Distributie-nieuws BINNENLAND Officieele Landbouw- mededeelingen voor de Provincie Limburg VeoToerterTerklaringeu aardappelen. Nogmaals worden de telers er na drukkelijk op attent, gemaakt, dat geen aardappelen voor veevoeder in eigen bedrijf mogen worden aange wend, dan nadat hiervoor eene vee voederverklaring door den pi. Bti- reauhouder is afgegeven. Dit geldt, zoo.wel voor aardappelen, die door gebreken ongeschikt zijn geworden voor consumptiedoêleinden als voor z.g. krielaardappelen (bene den de hiaat, 28 mm.) Strenge controle zal op een en an- dtr wor>len uitgeoefend. Zei fvörzorgersregel i »g '-1:1-4+. Binnenkort wordt aan alle georga niseerde!) en landarbeiders een aan vraagformulier toegezonden, welk ingevuld en op de daartoe vastg )- stelde zitdag moet worden ingeleve. 1 om in aanmerking te komen voor de zelfverzorgersregelhig voor brood, aardappelen, melk, boter en of vlees, alsmede voor de telerspremie. Voor telerspremie komen in aan merking tel'ers van granen alsmede landarbeiders, wier hoofdberoep ligt in het verrichten van landbouw werk zaamheden. Telers of landarbeiders, die geen formulier krjjgdTN toegezonden en wel voor één der zelfverzorgersregelingen in aanmerking meenen te kunnen komen, moeten vóór 20 Sept. a.s. een formulier b(j hun Bureauhouder af halen. De Jandarbeiders moeten dit inge vulde formulier ten spoedigste in leveren b(j hun werkgever. De aanvraagformulieren moeten op de op dit formulier vermelde zitdag door de telers of werkgevers worden ingeleverd, onder overlegging van de distributie-stamkaarten en inlegvel len van zjjn gezin en eventueele landarbeiders, die granen, aardappelen en of melk van hem wenschen te betrekken. Het niet indienen van een aan vraagformulier op de vastgestelde zit dag van den Bureauhouder zal tot gevolg hebben, dat niet aan een der zelfverzorgersregelingen lyan worden deelgenomen. De T.V.O. vbor Limburg. ontvangen heeft. Latere reclames wor- niet in behandeling genomen. Nieuwe rautsoenbouuen. Zooals bekend zijn met ingang van 5 September rantsoenbonnen van een nieuw model in omloop gebracht voor de artikelen boter, margarine,,suiker, eieien, melk en tabak. Deze rantsoen- bonhen zijn. evenals de nieuwe rant soenbonnen vóór aardappelen, welke reeds in gebruik zijn, uitgevoerd in de kleuren groen enlichtbruin, welke horizontale banen vormen. De opdruk der bonnen is de vol gende Boterbonnen: linksboven in rood het cijfer 31, rechtsboven in donkerbruin de letters R" of R" naar gfelang de bonnen recht geven op het koopen van een rant soen of e.en half rantsoen, onderaan in donkerbruin het woord „boter"; Margarinebonnen: linksboven in rood het, cijfer 32, rechtsboven in donker bruin de letters „IR" of,,1/, R" naar gelang de bonnen recht geven op één of een half rantsoen, onderaan in donkerbruin hot woord „margarine"; Suil^erbonnen: linksboven in rood het cijfer 14, rechtsboven in donkerbruin de letters „1 R" of „1/j R" naar gelang de bonnon recht geven op een rant soen of pen half rantsoen, onderaan in donkerbruin het woord „suiker"; eibonnen: linksboven in rood het cijfer 37, rechtsboven in donkerbruin de letters „1 R", onderaan in donker bruin do woorden „een ei"; melk- bonnen: linksboven in rood het cijfer 39, rechtsboven in dónkerbruin de letters „1 R", onderaan in donker bruin - het woord „melk 1": Tabaks bonnon: linksboven in rood het cijfer .66, rechtsboven in donkerbruin de letters 1 R" onderaan in donkerbruin Uitreiking van nieuwe bonkaarten. De plaatselijke distributiedienslen reiken van 6 September tot en met 2 October a.s. nieuwe bonkaarten voor voedingsmiddelen uit. Zoo noodig zullen de diensten nader V;kend ma ken, op welken dag men zijn kaarten dient af te halen. De diensten reiken togen overleg ging van do stamkaart en tegen in- ontvangstneming van een bon van het inlegvel uit: aan houders van een mlegvol KI of LI een.bonkaart K 121, aan houders van een inlegvel K2 of L2 een bonkaart K 221, aan houders va)) een inlegvel K3 of L3 een bon kaart, K 32-1, aan houders van een inlegvoj K t of L4 een lxmkaart K 421. Zij, die geboren zijn tussclien 5 Sep tember en 4 October van de jaren 1922, 1929 en 1939 moeten hun inleg vel ruilen, alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. Men kan zijn kaart uitsluitend af halen bij den distributiedienst der gemeente, waar vneh in het bevol kingsregister is opgenomen. Een uit zondering wordt gemaakt voorschip pers, woonwagenbewoners (mits op genomen in het centraal bevolkings register), gedetacheerde marechaus sees, de vaste bevolking van kost scholen e.d. en vóór hen, die tenge volge van oorlogsomstandigheden tij delijk elders verblijven. Bjj de uitreiking der kaarten wordt de bon van het inlegvel verwijderd, waarvan het nummer overeenstemt niet het nummer van de uitgereikte bonkaart. Er wordt ditmaal geen vakje van de stair.kaartafgekruist. Bp de uitreiking valï bonkaarten voor bijzonderen arbeid, welke evon- eens gedurende dit tijdvak plaats vindt, wordt het vakje M 10 van de stamkaart van een aanteekening voor zien. Men ga terstond na of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, Zooarts reeds is medegedeeld, blijven dè rantsoenbonnen van het oude mo del voor bovenstaande artikelen gel dig tot en met 27 November a.s. Ook de oude rantsoenbon voor '/4 rantsoen suiker is na dezen datum niet meer geldig. "Voor de wissel- bonnon voor boter en melk zullen geen niouwe modellen in gebruik genome)) worden. Deze blijven der halve ook na 27 November a.s. geldig. Tentlotte zijn de bonnen „l rant soen aardappelen", welke voorkwa men op de bonkaarten voor lang duriger) arbeid voor de 12e periode 1942 tot en met de 5e periode 1943, na 11 September a.s. niet meer gel dig. Tot dien datum kan men op deze bonnen 1'/. k.g. aardappelen koopen. Gedroogde pruimen. Zooals bekend zijn voor kinderen beneden den leeftijd van vier jaar gedroogde pruimen beschikbaar ge steld op bon „Reserve 4—41", welke bon voor 24 .Tuli j.l. bij den detaillist moest worden ingeleverd. De afleve ring zou zoo spoedig mogelyk volgen. Aangezien de pruimen thans overal in de winkels aanwezig zijn, zal het publiek nog tot en met 11 September a.s. in de gelegenheid zijn deze bij den détaillist in ontvangst te nemen. Na dien datum kan men geen aan spraak op aflevering meer doen gel den. Kousonbon M voor meisjes Met ingang van 1 September 1943 is van de textielkaart voor meisjes van 3 tqt 15 jaar-, gemerkt Y 415, bon M Voor den aankoop van één pa'ar kousen geldig geworden. B;j inlevering van bon M dient liet ver- eischte aantal punten tevens te wor den-afgegeven. Margarine, op kinderbon. In de Officieele bonnenlijst, vorige week tor publicatie aangeboden, heeft de distributiedienst een fout vermeld, betreffende de verstrekking van boter. Uit de mededeeling blijkt, dat zoowel op bon 40B boter als de aangewezen bonnen Reserve 2.55/3.55/4.55 in plaats van boter margarine moot worden geleverd. Vleeschbon verlengd. De geldig heidsduur van de bonnen „35 Vleesch" is verlengd.t/in 18 September Koopen vóór 19 Sept. Er zij nog pens nadrukkelijk op gewezen, dat op alle thans aangewezen bonnen vóór 19 Sept. dient te worden gekocht. Dit geldt voor alle bonnen, dus ook voor die bonnen, waarop voor een langere periode artikelen besqhikbaar worden gesteld als de bonnemjjstaan- geeft, b.v. de vfermicelli-bon, ehocólade- bon er. de'boterbonnen 40A en 40B en de Reservebonnen voor kinderen. Na 18 September kan merTdus op alle in ons bonnenlijstje vermelde bonnen voor levensmiddelen niet meer koopen. Inzameling van eikels, kastanjes en benkenootjes. J)e zomer spoedt ten einde! Nog luttele dagen én de kastanjes, eikels en benkenootjes 'zullen vallen. Ook dit jaar is de inzameling van deze vruchten, die, hetzij direct, hetzij in direct, voor onze voedselvoorziening van belang zijn, van rijkswege gere geld, eikels, kastanjes en beukenoot- jes bet grootst mogelijke rendement worden verkregen. Ieders medewer king is noodig, opdat geen vruchten op den grond blijven liggen en ver gaan. De inzamelingsactie, die onder lei ding sfaat van het Aan- en Verkoop bureau van Akkerbouwproducten (A. V.A), Bezuidenhoutscheweg 15, 'sGra- venhage, heeft het vorige jaar zeer bevredigende resultaten opgeleverd. Verwacht mag worden, dat de nu reeds "oenige .jaren beproefde organi satie van de inzameling een zoo hoog mogelijk opgevoerde opbrengst van den oogst-1943 tot haar beschikking zal krijgen. Doodgevallen. De 83jarige L. R. te Budel is bij het plukken van fruit nit een boom gevallen en aan de gevolgen overleden. SOCIAAL LEVEN Snel recht... goed recht l (d.Z.) Dat de rechtspraak, vooral in civiele zaken nogal erg langzaam gaat, is algemeen bekend. Een een voudige zaak kon soms een jaar en langer duren. Aan den anderen kant stond het feit, dat party en tijd kregen schriftelijk hun verweer te voeren zoodat de Rechter niet op zijn ge heugen behoeft af te gaan, terwijl daarrnaast o^k het getuigenverhoor behoorlijk tot zijn recht kon komen. De rechtspraak fn strafzaken ging meestal vlugger. In dezen oorlogstijd, met zijn vele economische delicten, is een speciale rechtspraak ingevoerd, waarover straks afzonderlijk. Nu heb ben we bet dezer dagen medegemaakt dat iemand voor de Tuchtrechter te, 's Bosch moest verschijnen, en op 27 Augustus een oproep kreeg, om 1 September te 's Bosch te ver schijnen. In die 4 dagen zit nog een Zondag tusschen en van die overige 3 dagen kon by de stukken inzien en zich van rechtskundige bijstand voorzien. Deze persoon woonde in Oost-Brabant en moest nog's avonds tevoren van huis om op tijd te 's Bosch te kunnen zijn. Het gevolg van een en ander was, dat noch de stukken ingezien konden worden, noch rechts kundige bijstand kon Worden aange vraagd. Dezen gang van zaken lijkt ons niet goed, bevredigd het rechts gevoel niet. Iedereen moet behoorlijk tijd hebben om zich te verdedigen. Rechtspraak in soorten. Behalve de gewone rechtspraak in civiele en strafzaken, is er nog een speciale rechtspraak ingevoerd. Aan gezien er in oorlogstijd speciale wet ten komen, is er ook een speciale rechtspraak noodig geworden. Men Jieeft gekregen de z.g. economische rechter, ter berechting van strafzaken voortvloeiende uit overtredingen_van de distributiewot, de hamsterwet, het verbod tot verhoóging en verlaging van salarissen, de prysopdrijvingswet en soortgelijke wetten. Vervolgens is het instituut van de Tuchtrechter ingevoerd welke tot- taak heeft het berechten van straffen krachtens het organisatiebesluit voed selvoorziening enz. b.v. het vervoer zonder veigunuing van rogge, het te weinig leveren van melk aan do fa briek door de landbouwers. Vervolgens heeft men de inspectie v.d. Prysbeheersyhing waarmede men te maken heeft als men de goederen "*e duur verkoopt. Bovendien is er nog een z.g. Tuchtrechtspraak in de bedrijfsschappen, bij overtredingen van de voorschriften dezer Bedrijfs schappen. Misschien dat we een vol gende keer iets kunnen vermelden over hunne bevoegdheden. De arbeidscontracters en de Ziekenfondswet In aansluiting op ons bericht van Nederlandscbe vrijwilligers bij de duitsche oorlogsmarine, 's Middags gaat men weer naar buiten voor de beoefening van spel en sport. Dat verkwikt ,en geeft aan het dienst-plan De nöodige afwisseling. Naast voet bal worden alle takken van sport- beoefend. (Bildberichter Andres/Recla Pax s) het vorig^fummer kan worden mede gedeeld, dat niet alleen de arbeids contracters in dienst van het rijk, doch van alle publiekrechterlijke lichamen onder de Ziekenfondswet zfln gebracht, in zoover hun salaris minder dan f 3000,— bedraagt. Deze personen moeten zich dus als ver plicht verzekerde bij een ziekenfonds aanmelden. Het betreft dus nu zóówel de ge meente provincie en gelijksoortige lichamen. De Ziekenfondswet en de ZieKenliuisverpleging Sommige personen zijn van mee ning, dat .als ze onder de verplichte ziekenfondsverzekering vallen, dat ze dan voor elk ziektegeval verzekerd zijn voor 42 dagen ziekenhuisverple- ging. Dit is echter niet het geval. Om een paar voorbeelden te noe men. Ook al krijgt men twee geheel verschillende gevallen van zieken huisopname dus b.v. beenbreuk en een maagaandoening, dan heeft men niet meer recht dan aaneengesloten verpleging van in totaal 42 dagen. Zit er nu tusschen het eerste en tweede geval een periode van gezond zijn van b.v. maar twee dagen, dan heeft men aanspraak op 42 dagen opname voor elk geval. Gevallen van besmettelijke ziekten komen alleen voor fondsrekening, in dien het terwille van de medische behandeling noodzakelijk is, dat .zie kenhuisopname plaats vindt. Indien dus opname gebeurt, omdat geen af zonderlijke kamer beschikbaar is in huis voor afzondering, of omdat er vanwege groot gezin onvoldoende ver zorging zou zijn, dan is dit een z.g. sociale indicatie, doch niet een medi sche. Ziekenhuisopname geschiedt dan niet voor rekening van het fonds, doch voor eigen rekening of van de gemeente, naar gelang de finantieele omstandigheden van het gezin. BURGERLIJKEN STAND Gemeente Yierlingsbeek maand Augustus 1943. GEBOREN: Allegonda H. M., dl', van G. Timmermans-Peters; Maria H. W., dr. van W. Weijmans-Thalen; Martinus J. z. van G. Welbers-Klaas- sen; Henricus Th. M.,zn. van J.Ybet- van Vegchel; Henrica J. J. L., dr. van L. Keulen-Stevens; Maria J. T., dr. van H. Ronnes-Stevens; Johanna P. J. dr. van A. Achten-Lamers; Helena Q. P., dr. van H. Verschuren-Jacobs; Jacoba H. A., dr, van P. Havens-Thijs- sen; Lambertus J. W., dr. van N. Derks v.d. Ven-v. Gaal; Theodorus W. J., zn. van Th. Zégers-Meüwissen; Petronella M. W., dr. van J. Basti- aans-Huygen; Hendrika M. A. G., dr. van M. Aben-Lenssen Mart in us J. C. zn. van G- Weijmans-Schaminee. OVERLEDEN Bouten Maria, 70 j. GEHUWD Rijnen J., 33 j., fruit teler,' en Martens M., 27 j.; Claassen C., 25 j. landbouwer en Deenen J. 25 j,: Crooijmans A. 28 j. landbouwer en Deriet A. 22 j.; Hermans P. 38 j. brievenbesteller en van <l$n Berg J. 27 j.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 3