BINNENLAND Officieele Landbouw- mededeelingen Musseri spralc Ie Mees. Irickl. voor de Provincie Limburg Rooien van fruitboomen. Ingevolge een wettelijke regeling is het vanaf 17 Juni j.l. verboden hout opstanden en afzonderlijke boomen zonder vergunning van het Hoofd van het Staatstoezicht op de bosschen te vellen of te doen vellen, te rooien of te doen rooien. Dit geldt ook voor fruitboomen. Men mag dus geen fruitboomen vellen of rooien zonder machtiging van den Directeur van het Staatsbosehbeheer. Het aanvragen van vergunningen voor het veilen of rooien van fruit boomen dient te geschieden by den Inspecteur van den Tuinbouw te 's-Gravenhage, op formulieren, welke by den Rjjkstuinbouwconsulent ver krijgbaar zijn. Door de Tuinbouwvoorliohtings- dienst zal dan advies'worden gegeven over de cultuur-technische belangen, welke met de gevraagde rooivergun- ning verband houden. De Rijkstuinbouwconsiilent. Pluimveehouders Pluimveehouders die de aanslag- kaart voor de verplichte eierlevering 1943 nog niet bij hun plaatselijken Bureauhouder hebben ingeleverd, zijn verplicht dit onmiddellijk te doen teneinde onaangenaamheden te voor komen, Ook indien geen eieren ge leverd zijn, dient de kaart toch by den bureauhouder te worden bezorgd. De P.V.C. voor Limburg. DISTRIBUTIE-KRING BOXMEER Uitreiking bonkaarten voe dingsmiddelen 10e periode. BELANGRIJK. De legitimatiebewijzen voor zelf verzorgers en de data op de inleg vellen van niet zelfverzorgers kunnen als vervallen worden beschouwd. Zy moeten hun bonkaarten komen af halen als volgt: A. Zelfverzorgers. Vierlingsbeek in het Parochiehuis, voor OVERLOON Maandag 23 Aug. 9 12 lettèrsA—C; 13-15 letters D-F: Dinsdag 24 Aug. 9-12 letters G-K; 13-15 letters L- 0; Woensdag 25 Aug, 9—12 letters P-T; 13-15 letters U-Z; voor MAASHEES Donderdag 26 Aug 9-12 letters A-E; 13 15 letters F- L; Vrijdag 27 Aug. 9-12 letters M- R: 13—15 letters S—Z. B. Niet-Zelfverzorgers. Vierlingsbeek in het Parochiehuis, Zaterdag 28 Aug. voor Overloon, Maashees en Vortum 9—12 letters A—Z. Alvorens het uitreikingslokaal te verlaten, gelieve men de ontvangen kaarten goed na te tellen.' Reclames na de uitreiking zullen in geen geval in behandeling worden genomen. Aan personen beneden den leeftijd van 18 .jaren worden geeri bescheiden uitgereikt. Met nadruk wordt erop gewezen, om van het bovenstaande goe^e nota te nemen, daar er streng de hand aan zal worden gehouden. Oogsttoeslag 1943. Dogenen, die reeds hun toeslag 8e periode hebben afgehaald, kunnen wederom voor de 9e en 10e periode rantsoenbonnen voor oogstwerkzaam- heden afhalen, uitsluitend in de week van 23-28 Aug. op dagen en uren, dat 't kantoor geopend is, resp. zit ting wordt gehouden voor particu lieren. Na dit tijdvak zullen voor de 9e en 10e periode geen rantsoenbon nen meer worden verstrekt. Distribu tie-stamkaart #van betrokkenen mee brengen. Voor konijnenhouders 1. Niet meer konijnen houden dan waarvoor u behoorlijk te eten hebt. U hebt meer aan enkele konijnen, die li goed slachtrijp kunt maken, dan aan een serie, die grootendeels ontijdig moet worden begraven. 2. Heeft u een goede fokram Weest er dan zuinig op. Ruim, licht hok Krachtig voeden, maar niet mesten. Hoogstens driemaal per week laten dekken. 3. Schurft is zeer besmettelijk. Vooral geen gezonde dieren in 't hok van zieke brengen. Dit hok met ko kend sodawater reinigen, mest en strooisel verbranden. Een week het schoongemaakte hok niet gebruiken. Een geslaagde Volksdag met redevoeringen van Mussert Woudenberg en Ruiter. Eenige duizenden getrouwen van de N.S.B. uit Limburg hebben zich Zon dagmiddag naar den tradioneelen Limburgschen volksdag begeven, waar voor hen spraken de Leider Mussert, H. J. Woudenberg, leider van het N.A.E. en G. J, Ruiter, dir.-generaal van den landbouw. Nadat op plech tige wijze de herdenking van de ge vallenen aan haf Oostfront had plaats gehad was liet woord aan den leider van het N.A.F., H. J. Woudenberg. Juist in dezen tyd. -aldus spr. moeten wij optimist zyn en wij kunnèn dat in vol vertrouwen doen, omdat ons geloof in de overwinning van Hitier voor ons vaststaat. Hierna wees spr. erop dat het N.A.F. alle werkers in één gemeenschap heeft bijeengebracht. Nooit zal hot meer voorkomen dat er een aparte werkgeversvereeniging en een werknemersvereeniging zal zyn, omdat het in een nationaal- socialistisclien staat van mensch tot mensch staat, waardoor een klassen strijd is uitgesloten. Vervolgens sprak de directeur- generaal van den landbouw, G. J, Ruiter. In den aanvang zeide spr., dat de Nederlandsclie boeren zich moeten bezinnen op hetgeen er in dezen tyd voor hen op liet spel staat. Er is alleen een eervolle boerenstand mogelijk, indien Europa zijn aanval lers van zich kan afhouden. De vroe gere landbouwpolitiek heeft gefaald. Er' was geen toekomst meer voor den boer, den tuinder, voor den handel en de industrie. De nationaal-soeia- listische landbouwpolitiek is erop ge richt, dat er alleen een gezond volk kan komen by een gezonden boeren stand.. Daarom moet de boef loon naar werken hebben en niet te gronde gaan aan buitenlandsche afbraak- prijzen. Spr. wees er met nadruk op dat onze boeren te weinig gfond tot hun beschikking hebben. Zouden in de vooroorlogsche jaren de half mil- li oen werklooze arbeiders den nog beschikbaren gr^nd productief ge maakt, zooals Mussert dat zal doen, zoodra hem daartoe de gelegenheid wordt geboden, dan zal het er voor onze boeren heel anders uitzien. Over de kolonisatie in liet Oosten zeide spr. dat daar voor een kwart millioen boeren uit ons land prachtige grond ter beschikking is. VqoJ dezen boe renstand is dank zy deze kolonisatie in de Ookraïne, de Oostzeelanden en de andere Oostelijke gebieden een wyder perspectief geopend. Na een pauze van een half uur be trad de Leider liét terrein, langdurig toegejuicht met houzee-geroep. Spon taan zongen de duizenden Limburg- sche nationaaVsocialisten hun Leider het lied ,,De zwarte soldaat" toe. Zyn rede aanvangende, zeide Mussert, dat er wel niemand meer zal zyn, die zal ontkennen, dat wij leven in een over gangstijd. Het fs..jammer, dat vele honderdduizenden van ons volk nog niet tot het besef zijn gekomen, dat deze omwenteling zelfs nog belang rijker is dan de Fransclie revolutie. Ons volk) in zijn geheel kan niet zien waarom liet gaat. Het kent alleen de bezwaren van dezen tyd. En velen van onze volksgenooten leven zoo klein omdat zy zooveel zorgen heb ben, die wy niet willen ontkennen, maar die wy noodig weten, wil men komen tot het goed$ van deze we reld. De vraag is: Is er een toekomst voor onze kinderen en voor de kin deren van onze kinderen Daarom gaat het in laatste instantie en dat zien helaas maar heel weinigen. Wy hebben jarenlang gezegd, aldus Mus sert, dat kapitalisme en communisme loten van eenzelfden stam zijn. Men heeft ons niet geloofd, doch nu staat het vast dat zij hand in hand gaan. Wanneer het Oostfront het niet houdt, dan zal het bolsjewisme over Europa losbreken en.vroeger of later zal de grens van Sovjet-Rusland aan de Noordzee zyn. Mussert sprak als zyn overtuiging uit dat het den Führer en zijn soldaten wel zal gelukken, het bolsjewistische monster tegen te houden en sprak namens allen zyn erkentelijkheid uit over de Duitsche Weermacht voor haar topprestaties (applaus). Een groote opbouw staat ons te wachten. In bet, nieuwe Europa zal geen klasse-strijd meer zyn en ook geen uitbuiting van den een door den ander. Wat ons volk betreft, zeide Mussert, dat wy samengebun deld moeten worden en dat wij allen onzen plicht moeten doen om aan de overwinning,mede te helpen. Roeten aan. arbeiders wegens verayni enz. Er is een beschikking van den ge machtigde voor den arbeid versche nen inzake het beboeten van werk nemers wegens verzuim en onyol- doenden arbeid. Do jyerkgever kan in 't vervolg een boete opleggen aan den arbeider, die gedurende eou werk week zonder bepaalde gegronde rode- nen ter beoordeel ing van den Werkgever werkuren heeft ver zuimd of den arbeid, waarvoor hij is aangenomen, niet naar zyn beste verinogen heeft verricht. Deze boete bedraagt: a. voor arbeiders, wier in geld vastgesteld loon.4 gulden ot minder per dag bedraagt, ten hoogste 4 gul den per week; b. voor arbeiders, wier in geld vastgesteld loon meer dan 4 gulden per dag bedraagt, ten hoogste 25 pet. van -het in geld vastgesteld loon per week. De opgelegde boeten vervallen aan den staat, tenzij voor boeten in de onderneming een andere bestemming is bepaald. Deze beschikking treedt onmiddellijk in werking. In de over weging en voor de totstandkoming dezer beschikking wordt gezegd, dat ieder lid van de bedrijfsgemeenschap verplicht is zijn beste krachten aan liet bedrijf en de gemeenschap te geven. Aangezien liet echter herhaal delijk voorkomt dat de arbeiders, zich aan hun plichten als zoodanig trachten te onttrekken door ongeoor loofd verzuim van arbeidsuren of anderszins, moet het den bedrijfs leider mogelijk worden gemaakt tegen dergelyk plichtsverzuim op te treden door het opleggen van een geldboete. Verplichte bedrijfssluiting. •Dezer dagen vestigde een bericht onze aandacht nog eens weer op een belangrijke aangelegenheid, die al lang veler gedachten totaal beheerscht: de verplichte bedrijfssluiting. Duizenden en duizenden zullen door dezen maatregel worden getroffen en we kunnen ons eenigszins indenkén, wat deze sluiting voor de betrokke nen beteekent. Ons sociaal gevoel zegt ons, dat de gemeenschap hen niet met de gevol gen dier sluiting mag laten zitten. Hier moet worden bijgesprongen. Daartoe is thans een Centrale Com missie voor finaricieele aangelegen heden benoemd. Uiteraard kan dit omvangrijke werk niet door één enkele C.E.V. worden verricht, zoodat 41'regionale commis sies in het leven werden geroepen, die bekend als zij zullen zyn met de plaatselyke omstandigheden, den be trokkene op de beste w-ijze steun en voorlichting kunnen verleenen. De regionale commissies zijn samenge steld uit enkele vooraanstaande ver tegenwoordigers van detailhandel en ambacht en daarnaast een vertegen woordiger van het middenstandsbank wezen en van de borgstellingsfondsen. Bij de liulpverleening wordt uitge gaan van het principe, dat de be drijfsmiddelen van den aanvrager beschikbaar moeten blyvep, opdat de geholpene direct na c|en oorlog zijn bedrijf weder zal kuhnen opvatten en de zaak dus voor algeheelen on dergang wordt behoed. Gezien de vele en velerlei proble men) die zich by deze materie zul len voordoen, verdient het «voor be langhebbenden aanbeveling, dat zij zich zoo spoedig mogelijk liefst schriftelijk met de regionale com missie in verbinding stellen, opdat in afwachting van de definitieve steun- nonnen, de voorbereidende werk zaamheden bereids kunnen worden verricht. Bomaanval op Vlissingen. In de avonduren van 15 Augustus vond een aanval van Engelsch-Ameri- kaansche vliegers plaats op een bui tenwijk van Vlissingen. Volgens de voorloopige berichten werden onder de Nederlandsche burgerbevolking 33 personen gedood en een vrij groot aantal zwaar en licht gewonden. Voorts werd schade aangericht aan de huizen. Bij onze vrijwilligers. In zijn vrijen tyd heeft een der mannen een fraaien Karelischen stok uitgesneden ter her innering aan den stry'd aldaar. (SS P.K. Tur O—H— Ps) Voor den vrede. Zondag hoorden vye van den kan- -sel een herderlijk schrijven voorlezen, waariji ter gelegenheid van liet, feest van Maria Hemelvaart de plaats werd aangegeven van de Moeder Gods in de heilsorde. Mn verband hiermede zy herinnerd aljn den brief, welker. Z. H. Paus Pius XII dezer dagen gezonden heeft aan den Staatssecretaris Kardinaal Ma- glione, waarin de geloovigen worden opgeroepen tot het storten van gebe den voor den vrede, om den haat en den nijd te doen verdwijnen en -den geest van verdraagzaamheid te wek ken, welke de éenige waarborg is voor d.en vrede in christelijkenzin en waardoor alleen dan overwinnaars en Overwonnenen dan niet door geweld maar doqp rechtvaardigheid vereenigd, een rust en bloei van langen duur kan geworden. Het is aldus de Noordbr, Crt. een troost van onzegbare kracht te midden van het oorlogstumult, dat zyn hoogtepunt dreigt te naderen, van het hoofd der Kerk en van de bis schoppen wijze en daarom behartens- waardige gedachten en opwekkingen te mogen ve'rnemen, die den strijd aanbinden tegen verblindheid en haat, die de wereld in znlk een jammer poel van ellende.hebben gestort. Terwijl de monumenten van Gods- vereering en geloofskracht tot puin verworden, zijn liet de Paus en de Kerkvorsten, die door de liefde tot Christus gedreven, de chrfttenheid op wekken hun harten te verheden tqt God en Zijn H. Moeder, opdat door Zijn Goddelijken wil en Haar voor spraak op 'aarde een vrede worde ge grondvest, welke boven haat en nijd uit;, de wereld van aanschijn zal vér anderen en beter maken. Wanneer de millioenen den geest van dien oproep willen verstaan en er naar-handelen, zal die zegen over ons allen neerdalen. Petrolejun voor verlichting De distributiediensten geven op nader door hen te bepalen tijdstippen, uiterlijk tusschen 17 en 23 Augustus 1943, gelegenheid tot het aanvragen van petroleiunkaarten voor verlich ting. Voor deze kaarten komen, be halve voor gevallen van nieuwe ves tiging, slechts degenen in aanmerking, die in het,seizoen 1942/43 reeds een petroleumkaart S lOSoi'S 108 en 8 208 voor verlichting ontvingen. Schippers, die permanent aan boord wonen, die nen de aanvragen in bij den distri- butiedienst ter plaatse waar zy tijde lijk vertoeven onder overlegging van hun gryze, resp. bevrachtingsboekje. De distributiediensten maken nader bekend, wanneer de uitreiking van de petroleumkaart en geschiedt. Tapijten kan men tegen .mot ten beveiligen door ze met natte doeken te beleggen en deze met een heet ijzer t-e bestrijken* De damp, die.hier- door ontstaat, doodt alle insecten, eieren en larven. Likeurvlekken verwijdert men het'best door ze met verdunde spiri tus in te wrijven en met lauw water na te Wasschen.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4