MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND Provinciaal Nieuws. OM DE VESTING EUROPA. ZONDAGSDIENST. Dr. H. BLOEMEN Bij het verscheiden van Pater Silvester ('oenen O.F.M. GESLAAGD. 64e Jaargang No 23 Verantwoordelijk voor den gelieelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150052 K 2446 P 1100/1 PEEL UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN 1»EN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag lOJnli 1943 Advertenties. 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 et. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 'ct. per 3 mm Abonne- mentsprlis: voor Venray 70 ct.. buiten Venray 80 ct per "kwartaal. Op 't ooeenblik, dat wij dit schrij ven, beschikken wij nog' niet over voldoende gegevens om een inzicht te krijgen in 'den gewéldigen ma teriaalslag .in den sector Kursk van het Oostfront. Merkwaardig is, dat de Duitseliers hun stellingen in het Koebangébied oostwaarts konden verplaatsen. Tegen Zuid-ïtalië zijn nog altijd hevige luchtaanvallen aan den gang, die de geallieerden zware verliezen aan vliegtuigen kosten. En Churchill voorspelde, dat er een groote actie komen zal, voor do herfst bladeren zullen vallen. Wij kunnen ons dus nog eenigen tijd in wachten oefenen. Een goede gelegenheid om de te genwoordige sjtuatie in breeder ver band te bezien. M;on spreekt den laatste» tijd niet zonder reden van de Vesting Europa. Inderdaad is Europa een vesting, die in Noord en West, in Zuid en Oost belegerd wordt. Van geallieerde zijde wordt gaarne de Zuidzijde als het zwakke punt aangezien, en men -meent vooral aan Italië een gemakkelijken tegenstan der te hebben. Dezer dagen heeft echter Mussoli- nie daar het een en ander over in het midden gebracht en onder meer gezegd: „Men gaat niet redetwisten met vijandelijke volken anders dan met het kanon. Het Italiaansche volk ver dient al onze achting en onze liefde omdat het eenvoudig een schitterend voorbeeld geeft. Er is 'ééne stad die uitblinkt, het is Napels, dat reeds 73.bombardementen heeft; doorstaan. Er zijn natuurlijk ontevreden ele menten, maar voor het geheele volk van 46 millioen menschen is dat van geen beteekenis." Verder waarschuwde er Mussolini voor geloof te schenken aan de in blazingen van den vijand. „Capitulatie beteekent voor Italië schande en ineenstorting, ontwape ning en vernietiging der industrie, verlies der kunstschatten, waarmee de vijand zich zou laten betalen en de uiterste beperking van den. land bouw. Tot de twijfelaars moet men zeggen, dat deze oorlog ontwikke lingsmogelijkheden heeft, die noè niet voorzien kunnen worden op po litiek, maar niet alleen op politiek gebied, die het stadium van rijpheid tegemoet gaan. ,y Thans moet de vijand een kaart uitspelen en trachten te komen tot de invasie, waarover hij al zoove.ol heeft, gesproken. Het Italiaansche volk is er thans van óvprtuigd, dat het in dezen oorlog om leven en dood gaat. Het volk kan er -zeker van zijn, dat tegen een vijandelijke landingspoging met alle middelen met ijzeren hapd en onwrikbare vastberadenheid zal wor den opgetreden. Wij moeten vojhax- den, dat is het gebod van het uur. Het gaat om het bevechten van een zegevierenden vrede, die Italië na 30 jaar van voortdurenden strijd de rust en de middelen zal geven om zijn historische taak te vol brengen. Thans; im de vijand aan de gehei ligde grenzen van h«t vaderland staat, zijn de 46 millioen Italianen geworden tot 46 millioen parate en krachtige krijgslieden, die aan de overwinning gelooven, omdat zij aan de onvergankelijke kracht van het vaderland gelooven". Dat is het zoogenaamde „zwakke Zuidfront". Voor het West- en Oostfront zor gen de Duitsche soldaten wel en zoo ligt de Vesting Europa in afwachting van den stormloop van de vijanden, die het vasteland in stukken willen breken. Van oudsher was de politiek van Engeland gericht op de verdeeldheid van Europa en reeds meer dan drie honderd jaar was het, omwille van het „Europeosche evenwicht", steeds do. vijand van den staat, die op hot vasteland oen te groote rol dreigde te spelen. Dat zijn onweerlegbare feiten. Kerst was Spanje de vijand, daarna Nederland, tnen Frankrijk en sedert 1870 Duitschland. Engeland wil een verdeeld Europa, omdat het bij een verdeeld Europa de wateren kan blij ven behoerschen, in andere wereld delen do vruchten van zijn roofpoli- tiek kan blijven plukken en tenslotte de politiek van een geheel vasteland kan blijven regelen. Tegenover deze eigenlijk ongehoor de machtspoljek staat thans een wordend Europa, dat geleidelijk be gint in-te zien, dat alfeen samenwer ken liet nog kan redden van een verder afglijden naar de onbeduidend heid. Immers, de toekomstige ontwikke ling der wereld begint zich reeds vrij duidelijk af te teekenen. In het Wes ten Amerika, in liet Oosten Oost-Azië onder leiding van Japan en als derde grootmacht Europa. Engeland heeft zich noodgedwongen bij het Ameri- kaansche blok moeten aansluiten, maar is daardoor tevens bezig zijn vooraanstaande positie t,e verspelen. Het kan hoogstens nog als mede-ven noot van de groote Angelsaksische wereld genoemd worden, doch voor het behoud van het eigen imperium mag al niet meer worden opgekomen. Werken de Europeesehe volkeren samen, zooals de Amerikaansche staten samenwerken, dan vertegen woordigen zij een macht in aantal, in ontwikkeling en beschaving, die de leiding van dé wereld kan behouden. Vallen zij echter als vijanden weer uiteen, dan is Europa's lot voorgoed bezegeld en dalen wij af naar een vasteland van den tweeden rang. Er is slechts keuze tusschen een Amerikanisme met zijn overheersching van het geld of het bolsjewisme met zijn ontkenning van alle menschêli.jke en goddelijke wetten. De strijd, die ontbrand i# om het bezit van Danzig en den Corridor is thans uitgegroeid tot een strijd om de vrijheid van Europa. Dat Duitschland hierbij de leiding heeft is" niet anders dan logisch, om-, dat Duitschland heeft getoond de sterkste militaire macht te zijn op ons vasteland en ook het eerst heeft ingezien om welke groote doeleinden er bij dezen strijd gevochten wordt. De volken van Europa beginnen dat langzamerhand in te zien. De woorden van Mussolini gaan duidelijk deze richting uit. Terecht spreekt men daaro'm van de vesting Europa, die zich verdedigt tegen de vijanden van buiten, om zijn eigen lot te bepalen. Want capitulatie beteekentschan de, ineenstorting, ontwapening, ver-< nietig'ing en slavernij aan de Angel saksische plutocratie, niet alleen voor Italië, maar voor geheel Europa, dat nu van alle zijden door vijanden is omringd. Allen, die zich in die vesting be vinden, hebben gelijke belangen, doch de overzijde laat natuurlijk niet af het tegendeel te beweren en wil de éénwording van ons werelddeel *jr- hinderen. Die vijanden weten, dat een eensgezind Europa onoverwin nelijk is, en dat alleen nog het verdeel en heersch" succes kan hebben. En waarom zou Europa ook niet op gelijke wijze als Amerika tot een groot blok kunnen samengesmeed worden, gelijk Amerika, dat tdch ook uit 48 staten is opgebouwd Zoo bezien krijgt de wereldoorlog een heel ander aanzien en zoo bezien kan het een ideaal worden, waarvoor het strijden en lijden dezer dagen zin en beteekenis heeft. De Voorzienigheid leidt degeschie denis der wereld. Misschien is deze beproeving over ons gekomen, om tenslotte tot een grootere eenheid samen te smelten, die een nieuw en ljpter tQdperk inluidt. De leus klinkt nu reeds alom De Rijkscommissaris, rijksminister dr.' Seijs Inquart, brengt een laat sten groet aar. den overleden Hituptdienstleilër, Generalkommi^sar Fritz .-Schmidt tijdens de Part-ii begrafenis, welke Vrijdag te Minister heeft plaats gevonden. (SS Bildborichter Fritz-Hoffmann/StapfTax s) Voortaan geen strijd meer van Euro peesehe volkeren tegen elkander, maar eensgezind op tegen alle vjjanden van ons werelddeel. ZONDAG II JULI Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot Stationsstraat 9 .Telefoon 465 Voorbereid als do Tertiarissen wa ren trof Zondag toch nog onverwacht het bericht, dat Pator Silvester in^het St. Jozefziekenhuis te Heerlen was overleden. ^Terwijl de Kerk zong, dat strijd en lijdon ons eenmaal overgroot zullen worden beloond, heeft God het smartelijk lijden van hem weggeno men en de eeuwige vreugde geschon ken. Stil hebben we, het uitgeteerde lichaam beschouwend, bij de doods baar zijn onvermoeid arbeidzaam leven, dankbaar overwogen. Hoewel hij een man van groote wetenschap was, hebben slechts wei nigen dit door zijn groote eenvoud en nederigheid kunnen ontdek ken. Dit myam echter vooral omdat hij, naast de groote liefde die hij had voor de studie, vóór alles de Biecht vader, de Directeur der Derde Orde en de Vader der armen was. Zijn meeleven met alles en allen was vol komen. Het fijngevoelige lfart, dat zoo kinderlijk blij kon zijn met de kleinst be wezqn attentie; dat zoo bang was iemand te kwetsen, ontdekte steeds direct de geestelijke of stoffelijke nood bil de evenmensch. 10 jaren lang is Pater Silvester Directeur geweest van onze Derde Orde afdeeling. Zelf een voorbeeld van franciscaansche eenvoud, nederig heid en blijheid, heeft hij de tertiaris sen steeds op deze drie, waarachtig franciscaansche karakter-eigenschap pen, gewezen. De onuitputtelijke zorg waarmee hij aan de bloei van do Derde Orde en het zieleheil van de Tertiarissen heeft gewerkt, kan or> deze gering beschikbaar gestelde plaatsruimte niet worden neergeschre ven. Het rijke archief van de laatste 10 jaren'zal hiervan echter altijd blij ven getuigen. Naast het persoonlijk contact met iedere tertiaris, had hij echter vooral een groote zorg en liefde voor de huisgezinnen. Overtuigd als hij was, dat voor de hervorming van de maatschappij moet worden uitge- aan van dc herkerstening van die kleino gemeenschap „ltet gezin", hoeft hij allo middelen hiervoor tor hand* enomen en liet hij rogelmatig bidden tot steun en bescherming van onze gezinnen. Hierdoor vooral heeft hij de Parochie groote diensten bewezen. Hij wilde, dat de tertiaris-gezinnen do best.p gezinnen in de Parochie zouden zijn en do Tertiarissen' de besto Parochianen. Nu die warme, goede oogen van dat steeds vriendelijke gezicht voor altijd gesloten zijn, nu die stem voor goed het zwijgen is opgelegd; nu vooral dat groote, liefdevolle hart niet meer klopt, nu beseffen we eerst wat we verloren Rebben. De Nederlandsche Provincie der Minderbroeders verliest aan hem een heilige, waarachtige Medebroeder en geleerde; de Derde Orde een van haar eminentste Directeuren en de armen eon helper en weldoener. Tertiarissen, eeren wy zijn nage dachtenis met een waarachtig be leven van onze Derde-Orde-regel. Bid den wij vo'or zijn zielerust en bidden wij om zijn voorspraak, opdat ons Deide Orde-leven ons vormt tot de volmaaktheid van een christelijk leven. t.o.f. Op. de vakschool „Maria Regina" te Oirlo, slaagden met groot succes op 25 Juni voor het diploma Lingerie- haaien de volgende leerlingen: Truus Philipson en Marietje Peters. Oilo; Truus Philipsen. Klein'-Oirlo: Anny Reintjes, Mien Verschuurenen

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1