Officieele Landbouw- mededeelingen voor de Provincie Limburg Plattelandsvoorziening aardappelen. De Prov. Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend dat de consumenten van aardap pelen woonachtig in de hieronder vermelde gebieden verplicht zijn, of in de gelegenheid gesteld worden de aardappelen benoodigd voor con sumptiedoeleinden, rechtstreeks te betrekken van de telers op een aan koopmachtiging, tvelke door den PI. Bureauhouder wordt afgegeven. De telers mogen bij rechtstreeksche aflevering aan consumenten maxi maal 50 et. per 100 kg. boven den officieel vastgestelden telersprijs in rekening brengen. De consumenten, welke voor deze regeling in aan merking komen, worden verzocht zich direct en zeker vóór de uitrei king van de nieuwe bonkaarten tot den PI. Bureauhouder van hun rayon te wenden voor een aankoopmachti ging, met overlegging van de dis- tributiestamkaarten van alle gezins leden. a. In alle plaatsen in het gebied Limburg ten Noorden van de Noord grens der gemeenten Susteren en Roosteren, met uitzondering van de plaatsen Venlo, Tegelen, Blerick. Roermond, Maasniel en Weert wordt de Plattelandsvoorziening voor ALLE CONSUMENTEN x VERPLICHTEND gesteld. De consumenten woonachtig in dit gebied ontvangen dus met in gang van de volgende distributie periode GÈEN AARDAPPELBONNEN MEER en zijn zonder uitzondering aangewezen de aardappelen recht streeks van de telers te betrekken. b. In het gebied ten Zuiden van de Noordgrens der gemeenten Sus- teren en Roosteren wordt het den consumenten woonachtig in de vol gende plaatsen TOEGESTAAN con sumptieaardappelen rechtstreeks van de telers te betrekken Beek, Jferg a. d. Maas, Berg en Terblijt, Bingelrade, Bom, Broek- Sittard, Buchten, Bunde, Dieteren, Doenrade, Eckelrade, Einighausen, Elsloo, Eys, Epen, St. Geertruid, Geulle, Grevenbicht, Grootgenhout, Gr.ttecoven, Hulsberg, Holtum, Itte- ren, Jabeek, Klimmen, Limbricht, Margraten, Meohelen, Merkelbeek, Mheer, Munstergeleen, Neerbeek, Nieuwstadt, Noorbeek, Obbicht, Oirsbeek, Reymerstock, Roosteren, Schimmert, Schinnen, Schinop Geul, Sehinveld, Sibbe-IJzeren, Slenaken, Spaubeek, Stein, Susteren, Ubachs- berg, Ulestraten, Urmond, Vijlen, Wittem, Wijnandsrade. Teenhouten aardappelmanden. De Prov. Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend dat tot 15 December a.s. gelegen heid bestaat om bij den PI. Bureau houder aanvragen voor teenhouten aardappelmanden in te dienen. Deze aanvrage dient te bevatten juiste naam en adres, aantal manden (minstens 5 per zelfde inhoudsmaat en por aanvrager) en inhoudsmaat (minstens 20 kg) terwijl aanvragen bij vaorkeur moeten worden inge diend door coöparatieve aankoop- vereeniglngen en" dergelijke, die dan tevens moeten opgeveri, voor welk aantal gebruikers de manden be stemd zijn. Dag van solidariteit. Zondag zijn in alle deelen des lands gecombineerde vergaderingen gehou den van N.S.B. en N.S.D.A.P., in het kader van den „Dag der solidariteit". Op dezen dag der solidariteit zijn Duitsche en Nederlandsclie nationaal- socialisten samengekomen, om, met den negenden November 1923 te Mün- chen als mijlpaal op den weg naar de herrijzenis voor oogen, do gemeen schappelijk gebrachte offers in de jaren van strijd te herdenken, die op 11 November 1918, met het bedrog der veertien punten van Wilson is ingezet, en die leiden zal tot de soli dariteit der Germaansche volken. De belangrijkste bijeenkomst was die te Utrecht, waar Mussert en de Rijkscommissaris het woord voerden. Mussert hield een groote rede, waarin hij met name twee data, namelijk 11 November 1918 en 9 Nov. 1923 naar voren bracht. Spreker was van oordeel, dat ook voor de Neder landers deze dagen van groote be- teekenis zijn, de eerste als de dag van den wapenstilstand en de tweede als de dag, waarop in München zestien nationaal-socialisten hun leven gaven voor de toekomst van Europa. Voortgaande zeide Mussert, dat men de veertien punten van Wilson is vergeten, nu Europe opnieuw gepaaid wordt met valsclie beloften. Doch duidelijk is het, dat Stalin streeft naar de wereldrevolutie. Is 11 November 1918 voor Europa een waarschuwing en een leer, aldus spreker, 9 November 1923 heeft e$n historische beteekenis, omdat de bloedoffers in München uiteindelijk ook voor ons zijn gebracht. Europa heeft een keus: overstroomd te worden door het bolsjewisme of een djik op te werpen. Met onwrik baar geloof en een vast vertrouwen in den dijkgraaf Hitier weten de nationaal-socialisten, dat thans over het lot van Europa wordt beslist. Aan de hand van vier zijner uit spraken uit vroeger jaren toonde Mussert aan, dat het voor de Neder - landsche nationaal-socialisten altijd duidelijk is geweest, lotsverbonden met het Duitsche volk te moeten'zijn, wil niet het bolsjewistische monster ons overvallen. Mussert betuigde zijn erkentelijk heid aan den Rijkscommissaris voor hetgeen daze voor ons volk heeft ge daan en' verzocht hem, aan den Fiihrer den vasten wil van alle nationaal- socialisten van Nederland over te brengen, om hem in zijn zwaren strijd te blijven steunen. Daarna sprak Rijkscommissaris Dr. Seyss-Inquart, die eveneens de data van 11 Nov. 1918 en 9 Nov. 1923 in herinnering bracht. Uitvoerig ging spreker in op de levenshoudingen van de Sovjets eener- zjjds en de EngelsChen en Amerika nen anderzijds. Na gewezen te heb ben op de geesteshouding van den Russischen mensch, verklaarde spre ker de mentaliteit van den Ameri kaan en Engelschman, om tenslotte te concludeeren, dat geen nationaal- socialist daarmede ooit tot een com promis in levenshouding zou kunnen komen. De Rijkscommissaris vroeg den Nederlander, wat hij dan wilde, als hij zoowel het bolsjewisme als het nationaal-socialisme verwierp. Van de Nederlanders zeide spreker, dat zij in de toekomst in vrijheid naar eigen aard zullen kunnen leven, mits zjj daartoe de verplichting op zich nemen, deel te willen hebben aan den gemeenschappelijken Euro4 peesehen strijd. ^preker behandelde hierna de kwes tie, waarom Duitschland de Neder landen heeft moeten bezetten, wilde het niet zelf een dolk op zich gericht weten. Het was een historische op gave, aldus spreker. Wjj, nationaal-socialisten, aldus spr., willen het goede en eenieder zal na den oorlog een sociaal gerechtvaar digd leven worden gegarandeerd. De Rijkscommissaris besloot zijn rede met het geven van de verzeke ring, dat, indien Duitschland dezen oorlog zegevierend beëindigt, er geen onrecht meer zou zijn in Europa. Extra brandstoften tooi1 groote gézinnen. Van 11 tot en met 30 November a.s. wordt* nogmaals de gelegenheid opengesteld, een aanvraag voor ex'tra rantsoenbonnen vaste brandstoffen bij de distributiediensten in té dienen voor hen, die sedert de uitreiking van de voor 1943 '44 geldende brand- stoffenkaart T. f16 door gezinsver meerdering tot de groote gezinnen van 7, 8 of 9 personen zijn gaan be lmoren of van deze categorie zijn overgegaan tot de gezinnen van 10 of meer personen en voor hen, die in den tyd, toen de gelegenheid hier voor openstond, de aanvraag niet of te laat hebben ingediend. Bedoelde aanvpaag dient te geschieden op for mulier MD 333-05, welke formulieren de distributiediensten ter beschikking zullen stellen. Als gezinsleden kunnen worden medegerekend jnwonende familieleden en ten hoogste een inwonend lid van' het personeel. Bij de inlevering van d'e aanvraag moeten de distributie stamkaart „hoofd" en de distributie- stamkaarten van alle overige gezins leden worden overgelegd. Voor een gezin van 7, 8 of 9 personen zullen drie bonnen, voor een gezin van tien of meer personen zes bonnen, elk voor een eenheid vaste brandstoffen worden uitgereikt, doch alleen indien het hoofd van het gezin een brand stoffen kaart T 116 heeft ontvangen. Gezinnen van tien of meer perso nen, ten behoeve waarvan reeds eer der een extra rantsoen van drie een heden is besehikbaar gesteld, ont vangen uiteraard slechts één aan vullend extra rantsoen van drie een heden. Maatregelen op loterijgebieil. In de Nedeflandsche Staatscourant is afgekondigd een besluit van de secretarissen-generaal van de depar tementen van financiën en justitie, waarbij wordt bepaald, dat er zal zijn een staatsloterij', waaromtrent nader voorschriften zuilen Worden gegeven door den secretaris-generaal van het: departement van financiën. De inwerkingtreding van de nieuwe regeling zal tengevolge hebben, dat de verkoop van andere loten dan staatsloten verboden zal zijn. De staatsloten zullen in grooter getale dan tot dusver worden uitgegeven en op meer plaatsen verkrijgbaar werden gesteld. De inwerkingtreding zal vermoede lijk ongeveer 1 Maart 1944 'plaats hebben. Een Rijks Lagere Landbouw school te Beers. Het is een verheugende tijding voor het Land van Cuyk: deze maand nog wordt te Beers een Rijks Lagere Landbouwschool geopend. Er is over die tweede Landbouwschool in deze streek naast die te St. Anthonis heel wat te doen geweest, al lang vóór den oorlog. Vooral Mill en Cuyk hebben om het bezit ervan gestreden en tenslotte wordt ze gevestigd te Beers. Daarmede gaat de voorlichtings mogelijkheid van onze boerenjeugd op het gebied van landbouw en vee teelt met een sprong omhoog en het behoeft geen betoog, dat er,.voor dit nieuwe instituut groote belangstel ling bestaat. De school zal voorloopig drie klassen bevatten. Om als leerling dezer school te worden toegelaten, wende men zich tot den burgemees ter zjjner woonplaats of tot het hoofd der Landbouwschool, den heer A-. B. Janssen te Velp bij Graye. Tui'fgas-generator in personenauto's. Onder auspiciën van het N.S.K.K. in Nederland is een proef genomen met turfgasgeneratoren, Welke vooral beoogde de kwaliteit van deze appa raten vast te stellen voor 't gebruik in personenauto's. De organisator en leider der NSKK-Motorschule in Ne derland überführer Hegendörffer, heeft hieroriitrent' eenige mededee lingen gedaan. Met een twintigtal auto's van uit- eenloopende grootte en twpe werd een afstand van 500 km. ge rieden over veelal heuvelachtig terrein. Alles, werd bestudeerd en vergeleken. Er waren onderscheiden typen genera toren b(j deze proef betrokken: van Nederlandsch fabrikaat en van Zweedsch, die hier in licentie wor den gebouwd. De proefrit slaagde uitstekend. Het' aanslaan 'vSh den motor in den kou sen ochtend varieerde van 75 sec. tot 8 minuten, de gemiddelde snel heid over het moeilijke en lange tra ject bedroeg voor de kleinste wagens 55 en voor de grootste 70 km. per uur. De juiste technische bevindingen zullen binnenkort worden bekend gemaakt, ook door middel van film journaals. Het is immers voor ons land van belang, dat wij hier over altijd bedrijfsklare auto's beschikken die ongelimiteerde afstanden kunnen afleggen met een hier te lande ge wonnen brandstof, waarvan de ver strekking door geeq invloeden van buitenaf verstoord kan worden. Het is na deze proefnemingen te verwachten, dat spoedig ook de per sonenwagens van turfgas-generatoren zullen worden voorzien, die ook in aestetisch opzicht den toets der cri- tiek kunnen doorstaan. Voor instruc tie, hoe met de apparaten voor turf- cokes om te gaan, zal in ruime mate worden zorg gedragen. Ongeval nwet gewijzigd. Bij besluit van den secretaris-gen- van het departement van Sociale Zaken is een herziening der Onge vallenwet 1921 tot stand gekomen. De bevoegdheid van het bestuur der Rijksverzekeringsbank tot het vast stellen van controle-voorschriften is thans nadrukkelijk in de wet vast gelegd*. Deze bevoegdheid berust^ tevens bij den werkgever, aan "wiens onder neming een erkende geneeskundige dienst js verbonden, ten aanzien van getroffenen, die van de onderneming een tijdelijke nitkeering ontvangen. Voorts zijn nieuwe bepalingen ge maakt omtrent de voorschriften, die door of vanwege het bestuur der Rijksverzekeringsbank kunnen wor den gegeven in het belang van een geneeskundige behandeling of de genezing der getroWenen. Tot dusver was de getroffene be-, voegd tegen evenbedoelde voorschrif ten bezwaren van geneeskundigen of anderen aard te maken. Deze be voegdheid is thans ingeperkt tot bezwaren van geneeskundigen aard zij geldt bovendien alleen voor zoo- vpr de voorschriften betrekking heb ben op het ondergaan eener opera tieve handeling, In ondernemingen, waaraan een erkende geneeskundige dienst is ver bonden, is de getroffene gehouden tot naleving van de voorschriften, die de geneeskundige van dezen dienst op het onderwerpelijk gebied geeft. Ook is het bestuur der Rijksver zekeringsbank bevoegd de schade loosstelling in bepaalde gevallen ge heel of ten deele te ontzeggen. Tegelijk met de vorenstaande her ziening van de Ongevallenwet 19^1 zijn in de Land- en Tuinbouwonge- vallenwet overeenkomstige wijzigin gen aangebracht. Korte berichten. Te Eindhoven is de 9-jarige J. van Santvliet, die achter op een achteruit rijdenden autobus was geklauterd gevallen én onder de wielen geraakt. Zwaar gewond werd de jongen naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij later is overleden. Het zoontje van de heer v. S. uit de Leeuwerikstraat te Breda, die ach terop het rek van eenB.B.A.-bus was gaan zitten, is bij het afspringen on der het aanhangwagentje van den generator, dat aan de bus gekoppeld is, geraakt en op slag gedood. Hitler's reile te Muenclien De rede van Hitier aah den voor avond van' den historischen negenden November, beheerscht, aldus het D.N.B het uiterlijk van de ochtendbladen van Dinsdag, die met opschriften over de geheele breedte der pagina de ge weldige beteekenis van de uiteenzet tingen van Adolf Hitler belichten. „De laatste slag is aan ons," Onover winnelijke geloofskracht", „Hardste strijd tot de overwinning", aldus do parolen, waaronder de verslagen van de betooging te München worden gegeven, terwijl nadrukkelijk wordt gewezen op het, door den Fiihrer aan gekondigde „uur der vergelding", be nevens op de historische zending van de Nationaal-Socialistisclie Beweging voor Duitschland en voor Europa. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft dat het krachtige woord „Aan het einde staat de overwinning alles behalve een ijdele belofte is. Dit woord komt op uit het geloof aan Duitschlands toekomst en uit het koele verstand waarmede alles wordt voorbereid voor het laatste beslissende uur, waarin de laatste slag wordt ge leverd. Er is geen Duitschor die den bomtorreuf van Engelsclien en Ame rikanen niet met den diepsten af schuw gadeslaat en hunkert naar het uur, waarin de luchtmisdagers be taald zullen worden met de eenige mur.t, waarvan zjj verstand hebben: geweld tegen geweld! De storm van geestdrift, welke te München losbarstte, toen de Fiihrer van de vergelding sprak, is dan ook uit het hart van geheel Duitschland gekomen. Engeland, aldus vervolgt het blad, zal er goed aan doen, de aankondigingen van den Fiihrer woor delijk op te vatten: Het zal zijn loon ontvangen, dat in overeenstemming zal zijn mét het aantal gevallenen in Duitschland en de vernielingen aan Duitsche steden en Europeesche cul tuurmonumenten.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4