BINNENLAND Officieele Landbouw- mededeelingen voor tie Provincie Limburg DORSCHPLAN OOGST 1943 Dq horige week hebben wy U on der deze rubriek de algemeene rege ling uiteengezet. Deze week zullen wy nog enkele belangrijke punten behandelen. Termijnen ran afdorsclien. Alle koolzaad moet uiterlijk 1 Sept. '43 gedorscht en ingeleverd zijn. 1) alle bedr. v. 0-2 h.a. granen enz. voor 15 Nov. a.s. geheel; 2) alle bedr. in de Belg. grensstreek voor 1 Dec. a.s. geheel; 3) alle bedr. van 2-5 h.a. granen enz. voor 13 Jan. a.s. geheel; 4) alle bedr. v. 5-10 h.a. granen enz. voor 1 April a.s. geheel; 5) alle bedr. boven 5 h.a. granen enz. voor 1 -Dec. a.s. 65 pet.; 6) alle bedr. boven 10 h.a. granen enz. voor 1 Mei a.s. geheel. Uit bovenstaande ziet U dus, dat dé termijnen in vergelijking met vo rig dorschseizoen zijn verlengd. Wij rekenen er dan ook op, dat alle be drijven voor den vastgestelcjen ter mijn hun granen hebben afgedorscht. In de eerste maanden van het dorsch seizoen zullen alle zelfdorschers een bepaald quantum broodgraan moeten dorschen. In verband met de uitvoe ring van het dorschplan en in ver band met overtredingen en te lage opbrengsten en uit oogpunten van noodzakelijke broodgraan-voorziening kan elk bedrijf een vluggere afdor- sching worden opgelegd. Hoeveelheden ineens te dorselien. a) 500 kg. voor bedrijven beneden de 5 h.a. granen enz. b) 1000 kg. voor bedrijven boven 5 h.a. granen enz. Aan deze quanta wordt streng de hand gehouden. In zeer uitzonder lijke gevallen wordt hiervan afge weken. Dekken van mijten. Het vorig seizoen zijn enkele mijten niet of te laat gedekt. Dit jaar zal hierop speciaal gelet worden. Uiter lijk 15 Sept. a.s. moeten alle mijten gedekt zijn. Zetten van mijteu. Op het zetten van mijten mogen wij wel eens wijzen. Zorgt ervoor, dat iedere mijt goed gezet wordt. Bindtouw voor dorschen. Yoor het dorschen mag geen vezel touw worden gebruikt. Hiervoor is papieren touw beschikbaar, hetwelk dit jaar echter wordt gedistribueerd. Aanvraagformulieren hiervoor zijn bij de PI. Bureauhduders verkrijgbaar. Inzamelen van eindjes touw. Iedere landbouwer welke zijn gra- neu met. den graanmaaier-zelfbinder gemaaid heeft, moet de vrijkomende eindjes touw bij dorschen inzamelen. Deze eindjes kunnen zij direct by hun gewonen leverancier inleveren tegen ontvangst van een officieel geel inleveringsbewys. Bewaart deze inleveringsbewiizen goed, want deze zijn noodig by inlevering van het aanvraagformulier voor nieuw vezel- bindtouw voor 't komende seizoen. Rantsoen ltrachtstroom. Bedrijven welke niet voldoende rantsoen krachtstroom voor dorschen hebben, dienen tijdig, dus voor over schrijding, verhooging aan te vragen by hunne electriciteitsmaatschappij onder opgave van redenen- Smeer-oliën en vetten. 'Vraagt deze tijdig aan. Dorsch tarieven.. De dorschtarieven van oogst 1943 zullen zoo spoedig mogelyk bekend worden gemaakt. Wy adviseeren de boeren, welke door loondorschers moeten laten dorschen voor 't dor schen met de loondorschers de dorsch- prys overeen te komen. Hierdoor worden vele moeilijkheden en on aangenaamheden voorkomen. Afdorsclien van consumptie- en zaaigranen. Bij de uitvoering van het dorsch plan dieiit speciaal gelet te worden op het tijdig afdorsclien van granen voor bovengenoemde doeleinden. Wy rekenen bij de uitvoering van het dorschplan '43 op de medewer king van alle boeren van Limburg. Vrijstelling verplichte koolzaadteelt. In de publicatie van dè vorige week over vrijstelling van de verplichte koolzaadteelt oogst 1944, welke door den Productie-commissaris, verleend kan worden, is een vergissing ge slopen. Er staat vermeld: „Ieder, die vrijstelling ontvangt, is verplicht 5 pet. moer aardappelen te verbouwen, dan betrokkene voor oogst 1942 teel de". Dit moet zoo gelezen worden, dat men voor de oppervlakte waar voor vrijstelling verplichte koolzaad verleend wordt, een gelijke opper vlakte meer aardappelen moet telen boven oogst 1942, terwijl deze vrij stelling alleen verleend wordt aan de klei- en zavelgrondbedrijven met meer dan 10 h.a. bouwland, die ver plicht waren 5 pet. van hun bouw land met winterkoolzaad of wint er- raapzaad te beteelen. De P.V.C'. voor Limburg. Spijsolie voor telers van kool-, raap- en hlauwmaanzaad oogst 1943. 'Evenals bij oogst- 1942 wordt aan de telers van bovengenoemde zaden het recht gegeven een extra hoeveel heid spijsolie, n.l. geraffineerde raap olie te koopen. Deze hoeveelheid varieert naar gelang van het uit eigen oogst afgeleverde kwantum zaad. De toewijzingen volgens onder staande normen worden echter eerst na 1 Sept. 1943 aan de telers, door het A.Y.A. afd. Limburg toegezonden. Zijakurmen op de toewijzingen de olie bij hun normalen winkelieFhetrokken, na inlevering van goed gereinigde flesschen. Afgel. hoeveelheid Toewijzing kool- en of maan spijsolie zaad in kg. in kg. 25-199 1 200-299 300-399 3 400 - 499 3.5 500-599 '4.5 600-699 5 700-799 5.5 800-899 6 900-999 7 1000-1099 7.5 1100-1199 8 1200-1299 8 1300-1399 8.5 1400-1499 9 1500-1599 9.5 1600-1699 10 ■- 1700-1799 10 1300-1899 10.5 1900-1999 11 2000 - 2099 12 U i tb etal i n gspr ijzen De telersprijzen voor oogst 1943 van kool- en raapzaad, mot inbegrip van f 15.- per 100 kg. als teeltpre mie zijn als volgt vastgesteld: A plus f 36.50 A f 36.— A- f 35.65 B plus f 35.35 B f 35.- B- f 34.65 C plus f 34.35 C f 34.- C- f 35.65 Voor partijen welke beneden het C-monster liggen, wordtde handels waarde vastgesteld. De teeltpremie voor deze partijen wordt ln verhou ding eveneens verlaagd. De bovengenoemde prijzen worden elke week' met f 0.03 per 100 kg. verhoogd, aanvangende 5 Sept. 1943 en eindigende in de week van 21 26 Febr. 1944. By een vochtgehalte van 14 pet. en lager, heeft geen voehtkorting plaats. Is 't vochtgehalte hooger dan 14 pet., dan wordt voor elk procent^ dat d,it gehalte- hooger is, 1 pet. op de innameprijs (zonder teeltpremie) gekort. Verder wordt by 15 pet. vochtgehalte 35 et. en bij een hooger Vochtgehalte 70 ct. per 100 kg. op de uitbetalingsprijs ingehouden voor kos ten van drogen, BURGERLIJKE STAND Gemeente Yierlingsbeek. GEBOREN: Martinus W. Th., 'zn. van W. Mar- tens-Brakels te Vierlingsbeek: Oerardus Th. M., zn. van E. Vloef- van Mill te Overloon; Christiaan M. L., zn. van II. Ja- cobs-Weerts te Maashees; Maria J., dr. van W. Verhoeven- de Groot te Overloon; Elisabeth J. H., dr. van A. Crooy- mans-Gerrits te Overloon; Lambertus J. M., zn. van M. van den Berg-van Bon te Vierlingsbeek; Johanna M., dr. van H, Oremers- Litjens te Overloon; Martinus J. M., zn. van L. Fransen- Hubers te Mullem; Maria H.J.A., dr. van C. Verhoe- ven-Deenen te Vierlingsbeek: Petrus P. H.j zn. van J. Bouten van Dommelen te Maashees. OVERLEDEN: Lucia van den Broek, echtgenoote van Willem Geurts, oud 60 jaren te Vierlingsbeek. Vliegende brigade bestrijdt zwarten liandel. Ter bestrijding van den zwarten handel heeft de politiepresident voor Brabant en Limburg een vliegende brigade opgericht. Deze brigade be staat uit'50 speciale, geschoolde po- litie-ambtenarén, die in het" lessorf van dit politie-presidium op verscliil- ende plaatsen controle uitoefenen. Naar de politie-president opeendezer dagen gehouden persbijeenkomst me dedeelde, is deze vliegende brigade vooral opgei;icht, omdat de plaatselij ke politie overbelast is met werk en daarom niet alle aandacht aan de bestrijding van Ylen zwarten handel kan besteden. - De vorige week is in Eindhoven 4'oor de eerste maal een scherpe con trole door deze speciale brigade ge houden, waarbij meer dan 100 ar restaties zijn verricht. De ernstigste overtreders zijn onmiddellijk naar een werkkamp overgebracht. - - Melk^crvalsching. De scherpe controle, welke eenigen tyd geleden in Brabant en Limburg gehouden is op het vetgehalte van de melk, heeft reeds resultaat gehad. Bij de steekproeven welke naijien in alle plaatsen genomen zijn, bleek, dat alle monsters van de melk aan de geldende voorschriften voldeden. Leening van 1 milliard. De geruchten omtrent een nieuwe Staatsleening zijn heel spoedig door de feiten bevestigd. Dondetdag is de aankondiging verschenen van een Staatsleening van 1 milliard gulden, waarvan reeds 300 millioen bij rijks fondsen en instellingen is geplaatst. De rentevoet is wederom 3Vi pet. en de looptijd 20 jaar. De koers van uitgifte is gesteld op 997.,. De deelneming is op dezelfde leest geschoeid als voor de leening 1942, met dien verstande, dat het percentage van deelneming voor de institutioneele beleggers is verhoogd tot 40 pet. hunner activa. Er is geen twijfel aan, of deze leening wordt evenals de vorige ruim volteekend. Verbod tot het in dienst hebben van bepaalde personen. Er is een beschikking afgekondigd van den Rijkscommissaris, waarvan de voornaamste inhoud deze is: Werkgevers in het bezette Neder- landsche gebied mogen zonder toe stemming van den secretaris-generaal van het departement van sociale za ken of van liet bevoegde gewestelijk arbeidsbureau geen personen, als werknemer, leérling of volontair met of zonder toelage, dan wel als thuis werker in dienst hebben, voor zoover deze belmoren tot de door dezen se cretaris-generaal te bepalen lichtin gen. De secretaris-generaal heeft reeds besloten, dat personen, geboren in 1924, onder deze verbodsbepaling val len. Deze bepaling geldt ook voor ambtenaren. Moordaanslag in Nijmegen. Op 8 Juli is de commissaris van politie van Dijk te Nijmegen op de openbare straat in den rug geschoten en zwaar gewond. Door het optre den der bevolking kon de dader terstond gearresteerd worden. Hij .ziet zijn gerechte straf tegemoet. Volgens de resultaten, van het tot dusver in gestelde onderzoek heeft men te doen met een politieken moordaanslag. Opnieuw de Ossclie bende. Van bevoegde zijde deolt men het A.N.P. mede, dat de Ossche bende, die berucht was om haar misdaden thans weer den kop opsteekt. In de laatste tijden hebben zich weer een aantal misdrijven voorgedaan, waar uit de werkzaamheid van de Ossche elementen blijkt. De politie zal met de meeste beslistheid ingrijpen. Bij onze vrijwilligers. Geregelde sportbeoefening behoort tot de vaste werkzaamheden van onze vrijwilligers (SS P.K. Altstadt-Ö-H-Ps) Keuringen voor de Watten SS., liet'Legioen en de Landwacht. Hét SS-Erzatskommande Nederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook ge huwden) die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zjjn en zich geheel kunnen geven aan de ëischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich by de genoejnde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen wor den ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging der familieleden enz. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrij willigeis, die om be paalde redenen in Nederland-moeten blijven, de' mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Ne- derland of bij het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen op onderstaand adres aanmelden en worden geduren de hun verbintenis bij een der boven genoemde onderdoelen van den ar beidsinzet vrijgesteld. 19.7.43 9—12 uur Venlo, Dcutches Haus, Egmondstraat 16. Dienstleiter Willi Ritterbuscli 's-Gravenhage, 10 Juli. De Rijks commissaris voor het bezette Neder- landsche gebied heeft, overeenkom stig paragraaf 4 van de verordening tot uitoefening van de regeeringsbe- voegdheden in Nederland (nr. 3 1940) erf de par. 1, 3 en 7 van het decreet betreffende den organisatorisclien op bouw van de dienstbureaux van den Rijkscommissaris, den Dienstleiter Pg. Willi Ritterbuseli met ingang van 9 Juli belast met het waarnemen van de werkzaamheden van commissaris- 1 generaal voor bijzondere gevallen, daarbij inbegrepen die taken, die bij bijzondere besluiten opgedragen wer den aan den commissaris-generaal voor bijzondere gevallen. Op 83-jarigen leeftijd is in het klooster der eerw. Zusters te Tienray overleden de zeereerw. heer W. Th. H. Billekens, rustend pastoor. Zondag is in den ouderdom van 73 jaar te Boxmeer overleden jhr. v. Sasse v. IJsselt, notaris aldaar. Extra brood voor oog&tarbeiders Op nader te bepalen tijdstippen reiken de plaatselijke distributie diensten aan landbouwers en land arbeiders, die hooi- of oogstwerkzaam heden verrichten, rantsoenoonnen uit voor- een extra rantsoen brood van 900 gram per week. De uitreiking ge schiedt voor de distributieperioden 11 Juli t/m 7 Augustus, 8 Augustus t m 4 Sept., 5 Sept. t.m 2 Oct., 3 Oct. t/m 30 Oct. en 31 Oct. t/m 27 November. Voov deze extra verstrekking van broodbonnen komen niet in aanmer king zelfverzorgers voor brood, tuin- bouwarbeiders en dergelijke personen, aftmede personen, die wel hooi- en oogstwerkzaamheden verrichten, doch dit niet als beroep doen.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4