V&fr BINNENLAND Officieele Landbouw- mededeelingen BU LUCHTALARM voor ile Provincie Limburg Voorschot scliënrpremie ongrst, 15)43. Dit voorschot hedraagt f 100.- per II.A. grasland gescheurd voorlFeb. 1943 en f 50.- per H.A. grasland ge scheurd tnssehen 1 Feb. en 15 Feb. 1943. Voor vrijwillige.aangifte kan voor schot premie van f 100.- per H.A. verleend worden, indien het grasland geschoord is voor 15 Maart 1943. Geen voorschot wordt verleend a) Voor het scheuren op grond van verplichting uit het vorige teeltjaar. b) Aan telers die in het vorige jaar ten onrechte een voorschot op de scheurpremie hebben gekregen, dat thans nog niet is terugbetaald of verrekend. Voor het aanvragen van voorschot premie gelieve men zich te wenden tot den PI. Bureauhouder,, alwaar meA een aanvraagformulier kan in vullen. Dorschplan oogst 15)43. Het plan voor dorschen van oogst 1943 verschilt in groote lijnen niet veel van dorschplan 1942. Voor het dorschen van oogst 1942 mochten wij nog een kleine hoeveel heid vloeibare brandstof ontvangen, doch voor oogst 1943 hoeven wjj hierop niet te rekenen. In dit ver band mogen wij een waarschuwing richten tot/ die boeren, welke het vorig jaar steeds op een toewijzing benzine hooptem en maar bleven wachfen met dorschen en toch geen benzine meer kregen. Hierdoor werd ons dorschplan natuurlijk gestag neerd. Het dorschplan 1943 is nu op enkele kleinighehen na klaar geko men. Als aandrij (krachten zullen hoofdzakelijk gebruikt worden sta- tionnaire en verplaatsbare electro- motoren, gasgeneratoreh en locomo bielen, terwijl enkele bedrijven nog dorschen met vlegel, rosmolen en waterkracht. Daar geen benzine verstrekt wordt, zullen vele bedrijven welke vroeger met benzine dorschten, aangewezen zijn op loondorscher met gasgenera tor of electromotor. Dit zal voor ve len een finantieel offer kosten. Ieder bureau krijgt een bepaald aantal loondorschers toegewezen, naar ge lang de oppervlakte door loondorscliers te dorschen. Door deze ordenende'bepalingen is het goed te begrijpen, dat een ver schuiving van klanten niet. altijd kan uitblijven. Doch hierbij dient men zich nedv te leggen. Er valt nu eenmaal niets aan te doen. Door de omstandigheden zyn wij hiertoe moeten overgaan. De dorschmachines met aandrijfkrachten zijn wellicht nog te weinig in aantal om het dor schen normaal te doen verloopen. Toen de 'nene loeide. sbnd iLj met haar neus pJai legen de ruilen Nu Hgt ze al 3 weken plat op bed VAN OE RAMEN C.N.F./Voorl. actie H. Inspectie Luchtbescherming-Pax s) Door de zolfdorschers zal in het begin meer moeten worden godorscht dan in andere jaren. Om het dorschen van bedrijven, welke door loondor schers moeten laten dorschen, zoo economisch mogelijk te doen geschie den, zal het dorschen op zetplaatsen ten zeerste worden uitgebreid. Wij vertrouwen erop dat TJ de PI. Bureauhouders in hun moeilijke taak zult blijven steunen. Wij ontveinzen ons niet de moeilijkheden waarmede vele bedrijven te kampen hebben. Enkele hebben wellicht tekort aan arbeidskrachten, andere zitten met een opeenhooping van werkzaamhe den, vele zitten met. andere moei lijkheden van dezen tijd. Er is wel licht een tekort aan materialen, on- .derdeelen, oliën en vetten. Al deze factoren zullen hun invloed doen gelden. Op onze steun kunt U blijven rekenen, maar het onmogelijke kan niet geèischt worden. De onderlinge samenwerking zal nog hechter moe ten zijn. Wij zullen alle middelen, welke ons tèn dienste staan, ten volle en zoo economisch mogelijk moeten aanwenden. De voedselpositie laat niet toe, dat een korrel graan ver loren gaat. Wij werken allen aan do voeding van óns Nederlandsehe Volk. Gelukkig wordt dit door de meeste van onze Limburgsehe boeren be grepen. F.V.C. voor Limburg. Verplichte koolzaadteelt, oogst 1944. Voor oogst 1944 is wederom een verplichte teelt van terkoolzaad en winterraapzaad voorgeschreven. Bedrijven op klei- en zavelgrond, met meer dan 5 H.A. bouwland, moeten 10 pet.-van hun bouwland met deze gewassen betelen. Bedrijven op andere dan klei- en zavelgrond, met meer dan 10 H.A. bouwland, zijn verplicht 5 pet. van hun bouwland met deze gewassen te betelen. Onder bouwland wordt voor deze berekening verstaan het per 1 Juni 1943 aanwezige bouwland, waarbij dan nog het grasland moet worden genomen dat nog ingevolge wette lijke verplichtingen gescheurd moet worden. Vrijstelling verplichte koolzaadteelt. Op aanvrage kan de Productie commissaris voor den Akker- en Weidebomv to Roermond, Land- bouwhuis, in bijzondere gevallen vrijstelling van de verplichte kool zaadteelt verleenen onder de hierna genoemde voorwaarden. Ieder die vrijstelling ontvangt, is verplicht 5 p«t, meer aardappelen te verbouwen dan betrokkene voor oogst 1942 teelde. v Men is echter niet verplicht meer dan 25 pet. van het bouwland met aardappelen te betelen. Degenen, die een teoltcontract voor zaaizaadwinning oogst. K144 voor koolrapen, knollen, voederkool, merg- kool of andere koolsoorten afg.esloten hebben met een bevoegden hande laar, kunnen op aanvrage bij den Productie-commissaris vrijstelling van do verplichte koolzaadteelt krijgen voor de oppervlakte waarvoor zoo'n teeltcontract is afgesloten. Degenen, die in hét voorjaar 1943 hun verplichting niet of niet geheel zijn nagekomen, moeten een ll/a x zoo groote oppervlakte met een zomeroliegewas bebouwen. Hooilevering 1943. Bedrijven met-gras- en/of klaver en lucerneland van 1 H.A. of meer, moeten wederom rekening houden met een komende leverüigsplieht voor hooi. Reeds kan worden mede gedeeld dat bij het bepalen van deze leveringsplicht ook medegerekend worden de graslanden, waarvan het topgras al of niet gecombineerd met liet nagras, wordt verhuurd, de gras landen waarop uitsluitend vee wordt ingeschaard, en waarvan tot nu toe geen hooi wei'd gewonnen, uiter waarden waarop blijkens de pacht- voorwaarden alleen geweid mag worden,4 graslanden welke krachtens de pachtovereenkomst niet gehooid mogen worden, enz. Overigens zullen de veehouderij bedrijven zich in het algemeen nog meer moeten instellen op zelfvoor ziening van hooi, stroo en. ruwvoe- der; bedrijven welke hiertoe niet alles in het werk stellen, moeten De ouders van den overleden Hauptdienstloiter, Generalkommissar Fritz Schmidt, by de Partij begrafenis, welke Vrijdag te Munster plaats vond.» (SS Bildberiehter Frits-Hoffman Stapf-Pax s) niet rekenen op de.mogelijkheid van aankoop. Degenen, die hun verplichting tot het scheuren van grasland niet na kwamen, dienen rekening te houden met, een ev. extra hooilevering van 5000 kg. por H.A. niet nagekomen schenrplicht. P.V.C. voor Limburg. Taxntieniarktcn voor paarden. Voor het derde kwartaal 1943 zijn de navolgende taxatie-paardenmark ten vastgesteld 1 Juli te Venlo, 5 Juli te Valken» burg, 8 Juli te Weert, 19 Juli te Valkenburg, 22 Juli te Roermond, 27 Juli te Sittard, 29 Juli te Venray, 2 Aug. te Valkenburg, 5 Aug. te Venlo, 12 Aug. te Verilo, 12 Aug. te Weert, 16 Aug. te Valkenburg, 19 Aug. te Roermond, 24 Aug. te Sit tard, 26 Aug. te Venray, 2 Sept.' te Venlo, 6 Sept. te Valkenburg, 9 Sep. te Venray, 16 Sept. te Weert, 20 Sept. te Valkenburg, 23 Sept. te Roermond, 28 Sept.. te Sittard. Verplichte eierlerering. De termijn van eierlevering is ver lengd van 1 Juli tot 15 Juli a.s. Pluimveehouders die te weinig eieren geleverd hebben, worden der halve nog in de gelegenheid gesteld het restant bij de verzamelaars, waarbij z^j zijningedeeld, alsnog te leveren. In verband met de opneming van het huispersoneel in de Ziekte wet per 1 November 1942 hebben de Raden van Arbeid aan de betrokken werkgeefsters een aanslag gezonden voqr ziektewet- en ziekenfondspremie oveV de maanden November en De cember 1942. Bij de voldoening van dezen-premie-aanslag gelden de schut-, bladen van de gebruikte ziekenfonds- couponsboekjes als betaalmiddel. In dien de waarde van het schutblad geringer is dan de krachtens ziekte wet en ziekenfondsbesluit verschul digde premie, dient het ontbrekende te worden bijbetaald. In het omge keerde geval ontvangt men het te' veel betaalde van den Raad van Ar beid terug. Scheurpremie oogst 1944. Het ligt niet in de bedoeling voor het oogstjaar 1944 aan hen, die hun verplichting inzake het scheuren van grasland in 1942 en 1943 zijn nage komen, opnieuw scheurplicht op te leggen. De oppervlakte bouwland is echter nog steeds te klein, zoedfit, een verdere omzetting van grasland tot bouwland noodzakelijk is. Deze omzetting zal worden bevor derd door het verleenen van scheur premie. Deze scheurpremie bedraagt f 300.— per ha., doch zal tot f 500— per ha. worden verhoogd, indien en voor zoover: a. op het gescheurde land win- terkool- of winterraapzaad wordt verbouwd on geoogst boven de op pervlakte, welke de teler uit hoofde van een hem opgelegde of door hem overgenomen verplichting moet ver bouwen, of b. de op het. betrokken bedrijf voor den oogst 1944 met aard'appelen beteelde oppervlakte grooter is dan die, welke voor don oögst 1942 mef aardappelen is bebouwd. Gelijk bekend is. kunnen de pro- dnctiecomm issarissën aan telers op zand-, löss-, dal- en veengronden toe slaan om, in plaats van voor den oogst 1944 5 pet. van hun bouwland met kool- of raapzaad te bebouwen, hun aardappelteelt ten opzichte van 1942 met deze oppervlakte uit te breiden. Over de op grond van deze bepaling extra met aardappelen be bouwde 'oppervlakte wordt géén ver- boogde scheurpremie uitgekeerd. Om voor bovenstaande scheurpre mie in aanmerking te kornet), moe ten de te scheuren perceelen zoo spoedig mogelijk bij den productie- cora'missaris worden opgegeven en door dozen, voordat met 't scheuren wordt begonnen, schriftelijk zijn goedgekeurd. Waarschuwing aan handelaren in groenten en fruit. Het is het Bedrijfschap voor Groen ten en Fruit bekend, dat sommige handelaren in groenten en fruit zich schuldig maken aan o.a. de navol gende ongeoorloofde handelingen: 1. Het koopen van groenten en fruit rechtstreeks van een teler, waardoor zij de verplichting tot vei len mede helpen ontduiken en een regelmatige en billijke verdeeling der beschikbare producten onmogelijk maken. 2. Het verkoopen der hun toege wezen producten- op'een wijze, die niet in overeenstemming is met de voorschriften, b.v. niet aanmelden bij een Plaatselijk Verdeelingskantoor of verkoop door een kleinhandelaar aan een anderen handelaar, in plaats van den voorgeschreven verkoop rechtstreeks aan consumenten. Het Bedrijfschap waarschuwt be trokkenen' nogmaals met nadruk en is voornemens in het belang van de voedselvoorziening, bij iedere gecon stateerde overtreding als bovenbe doeld een voorloopigen tuchtmaat regel treffen en de bedrijven der overtreders onmiddellijk te sluiten'. Dootlolijk ongeluk" op <len Cauberg. De gezusters Bessems uit Maas tricht. die Maandagmiddag omstreeks vijf uur per tandem den Cauberg te Valkenburg in volle vaart afreden, zijn tegen de deur van een café aan gebotst. De 19-jarige mej. 11 werd op slag gedood: de 21-jarige mej. B. liep zware kneuzingen op. Het staat nog niet vast, of de remmen niet func- tionneerden dan wel of de ipeisjes de macht over hot stuur zyn kwijtge raakt. De burgemeester van Valken burg hééft het van den Cauberg af fietsen verboden. Het Ned. Arbeidsfront beschikt thans over een nieuw vormingsoord „Diakenburg" te Hilversum, waar de sociale voormannen worden, opgeleid voor hun taak. Ten hoogste 3000 verzekerden Tvcrplicht en vrijwillig verzekerden samon) mogen ten name van een huisarts zijn ingeschreven. Voor af wijking van dit aantal is toestemming noodig van den commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen. Te Enschede werd een politie officier vermoord middels een revolver schot.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4