WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND 64e Jaargang No 28 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 PEEL MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 14 Aug. 1943 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 et. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. ZWARE STRIJD AAN DE FRONTEN. Wanneer we onze aandacht aan de oorlogsfronten schenken, dan zien we zoowel in 't Oosten en Zuiden als aan 't luchtfront een geweldige in spanning van de geallieerden om Duitschland en zijn bondgenooten zware slagen toe te brengen. Sinds vorige week boekten de ge allieerden eenige successen: de Duit- sche en verbonden troepen ontruim den Orel en gaven eenig gebied prijs, maar het Duitsche Hoofdkwartier wijst er met nadruk op, dat hier overwegend is het enorme verlies van den vijand aan menschen en materiaal. Het D.N.B. zegt er o.m. dit van: De bolsjewisten verloren in den tot dusver grootsten slijtageslag van dezen oorlog, die" op 5 Juli begon, tot en met 5 Augustus, meer dan 580.000 dooden, gewonden en gevangenen, alsmede meer dan 7500 tanks. Ver der meer dan 60 pantserbrigades en 50 divisies infanterie. De verwachting der bolsjewisten, aldus het D.N.B., om dezen zomer in 't gebied van Orel een beslissing te forceeren en door het Duitsche front heen te breken, is als gevolg van de superieure Duitsche leiding den bo dem ingeslagen. Op Sicilië werd de stad Catania ontruimd. De luchtoorlog duurt onverminderd voort. Vooral de Italiaansche steden worden zwaar geteisterd. Zoo onder ging Napels den zwaarsten luchtaan val van den heelen oorlog, die enorme verwoestingen aanrichtte. Gemeld wordt, dat er een bespre king heeft plaats gehad in Hitler's hoofdkwartier, waaraan o.m. werd deelgenomen door den minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop en Reichsleiter Bormann. Verder had er een bespreking plaats tusschen Rijksmaarschalk Hermann Göringen groot-admiraal Dönitz. De geallieerde krachtsinspan ning op Sicilië, dat toch altijd nog maar een heel klein onderdeel van hun kracht in beslag neemt, tast geenszins de kracht van 't Duitsche leger aan. Reeds meer dan twee jaar draagt de Sovjet-Unie den hoofdlast van den oorlog tegen Europa en niet zonder reden eischt daarom Stalin opnieuw een tweede front, en wel een front tegen Duitschland zelf, dat is aan de kusten van West-Europa. Daardoor alleen zou een verlichting voor hem kunnen intreden en dat zou ook alleen de afspraak geweest zjjn, die reeds ten vorigen jare was gemaakt. Ondertusschen hebben de as- mogendheden Catania moeten prijs geven en wordt alleen nog het N.- Oostelijke deel van Sicilië verdedigd. Doch, zooals we reeds vroeger op merkten, Sicilië is nog altijd maar een eiland aan de buitenzijde ®an Europa, waar de geallieerden hun overmacht ter zee terdege kunnen uitbuiten. Het moet nog blijken of zij in staat zjjn een behoorlijk front te vormen op het vasteland van Europa, waar de verhoudingen ge heel in het voordeel der as zijn. Overigens zijn de eischen der capi tulatie voor Italië zoo vernederend voor dit land, dat het schijnt beslo ten tot het einde toe door te vechten. In het Oosten, dat nog altijd het voornaamste oorlogstooneel is, blij ven de Sovjet-legers dan hier en daar met geweldige krachten aan man schappen en materiaal aanvallen en onder dien geweldigen druk hebben de Duitschers de vooruitgeschoven positie, dat Orel geworden was, prijs gegeven. Ylak ten Westen dier stad zijn nieuwe stellingen betrokken en de legers van Stalin zijn daarop aan stonds weer hun massale aanvallen begonnen. Het is buiten kijf, dat hier ge streden wordt om het bezit en do toekomst van Europa. Daarentegen vallen de operaties op Sicilië in het niet. In hot Oosten mag men aannemen, dat zeker mil- lioenenlegers van weerszijden elkaar bekampen, terwijl liet in Sicilië wellicht blijft bij enkele honderd duizenden' Het is daarom geen wonder, dat Stalin de geallieerde landen tot een lioogere krachtsinspanning oproept en het eigenlijke tweede front eischt, dat nog dit jaar de beslissing zou kunnen brengen. Opvallend is daarentegen, dat de leiding van het Duitsche rijk, waar onder mannen als Goring, Speer, Keitel en anderen een bijeenkomst hebben gehad in het hoofdkwartier van den Führer, om de maatregelen te bespreken, die een verdere doel treffende oorlogvoering eischt. Terstond daarna bezocht Goring de zwaar getroffen stad Hamburg, waarbij HU liet doorschemeren, dat er maatregelen op handen zijn om Engeland zijn luchtbombardementen betaald te zetten. Z. H. de Paus heeft voor Maria Hemelvaart een gebedsactie voorden vrede ingesteld en men mag er van verzekerd zijn, dat de Vader der Christenheid alles doet, wat mogelijk is om de verbitterde gemoederen te bedaren en alles betracht oin tot een rechtvaardigen vrede te komen. Het verkeer der diplomaten in Vaticaanstad was druk, doch of de tijd voor den zóó zeer verlangden vrede reeds gekomen is, valt te betwijfelen. In Engeland en Amerika, doch voor namelijk in Amerika, meent het volk, dat de overwinning voor de deur staat, en dus met niet minder dan met de volledige capitulatie der As mogendheden mag genoegen genonien worden. Men za! eerst van dien waan moeten genezen zijn, vóór de grond slag tot een rechtvaardigen vrede kan gelegd worden. Onder het opschrift „Het moreel als beslissende factor voor den oor log" schreef Dr. Göbbels een artikel over den slag tegen Engeland, die voorbereid wordt. Daarin heet het o.m. Evenals in het jaar 1940 de Brit- sche regeering onder veel on gunstiger politieke en militaire om standigheden het besluit genomen heeft aan den luchtoorlog door een radicale oplossing en wel door het opbouwen van een eigen nieuw aan valswapen, een fundamenteels wijzi ging te geven, zoo staat dit besluit sinds geruimen tyd ook voor Duitsch land vast, Langzaam maar zeker wordt het verwezenlijkt, al kan er over den aard der voorbereiding en den ver- moedelijken datum der practische uitvoering in het openbaar nog niet gesproken worden. De Engelschen, zoo besluit Dr. Göb bels, zien zich geplaatst tegenover een natie, die onder alle omstandig heden en in ieder geval besloten is haar leven en haar vrijheid met alle middelen te verdedigen en den gewel digen strijd om 't bestaan slechts met de overwinning te beëindigen. Het Duitsche oorlogsmoreel is een zaak van de gemeenschap der natie, die onder inzet van haar geheele bestaan de vrijheid zal verkrijgen. GEREDEN VOOR DEN VREDE Oproep van Z.H. den Paus. Radio Vaticana is begonnen met de uitzending der vertalingen in alle talen van den brief, dien Z. H. de Paus gezonden heeft aan den staats secretaris, Kardinaal Maglione, be vattende een oproep tot het verrich ten van gebeden voor den wereld vrede ter gelegenheid van het feest van Maria Hemelvaart op 15 Augus tus a.s. De vertalingen zjjn gemaakt door de Paters Jesuïeten, aan wie de uitzendingen van Radio Vaticana zjjn toevertrouwd. Deze week is de week van Hoog Lieve Vrouw, om eens een aloude De Rijkscommissaris, rijksminister dr. Sejjss fnquart, bozocht met SS- Obergruppenführer Rauter een NSKK-Motorschule. (Bildarchiv Arboitsbereicli der NSDAP/Stapf—Pax s) benaming voor Maria ten Hemelop neming te gebruiken. Een der weinige heiligendagen, die in Nederland nog de verplichte Zon dagviering hebben. Een bewijs te meer, datditMaria- feest in hoog aanzien staat. In de talrijke Maria-oorden in ons Zuiden is het nog weer eens uitzon derlijk druk op dien dag; en geven de geloovigen blijk van hunne aan hankelijkheid aan Onze LieveVrouw. Deze feestdag heeft Z. H. de Paus nu uitgekozen om alle katholieken der aarde en op de eerste plaats de bisschoppen, om God en Zijne II. Moeder vooral op het komende Hoog feest van Maria ten Hemelopneming in een openbare gebedsactie te smee- ken „om den haat en den nijd te doen verdwijnen en den geest van verdraagzaamheid te wekken, welke de eenige waarborg is voor een vrede in Christelijken zin en waardoor alleen aan overwinnaars en over wonnenen. - dan niet door geweld, maar door rechtvaardigheid veree- nigd een rust en bloei van langen duur kan geworden." Het spreekt vanzelf, dat wij katho lieken van Nederland, deze actie als één man van harte toejuichen en mot vreugde aan de openbare gebedsactie zullen deelnemen. Het is of den hemel geweld moet worden aangedaan om den vrede te verkrijgen, die voor het verstand nog onverkrijgbaar lijkt. Door een volhardend gebed echter is immers alles te verkrijgen. Wjj wachten met spanning op de richtlijnen onzer hoogvereerde Bis schoppen en staan gereed als één man op te trekken naar Maria's troon voor het heil der menschheid, dat thans op het spel staat. Ons Zuiden zal daarbij zeker een schitterend voorbeeld geven. koeien. Op 1 December zal een uieuw bedrijfsmaximum ingaan. Beroepschriften tegen toe wijzing melkkoeien. De Provinciale Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend dat beroepschriften tegen toewijzing melkkoeien vóór 15 Augustus 1943 bij den Bureauhonder moeten zijn in gediend. Het instellen van beroep heeft schorsende werking, terwijl de overigen zich uiterlijk 1 September 1943 aan hun toewijzing moeten hebben aangepast. Zij, die tijdig in beroep zijn gegaan, zullen 14 dagen na ontvangst der uitspraak moeten zjjn aangepast. Veehouders, die niet tijdig zijn aan gepast, ontvangen voor elke melk- en kalfkoe welke zij te veel hebben een extra aanslag van 450 kg. Het tijdvak gedurende hetwelk het bedrijfsmaximum -zal gelden is met een maand, dus tot 1 October 1943 verlengd. Gedurende de maanden Oc tober en November zullen voor de rundveehouders geen beperkende maatregelen gelden omtrent het maxi mum aantal stuks melk- en kalf- f 7.500.000 aan schadeloos stelling. De Officier van Justitie bij de Ut- rechtsche rechtbank mr. Quintus, heeft Dinsdagmorgen in een requisitoir medegedeeld, dat de Nederlandsche Spoorwegen in elf maanden tijds ruim 7'/j millioen gulden uitbetaald hebben aan schadeloosstelling voor gestolen goederen. Per dag worden er twintig fietsen bij de Spoorwegen gestolen, en zoo vervolgde spr. zijn requisitoir, velen zijn nu bevreesd geworden in dezen tjjd hun fietsen per trein te verzen den. De Ned. Arbeidsdienst gaat weer meehelpen bij het rooien van aardappelen, hoofdzakelijk in 't Noorden des lands. Daar worden 3500 man tewerk gesteld. In totaal zullen ongeveer 10.000 man meower- ken. In 1942 werden door den Ned. Arbeidsdienst niet minder dan onge veer 16 millioen kg. aardappelen ge rooid. Amateurstabak. Met ingang van 1 Augustus jl. is de volgende regeling voor het ver werken van door amateurs geteelde tabak in werking getreden I. Als amateur-teler wordt in deze rogoiing beschouwd diegene, die uitsluitend voor eigen gebruik tabak verbouwt. II. Als fermenteurs en kervers van amateurstabak treden uitsluitend op: 1. P. J. M. Albers, Hoogestraat 8, Druten, fermenteur; P. D. van Maaren Bloemendaal 5 7, Zaltbommel, ker- ver; Diepenveensche Tabakscentrale Diepenveen, fermenteur; Harms en Harmsen, Noordenbergstraat 125, De venter, kerver; N.V. vh T. A. Pooi. Groote Noord 55, Hoorn, fermenteur en kerver Fa. Wed. C. D. v.d. Helm Thorbeckegracht 8, Zwolle, fermen teur en kerverFa. Roelfsema, Qas- laan 1, Winschoten, fermenteur en kerver; Fa. P.D. Schilte, Nieuwstraat 15—17, 's Gravenhage, fermenteur en kerver Andreas Kreykamp's Ta- baksbedrijven N.V., St. liichaelstraat 2, Steyl bij Tegelen, fermenteur en kerver. Aan geen andere onderne ming is het toegestaan amateurs- tabak te verwerken. III. Elke amateur, die zijn tabak door een der bovengenoemde onder nemingen wil laten verwerken, is verplicht zich onmiddellijk schrifte lijk bji één der hierboven genoemde fermenteurs ter registratie aan te melden. Tabak, toegezonden door een niet geregistreerden' amateur, wordt onbewerkt en ongefrankeerd aan den afzender geretourneerd. De amateurs ontvangen van den

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1