WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND Provinciaal Nieuws» HOUDT DUITSCHLAND HET UIT DE VERPLICHTE OPEN STELLING VAN WINKELS. Nieuwe regeling niet ingang van .23 Augustus. ZONDAGSDIENST. Dr.*H. BLOEMEN Geslaagd Zilveren ambtsjubileum. PEEL EN MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 21 Aug. 1948 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 cti, buiten Venray 80 c.tper kwartaal. 64e Jaargang No 29 Verantwoordelijk voor den gehelen inhoud: A.J. van -den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 Wjj zullen ditmaal eens niet be ginnen met een overzicht van den strijd aan de fronten, hoe belangrijk die ook is, nu de militairo krachts inspanning van beide zijden naar het hoogtepunt loopt en er weldra beslissingen kunnen vallen, welke op den einduitslag der wereldwor steling van doorslaggevende betee- kenis kunnen zijn. Wij zullen den algemeenen toe stand eens onder de loupe nemen, met als uitgangspunt de vraag, of Duitschland en de verbonden volken den strijd kunnen uithouden. De Duitsche bladen hebben dit thema openhartig aangesneden en een speciale correspondentie uit Ber lijn vat deze beschouwingen als volgt samen Het Duitsche volk en zijn weer macht staan dezen "zomer voor, een militaire en economische krachts inspanning, die alle eischen en prestaties der voorafgaande' jaren in belangrijke mate overtreft. Voor den eersten keer coördineert een machtig Sovjet-offensief in het Oos ten met een Engelsch-Amerikaansch invasie-offensief in het Zuiden. De eischen, waaraan het Duitsche volk onder den druk van deze of fensieven moet voldoen, worden nog verzwaard door den Anglo-Ameri- kaanschen luchtoorlog; De gevechten in het Oosten breiden zich sedert vele weken ovei geweldige fronten uit. Zij vragen van den Duitschen soldaat de grootste offers. Een hard nekkig verzet vraagt ook de geal lieerde aanval in het Zuiden, terwijl het Duitsche volk, dat onafgebroken moet arbeiden voor de dekking der frontbehoeften, die in het kader der uitputtingsslagen niet gering zijn, zijn kruisen te dragen heeft onder dé harde slagen vari het geallieerde luchtwapen. Het is alleszins begrijpelijk, dat zich als gevolg van den van alle kanten op Duitschland uitgeoetpnden druk, die zich volgens Engelsche en Amerikaansche aankondigingen nog zal ontwikkelen tot een generalen stormloop tegen" het Europeesche bastion van Dyitschland, de vraag opduikt of het Duitsche volk aan het einde, van het vierde oorlogsjaar opgewassen zal zijn tegen deze be proevingen, die, omdat zij gelijktijdig komen, dubbel zwaar wegen. Het, is opmerkelijk, dat de Duit sche bladen een dèrgëlijke vraag .niet ontwfjken. Zij bespreken nuchter en openlijk de moeilijkheden, waarmede Duitschland thans, in tegenstelling met vroegere fasen van den oorlog, te kampen heeft en zij wegen alle belangrijke factoren, de gunstige zoowel alsde minder gunstige, tegen elkaar af. In haar- geheel monden deze be schouwingen uit in een positieve en voor Duitschland hoopvolle beoor deeling van den algemeenen toestand. In het bijzonder wordt door de Duitsche pers gewezen op de naar alle kanten in militair opzicht be veiligde Europeesche positie van Duitschland, op tie gewaarborgde voedselvoorziening, op de schitteren de prestaties der bew^peningsindus- trie en op de geweldige capaciteit van de Duitsche en Europeesche wapenfabrieken. Verder wordt nog in het bijzonder de aandacht gevestigd op de voor- deelen van de „binnenste linie*', waarop de Duitsche oorlogsvoering steunt en die in bepaalde opzichten het nadeel, dat de Duitsche troepen op ver verwijderde fronten staan, compenseert. Samenvattend luiden de conclusies der Duitsche bladen, dat het Duitsche volk zal overwinnen, wanneer het ook in de toekomst alle nationale krachten blijft gebruiken. Bij het vorenstaande kan heel goed aansluiten een beschouwing over de thans graag naar voren geschoven vergelijking tusschen 1918 en 1943. In den zomer 1918,na vier jaar oorlog, begonnen zich de eerste tee kenen van het nadereftd einde te vertoonen. Duitschland was geheel ontredderd door overmatige krachts inspanning en vooral de voedselvoor ziening liet alles te wenschen over. Als voornaamste oorzaak van de eindelijke ineenstorting werd alge meen aangezien de voortdurend slechter wordende voedselpositie van de centrale rijken, die de weerstands kracht en het moreel van volk en leger hadden ondermijnd. De Londensche nieuwsdienst - dus een onverdacht# stem heeft on langs in dit opzicht een parallel ge trokken tusschen toen en thans en daarbij het volgende woordelijk ver klaard: „Men kan 1918 en 1943 gewoonweg niet met elkaar vergelijken. Zulks is by ons, helaas, nog al te zeer in zwang, doch het is zoo verkeerd mo gelijk. Tegenwoordig is de situatie, waar in Duitschland verkeert, geheel an ders dan in 1918. Afgezien van het geheel op zichzelf staande feit, dat wij ons thans wederom in 't vierde oorlogsjaar bevinden, kan ik inder daad geenerlei overeenkomst zien. In 1918 werd de voedselsituatie in Duitschland hoogst netelig. In 1943 kan het zijn voorziening extra opvoe ren uit één millioen hectaren ver overd gebied. De Duitsche voeding is in 1943 nog steeds rijkelijk. Zfj over treft zoowaar wat hoeveelheid en kwaliteit betreft viywel over de ge- heele linie de Engelsche rantsoenen." Op grond van de tallooze verwij ten, die den Engeisehen spreker in de volgende dagen bereikten, veront schuldigde hij zich ten overstaan van zijn v,ele vrienden, zonderechterzijn standpunt te laten varen. Hij heeft zijn betoog zelfs nog aangedikt door te zeggen: „Het id zooals ik heb beweerd. Wij móeten in de eerste plaats afstappen van de denkbeelden, die wij aan staathuishoudkundige overwegingen hebben vastgeknoopt. Daarmee kun nen en zullen wij dezen keer niet overwinnen, doch wij zullen daarop hoogstens, indien wjj daaraan blijven vastklemmen, door ons gevaarlijk •zelfbedrog, kunnen doodloopen". Dat is dat. Maar daar komt bij, dat Italië toen ,aan de andere zijde stond, evenals Japan en dat deze rijken nu met Duitschland tegen dezelfde vijanden strijden, wat een dubbele krachts vermeerdering oeteekent. Daar komt bij, dat de geallieerden onmetelijke gebieden, rijk-aan grond stoffen. in Oost-Azië hebben verloren, die nn reeds of weldra aan Japan ten goede komen. Daar komt bij, dat de toestanden in Britsch-Indië zoodanig zijn, dat Engeland thans geen soldaten uit Britsch-Indië op het Europeesch oor- logstoeneel kan laten strijden, doch integendeel daarheen troepen moet zenden om zijn Indische bezittingen in toom te houden: ook dat telt dub bel. Daarentegen was in 1918 Rusland als tegenstander reeds uitgevallenen is thans het Oosten nog verreweg het voornaamste oorlogstooneel. waar ook het hefstigste wordt gestreden. -Maar *hier tegenover staat, dat nu Frankrijk is uitgevallen en er- geen loopgravenlinie te verdedigen valt, die van Bazel tot aan de Noordzee reikte. De gevechten op Sicilië hadden niet veel meer te beteekenen, dan de gevechten in den Balkan en Pales tina ih 1918. Hoe men hetwendt of keert, de situatie is voor Duitschland thans enorm veel gunstiger dan in 1918. Sicilië werd bijna 40 dagen lang hardnekkig verdedigd en er was in 't geallieerde kamp maar één roep over dien heldhaftigen tegenstand. En in dit verband schreef men van geallieerde zijde reedsAls 2 Duitsche divisies nu reeds op Sicilië in staat zijn de kern van het geal lieerde leger zoo lang op te houden, dan kan men zirh voorstellen, wat er gaat gebeuren, als deze het eigen vaderland zouden moeten gaan ver dedigen. En daarbij werd dan nog verondersteld, dat Hitier niet 2. doch 280 divisies te zjjner beschikking heeft. Is het wonder, dat Churchill er hevig tegen opkomt, nn men hem toeschrijft, dat hij zou gezegd heb ben, dat de oorlog met Kerstmis was afgeloopen. Het is mogelijk, dat hy met Kerst mis is afgeloopen, maar het is niet waarschijnlijk dat hij afgeloopen zal zijn met Kerstmis 1943. Stalin laat intusschen zijn solda ten dag in dag uit op de stellingen der Duitschers aanrermen en pro beert, kost wat kost, een doorbraak te forceeren. Doch de Duitschers zijn in dat opzicht ook r.ieb van gisteren en verdedigen zich met hand én tand, brengen de Sovjets zware ver liezen toe, wijken uit als een hoek te zware offers gaSt vergen en voe ren een elastische verdediging, die Jen aanvaller telkenmale voor nieuwe moeilijkheden stelt. Ondertusschen is hetgeen de An- gelsaksers tot dusverre probeerden, nog van zoo'n gering belang en neemt het nog een zoo gering deel hunner strijdkrachten in beslag, dat men er gerust op voorbereid mag zijn, dat hier of daar, in het Zuiden, vandaag of morgen een derde front wordt opgericht. In v.erband met de uitbreiding van de arbeidstijden in het bedrijfsleven, "waardoor de mogelijkheid tot het doen van inkoopen in de- winkels voor alle bij het arbeidsproces inge- schakelden zeer is verminderd, is het wenschelyk gebleken, wijziging te brengen in de thans geldende regeling van de verplichte openstel ling van winkels. De nieuwe regeling, die 23 Augus tus a.s. in werking treedt, zal nu zoo zijn, dat inhetzomertijdvak de levens middelenwinkels op alle werkdagen van 9 tot 18 uur geopend moeten zijn ^n alle andere winkels (behoudens de reeds bekende uitzondering t.w.drank zaken, kantoormachinezaken, café's, apotheken e.d.) op Maandag van 13 tot 18 uur en op de overige werk dagen san 9 tot 18 uur. In hit wintertijdvak zijn de levens middelenwinkels verplicht om op alle werkdagen van 10 tot 18 uur geopend te zijn en de overige winkels (met dezelfde uitzondering), op Maandag van 13 tot 17 uur. Zaterdag van 10 tot 18 uur en de overige werkdagen van 10 tot 17 uur. De nieuwe regeling verschilt in zóóverre van de thans geldende, dat: le, het zomertijdvak loopt van 1 Mrt.-l Nov. wintertijdvak 1 Nov.-l Mrt. 2e: De verplichte middagpauze van 13 tot 14.30 uur in het zomertijdvak vervalt; 3e. De levensmiddelenwinkels in het wintertijdvak tot 18 uur inplaats van 17 uur geopend moeten zijn en 4e, De overige winkels in het win tertijdvak des Zaterdags tot 18 uur in plaats van 17 uur geopend moeten zijn. Aan de burgemeesters is de bevoegd heid gegeven 'om voor de verschillen de categorieën van winkels ontheffing van de verplichting'tot openstelling te verleenen voor een halven werk dag per week, vallende voor of na 13 uur, echter niet op Zaterdag. Hier door zal het'den winkeliers gemak kelijker worden gemaakt, hun leve ranciers te bezoeken, hun distributie- administratie bij te houden enz. De mogelijkheid, vooreen groep van win kels een sluitingsregeling vast te stellen ter ondAvanging van moeilijk heden, die voor de met personeel wer kende patroons dier groep voort vloeien uit de hun door de arbeids wet opgelegde verplichting om hun personeel gedurende een halven werk dag per week vrij te geven, blijft be staan. Het zal echter slechts mogelijk zyn, gedurende ten hoogste een hal ven werkdag per week vrijstelling van de verplichting tot openstelling van winkels te verkrijgen: zoodat de niet-levensmiddelenzaken geen vrijen Maandagmorgen zullen hebben, wan neer deze gebruik maken van een der beide vorenbedoelde regelingeR. In die gemeenten, waar de burge meester voor het zomertijdvak of een gedeelte daarvan de verplichting tot openstelling op de werkdagen tot 19 uur verlengt zullen de betrokken win kels des morgens een uur later mo gen openen. Wanneer de verkoop van alle of van de in hoofdzaak in den winkel ten verkoop in voorraad zijnde wa ren krachtens voorschrift verboden is, zal de verplichting tot openstel ling voor den betreffenden winke] in den vervolge niet gelden. De regeling inzake het verleenen van ontheffing van de verplichting tot openstelling in verband met va- cantie van winkelier of winkelperso neel is tenslotte eveneens gewijzigd. Voortaan zullen alle winkeliers die ontheffing kunnen verkrijgen. Zij zal worden verleend hetzij voor maximaal driemaal ten' hoogste vier, hetzij voor maximaal ten hoogste vier, hetzij voor maximaal week vallende ach tereenvolgende werkdagen. De nieuwe regeling is opgenomen in de Staatscourant' van 17 Augus tus en treedt in werking met ingang van 23 Augustus a.s. ZONDAG 22 AUG. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in drirfgende gevallen wenden tot Stationsstraat 9 Telefoon 465 Op 't gehouden eindexamen Land- bouwhuishoudschool Posterho'lt slaag- do Diena Loenen uit Leunen en Gondje de Ruyter uit Méerlo. Te Roermond slaagden voor het diploma Coupeuse de dames Anny van den Heuvel te Venray en Bertha Keijsers te Castenray. Zooals wij reeds eerder in ons blad vermeldden, hoopt de Heer .1. van den Boom, commies ter secre tarie alhier, binnenkort den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren in dienst onzer gemeente trad. De juiste datum is evenwel niet, zooals wij toen. abusievelijk vermeldden, 15 September, doch Woensdag 1 Sep tember a.s. In de afgeloopen 25 jaren heeft de heer van den Boom ontelbaar velen in vaak moeilijke gevallen, waarbij wij denken aan verzoekschriften om kostwinnersvergoeding, vrijstelling van dienstplicht en aangelegenheden betreffende den burgerlijken stand, met raad en daad terzijde gestaan. Ook bij de armen Aider ons is hjj geen onbekende, aangezien hij tevens het ambt van secretaris-penning meester van het burgerlijk armbe stuur bekleedt. Zelfs buiten de kan tooruren werd nog dikwijls een beroep op zijn hulp of voorlichting gedaan en steeds stond hij met zijn gi'oote kennis en ervaring op velerlei gebied eenieder bereidwillig en hulp vaardig terzijde. Wat betreft de viering van dit zilveren feest, vernemen wij nog, dat

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1