BINNENLAND Officieele Landbouw- mededeelingen voor de Provincie Limburg Omruiling van onbruikbaar vezelbindtouw. De mogelijkheid is opengesteld om voor vezelbindtonw, hetwelk niet aan de. eischen voldoet, om te ruilen voor touw van betere kwaliteit. Dit touw dient daartoe vóór 25 November a.s. aan den handelaar waar het gekocht is tegen ontvangstbewijs ter omrui ling te worden aangeboden. Van Uw handelaar ontvangt U dan te zijner tijd bericht, wanneer deze het betere touw heeft ontvangen. Benzine voor spuiten van fruitboomen. Vóór het seizoen 1943 44 bestaat er weer gelegenheid voor het aan vragen van benzine voor bovenge noemde doeleinden. De BI. aanvraag formulieren, verkrijgbaar bij de Bureauhouders, moeten vóór 10 No vember a.s. wederom aldaar zijn in geleverd, terwijl nadien ingekomen aanvragen niet meer in behandeling genomen zullen worden. Deze BI. formulieren kunnen wor den ingediend door zelfspuiters en door fruittelers, welke door een loon- spuiter laten spuiten. Naam, adres en woonplaats van den loonspuiter en merk P.K. van do sproeimachine dienen duidelijk te worden vermeld. P.V.O. voor Limburg. Bon 45 en 46 voor vleesch Van 2 tot en met 13 November 1943 geeft elk der bonnen „Vleesch 45 A" en „Vleesch 46 A" recht op het koo- pen van 100 gr.-vleesch (been inbe grepen) of van 1 rantsoen vleescli- waren; elk der bonhen „45 B vleesch" en „46 B vleesch'1 op het koopen van van bovengenoemde hoeveelheid vleesch of vleeschwaren. Openstelling van winkels. Van de zjjde van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart wordt de aandacht er op ge vestigd, dat met ingang van 1 No vember '1943 inzake de verplichte openstelling van winkels de regeling van het winterhalfjaar geldt. Deze regeling blijft tot 1 Maart 1944 van kracht. Nieuwe burgemeesters Het rijkscommissariaat maakt be kend: De commissaris-generaal voor bestuur en .justitie heeft tot burge meesters benoemd: den heer M. J. Tolhoek te Eindhoven tot burgemees ter van St. Oedenrode, den heer L. Wilmot te Halsteren tot burgemeester van Made, den heer Ch. J. W. H. Stakenborg te Eindhoven tot burge meester van Cuyck, den heer N. J. M. van Duist te Utrecht tot burge- moester van Werdendam,de Werken en Sleeuwijk, den heer A. W. Knip- scheer te Baarn tót burgemeester van Larer. en den heer J. K. Nieuwen- huys te Aalsmeer tot burgemeester van Zijpe. Inenting tegen diplitherie Het. bericht dat de Nederlandsche Arbeidsdienst in het tijdvak van 2 Nov. 10 December a.s. aan 20.000 jonge mannen die begin Januari 1944 „onder de schop" komen de gelegen heid geeft om kosteloos tegen diph- terie te worden ingeënt, zal stellig met instemming zijn begroet, nu deze ziekte in den laatsten tijd hand over hand is toegenomen, zóó, dat zelfs enkele kampen van den Arbeidsdienst moesten worden gesloten. Hoewel de inenting tegen'diphterie in ons land facultatief is, mag op grond van dezo om zich hóen grij pende ziekte, verwacht worden, dat de betreffende jöngo menschen deze gelegenheid niet ongebruikt zullen laten, temeer daar de NAD loonder ving alsmede de reis naar een der 24 plaatsen, waar de inenting zal ge-' sehieden, vergoedt. Iedere jongeman, die er voor in aanmerking komt, krijgt een oproep, met vermelding der data, waarop hy voor den vac cinatie-raad zal verschijnen. Met tus- schenpoozen van 6 of 7 dagen zal hij worden opgeroepen, in totaal drie keer, aangezien het voor het immu- niseeren noodig is, dat de injectie driemaal wordt toegediend. Het is strikt noodzakelijk dat men zich aan de op te geven data houdt. Ontbreekt men eenmaal op het appel dan vindt vergoeding van loonderving en reis kosten niet plaats, daar dan de overige injecties geen nut hebben. Wanneer deze proefneming slaagt, bestaat naar wij vernemen, het plan om de arbeidsmannen ook in te enten tegen roodvonk.Gezien de groote be langen Welke er op het spel staan, is het van belang, dat men in zoo ruim mogelijke mate van deze gelegenheid gebruik maakt. Mocht er onverhoopt geen belangstelling bestaan voor deze massale actie, dan zal de inenting, ook tegen roodvonk, niet doorgaan. Kledingmagazijn krijgt f 10.000 boete. Een boete van f 10.000 heeft de inspecteur voor de prijsbeheersching dezer dagen het kleedingmagazijn De Adelaar te Delft opgelegd voor het te duur verkoopen van eenige zen dingen costuums. Gemiddeld werd, naar is gebleken, per costuum .dertig gulden extra inrekening gebracht. De boete van 10.000 gulden werd opge legd aan den Rotterdamschen kleer- rhaker W. van Zwieten, Mathenes- serlaan 297, die de zaak onlangs had gekocht. De zoon, die de leiding van den winkel te Delft heeft, kreeg een boete van 1000 gulden. Bovendien legde de inspecteur den veroordeelde de verplichting op het in de achterhaalde gevallen te veel berekende geld binnen vijf dagen aan de koopers terug te betalen. De som, die hiermede gemoeid, bedraagt ongeveer 1000 gulden. HUISPERSONEEL KRIJGT EEN YRIJEN MIDDAG* Ten behoeve van het huispersoneel dat per 1 Nov. 1942 onder de wer king van de Ziektewet werd gebracht, waardoor de sociale positie van deze groep werkkrachten reeds een aan zienlijke verbetering onderging, is thans opnieuw een belangrijke sociale voorziening tot stand gebracht. Bij een onmiddellijk in werking tredend besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken is namelijk een wekelyk-sche vrye middag voor het huispersoneel ingesteld. Deze zal gegeven moeten worden tusschen 13 en 18 uur en een aangesloten rusttijd van 4 uur aan den werknemer moeten waar borgen. Yan het recht op dezen vrijen middag zijn uitgezonderd: a. perso nen, wier werktijd als huisbediende niet langer duurt dan tot 15 uur; b. personen, die korter dan 7 uur per dag als huisbediende bjj denzelfden werkgever werkzaam zijn, waarbij rusttijden van minder dan 2 uur als werkuren wordpn aangemerkt; c. perso'nen, die minder dan 6 dagen per week bij denzelfden werkgever werkzaam zyn; d.' bloed- en aanver wanten van den werkgever tot in den derden graad, die bij hem inwo nen, alsmede pleegkinderen, die in liet gezin van den werkgever als eigen kinderen Worden opgevoed; e. personen, die nAst hun huiselijke of persoonlijke diensten, tevens werk zaam zijn in net landbouw-, tuinbouw of veehoudersbedryf van dén werk gever: f. personen, wier werktijd by of krachtens de arbeidswet 1919 is geregeld. Wordt, aan een huisbediende een aaneengesloten rusttijd gegeven van ten minste twee etmalen, waarin een geheele Zondag valt, dan behooft in de aan dien Zondag voorafgaande en in de daarop volgende week geen vrije middag te worden gegeven. Wie omler de regelen vallen. Ter beantwoording van' de vraag wie krachtens het besluit, van den secretaris-generaal als huisbediende worden aangemerkt, kan wórden me degedeeld, dat als zoodanig worden beschouwd alle personen, die in par ticulieren dienst werkzaam zyn voor het verrichten van huishoudelijke of persoonlijke diensten, voor zoover zij behooren tot een of meer der vol gende groepon: a. Dienst-, kamer-, keuken-, kinder en linnenmeisjes, juffrouwen van ge zelschap, huishoudsters, huisnaaisters huismeesteressen, hulpen in de huis houding en werksters; b. particuliere chauffeurs en koet siers, huisknechten, huismeesters, koks, livreibedienden en tuinlieden: Nederlandsche Vrijwilligers by de Duitsche oorlogsmarine. De inspectie. De commandant bij het geweerappèl. Hy is tevreden en betuigt den vrijwilligers zyn waardeering. Andres/Stapf Pax s. c. liuishsudelyk-, keuken-, schoon maak- en cantinepersoneel, werkzaam in inrichtingen; d. concierges en huisbewaarders, portiers, stokers van centrale ver warmingen en dergelijke personen, die belast zijn met de verzorging van huishoudelijke aangelegenheden of met bewaking, met uitzondering van nacht- en dagwakers in geregelden dienst; e. werksters en schoonmaakperso neel. bij schoonmaakondernemingen; f. personen, werkzaam in pensions en kamerverhuurbedrijven; g. gezins- en huisverzorgsters, uit gezonden door sociale instellingen. Personen, die hun werkzaamheden buiten dienstbetrekking verrichten, worden voor de toepassing van het ondenwerpelyke besluit geachtin dienst te zijn van dengene, te wiens behoeve de werkzaamheden strekken. De zorg voor de naleving van deze bepalingen is den werkgever als een verplichting opgelegd, terwijl over treding met een geldboete kan wor den gestraft. "Wanneer bij het districtshoofd der arbeidsinspectie de overtuiging be staat, dat door een werkgever de voorgeschreven vrijen middag niet wordt verleend, dan kan hij, na den betrokken werkgever in de gelegen heid te hebben gesteld te worden gehoord, bepalen, dat deze verplicht is om op een zoo noodig voor' iederen werkgever afzonderlijk aan te wijzen middag wekelijks vrijaf te geven. Het besluit laat de keuze van den vrijen middag dus in het algemeen aan het inzicht van den werkgever over, doch bij gebleken onwil kan een bepaalde middag bindend wor den voorgeschreven. Man bij twist gedood Zaterdagmiddag heeft te Maastricht een' woordentwist geleid tot een steekpartij met tragischen afloop. Twee logomentbewoners, n.l. de 64- jaiige J. R. en de 40-jarige A. H. beiden venter van beroep, kregen in de Stokstraat te Maastricht woorden met elkaar. R. trok een dolkmes en stak daarmede naar H., die in de hartstreek werd geraakt en doodelyk gqwortd neerviel. De politie arresteerde den dader J. R. ter plaatse. Hij legde een volledige bekentenis af. Aardappelschillen en liuislioud- beenderen hebben groote waarde Ook dezen winter zal ons vee weer goed gevoed moeten worden. De aard appelschillen zulien daarbij een wel kome aanvulling beteekenen. Vooral in de omgeving van de groote steden, waar veel melkveebedrijven voorko men, komt die aanvulling prachtig te pas. De huisvrouwen dienen dus vooral de schillen aan de ophalers mee te geven. Zjj hebben echter nog een andere plicht, n.l. er voor te zor gen, dat alle huishoudbeenderen apart bewaard worden en afgedragen wor den aan de ophalers. Ook beenderen zijn van belang. Wat allemaal uit oude beenderen gemaakt kan worden, grenst aan het ongelooflijke. Er gaat vrijwel niets verloren. Om enkele dingen te noemen beenderen zijn noodig voor de lym-fabricage. Uit het vrijkomende beendervet worden stof fen gemaakt, benoodigd voor het ma ken van zeep, geneesmiddelen, verf- lak, inkt, kaarsen, stearing, scheer, zeep en schoensmeer, enz. Fijngema len beenderen, van lijm ontdaan, leveren voedermiddelen en meststof fen op. Aardappelschillen en huishoud beenderen hebben groote waarde Gedresseerde bijen. Sinds 1919 weet men, dank zij de onderzoekingen van K. von Frisch, dat bijen, die een rijke honingbron hebben ontdekt, haar korfgenooten hiervan op de hoogte stellen. Zy doen dit door op de raten een „rondedans" uit te voeren, waarbij vele andere werkbijen met haar in aanraking ko men en aldus ruiken, welke bloem soort op dat moment veel honing draagt. De fijne reuk der bijen stelt ze in staat den geur daarvan waar te nemen en by het uitvliegen te herkennen. Onlangs gaf bovengenoemde Mün- chensche hoogleeraar in „Nat.wiss." een overzicht over een reeks van re cente, proeven, die ten doel hadden het boven beschreven gedrag der bijen aan de practjjk dienstbaar te maken. Von Frisch begint met te beschrijven, hoe Russische, onderzoekers bijen in den korf hebben gevoerd met suiker water, dat met klavergeur was ge parfumeerd. Het effect was dat kla vervelden veel drukker door de dieren werden bezocht, zoodat de zaadpro ductie, 'als gevolg van intenser be- st.uiv.irig, 2—3 maal werd vergroot. Eigen onderzoekingen konden beves tigen, dat- het bezoek aan klaver velden toeneemt. Verder heeft von Frisch het schaaltje met suikerwater geplaatst op een geurende onderlaag, of ook met bloe men omkranst. In beide'gevallen trad het verwachte effect op. Zoo kon op roode klaver het bjjenbezoek tot 22 maal worden verbeterd. De aldus ge dresseerde by'en werken vaak vlugger en langer, zoodat" de hoilingopbrer.gst toeneemt, Verder kan men bijen lee- ren vliegen op bloemen, die geen honing bevatten; de dieren bemerken dat spoedig en staken dan hun po gingen. Op grootere schaal zijn der gelijke proeven door Duitsche imkers in 1942 uitgevoerd, bij wilde en ge kweekte planten. De' honingoogst bleek na het dresseeren der bijen meestal lioogeV te zyn geworden. Dat ook de zaadoogst, als gevolg van in tenser bestuiving, toeneemt is wel waarschijnlijk maar nog niet zeker aangetoond.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4