PEEL EN MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND Provinciaal Nieuws. De ommekeer in Italië. ZONDAGSDIENST. Dr. H. BLOEMEN Huislioud-Diploma. Boekhouden. Het rookverbod iu de bosschen. Thijs Smits 90 jaar. Brandweer. LUXOR-THEATER SCHOUW DER WATER- LOSSINGEN. 64e Jaargang No 20 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 81 Juli 1943 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 et. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ct per kwartaal. Nog altijd blijft de strijd op het Oostfront met ongekende hevigheid voortwoeden. Millioenenlegers, uitgerust met dui zenden pantserwagens en van weers zijden gesteund door tienduizenden vliegtuigen, zijn hier op elkander gebotst en worstelen er om de over winning. Opvallend hoog blijven de vermel de verliezen aan pantserwagens, die op sommige dagen de 500 stuks te boven gingen. Ook aan vliegtuigen wordt hierheel wat geofferd. Het zwaartepunt van den strijd ligt al weken lang rond Orel, waar de bolsjewisten mensehen nog materiaal ontzien, om een succes te behalen. Met spanning wordt het lot van Orel tegemoet gezien. In de verdere legerberichten om trent den strijd in 't Oosten zullen we ons maar niet verdiepen, daar er toch geen essentieele wijzigingen hebben plaats gehad. Het andere belangrijke gevechts terrein, dat nog meer de aandacht trekt, is Sicilië. Daar hebben in het midden der vorige week de Italianen onder den zwaren druk der Britsch-Amerikaan- sche pantsertroepen de plaatsen Cal- tanisetta en Enna ontruimd, welke twee steden ongeveer halverwege de lijn Agrigento-Catania gelegen zijn. Daardoor werd het gevaar gescha pen, dat het, onder gebruikmaking hunner tijdelijke overmacht, gelukken kon, de Noordkust van Sicilië te be reiken en daardoor de Duitsch-Ita- liaansche legermacht, die op West- Sicilië gelegerd was, af te snijden. Om dit te voorkomen hebben de Italianen wijselijk besloten dit deel van het eiland prijs te geven en zoo is thans ook West-Sicilië, met inbe grip van de stad Palermo, in handen der geallieerden. Daarna wordt alleen nog het bergachtige Noordoostelijke gedeelte met inbegrip der steden Ca tania en Messina verdedigd. Doch veel belangrijker dan dit alles was het bericht van Maandagmorgen dat de aftreding van Mussolini ver meldde. Voor velen was dit, zoo kort na het onderhoud van Hitier met den Duce, een donderslag bij helderen hemel. De oude maarschalk Badoglio, die reeds een meer dan 50-jarige mili taire loopbaan achter den rug heeft, werd door den koning-keizer Victor Emmanuel tot zijn opvolger aange wezen. Deze heeft aanstondseen nieuw oorlogskabinet gevormd van 16 mi nisters en de volgende proclamatie tot het Italiaansche volk gericht: „Op bevel van den koning-keizer neem ik de militaire regeering van het land met alle volmachten op mij. De oorlog wordt voortgezet. Italië is zwaar getroffen in zijn overvallen provinciën, in zijn verwoes te steden, blijft echter als naijverig bewaker van zjjn duizendjarige tradi tie trouw aan het gegeven woord. Sluit de gelederen om den koning- keizer, het levende voorbeeld van het vaderland, het voorbeeld van trouw, hèt voorbeeld van ons allen. De opdracht, die ik heb ontvangen is duidelijk en welomlijnd. Zij zal nauwgezet ten uitvoer worden ge legd. En wie zich mocht inbeelden, dat hij een normale ontwikkeling kan onderbreken, of wie mocht trach ten de openbare orde te verstoren, zal meedoogenloos getroffen worden. Leve Italië, leve de koning En voor de radio sprak de koning. Victor Emanuel zeide Zondagavond persoonlijk: „Italianen. In dit plechtige uur voor het Moederland moet een ieder de plaats van zijn plicht van zijn ver antwoordelijkheid en van zijn strijd- post innemen. Geen enkele afwijking van dezen plicht kan worden geduld. Geen enkele beschuldiging kan wor den toegelaten. Alle Italianen zijn zich bewust van de ernstige wonden, die den heiligen bodem van het moederland hebben opengereten. De dapperheid van zijn gewapende macht en de vastberaden heid van al zjjn burgers zullen den weg naar herstel weer vinden. Heden meer dan ooit ben ik onverbrekelijk verbonden met U, in onwrikbaar ver trouwen in de onsterfelijkheid van ons land. Latere berichten met betrekking tot de kabinetswijziging in Italië onder- streepen, dat de regeeringswisseling in Italië een grondwettelijk karakter droeg. Ziehier de kern van een D.N.B. bericht uit Rome. Van bevoegde Italiaansche zijde werd verklaard: De regeeringswisse ling was geen revolutie en evenmin een staatsgreep, zij' was een grond wettelijke crisis, die grondwettelijk is opgelost. Op grond van de stem ming, uitgebracht door den grooten fascistischen raad, had het hoofd der regeering bij den koning zijn ontslag ingediend. De koning nam op grond van het voorstel der groote meerder heid van den fascistischen raad grond wettelijke maatregelen ten aanzien van de overneming van het opper bevel over de weermacht en met het opperste regeeringsgezag. De buitenlandsche politiek van Italië bljjft onveranderd. Overeen komstig den oproep van Badoglio wordt de oorlog voortgezet. Italië houdt zijn gegeven woord. De buiten landsche politieke koers is door de gebeurtenis niet beïnvloed. Italië gaat voort op den ingeslagen weg en de gebeurtenissen in den grooten fascis tischen raad hebben uitsluitend be trokking op de binnenlandsche politiek. De afgetreden minister-president blijft als ridder der Orde van An- nunziata de hem toekomende rech ten genieten. De fascistische partij is ontbonden. In alle Italiaansche steden is volmaakte rust en orde. Het leven neemt weer zijn normalen gang. Het gansche Italiaansche volk staat als één man achter den koning, in diepste verknochtheid met den Italiaanschen bodem, en kent maar een paroolKoning en vaderland. Het gansche volk wil zich als één man volledig geven om het vader land te redden. In een rede voor het Lager huis heeft Churchill o.m. in verband met de regeeringswisseling in Italië gezegd, dat Engeland alleen genoegen zal nemen met de volledige capitu latie vtin Italië. Zoolang zal de la wine van vuur en staal op alle mi litaire doelen in Italië tot het maxi mum worden opgevoerd. Het D.N.B. verneemt uit Ber lijn, dat de groote afmattingsslag in 't Oosten in een nieuw stadium is gekomen, gekenmerkt door ver minderde aanvalsactiviteit der bol sjewisten ten Z. van Bjelgorod tot de Zee van Azow. ZONDAG 1 AUG. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Stationsstraat 9 Telefoon 465 Te Eindhoven slaagden voor het Huishoud-Diploma: naaien en knippen de dames Marie v. Meyel Merselo Antoinette Janssen en Mien Vermeu len te Venray. Te Roermond slaagde voor de Ned. Associatie Practijk examens Boek houd: G. J. M. Gossens, Venray: te Eindhoven slaagde voor hetzelfde diploma: Th. A. W. Muskens, te Venray Generaal-veldmaarschalk, von Rundstedt, die dezer dagen militaire in richtingen in Nederland bezichtigde, tijdens een uiteenzetting betreffende een sector van de kustverdediging. Rechts van den Generaal-veldmaar schalk de Wehrmachtsbefehlsliaber in den Niederlanden, General der Flieger Christiansen. (Btapf/Martens-Pax s) vDe statistiek van bosch- en heide branden toont aan, dat in het over- groote gedeelte van de gevallen de branden moeten worden toegeschre ven aan onachtzaamheid met vuur, inzonderheid met rookgerei, waarvan de sigaret 't gevaarlijkst is. De directeur van het Staatsbosch- beheer, hoofd van het staatstoezicht op de bosschen, acht 't dan ook bjj het naderen der vacanties van belang er nogmaals aan te herinneren, dat het ingevolge de op 12 Juli 1941 af gekondigde verordening verboden is in bosch, heide of veengebieden of binnen een afstand van 100 meter daarvan verwijderd, zich met een open vlam of smeulend vuur te be vinden of vuur aan te leggen in de open lucht, tenten of' licht brandbare gebouwen. Tegelijkertijd is het rooken op deze terreinen zonder schriftelijke vergun ning van den eigenaar verboden van 1 Maart tot en met 31 October. Donderdag vierde de Heer Thijs Smits, vroeger wonende Schoolstraat, thans Tuinstraat, in goede gezond heid zijn 90sten verjaardag. De nog zeer krasse oude heer is de oudste inwoner van Venray-kom. AVij wenschen hem nog vele jaren. Van gemeentewege is sinds gerui- men tijd veel werk gemaakt van de brandweer en haar toerusting. Onze brandweer is nu in alle op zichten volledig voor haar taak be rekend. Dat heeft groote financieele offers gekost, maar onder de huidige omstandigheden Kan blussching of zelfs maar beperking van een brand voorkoming beteekenen van een vrij wel onherstelbare ramp, zoodat de kosten der brandweer en haar uitrus ting met inbegrip der brandputten nog in geen verhouding staan tot nut en voordeel van dit onmisbare insti tuut. brengt ons met de kermisdagen 2 prachtprogramma's. Allereerst voor Zaterdag en Zondag „Wiener Blut". Deze film is een charmant en tem peramentvol gegeven, dat onder de bekwame handen van regisseur Willy Forst tot een harmonisch geheel is uitgegroeid. Een uiterst geslaagde compositie van Weensche humor en charme, waarin levensvreugde en ruiscliende walzen zich tot een rhythmisch geheel aan eenrijgen. Alleen reeds Theo Lingen, Hans Moser en Willy Fritsch garandeeren U een onderhoudende en genoegelijke avond. Voor Maandag en Dinsdag toont Luxor U de alleraardigste Italiaan sche film „Overschotje". Een overbekend verhaal verwerkt in een prettige film welke U zeker anderhalf uur laat schateren. Het is een licht verteerbare maar graag ge nuttigde kost welke „Overschotje" den toeschouwer voorzet. Humor en zuidelijk temperament zijn hierbij belangrijke factoren. Een enkelgevoelig moment zorgt voor het juiste evenwicht. Deze film zal Uw zorgen eens echt doen vergeten daarom, bezorgt U een genoeglijke avond en ga „Overschotje" zien. JMf. Op 16 Augustus a.s. en volgende dagen zal wederom de jaarljjksche schouw der waterlossingen worden gehouden. Ook dit jaar is het weder om noodig en mogelijk voor eenieder, die daarvoor in de termen valt, de beken goed te reinigen, den bodem te zuiveren en de beken op behoor lijke diepten te brengen. Er zal dan ook streng worden geschouwd, zoowel de beken zelve als de toestand der oevers tot op anderhalven meter breedte. Struiken, boomen, kribben, dammen enz. moeten worden verwij derd (zie de bekendmakingen van heden in verband met art. 21 en 39 van het Reglement op de Waterlos singen in Limburg). Niettegenstaande daarop herhaal delijk is gewezen, Wijven voorts vele eigenaren hunne weilanden enz. met prikkeldraad afsluiten tot aan de beek, waardoor de schouw in hooge mate wordt belemmerd. De eigenaren zijn verplicht te zorgen, dat er voldoende ruimte over blijft; is dit niet het ge val, dan zal de puntdraad worden verwijderd. Ook langs de zijbeken lig gen de afrasteringen veelal nog te kort bij slooten. Deze moeten tof een meter worden teruggebracht. Tenslotte wordt de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat ingevolge de Waterstaatswet 1900 niet alleen tegen nalatigen proces verbaal zal worden opgemaakt, doch tevens van gemeentewege op kosten van de nalatigen de waterlossingen zullen worden gereinigd en deze kos ten onmiddellijk bij dwangbevel zul len worden ingevorderd. Venray, 26 Juli 1943. De Burgemeester van Venray, waar nemend de taak van Burgemeester en Wethouders dier gemeente, vestigt de aandacht op artikel 21 van het Reg lement op de waterlossingen in deze provincie, o.a. luidende als volgt: Vóór elke schouw zijn de onder houdsplichtigen verplicht: a. de waterlossingen tot op den bodem te zuiveren van onkruid, wa terplanten, biezen, ruigte, boomen en struiken, alsmede van wortels en overhangende takken, die den ge

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1