BINNENLAND de heer van den Boom dien dag officieel ten gemeentehuize door l\et gemeentebestuur en zijn collega's zal worden gehuldigd, terwijl voorts in de bedoeling ligt, tengevolge van de tijdsomstandigheden, geen receptie te houden. Het zal evenwel den bij allen itoozeer geachten en beminden jubi laris op zijn feest ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. Verblijf in verboden provinciën De Burgemeester van Venray brengt in verband met de beschikking van den C innnissaris-Oeneraal voor de Openbare Veiligheid dd. 4 Augustus 1943, waarbij het verblijf in de pro vincies Groningen, Friesland, Drente, Overijsel en Gelderland verboden is aan alle mannelijke Nederlanders van 16 jaar en ouder, die aldaar niet hun vaste woonplaats hebben, ter open bare kennis, dat indiert mannelijke personen als bedoeld naar vermelde provincies wenschen te reizen, zij behooren voorzien te zijn van een door de Beauftragte van den Rijks commissaris in de woonprovincie af gegeven daartoe strekkende bewijs van toestemming. 5 Verzoeken van bewoners van Lim burg ter bekoming van zoodanig be wijs behooren door tusschenkomst van den Burgemeester der woonplaats van belanghebbende gericht te wor den tot den Polizeiofficier beim Beauf- tragten für die ProvincfeVLltnburg, St. Lambertuslaan 7, Maastricht. Het bewjjs moet de betrokkene naast het persoonbewijs bij het reizen naar de betreffende provincies bij zich dragen. Venray, 14 Augustus 1943. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN GEVONDEN tabakskaart en zilverbon, bij Jos. Ariaens Royers, Gr. straat; zilveren ring met monogram, bij J. Smits, Hoenderstraat; 1 gulden, bij J. Ver meulen, koster; een sleutel, op het politiebureau. R. K. Handelsavondschool? 4 Voor het onlangs gehouden Midden standsexamen slaagden 14 van de 15 eandidaten aan deze school. Op 16 September a.s. vangt het nieuwe cursusjaar aan. In een 3- jarige opleiding worden de leerlingen ruimschoots geprepareerd voor boven genoemd diplomh.en ontvangen boven dien onderwijs in de Duitsche- en Fransche Han delscorrespondentie. Het onderwijs sluit aan bij de 7de klasse eener L.S. Bezitters van' het U.L.O. diploma worden geplaatst in de 3de klasse. Voor belangstellenden verwijzen we naar de advertentie in dit blad. Brandweerdemongtratie Zaterdag 21 Augustus a.s. om 2\mr, zal de Vrijwillige Venraysche Brand weer een demonstratie geven vqpr belangstellenden. De demonstratie zal bestaan uit: spring-, red- en ladderoefeningen. Daarna wordt nog een gecombineerde red- en spuitoefening gehouden. Belangstellenden zijn bij deze gaarne welkom. SER V ATIITS-OMROEP. Zondag j.l. wa6 Servatius op het Verheggen-tournooi in Blerick. De eerste wedstrijd tegen Swift werd met 4-0 gewonnen. Steyl had zich ge plaatst door met 2—0 te winnen van V.V.V. 2. De eindwedstrijd was dus Steyl—Servatius. Hiervan was .een gelijk spel: 2 2 de uitslag. In de verlenging verloor Servatius met. 3- 2. Het spel stond nog niet op hoog peil. Het tweede speelde thuis tegen S.S.S. uit Overloon en won verdiend met 5—0. Zondag a.s. gaat Servatius I naar Viost, Tegelen. Het tweede is vrij. Het derde en vierde spelen thuis tegen Leunen I en Ysselsteyn I. Eén combinatie speelt uit tegen Leunen 3. Wij wenschen U veel succes boys. Het programing voor Zondag 29 Aug. is als volgt: Servatius I—V.V.H. Heer len. Het tweede speelt uit tegen D.I.S. Een Junioren- en eenAspiranten elftal spelen thuis tegen D.S.S. uit Tegelen. Voor 5 Sept. heeft Servatius-1 oen thuiswedstrijd tegen S.C.H. uit Nij megen. LUXOR-THEATER presenteert ons deze week drie dagen „DIESEL", de levensgeschie denis van een groot werker, die met M 9 taaie volharding en na een zware strijd zijn ideaal verwezelijken kon, door de uitvinding van de wereld bekende Diesel-motor. Willy Birgel toont hier weer, dat hij een groot kunstenaar is, voor treffelijk bijgestaan door Josef Sieber, in de rol van Martin, den trouwen helper, van den uitvinder. Deze film, die een groote cultureele waarde heeft, die rijk is aan span nende momenten, tafereelen uit het gezinsleven, geestige voorvallen en ondermijnend geïntrjgeer moet U be slist gaan zien. JMf. Blijkens advertentie heeft, de heer de Zwart, vroeger wonende te Nijmegen en thans te Boxmeer en gedurende 25 jaar de rechtspractijk uitoefenende, speciaal op het terrein der sociale verzekering, arbeidsrecht, vak- en bedrijfsorganisatie en vroeger verbonden aan een der. inmiddels opgeheven R.K. arbeidsorganisaties, zich nu zelfstandig gevestigd als rechtskundig adviseur. In het rayon waarin ops blad verschijnt, is de heel de Zwart een goede'bekende. Hij is ook de schrijver van de rubriek So ciaal Leven in dit blad. OVERLOON. Ter gelegenheid van de kermis zullen Zondag alhier een tweetal korfbalwedstrijden worden gespeeld en wel om half drie Over loon Wanroy en om 5 uur Overloon Vierlingsbeo k. Dit is iets geheel nieuw voor de sportliefhebbers van Overloon. Zondag speelde S.S.Sieen vriend schappelijke wedstrijd tegen Serv. II. S.S.S. verscheen met 2 invallers en na rust met 10 man. Zoodoende ver loor zij met 5—0. Morgen Zondag er. 3 volgende dagen wordt alhier de jaarlijksche kermis gevierd. Wegens de bijzondere omstandigheden zal zij beperkt blijven bij een familiefeestje en liet drinken van een potje surrogaat-bier. Misoogst aardappelen oogst 1943 De Provinciale Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend! dat de telers verplicht zijn vóór 1 September, a.s. aan den El. Bureau houder opgave te verstrekken van perceelen aardappelen, waarvan een misoogst verwacht wordt.' Voor deze perceelen kan de op brengst dan door veldtaxatie of rooi- contróle worden vastgesteld. Kousenbonnen geldig verklaard Van de textielkaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder, gemerkt V 115,- zijn thans de kousenbonnen J, K en L, ongeacht de zich daarop bevindende andersluidende datum- opdrukken, voor den aankoop van elk een paar kousen geldig verklaard. Met de bonnen J en K dient tegelij kertijd het gewone aantal vastgestel de punten te worden afgegeven, ter wijl op bon I tegen 1 Va maal dé gé- wone puntenwaardeering een paar kousen kan worden betrokken. Bloeiend P.T.T.-bedrijf. Met het P.T.T. bedrijf of 4en van zijn vele diensten heeft eenieder al eens te maken en daarom is er ook in breeden kring belangstelling voor de uitkomsten van dit populaire be drijf. We geven hier weer enkele cijfers. In Mei van dit jaar was de totale opbrengst van het bedrijf f 11.534.41-9 of f 1.509.608 meer dan in Mej 1942. Van Januari tot en met Mei over trof de opbrengst lie van dezelfde periode van 1942 met f 7.091.582. Hierbij een vraag: wanneer komt er een tariefsverlaging b.v. van het briefport Wat de radiodistributie betreft, op 31 Januari van dit jaar "waren er 313.342 aansluitingen tegen 263.763 in 1942. Op 31 Juli waren deze aantallen resp. 361.966 en 270.797. Sinds Januari bedraagt de stijging 55.042. Het aantal interlocals telefoonge sprekken bedropg in Januari van dit jaar 7.327.881 en in Mei 8.497.967. De toename tegen 1942 beliep bijna 33 pet. In Juni 1943 bedroeg het aantal telegrammen 494.569 tegen 214.999 in Juni 1942,- wat een toename betee- kent van 130 pet. Eind Juni 1943 waren er 479.130 girorekeningen. In Juni hadden er 1.608.853 afre keningen plaats. Het algemeen saldo-tegoed bedroeg eind Juni 1943 f 828.083.302 tegen f 599.430.993 in Juni 1942. En ten slotte een paar cijfers be treffende de Rijkspostspaarbank. In Juli van dit jaar werd ingelegd f37.214.723 en terugbetaald f 13.918.790 saldo f 23.295.933 tegen f 3.651.444 in Juli 1942. Tot en met einde Juli werd dit jaar ingelegd f 225.615.908, 'terug betaald f 80.202.341, saldo f 145.413.566 tegen f 28.865.438 in Juli 1942. Voor de slachtoffers van den luchtaanv.al in Amsterdam-Noord bracht de N.V.D. een som bijeen van f 96.732, terwijl de landelijke leiding van de N.V.D. nog f 50.000 beschik baar stelde. Omtrent de vrijstellingsbewijzen betreffende arbeidsinzet wordt van gezaghebbende zijde medegedeeld, dat de bruine bewijzen, volgens welke de houder van den arbeidsinzet in Duitschland is vrijgesteld, niet bij den patroon behooren- te berusten doch door den vrijgestelde zelf bij zich moeten worden gedragen. Deze be wijzen immers gelden als het ware als een paspoort voor alle mogelijke gevallen. Goede raad voor liet. befcoek, aan kappers. De heeren van middelbaren leeftijd zullen zich ongetwijfeld den tijd kunnen herinneren, dat een gang naar den kapper een prettige bezig heid was. Mon ontmoette'daar vrien den en bekenden, waarmede men gezellig een babbeltje Icon maken. CiJoote haast had men niet. Die tijd heeft plaats moeten ma ken voor den z.g. zakelijken tijd, waarin men slechts enkele minuten beschikbaar houdt voor een bezoek aan den kapper. Door jterscliillende oorzaken heeft de kapper het thans echter drukker gekregen. Zelf heeft men niet meer zoo ruim de beschikking over veiligheids- scheermesjes, waardoor men er eer der toe komt zich bij den kapper te laten scheren. Doordat in de meeste gevallen van onderbezetting van per soneel sprake is, moet men thans even tijd nemen, wanneer men zijn baard of haar wenscht te laten ver- zorgdn, vooral op de spitsuren. Daarom is het gewenscht zooveel mogelijk gedurende de ochtenduren of in den middag een bezoek aan een kapper te brengen. Verandering der strafwet. Dezer dagen is een wijziging van het wetboek van strafrecht afgeko men, welke Hierop neerkomt, dat hij die wil trachten zich op de letter an de wet te beroepen om op die manier den dans te ontspringen, dit -niet meer zoo gemakkelijk zal luk ken. De wijziging luidt aldus: „Valt een feit niet onder den tekst, doch wel onder de grondgedachte van een wettelijke strafbepaling, zoo' is de strafbepaling toepasselijk indien het feit naar geaond rechtsgevoel straf waardig is." 1-Iet verschil zit dus vooral hierin, dat de rechter vroeger de wet moest toepassen zopals deze letterlijk luidde terwijl hij thans de wet gaat uitleg gen en in zekeren zin op den stoel van den wetgever gaat zitten. Dit is voor den rechter niet zoo gemakke lijk, want hij moet nu zeff gaan uitmaken wat gezand rechtsgevoel is. Inderdaad, de letter van de wet kon onbillijk zijn, terwijl de wet soms verouderd was en niet meer paste op den tegenwoordigen tóe stand. Maar eenmaal het beginsel aanvaard van, het gezonde rechtsge voel', zou het ook mogelijk zijn, om bepaalde- overtredingen niet meer te straffen, omdat de grondslag ervan is weggenomen. Bijvoorbeeld bij het verkeer. Nu er bijna geen .auto's meer mogen 'rijden, is een overtreding van het rijden buiten de fietspaden op een tijdstip dat er geen auto's ineer mo gen rijden, nog een formeele jover- treding, doch brengt thans de ge meenschap nieuwe vorm van stiaftoepassing niet meer in ge vaar. Dat men voor een dergelijke for- meele overtreding iemand een boete oplegt 100 M. van de plaats waar geen rijwielpad meer bestaat -* van een half weekloon, is ook in rtbijd met gezond rechtsgevoel. Wetswijzi ging, best, best, maar dan niet een zijdig en de nieuwe normen conse quent toepassen. Het boetebeding in de arbeidsovereenkomst. d.Z.— Nu dezer dagen door den gemachtigde voor den Arbeid een voorschrift is uitgevaardigd terzake het heffen van boeten van werkne mers, wordt het aangekondigde punt duobel actueel. Krachtens de Wet op het Arbeids contract mag de werkgever alleen booten heffen krachtens een schrif telijk contract of krachtens fabrieks- reglement. Zonder deze voorwaarden is een boetebeding dus ongeldig. Men moet onderscheid maken tus- schen boete en schadevergoeding. Boete legt men op b.v. bij to laat komen; zijn werk verkeerd doen. Schadevergoeding legt men op bij vernieling of beschadiging van ma chines. Terzake van eenzelfde feit mag men niet tegelijkertijd boete en scha devergoeding heften. Indien men een reglement heeft gemaakt, moet men de oveitredingen en de daarop gestelde boeten met name noemen. Men kan dus zoo maar niet in het wilde weg boete gaan heffen. Bovendien moet in het regle ment de bestemming der boeten zijn bepaald. Zij mag niet ten voordeele van den werkgever strekken. De boete mag per week niet hooger zijn dan het bedrag van een dagloon. liet fabrieksreglement moet tevo ren door den werknemer ingezien worden en hij moet schriftelijk ver klaren dat hij hiermede accoord gaat. Een exemplaar van het reglement moet worden gedeponeerd ter griffie van het Kantongerecht. Er zijn nog een aantal minder be langrijke bepalingen, welke wij pas- seeren, aangezien het om de hoofd trekken te doen is. Nu is er dezer dagen, met ingang van 13 Augustus;» door den Geipach- tigde voor den Arbeid, een Boetebe schikking afgekondigd met een bij zonder karakter. Het gaat er hierbij om, dat een werknemer, die zonder bepaalde en gegronde redenen, werft - uren verzuimt, of den arbeid niet naar zijn best vermogen Lieeft ver licht, een boete kan opgelegd worden door den werkgever. Deze beete bedraagt ten hoogste f 4 per week voor hen, wier loon minder dan f 4 per dag bedraagt. Voor hen, wier dagloon hooger ligt, kan men tot 25 pet. van 't loon gaan. Deze boete vervalt aan den Staat, tenzij de werkgever aan deze boete zelfstandig een bestemming heeft gegeven. Indien deze boete wordt opgelegd, •moet dat Zaterdags op een boete- briefje vermeld wpr.den, met-vermel ding van bedrag en redenen. Deze boetebepaling is blijkbaar in gevoerd doordat vele arbeiders zoo maar van hun werk wegblijven of te laat komen. Terzake van het fabrieksreglement kan nog worden medegedeeld, dat binnenkort een nieuwe regeling te verwachten is, waarvan het voor naamste is, dat dit reglement een zijdig wtirdt vastgesteld door den ondernemer. Het behoeft dus dan niét meer schriftelijk te worden overeengekomen en tevoren ingezien te worden. He Bisschopsconferentie te Fulda. Naar bekend is geworden, heeft de president van het Duitsche epis copaat, kardinaal dr. Bertram, bis schop van Breslau. op- het aller laatste moment, met het' oog opzijn gezondheid moeten afzien van deel neming aan de bisschopsconferentie te Fulda. De deelnemers aan de conferentie hebben den kardinaal ee'n telegram gezonden met de beste wenschen voor zijn'welzijn. Het in rang oudste lid van de conferentie, kardinaal Faulhaber, bekleedt thans het voorzitterschap. Hoofd en leider van de bijeenkomst is echter practisch de Berlijnsche bis schop graaf von Preysing, die ook den eersten dag de openingsrede hield, waarin hij wees op het groote aantal beschadigde en vernietigde kerkelijke gebouwen tijdens den luchtoorlog. DISTIO KRIf Tijdvak^ Uitrek 5 OOSTRUty Venray Distic A tot H; lip P t/m Z. CASTENBj, te Venray Dit u. A tot'H;! u. P t'm Z.t VENRAY g 8.30-11 u. I H; 14-16 ui VENRAY t 8.30-11 u. f T; 14-16 u VENRAY e Aug. .8.30 12-13 1 15-16 u. G. HEGELSOji Horst zaal V) tot G: 10-1 K tot M; 13 jl P tot U; 15-;; HORST 24), Bo; 10.30-12,: 'Co tot Dr; Iff HORST 250 H; 10.30—12 Ho tot I; 141 HORST 2L 10.30-12 u. 14.80-16 u. HORST 27( So; 10.30-12 f U. TO tOt Wf; De uitreikM in zaal van I De na-uitr|r broodrantsoen; heden wordtji Aug. van 2— 2—4 u: Meerl GELD» Elk der vol-te gende bonneipi 23 Aug. tia 5 35-36A Brood 35-36B Brood» 1 35-36 Beschuilt 35-36 Aardap.l. 35-36 toesl 642 Algem. ia 35 Tabak .1 36 Tabak ii 35A-36A Vldel 35B-36B Vleesjf 35, 36 1' 35, 36 644 Algem. i 643 Algem. i 639 Algem. 636 637 638 Algem. 640 Aigefh. 1 r 641 Algem. g 35A Kinderv.g 35B Kinderv. n 35 Versn. lQpl Tot 5 Septei 629 Algem 33 Versn. Tót 19 Septi 633 Algem. 23 Aug. tm 5 34A Boter 7» 34B Boter l/2 10 Juli t.in. 32A Boter 32B Boter 3 Mei t.ili. 31 15, 16, 17, 18, BV kaart T.T 1 Juli 1943 tra 13 KF 1 Mei tm 31 A Bon S textielk Van 1 Aug. toe 16 Verlicht. 30 S 108 SI BurgerÜjkd Aangiften m GEBOREN Gerard J. M. 11 Oda H. M. v. C t Lambertus MEI ONDERTROt Jacobus A. Br schilder en Jcj. 22 jaren, zb., OVERLED 2 patiënten i

Peel en Maas | 1943 | | pagina 2