PEEL EN MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND Provinciaal Nieuws. 64e Jaargang No 24 Verantwoordelijk vóór den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 17 Juli 1043 Advertenties 12 et. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne ment spry s: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ct per kwartaal. De invasie op Sicilië. De situatie met. betrekking tot de oorlogsactie is ineen goede week wol grondig gewijzigd. Van betrekkelijke rust op de verschillende fronten zijn we in een stadium van geweldige acties gekomen, die een beslissende Heteekenis op den afloop van de wereld worsteling kunnen zijn. Uit een plaatselijken aanval van Duitsche troepen aan 't Oostfront in de 'streek van Bjelgorod, ontwikkel den zich groote veldslagen, in (fat gebied en teil noorden van Kursk en bij Orel en het Duitsche legerbericlit .van 12 Juli zegt hiervan, dat sedert 5 Juli 28000 gevangenen werden ge maakt en 1640 tanks en 1400 kanon nen werden vernietigd. Doch de aandacht van de geheele wereld is gevestigd óp de eindelijk dan toch losgekomen invasie. Niet de invasie, die al meer dan een jaar lang verwacht werd op de kusten van West-Europa, maar een invasie op Sicilië, aan Europa's Zui delijk front. Daarmede hebben de Anglo-Ameri- kanen de lijn gevolgd van den mins ten weerstand en een front gekozen, waar hun meerderheid in de lucht en vooral ook ter zee danig, kan worden uitgebuit. De operaties zijn nog steeds in hun aanvangsstadium en 'het spreekt van zelf, dat er nog geen uiteindelijk oor deel Valt te vellen. Wij zullen het verloop ervan zoo getrouw mogelijk weergeven. De eigenlijke landingsope^aties speelden zich af op Zaterdagmorgen 10 Juli tussehen 3—6 uur af. In de bijna absolute duisternis kon de Britsch-Amerikaansche vloot de kust naderen om vervolgens bij' zons opgang de schemering is hier in het Zuiden erg' kort met verreweg superieure krachten de kustbewaking aan te vallen. Het geschiedde op het smalste ge deelte van de straat van Sicilië, waar Malta slechts 100 K.M. van de Sick liaansche kust verwijderd ligt en waar de Zuid-Oostelijke punt van Sicilië in de Middellandsche Zee voor uitsteekt (Kaap Passoro). De scheepsartillerie dekte de onder noming door een kuststrook van ruim 100 kilomoter breedte onder vuur te houden. Aan de expeditie namen deel het eerste Britsclie, het 5do Amerikaan- sehe en een Canadeeseh leger. De geheele lengte van het front was ongeveer 160 tdt 170 kilometer. De algemeene richting van hot ge allieerde offensief ging echter naar Syracuse en Catania, waarschijnlijk met het doel de controle te krijgen over de Straat van Messina en hier door de Astroepen van de verbinding met' het overige-Italië af te snijden. Op die wijze spelen de geallieerden hun sterkste troef uit, die bestaat in de heerschappij ter zee. Van den aanvang af hebben zich echter verbitterde gevechten ontwik keld, wat niet behoeft te verwon deren, want de Italianen verdedigen thans eigen grond. Over het verloop van den strijd kan men by benadering het volgende met vrij groote zekerheid -mededeelen. De geallieerden, die vermoedelijk over een tijdelijk overwicht, beschik ken tegenover de uiteraard nog niet geconcentreerde Duitsch-Italiaansclie troepen, werpen al hun menschen en materiaal in den strijd om zooveel mogelijk terrein te bezetter, en zoo uitgebreid mogelijke stellingen op te bouwen, voordat de onvermijdelijke tegenaanvallen beginnen. Ondertusschen trachten zij dooreen massalen inzet van het luchtwapen de taktiek te volgen, die hun in Tu nis successen heeft opgeleverd. De Duitsche en Italiaansche lucht strijdkrachten leggen er zich echter op de eerste plaats op toe om den toevoer door de Straat van Sicilië te belemmeren en te onderbreken, om zoodoende zooveel mogelijk afbreuk te doen aan de bevoorrading, zónder welke de geallieerden op het eiland machteloos staan. Óver het aantal geallieerde man schappen ont breken nog alle gegevens/ Uit het, verloop van ben strijd blijkt ecjitcr. dat zij vrij talrijk zijn en goed gemotoriseerd. Zij beschikken over vrij veel ar tillerie en ook over tanks, die echter in. het bergachtige binnenland geen rol van beteekenis wordt toegeschre ven. Sicilië wordt van Italiaansche zijde verdedigd door het 6e legercorps, dat uit circa 300.000 man bestaat. Over het aantal Duitsche soldaten is niets bekend geworden, doch vermoedelijk bestaat het slechts uit een aantal ge specialiseerde troepen, als kustwacht, vliegers en pantsermanschappen. Het Amerikaansche leger staat Oos telijk- van Licota en heeft nog heel weinig vorderingen gemaakt; het heeft ook nog geen verbinding met het Britsehe en Canadeesche leger kunnen tot stand brengen. Deze laatsten hebben een eind het binnenland in kunnen oprukken en hebben de steden Modica en Syracuse reeds kunnen bezetten: doch dit ter rein is nog van geen belang en nog zoo beperkt, dat vandaar uit geen grootsch opgezette operaties kunnen begonnen worden. Óok van parachutisten werd een druk gebruik gemaakt. Sedert Vrijdag avond elf uur het Zaterdagmorgen 3 uur werden deze in alle deelen van Sicilië neergelaten, ze schijnen echter niet tot taak gehad te hebben be langrijke punten te bezetten. Het schijnt uitfluitend de bedoeling ge weest te zyn hierdoor verwarring te stichten en den indruk te vestigen, dat op verscheidene punten tegelijk geland zou worden. Hiertegen waren uitgebreide maat regelen genomen, overal lagen kleine groepen infanterie en fascistische militie verspreid, die geheel gemoto riseerd waren en oogenblikkelijk naar de bedreigde punten konden worden gezonden. Reeds Zaterdag middag kon worden medegedeeld, dat de aanzienlijke formaties, die nog krachtigen tegenstand boden, overal omsingeld waren. Van de landing zelf kan nog wor den medegedeeld, dat de landings troepen met snelle landingsbooten, motorveren en transportschepen werden overgezet. De geallieerde vloot opereerde in twee groepen, die door vier slagschepen, twee vlieg- kampscliepen en een groot aantal oorlogsschepen werden vergezeld. Ondertusschen begint het aantal getorpedeerde schepen aanmerkelijk toe te nemen. Elk legerbericht vanaf Zaterdag noemt er een min of meer groot aantal, zoodat de landing met zware verliezen ter zee gepaard gaat. Ook is het nog niet uitgesloten, dat de geallieerden ook nog op an dere punten van Sicilië vastep voet trachten te krijgen, om de positie van de Astroepen te bemoeilijken. In groote spanning volgt de heele wereld deze operaties. Een groote beslissing valt hier nog niet daarvan kan eerst sprake zijn, wanneer operaties in gang komen op Europa's vasteland. Uit heel Italië komen berichten omtrent vaderlandsche betoogingen, waarbij de bevolking haar verbonden heid met de op Sicilië vechtende soldaten bevestigd. Gelijk alle Ita lianen. aldus de „Popoio d'Italia" hebben de Siciüanen hun paraatheid en hun trouw aan den Duce en fascisme besvezen, hetgeen alle illus- sies van den vijand in roek heeft doen opgaan. Tot Woensdag scheen de strijd op Sicilië zich uit te strekken op een kuststrook van 160 tot 170 K.M. van Gela aan de Zuidkust tot Catania aan de Oostkust. De slag in een acute phase. Naar een D.N.B. bericht van Woens dag uit Rome meldt is de slag op Sicilië in een acute phase getreden. 'Een boven Nederlandseh gebied Doorgeschoten Amerikaansche bommen werper van het ty.pd Boeing B 17 „Fortress". Do typische groote zijvin nen en het Amerikaansche kentecken zijn duidelijk" te onderscheiden. (Hoffmann/Stapf-Pax s) Hij is nog feller geworden en strekt zich over steeds grootere gebieden uit. De geallieerde aanval geschiedt iii twee richtingen. De vijandelijke vlo ten hebben van den toestand gebruik weten te maken, hoewel hun verlie zen zwaar zyn. De gelande eenheden konden zoo versterkt worden, dat dp kuststrook van Licata tot Augusta een steunpuntstelling van den vijand geworden is, vanwaar de aanval in twee richtingen ondernomen wordt naar het bergland van Zuid-Oost Sicilië en naar de vlakte van Catania, waarvoor hij reeds staat. Dat betee- kent dat de gevechten thans in een uiterst zwaar stadium geraken. Luchtaanval op Aken. Bij een terreuraanval op Aken in den nacht van Dinsdag op Woensdag ontstonden groote vernielingen. De meer dan duizend jaar oude Dom, die voor een groot deel door Karei de Groote gebouwd werd, is zwaar beschadigd. Bij (le distributiebonnen en de daarbij behoorende organisatie het Centraal Distributiekantoor en zyn filialen door heel het land zijn wy, allen geïnteresseerd. Dat C.D.K. is van den Haag verplaatst naar Zwolle en te dier gelegenheid zijn omtrent dit kantoor eenige interes sante gegevens verstrekt, welke wij hier kprt willen releveeren. Het kantigu' van den distributie- dienst beschikt over 300 telefoontoe stellen. Het kantoor heeft te makfsn met 15000' instanties door heel het land. Behalve het kantoor jn Zwolle heefb het C.D.K. afdeelingen in Hat- tum (4), 's-Hage 1, Gennep 1 en in de kampen Westerbórk, Ommen en Vught. Er werken thans in Hattum en Zwolle 1043, in den Haag 15 en in de kampen 201 personen. Aan het beleid en de administratieve inspec tie arbeiden ver,der 430 personen. In totaal is het legertje sterk 1689 personen (892 mannen en 797 vrou wen) tenvyl in de distributiekantoren 16.000 mannen en vrouwen werkzaam zijn, die te zamen per maand 10 mil liard distributiebescheiden verwerken. Per maand ontvangt het C.D.K. 20 a 25 duizend brieven en 3 a 4000 aangeteekende stukken per dag. Het aantal uitgaande poststukaen b.v. in Juni overschreed de 521000. Wat de verhuizing van zoo'n om vangrijken dienst beteekent, laat zich eenigszins uit deze cijfers af leiden. Maar het gaat in een dienst niet alleen om brieven en circulaires en zoo, aldus de Noordbr. Crt. Er zijn ook menschen aan verbonden, die 't werk moeten doen. En ook dezen verhuisden mee en 't was niet alles om er 1000 in Zwolle onder te brerv gen. Ook dit lukte. By particulieren en in een meisjespatronaat in Hat tum werd een onderkomen gezocht en gevonden. De moeilijkheden wa ren daarmee evenwel niet van de baan. Arbeidsinzet, terugvoering in krijgs gevangenschap vroegen opnieuw zorg en overleg en toen deze kwesties waren opgelost, kwamen de surro gaten op de bon en dreigde er een personeel-tekort bovendien. Zwolle kon daarin niet voorzien. Den Haag met zyn groote steden in de omgeving had dat wel kunnen on dervangen. Momenteel draait de dienst echter geheel naar wensch. ZONDAGSDIENST. ZONDAG 18 JULI Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr VERCAUTEREN. Groote straat 11 Telefoon 335 Nieuwe Directeur van de Derde Orde. Wy vernemen, dat de Hoogeerw. Pater Provinciaal op voordracht van de Commissaris der Derde Orde, Pyter Rufus Meyer benoemd heeft totDirec- teur der Derde Orde als opvolger van Pater Silvester Coenen. Luchtbescherming. Dinsdagavond hfd in „Luxor" een drukbezochte vergadering plaats van bewoners van Blok II Venray-Oost. Sprekers van deze avond waren A. Buwalda, als hoofd L.B.D., W. van Hettema, voorzitter V.N.L. en M. Martens, blokhoofd. Sprekers mochten zich in een aan dachtig gehoor verheugen, een bewijs dat de luchtbescherming in de volle belangstelling van het publiek staat. Spr. wezen vooral op de organisa tie van de N.V.L., die geheel in handen van particulieren ligt en vry naast de gemeentelijke L.B.D. staat, op de noodzakelijkheid van de blok- ploegen, welke een directe en spoe dige hulpverleening mogelijk maken, op de werking van de verschillende bommen, alsmede op de doelmatige bestrijding hiervan. Tot onze spijt kunnen w.y wegens plaatsgebrek geen volledig verslag plaatsen, welke deze belangrijke ver gadering zeker waard is. Wy meeiTen. dat ook door de andere blokploegen oen dergelijke vergadering zal gehou den worden en raden eenieder aan dan deze zeker te bezoeken. Tabaks- en snoepknarten. Tegelijk met de uitreiking van dé nieuwe bonkaarten wordén nieuwe tabaks- en versnaperingenkaartcn uitgereikt. Aan kinderen, die 8 Augustus a.s. den leeftijd van 14 jaar nog niet be reikt hebben, een versnaperingen- kaart.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1