PEEL EN MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND Provinciaal Nieuws* STALEN PACT TEE EINDZEGE. Einde Zomertijd. Rozenkransmaand. ZONDAGSDIENST. Dr. H. BLOEMEN Een gouden Kloo&terfeest. 64e Jaargang No 35 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 2 Oct. 104-3 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 et. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. Het belangrijke wereldnieuws vliegt in beslissende tijden der wereldge schiedenis, zooals wij thans beleven, in zulk een omvang en zoo zonder tusschenpoozen op ons af, dat een blad als het onze niet anders dan een keuze kan doen en daarbij nog heel beknopt moet samenvatten. Allereerst vraagt thans de herden king van het Driemogendhedenpact onze aandacht. Dit verdrag dateert van Sept. 1940. Het was Hitler's antwoord op de Engelsche weigering, om na de on derwerping van Europa een accoord te treffen met de as-mogendheden. Engeland wist toen blijkbaar reeds, dat in den verderen strijd Amerika en de Sovjet-Unie aan zijn zijde zou den staan. Het Driemogendhedenver- drag tusschen Duitschland, Italië en Japan, werd gesloten als een afweer - front tegen de kapitalistische en bolsjewistische machten. Men wilde er een uitbreiding van den Europee- schen tot een wereldoorlog door voor komen en vooral aan Amerika gold het als een waarschuwing. De ontwikkeling der feiten heeft niet geleid tot een beperking van den strijd, maar tot een uitbreiding van den oorlog over nagenoeg de geheele wereld. Drie jaren zijn sinds verloopen. De ministers van buitenlandsche zaken der drie mogendheden hebben deze week redevoeringen gehouden en de kerngedachte daarvan was deze: het stalen pact bewijst zjjn doeltreffendheid, heeft schitterend zijn vuurproef doorstaan en de verbonden volken zullen alles in den strijd werpen tot de eindoverwinning is behaald en de toekomst der volken is verzekerd. Bijna een kwart milliard mensehen van de verbonden naties staan thans in Europa'en in Oost-Azië tot het uiterste bereid om hun vaderland- sclien grond te verdedigen, aldus minister von Ribbentrop in zijn rede. Op het bolsjewistisch gevaar, dat de wereld bedreigde, wees von Rib bentrop o.m. in deze bewoordingen: Met de bolsjewistische wereldop vatting aan de eene zijde en pantser divisies aan de ^ndere zijde, moest ons oude werelddeel met het bru taalste geweld worden ingelijfd bij de Unie der Sovjet-Republieken. De Duitsche weermacht heeft daartegen over een-- muur van staal en ijzer gezet en zal de wapens niet uit de hand leggen vóór het bolsjewistisch gevaar voor Europa definitief uit den weg is geruimd. Dat thans echter Amerika en vooral Engeland deze bolsjewistische aanvallen op Europa ondersteunen en zoodoende bij een eventueel succes in Europa een toe stand zouden scheppen, dat voor hen zelf zou gelijk staan aan de catastrofe, zal «-op zekeren dag als êen grotesk» geval in de wereldgeschiedenis wor den opgenomen. De Japansche minister zei in zijn rede o.m. dat, wat er ook moge ge beuren, het bondgenootschap der Spil onwrikbaar blijft. Deze gedenkwaar dige dag, aldus de minister, biedt de gelegenheid opnieuw te verklaren, dat Japan vastbesloten is den gemeen- schappelijken strijd tot jiet zegevie rende einde voort te zetten. Ook Mussolini verzekerde, dat de regeering met alle krachten en in 't geloof, dat Italië steeds heeft vervuld tot de eindoverwinning verder zal strijden. Hierna -vragen de krijgsverrichtin gen onze aandacht en dan richten we door de stapels nieuwstijdingen allereerst onzen blik naar het Oost front, waar de strijd op een hoogte punt schijnt. De Duitsche legerleiding heeft hier een terugtrekkende beweging in grooten stijl uitgevoerd, welke thans reeds een frontverkorting van 400 kilometer heeft opgeleverd. Het Oostelijk front was zooveel troepen gaan binden, aldus een Duitsch blad, dat ook de sterkste militaire mogendheid dit op den duur alleen nog kon dragen, wanneer zij elders de handen vrfi had, zooals dat onge" veer het geval was bij het begin van den strijd tegen de Sovjet-Unie. Door den langen duur van den oor log werden Duitschland's tegenstan ders in staat gesteld, hun militaire krachten te organiseeren. Daarom moest Duitschland rekening gaan houden met een bedreiging uit het Zuiden en het-Westen, terwyl het zich anderzijds in het Oosten voor niéuwe ongekende concentraties van militaire machtsmiddelen zag gesteld, De elastische verdedieing, welke de Duitsche en verbonden troepen tegen over de stormloopen der rooden stel den, beoogde het vernietigen van den tegenstander. Zoo kwam het dan tot de groote beweging naar het Westen, waafbij alles wat nog waarde kon hebben voor den tegenstander wordt vernield. Met instemming citeert men in dit verband een Engelsche uitlating, vol gens welke de naar het Westen op rukkende Sovjettroepen een steeds grootere „Sahara" achter zich krijgen. Men rekent er op, dat het herstel van de verwoeste gebieden langen tijd zal duren, en dat deze "dan zoodoende in dè komende beslissende fase van den oorlog in militair en economise^ op zicht nog waardeloos zullen blijven. Het onvermijdelijke verlies van eco nomisch belangrijke-gebieden, zooals het Donetsbekken en deelen van de Oekraine, is hierdoor gemakkelijk te aanvaarden. Als voorloopige resultaten van de groote beweging naar het Westen noemt men van Duitsche zijde: le. Een verkorting van het front, welke volgens een eorresportdentie- dienst 400 km. zou bedragen: 2e. een verkorting van de aan- voerwegen; 3e. een inkrimping vun het ach- terwaartsche gebied, waar guerrilla- afdeelingen der Sovjets optreden. Spoedig zal blijken, aldus de Volk. Beob., dat de Duitsche terugtocht het weliswaar smartelijke verlies van belangrijke gebieden heeft meege bracht, doch dat hij ook tot een ver sterking van de Duitsche kracht zal leiden. Intusschen verliest men niet uit het oog, dat een oorlog uitsluitend in de verdediging niet kan worden ge wonnen. Slechts in den aanval kan een tegenstander tenslotte worden bedwongen. Hoe men zich dit van Duitsche zijde in concreto voorstelt, wordt. logischerwijs niet medegedeeld doéli wèl wordt de verzekering ge geven, dat het Duitsche leger in het Oosten niet aNijd in de verdediging zal blijven Zoolang dit nog wel het geval is, zal men daarom een definitief oordeel over de beteekenis van den strijd van dezen zomer moeten opschorten. Waar de Duitsche troepen tenslotte hun winterlinie zullen betrekken, hangt vooral af van twee factoren: de mate van den druk der Sovjet-legers en de Duitsche wensch. om troepen vrij te maken voor een krachtige be zetting van de andere bolwerken in Zuiden en en Westen der ves ting Europa. Minder dan ooit kan men zich thans met betrekking tot het verloop van den strijd in 't Oosten aan voorspel lingen wagen: de ontwikkeling der dingen dienen we rustig af te wachten. De ministerraad voor de rijksver dediging heeft besloten, in den win ter 1943/44 wederom den normalen tijd in te voeren. De overgang van zomertijd op nor malen tijd geschiedt op Maandag 4 October a.s., des ochtends om 3 uur. Op dat uur worden alle klokken één uur achteruitgezet. De viering van het 9-jarig bestaan van den Nationalen Jeugdstorm. Tjjdens de toespraak van Max Blokzijl tot de Blauwhemden op net Mu seumplein te Amsterdam. (Stapf/Reijnhoudt Pax s) Voor een rechtvaardigen en duur- zamen vrede stijge vooral in deze maand een machtig gebed ten hemel,- ingeleid door de toewij ding van Katholiek Nederland aan Maria. Na de Meimaand, de Lieve-Vrouwe- lente, volgt de Lieve-Vrouwe-zomer, de {ijd van bedevaarten naar Maria's genadeoorden. En thans zjjn we de Octobermaand ingetreden, die de Lieve Vrouwe- herfst mag heeten. October, de maand van het Rozen kransgebed, vooral in onzen tijd, nu wij den almachtigen God pp voor spraak van Maria zooveel te vragen hebben, in onzen materieelen en gees telijken nood, nu wij inzonderheid met aandrang en met volharding de Koningin van den Vrede moeten smeeken, dat op een rechtvaardige en duurzame wijze een einde kome aan den verschrikkelijken oorlog. De actie zet dit jaar krachtig en massaal in met de toewijding van heel Katholiek Nederland aan het Onbevlekt Hart van Maria op den eersten October-Zondag. En dan1 de heele verdere maand het Rozenkransgebed, oen van de voornaamste oefeningen der Maria- vereerihg. Het is een degelijk gebed. De mysteriën van, ons H. Beloof trekken voorbij aan onzen geest,, die ze beschouwt en er in doordringt. De Rozenkrans is derhalve ëen gebed des Geloofs. Het groeit op uit het geloof. Wat in de Geloofsbelijde nis, waarmee we den rozenkrans be- ginneh, slechts kort is aangeduid, ontplooit en ontwikkelt zich In de blijde, droevige èn glorievollo ge heimen. De Rozenkrans is ook een schoon en liefelijk gebed. De gebeden van den Rozenkrans zijn immers de oudste, eerbiedwaar digste en schoonste: het Onze Vader, Wees Gegroet, Ik geloof in God en Eere zij' den Vader jnbelklanken waarmede hemel en aarde, engelen en menschen, alle tijden en geslach ten Maria hebben begroet en gehul digd. Doch de mondgebeden zijn slechts het gouden snoer, waaraan de kost bare parelen der geloofsgeheimen ge regen zijn. 't Zijn de aantrekkelijk ste, leerrijkste en liefelijkste" gehei men, welke ons den Zaligmaker achtereenvolgens als aanminnig Kind, als bloedig Offerlam en als de glorievol verrezen Heer der Heerlijk heid voor oogen stellen. En steeds zien we den Heilandaan de zijde van een Moeder, van Zijn Moeder, die met Hem leeft en lijdt en zegepraalt, met Wie Hij alles deelt en alles voltrekt. Willen we de heerlijkheid der zon beschouwen, dan richten we onzen blik niét onmiddellijk op haren licht- spiegel, maar op de bloemen en wol ken en den regenboog, waarin haar glans zich breekt. Wèlnu, Maria is de lichtspiegel, waarin we de Zonne der Gerechtig heid beschouwen en eenigermate bevatten kunnen. In den Rozenkrans beschouwen we den Heiland niet slechts met en in, maar ook door Maria. Ook is de Rozenkrans een zeer heilzaam en krachtig gebed. De rozen hebben behalve haar kleuren en geuren geen bizonder nut, doch het Rozenkransgebed bezit buitenge wone kracht en werkzaamheid. Het is een zeer krachtig gebed, wijl het de kracht van het mondelinge en be schouwende, van het private en ge meenschappelijke gebed in zich ver- eenigtwijl hef het Geloof steunt, in het Geioot' worteltwijl het een geruimen tijd in beslag neemt en den zegen der volharding in zich sluit; wijl het een eenvoudig, nede rig gebed is, door wereldschgozinde menschen geminacht, doch juist daarom door God des te hooger go- schat. In deze Octobermaand moeten alle huisgezinnen gezamenlijk 't Rozen kransgebed bidden. Voor het behoud vart het geloof en de goede zeden, voor al onze mato- ieele en geestelijke nooden en voor al voor terugkdfcr van den vrede in onze verscheurde wereld. ZONDAG 3 OCT. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wendentot Stationsstraat 9 Telefoon 465 Zondag 3 October herdenkt een onzer vele priester-dorpsgenootcn zijn gouden Kloosterfeest als Minderbroe der. Men zou bijna zijn leeftijd niet raden, als men hem, zoo vief en vlug, door Venray's straten en vel den ziet gaan. Maar de Burgerlijke Stand van Venray heeft ons verteld, dat de gouden jubilaris 12 December 1874 reeds geboren is. In het jaar 1893 trad hij in de Orde der Minder broeders op 3 October, werd in 1901 priester gewijd, vervulde keer ver dienstelijk de verschillende functies hem toevertrouwd, o.a. als "kapelaan St. Paschalis, den Haag, in de volks mond „de deftige kerk" genaamd en en waar men hem nog in dankbare herinnering bewaard. Als pastoor van de H.H. Martelaren te Gorinchemt bouwde hij o.a. de bekende pastorie in de Haarstraat. En thans, in den avond van zijn leven, stapt hij week aan week nog

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1