WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Provinciaal Nieuws. Allerheiligen-Allerzielen SLAG YAN ONGEKENDE AFMETINGEN. ZONDAGSDIENST. Dr. E. F. HOYNG BEKENDMAKING BEKENDMAKING Fiets gestolen. Eeuwfeestviering Gymnasin ni te Venray. Vakdiploma. LUXOR-THEATER YALK-REYITE. 64e jaargang No 39 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A..J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100,1 PEEL EN MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 30 Oct. 1943 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne- mentsprys:*voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 'ct per kwartaal. Sterker dan ooit voelen wij by het. naderen van Allerheiligen-Allerzieien, dat de Katholieke Kerk de moeder is aller volkeren. Blikt nu op ten hemel Uit de diepte der hemelzalen klinkt ons tegemoet de eeuwige triomfzang, het eeuwige danklied, het nooit ver stommende Alleluia, en'te midden aller ellende en beproevingen beuren wy hoofd en oog ten hemel op, onze last wordt ons licht, een glim- - lach speelt om onze lippen. Met nieuwen moed, en zekere hoop, gaan wij vooruit. De balling heeft eén blik geworpen in de vreugde des vaderlands, de balling heeft het lied des vaderlands herkend. Het is een lied van troost, van zoete hoop er klinkt iets in van wederzien, er gaat iets door van liefde en belooning, en de moede strijder vat nieuwen moed, en de lijder herademt in zy'n smartenu- De hemel met zijn triomfeerende scharen van alle heiligen de hemel met zyn zoete visioenen, die ons God toonen van aangezicht - tot aange zicht, de hemel, waar een zachte vaderhand onze tranen zal drogen, waar geen leed ons hart zal treffen, geen pijneii ons lichaam de he mel, waar wij uitrusten van alle vermoeienissen verzadigd van ge luk, in overmaat van zaligheid, die geen oog ooit gézien, geen oor ooit gehoord heeft, waarvan de ge dachte niet opkomen kan in 't hart van den mensch. Ook de heiligen hebben geleden en gestreden, ook zy hebben geworsteld met dezelfde moeilijkheden, die ons het gaan op het pad der deugd zoo zwaar maken. Het kruis was voor hen de weg ten hemel, het zal ook by ons sterven de palmtak der victorie zijn. Maar terwijl wij opgetogen luiste ren naar de liederen des hemels hoortopeens breekt er een klaag toon in door, die u door het harte snijdt. Het zijn droevige stemmen, die ons in de ooren klinken. Hoort! „Ontfermt U mijnerOntfermt U mijner, gij tenminste, die mijne vriendön zyt, want de hand des Hee- ren heeft my getroffen En weer treedt tot ons onze Moeder de H. Kerk. Zij die daar klagen en treuren en weenen, zijn ook hare kinddien, zyn ook onze broeders. Wees zij ons eerst op de glorie der hemelingen, nu neemt' ze ons als bij de hand en brengt ons, tot; aan dien vreeselijken kerker, het vage vuur, waar onze dierbare afgestorve nen boeten voor hunne zonden. Op aarde staan wij tusschen hen die in den hemel juichen in epivwige zaligheid en hen die treuren en ker men, in bittere droefenis, zich ver- teerende in het brandende verlangen naar God en den Hemel. Op dezen dag moge onze ware naastenliefde zich uiten met betrek king tot allen, die van onszjjnheen- gegaan. Wy mogen onze ooren niet sluiten voor het klaaggeschrei, dat uit het vagevuur opstijgt. Het zyn onze dier baren, onze beminden, die daar lijden. Op ons hebben zy hun hoop gevestigd. Met welk een vurig verlangen heb ben-zij uitgezien naar dezen dag van Allerzielen, den grooten dag der ver lossing. En een liefdévol medelijden, zich uitend in gebeden en offers, moge zich thans ook uitstrekken over de millioenen, die over de heele wereld door den oorlog plotseling de poort der eeuwigheid betradenen warrvan ervelen wellicht in hun zielebystand even eenzaam zyn als de graven, waarin zy ver van hun vaderland bedolven werden. Voor hen allen vraagt de Kerk, óns aller Moeder, ons -gebed en biedt ons daarmee den gouden sleutel der verlossing. Nemen wy dien sleutel ter hand en bidden wy voor die arme zielen, opdat onze gebeden en goede werken voldoening zyn,voor hun zondeschuld. Met betrekking tot den strijd aan de fronten blijft de aandacht der vyereld vooral gevestigd op de adem benemende worsteling in den Zuide lijken sector van het Oostfront. De Sovjet-strijdkrachten blijven "hier met. enorme massa's mensehen en ma teriaal aanvallen. De Duitsche en verbonden legers staan hier ongetwij feld 'voor een zeer zware taak. Dat spreekt ook uit de legerberichten. In dat van Dinsdag wordt gespro ken van gevechten van bijzondere felheid füsschen S-aporosje en Melito pol. Ook in de bocht van den Dnjeper werd verder zwaar gestreden. Onze troepen hebben na vernieling van voor den oorlog belangrijke installa ties de stad Djepropetowsk ontruimd. Tegen Kriwoi Rog brachten de bol sjewisten nieuwe strijdkrachten voor den aanval in het vuur. De A.N.P.-correspondent te Berlijn schrijft over'dezen titanenstrijd o.m.: De slag aan het Oostelijk front heeft afmetingen aangenomen*-welke tot dusver in de geschiedenis nau welijks zyn voorgekomen. Terwijl de strijd zich tot voor kort op bepaalde echter steeds wisselende punten af speelde, kan men thans nauwelijks nog van zwaartepunten spreken. Wel iswaar is bij Smolensk en ten Zuiden van Welikije Loeki de strijd minder lievig,- doch ten Zuiden daarvan, dat wil zeggen vrijwel overal aan aen Dnjeper, is een slag van ongekende afmetingen aan den gang, waar aaiv vallen afgewisseld worden met tegem aanvallen en de strijd voortdurend heen en weer golft. Het hevigst zijïi de gevechten nog steeds in den zuidelijken sector. Het gebied van Krementsjoeg tot aan de Zee van Azof is een slagveld, van welker'afmetingen men zich moeilyk een voorstelling kan maken. Het is voor iederen waarnemer duidelijk, dat de Sovjet-Russische legerleiding hier een beslissing wil forceeren, waartoe zy kwistig troe pen en materiaal in den stryd werpt. Hoe lang deze worsteling, welke een nauwelijks te overtreffen hoogte punt schijnt te bereiken, nog zal duren, is niet te overzien. Er zullen volgens welingelichte Duitsche krin- gen nog verschillende dagen moeten verstrijken, voor. de afloop zich zal beginnen af te teekenen. De toestand wordt te Bêrlijn als ernstig, doch niet als critiek geken merkt. Men put vertrouwen uit het feit, dat de Duitsche legerleiding den Sovjet-Itussischen opmarsch heeft gestuit. Als gevgdg hiervan oefenen de bolsjewisten thans hun grootsten druk in zuidelijke richting uit, met Kriwoi Rog als naastliggend doel. Het is aan te-nemen, dat deze stad van Duitsche zijde tot het uiterste zal worden verdedigd, daar hiermede in zekeren zin het lot samenhangt van de Duitsche strijdkrachten in de bocht van den Dnjepr. Terwijl de worsteling om Europa haar hoogtepunt nadert, heeft Japan een buitengewone zitting van den Rijksdag gehouden, waarin minister president Tojo een verklaring heeft afgelegd. Hij zei o.m., na epn aan sporing tot verhooging van de inner lijke strijdkracht van heel het volk, dat Japan strijdt voor bestaan en be vrijding van groot Oost-Azië en dat de overwinning aan Japansche zijde zal zijn. Ten aanzien van het verraad van Badoglio, zeide Tojo, dat ditschaam- telooze bedrog ten zeerste betreurd móet worden en het 't Italiaansche volk in den grootsten nood heeft ge bracht. De overysrinningskansen der spilmogendheden zyn er echter niet in het minst door aangetast. Vervolgens hield de prémier zich bezig met den toestand in Europa, Duitschland, dat met de nieuwe ont wikkeling in Europa rekening heeft Nederlandsche vrijwilligers by de Duitsche oorlogsmarine, liet muziek corps der oorlogsmarine met volle muziek op den terugmarscli na de beöédiging -der Nederlandsche, vrijwilligers.' (Andres/Stapf Fax s) gehouden, door een energiek en bui tengewoon, vastberaden ten uitvoer gelegde totale mobilisatie van het land is thans in staat zijn plannen vrij en ongehinderd uit te voeren. Daarbij kan het steunen op zijn ge vestigde positie in Europa. Japan ver wacht en is er vast van overtuigd, dat de Duitsche bondgenoot te zijner tijd by de nieuwe operaties de gc- wenschte successen zal behalen en dat de dag spoedig zal komen, waar op Duitschland, in volkomen samen werking met Japan, de Verpemgde Staten en Engeland op de knieën zal dwingen. ZONDAG 31 OCT. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in drillende gevallen wenden tot Patersstraat 22 Telefoon 432 De Burgemeester van Venray, ter waarneming van de taak van Bur gemeester en Wethouders, brengt ter openbare kennis, dat'hij, ter waar neming van de taak van 'den Raad, op 22 October 1943 besloten heeft Aan het R.K. Kerkbestuur, tevens R. K. Schoolbestuur, te Venray-Cas- tenray, een bedrag beschikbaar te stellen, benoodmd voor het aanschaf fen van leermiddelen in verband met het' onderwijs aan genoemde school. Venray, 27 October 1943. De Burgemeester van' VenraV, A. H. M. JANSSEN De Secretaris VAN HAAR^N De Burgemeester van Venray, ter waarneming van de taak vanBurge- meerter en Wethouders, brengt ter openbare kennis, dat hy, ter waar neming van de taak van den Raad, op 22 October 1943 besloten heeft Aan het Parochiaal Kerkbestuur van St. Petrus Banden, tevens Be stuur van de R. K. Lagere Jongen- school Venray-kom, een bedrag be schikbaar te stellen, benoodigd voor het aanschaffen van leermiddelen in verband met de invoering van het zevende en achtste leerjaar aan die school. Venray, 27 October 1943. De Burgemeester van Venray, A. H, M'. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. Ten nadeele van V. alhier werd alhier een rijwiel ontvreemd. Polititf beeft de zaak in onderzoek. Verschillende nieuwsbladen hebben min of meer uitvoerige berichten op> genomen, dat tegelijk niet het Rec- torsfeest op 7 Nov. a.s. ook het eeuw feest der school zou gevierd worden. Al zou zulk een viering in dit najaar historisch verantwoord' zijn, andere jaren komen daarvoor evenzeer in. aanmerking. Daar de tijdsomstandig heden nu/voor zulk een herdenking, op zijn zachtst uitgedrukt, minder gunstig zyn, heeft het schoolbestuur besloten de viering tot een latere gelegenhejd uit te stellen. Op de Mode-Vakschool te Doetln- cliem slaagde voor' Coupeuse onze dorpsgenoote Mej. M. Flinsenberg. Visclidistributie. Naar wy vernemen zal a.s. Dinsdag door dhr. I?. Dechnar,Langstraat, de gelegenheid worden gegeven tot het afhalen van knipkaarten voor visch, dit ter verkrijging van eëp billijke verdeeling van de aan te voeren visch. Gegadigden moeten de stamkaarten van al hun gezinsleden meebrengen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat personen welke meerdere knip kaarten voor hun gezin fpogen te be komen, van de visclidistributie zullen worden uitgeschakeld. presenteert ons deze week twee schitterende films der Italiaansche filmkunst. Allereerst Zaterdag 5 en Zondag 5 en 8 uur: „Rijpende Jeugd". Een vlotte film van het leven op een meisjeskostschool. Plet spel is fleurig en de school wordf-gezien, zooals in alle wenschdroomen van al wat jong is, gedroomd wordt. 'Sport en spel in een heerlijke omgeving, de - jeugd in al haar bakvisschendwaas- heid. Maandag en Dinsdag, telkens om 5 en 8 «uur: „De ijzeren kroon". De film vol spanning en romantiek, werd op de filmschouw te Vénetio onderscheiden met deif Mussoliiri beker. Men kan hieruit afleiden, dat wé hier te doen hebben met een unicum der Italiaansche productie. Inderdaad is „de ijzeren kroon" grooto ftlm waarin we de sfeer van Robin Hood terug vinden. Voor déze beide Italiaansche films zal zeer zeker groote belangstelling zijn, immers de films der Italiaan sche productie, welke in Luxor v,er- toond werden, stelden niet teleur. JMf. Verleden Zondag om 4aiur zette de Valk het offensief in tegen D.E.V. en in een fel gestreden wedstrijd bracht het de Valken het eerste suc ces. Twee ploegen,' welke beiden nog

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1