PEEL MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND Provinciaal Nieuws. I 64e Jaargang No 41 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A..J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 13 Nov. 1943 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne- mentsprys: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ct per kwartaal. Nooit capituleeren, nan't eiude staat de overwinning. Maandag, aan den vooravond van den 9den November, heeft Hitler in de stad der beweging, een groote politieke rede gehouden. In de 20 jaren, die sinds vervlogen zijn, grepen geweldige, wereldher- vormende gebeurtenissen plaats, zoo als wellicht nooit in een ander tijd perk der historie. Hij (yjpeerde het Duitsche Kijk van 1914, de parlementair-democra tische monarchie, waarin het joden dom was binnengedrongen in den staat, in het politieke leven en vooral ook in de zoogenaamde lei- dende klasse on waarin het econo mische leven op velerlei gebied uit drukkelijk domein van het jodendom werd. Spr. wierp dan een blik op het Duitschland van vooi en tijdens den eersten wereldoorlog. Engeland volg de toen zyn oude tactiek. Duitschland was naar hun smaak te sterk ge worden in Europa en moest vernie tigd worden, gelijk Engeland in vo rige eeuwen eerst Spanje, daarna 'Nederland en tenslotte Frankrijk in langdurige oorlogen had bestreden. Ook nu deden de oude frasen weer opgeld: strijd voor de vrijheid dei- kleine volken, strijd voor de her vorming der volken, strijd voor de hervorming der wereld in den zin der gerechtigheid, strijd voor demo cratie, strijd voor de gelijkheid van alle rassen. Duitschland werd toen militair niet verslagen, maar de zwakke lei ding van den staat en het volk lie ten zich begoochelen door Wilson's mooie voorspiegelingen. In korte trekken schetste spr. dan den ellendigen toestand, waarin Ver sailles het Duitsche volk bracht. Het land werd langzaam doodgemarteld. Toen bouwde spreker moeizaam zijn nationaal-socialistische beweging op en |de geschiedschrijver zal eens moeten erkennen, dat hier sprake is geweest van de wonderbaarlijkste overwinning van het geloof tegen over de vermeende elementen van het zakelijk mogelijke. Het nationaal-socialisme redde Duitschland en Europa. Spr. werkt deze stelling nader uit: zonder 8 November 1923 was geen zege der beweging in 1933 mogelijk geweest en zonder dat had het bolsjewisme zijn bewapening kunnen voltooien voor de vernietiging van Europa. Duitschland had daartegen dan slechts enkele weken stand kunnen houden. Wat Polen daartegen voor een bol werk ware geweest, is thans wel bewezen Spr. komt dan tot den bolsjewis- tisehen stormloop voor dezen oorlog: Finland, Estland, Letland en Litauen zijn er voorbeelden van, alsmede het streven der Russen naar de Roe- meensche petroleunv-elden en de Balkanlanden. Tegenover dezen stormloop, die sedert bijna 2000 jaar Europa steeds weer uit hetTiosten bedreigt, kan slechts een enkele staat met succes optreden en dit is Duitschland. En al is deze worsteling voor ons volk ook grenzeloos zwaar, zij bewijst toch, dat zonder of tegen Duitsch land geen énkele staat dit gevaar zou kunnen weerstaan, dat elke hoop der verschillende Ëuropeesche volken door goed gedrag of door een vleien der Moskovieten misschien conside ratie te verkrijgen, ten hoogste een kinderlijke domheid of een jammer lijke lafheid is. Zij bewijst echter vooral, dat de meening, als zou in plaats van Duitschland een andere, misschien zelfs een niet-Europeesehe mogendheid de bescherming van dit continent op zich kunnen nemen, niet slechts gedachteloos is, maar een waarlijk moreelé zwakheid open baart. Het ia echter het volledige gebrek vooral aan inzicht bij burgerlijke politici, als men in vele landen doet alsof men gelooft, dat hetjoodsch- plutocratisch Westen het joodsch- bolsjewistisehe Oosten zal overwinnen. Neen, het tegendeel zal het geval zijn: Op zekeren dag zal het joodsch- bolsjewistische Oosten het jodendom van het Westen ontheffen van Zijn taak nog langer te moeten huichelen. Het kan dan volkomen openlyk het uiteindelijke doel bekend maken. De joodsehe democratie van het Westen loopt namelijk vroeg of laat zelf op het bolsjewisme^ uit. Dezelfde naïeve men'schen echter, die nu gelooven in Stalin den geest gevonden te hebben, die voor ben de kastanjes uit het vuur haalt, zullen het wellicht sneller dan zij kunnen vermoeden, beleven, dat de opgeroe pen geesten der onderwereld ben zelf ombrengen en wel in hun eigen lan den. A Engeland is ook. nu weer de drij vende kracht, gelijk in den vorigen wereld-oorlog. Zij hopen op een her haling van 1918, .maar voor niemand zal het wel meer een geheim zijn, dat het huidige Duitschland een ander is dan dat van 1914—1918 en dat 9 Nov. 1943 ook niet gelijkt op 9 Nov. 1918. Wij strijden nu, aldus spr., in het vijfde jaar van dezen grootsten oor log aller tijden. Toen hij begon, was de vijand in Oosten nauwelijks 150 K.M. van Ber lijn verwijderd. In het Westen be dreigden zijn vestingen den Rijn, het Saargebied lag in het vuur van zijn artillerie.. Aan de Belgisch-Nederland- sche loerden de bij verdrag verbon den trawanten van Engeland en Frankrijk op nauwelijks 100 K.M. afstand van onze grootste industrie gebieden, terwijl de democratische regeering van Noorwegen de overeen komsten bekrachtigde, die haar op zekeren dag in het kamp van onze vijanden moesten voeren. De Balkan droeg in zich de latente gevaren van de ergste verrassingen. Italië was door de houding^ van den koning en Zijn kliek tot een niet-oorlogvoeren- den status gedwongen en Duitsch land was zoodoende geheel alleen op zichzelf aangewezen. En nu heeft deze nationaal-socialis tische staat in geweldige historisch unieke slagen dezen omsingelingsring verpletterd en met het heldendom van zijn soldaten de fronten bijna overal ver over de 1000 kilometer van de grenzen van het Rijk verplaatst. Onze toenmalige operaties hebben het geweldige gevechtsterrein ge vormd, waarop zich de huidige vol- kerenworsteling in hoofdzaak afspeelt. Spr. behandelde dan de gebeurtenis sen in Italië, die geheel andere ge volgen hebben dan Duitschland's vijanden zich van het verraad van dit land hadden voorgesteld en vervolgt: Waar de vijand ook maar een lan ding onderneemt, stuit zij op onze paraatheid en spr. is 't eens met Churchill, die zei, dat het een geheel ander ding is om tegenover de Duit- schers aan het Kanaal, in Frankrijk Denemarken of in Noorwegen te lan den dan tegenover de Italianen op Sicilië. De strijd in 'tOosten is de zwaarste, dien het' Duitsche volk ooit te door staan heeft gehad. Wat onze mannen hier verdragen kan in het geheel niet vergeleken worden met dat, wat onze vijanden presteeren. Ook hier zal het uiteindelijke doel, het Duitsche front tot een ineenstorting te brengen niet alleen niet bereikt worden, doch zoo als steeds in de wereldgeschiedenis zal alleen de laatste slag de beslissing brengen. Deze slag echter zal dat volk in zijn credit kunnen boeken, dat met de grootste innerlijke waarde, met de grootste standvastigheid en met het grootste fanatisme het beslissende uur gebruikt. Het is een echte Britsch-joodsche brutaliteit, als zy doen alsof zy in staat waren de wereldproblemen op te lossen, terwijl zy hun eigen pro blemen niet hebben kunnen meester worden en den oorlog noodig hadden om zich te onttrekken aan het af Bij onze vrijwilligers. De S.S. pantsorgrenadiors beklimmen hun pant serwagen voor een inspectie. (SS P.K. Hoffmann O-H Ps) Flinke kerels melden zich nu voor de IVaffen S.S. en de Landstorm. Het S.S.-Ersatzkommando deelt medo: Iedere gezonde Nederlander in den leeftyd van 17—45 jaar kan zich vrijwillig by de hieronder vermel de adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden voor do Waflen S.S. en de Landstorm. Tijdens de keuringen worded alle inlichtingen ver strekt met betrekking'tot de verzorging vaii familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen by de Landstorm of bij het S.S.-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich eveneens aanmelden. Zij, die tot de Gerinaansehe S.S.-Nederland toe treden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmeldingspliehtig zyn voor de tewerkstelling, kunnen zieli eveneens aanmelden en worden geduren de hnn verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen S.S. kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zyn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zyn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn karakter, gedrag, prestatie! 18—11—43 9-12 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16 18—11V43 15—18 uur Arnhem Café, Royal. leggen van een verantwoording, waartoe zy wegens-hun falen door hun eigen volken zouden zijn ge dwongen. De heeren mogen het_ gelooven of niet, maar het uur dér vergelding zal komen. Ook wanneer wy op het oogenblik Amerika niet kunnen be reiken, dan ligt toch God zij dank eeh staat tastbaar dichtbij en daar mede zullen wij ons bezig houden. Deze oorlog kan duren zoolang hij wil, Duitschland zal nooit capitu- leeien. Wij zullen nooit de fout f^in 1918 hyrhalen, nl. om kwart voor twaalf' de wapens neer te leggen, Hiervan kan men zeker zijn: Die gene, die de wapens als allerlaatste neerlegt, zal Duitsclfland zyn, en wel vyf minuten over 'twaalf. Bezien wé nu nog even de verrichtingen aan de fronten, waar van het zwaartepunt nog steeds in het Oosten ligt. Het belangrijkste ge beuren is de ontruiming van Kief door de Duitsche troepen, die zich om een dreigende doorbraak te ver ijdelen, op meer Westelijk gelegen stellingen hebben teruggetrokken, waar thans verwoed gevochten wordt. Het schiereiland de Krim is thans afgesloten aan de ingangen, in 't Oosten by Kertsj en in het Noorden by Perekop, wordt fél om de Krim gestreden. ZONDAGSDIENST. ZONDAG 14 NOV. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan rrtfn zich voor hulp in dringende g,. vallen wenden tot Dr. H. BLOEMEN Stationsstraat 9 Telefoon 465 Persen van roggebossenstroo verboden In vele gemeenten in Noord'Brahant. en Limburg is met ingang van 1 November 1943 het persen van rogge bossenstroo verboden, voorzoover dit stroo geschikt is voor verwerking t ot schoofstroo. Het verbod betreft ook de gemeente Venray, Horst, Sevenum Wanssum, Meerlo, Broekhuizen en Grubbenvorst. GESLAAGD Te Arnhem slaagdo voor Het banketdiploma, de heer Bernard Loo- nen, te Leuhen. Te Eindhoven slaagdon voor 't kruideniersdiploma, Jan Verlieyen, Oostrum; Wim Loonen, Leunen; M. Verstappen, Oirlo en Ér- Lanrense, Venray. Brutale veediefstal. -> Maandagmorgen vermisten de land- houwers P. 'Claessens, Deurnescho weg te Ysselsteyn en H. Maasson, Kempkensberg beiden een koe, die in weide liepen. By nader onderzoek bleek, dat deze dieren naby de Rips in eeri bosch waren geslacht én de huiden waren achtergelaten. De politie heeft direct een uitge breid onderzoek r\aar de daders in gesteld. Konijn gestolen. Tijdens afwezigheid der bewoners werd ten nadeele van den heer i'. alhier een vet konyn gestolen. VALK-REVUE. De Valk F.C.V. 4-1. De Valk zorgde verleden Zondag voor een verrassing en klopte F.C.V. op overtuigende wyze. De Valken namen vanaf het begin het heft in handen,en drongen F.C.V. in de ver dediging. Regelmatig werd den stand opgevoerd tot 3—0 en toen de rust bijna daar was kon F.C.V. by een misverstand in de achterhoede, de eer redden. De tweede helft werd slechts een maal nog gedoelpunt, doch dat was dan ook het mooiste dat in die wed.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1