BINNENLAND Officieele Landbouw- mededeelingen voor de Provincie Limburg Het rooien en afleveren van goedgekeurd pootgoed. De Provinciale Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend: a. het rooien van te velde goed gekeurd pootgoed is, zoolang het rooi- verbod van kracht is, alleen toege staan indien de tele*' in het bezit is van een rooivergunning, welke door den Keuringsdienst is verstrekt. b. het rooien van niet te velde goedgekeurd pootgoed is, zoolang het rooiverbod vaif kracht is, alleen toe gestaan indien de teler in het bezit is van een rooivergunning, welke hem door den PI. Bureauhouder is verstrekt. Deze rooivergunning wordt al-leen verstrekt indien het pootgoed dient om in 1944 op eigen bedrijf te worden uitgepoot. c. het onder a en b vermelde geldt echter niet voor pootaardappelen, welke krachtens een tuinbouwteelt- vergunning zijn geteeld, omdat hier voor- het rooiverbod met ingang van 25 Juni 1943 is opgeheven. d. het afleveren van te velde goedgekeurd pootgoed, dat tevens van een plombe en certificaat of ver klaring is voorzien, is met ingang van 26 Juli a.s. toegestaan, onder voorwaarde, dat hierbij de binnen kort bekend te maken voorschriften in acht worden genomen. Dorsclien van raap- en kool zaad oogst 1943. Het Aan- en Verkoopbureau van Akxerbouwprodncten afd. Limburg- maakt bekend: dat de telers, evenals voor andere producten, niet tot het dorschen van raap- en koolzaad mogen overgaan, dan nadat een dorschvergunninf is Verkregen by den PI. Bureauhouder. Tegelijk met de dorschvergunning wordt door den PI. Bureauhouder een inleveringskaart afgegeven, zoo dat het zaad direct na afloop van de dorsching op een te voren bepaalde datum en b(j een daarvoor aangewe zen opslaghouder dient ingeleverd te worden. Spijsolie voor telers van kool- en maanzaad. Kaar het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening-in Oorlogstijd meedeelt, zal evepals vorig jaar aan telers van kool- en maanzaad het recht worden gegeven een extra hoeveelheid spijs olie te koopen. Deze hoeveelheid va rieert naar gelang van het uit eigen oogst afgeleverde kwantum kool- en/ of maanzaad van gemiddelde kwali teit (voor de te dezen aanzien getrof fen richtlijnen zie men in de vak bladen de gepubliceerde of nog te publiceeren richtlijnen). Bedoelde hoeveelheid' wordt dooi de provinciale afdeëlingen van het Aan- en Verkoopbureau van Akker bouwproducten aan het Bedrijfschap voor Margarine, Veilen en Oliën op gegeven. De door dit Bedrijfschap uit te schrijven toewijzingen wordendoor bemiddeling van genoemde Provinc. Bureaux aan de telers toegezonden. Er za] uitsluitend geraffinieerde raap olie worden bosohikbaar gesteld, doch daar met do fabricage hiervan eenige tijd gemoeid is, zal eerst na 1 Sept. met do afgifte van de toewijzingen worden begonnen. De telers kunnen op deze toewijzingen de olie bij hun normalen winkelier betrekken. In verband met de schaarschte aan ver pakkingsmateriaal dienen de telers góed gereinigde flesschen ter vulling af t.e geven. Toewijzingen Rundvee. De veehouders worden erop gewe zen, dat het aantal stuks jotogvee dat na 1 December a.s. zal mogen wor den aangehouden belangrijk zal wor gden verhoogd. Tot 1 Maart j:l. had het bedrijfs- maximum betrekking op rundvee boven 1 jaar. terwijl het aantal stuks vrouwelijk jongvee beneden 1 jaar dat vrij mocht, worden aangehouden 20 pet. van dit bedrjjfsmaximum be droeg. Vanaf 1 Juli tot 1 September a.s. zal het bedrijfsmaximum echter be trekking hebben op de melk- en kalf- koeien en hoogdrachtige vaarzen. In dit bedrijfsmaximum tellen niet mede de contractrunderen en de nog leveringsplichtige dieren. .Voor de a.s. wintermaanden zal het aantal stuks vrouwelijk jongvee waar onder dient te worden verstaan het aantal vaarskalveren plus pinken en vaarzen, gesteld worden op minstens 75 pet. vau het bedrijfsmaximum der melk- en ralfkoeien. Binnenkort zal aan eiken veehouder het bedrijfsmaximum der melk- en kalfkoeien, dat hij van 1 Juli-1 Sep tember mag aanhouden,/worden mede gedeeld. BEKENDMAKING. De Wehrmachtbefehlshaber in Ne derland maakt bekend: De talrijke malen, dat de laatste dagen vijandelijke vliegtuigen wor den neergeschoten, geven aanleiding er opnieuw dringend op te wijzen, dat het de burgerbevolking ten strengste verboden is, de plek te betreden, waar vliegtuigen zijn neer gestort of eehigerlei voorwerpen, die tot het neergestorte vliegtuig of de leden der bemanning behoord heb ben, mede te nemen. Overtredingen worden zwaar gestraft. De posten hebben strenge instructie elke over treding door gebruik van wapenen te verhinderen. Doodvonnissen voltrokken. Officieel wordt bekend gemaakt: Het op 21 Juni 1943 door het Deut sche Obergericht tegen de' Neder- landsche onderdanen Klaas Muller en Jan Wilhelm Ilaije uit Ileino wegens moord en daardoor gepleegde sabotagehandeling uitgesproken dood vonnis, is na onderzoek van de gra tiekwestie voltrokken. De beide daders hadden, zooals reeds in de pers is gepubli/eerd, uit polit.ieken haat een hun tot, dat oogenblik volkomen onbekend licha melijk zwaar gehandicapt lid der N.S.B. op de meest euvele wyze mishandeld en levend begraven. De Jood Eliazer Pachter uit'Am sterdam, Nederlandsch staatsburger, is door vonnis van hetDuitsche Obergericht in het bezette Neder- landsche gebied van 28 Mei 1943, wegens verboden bezit van wapehen ter dood veroordeeld. De straf is na onderzoek van de kwestie van gratie voltrokken. Pachter heeft, zonder rekenfng te houden met de tot de openbare, mee ning gerichte talrijke waarschuwin gen en zonder acht te slaan op de steeds gepubliceerde vonnissen der Duitsche gerechtshoven, een pistool met 25 schot munitie in Maart 1942 in zijn bezit gekregen en vervolgens steeds bij zich gedragen. Geen vergoeding hij liuur- overdracht. Toen verleden jaar een politieamb tenaar van -Maastricht naar Den Haag werd overgeplaatst, wilde hij van zijn huurcontract af, dat nog drie jaar geldig was. Hij slaagde erin een ge gadigde te Vinden, die génegen was de huur onder dezelfde voorwaarden voort te zetten. De verhuurster van de woning, Maria van Hasselt te Maastricht, wilde van déze huurover- name echter slechts hooren, als de oude huurder niet, alleen in de toe komst garant bleef voor de betaling der huurpenningen, maar tevens be reid was haar tegemoetkomendheid met f 300 te honoreeren. Eerst had zjj zelfs f 1000 bedongen, maar ten slotte was het f 300 geworden. Deze eisch tot betaling van f 300 was niets anders dameën verhooging van den huurprijs en dit zonder eenigen grond want in de huurover eenkomst was over een dergelijke premie niet gerept. Ook werd er geen schade geleden, zoodat er van een schadeloosstelling geen sprake was. Mej. van Hasselt kon met de huur- overname al dan niet accoord'gaan, maar het verzwaren van de verplich tingen van den huurder was in geen geval geoorloofd. De overtreding van hot Huurprijs- besluit 1940 is in den eersten aanleg met f .2000 beboet, terwijl terugbe taling van d§ premie van f300 werd gelast, Dit vonnis is in hooger beroep door het hoofd van de Prijsbeheer- selling bevestigd. Postbode vermoord. Op een eenzaam zandpad in de ge meente 't Zand is Zaterdagmiddag het lijk gevonden van den 33-jarigen ongehuwden postbode N. Medema te Spijk, die, naar een voorloopig onder zoek heeft uitgewezen, door revolver schoten moet zijn gedood, bericht de Telegraaf. Het misdrijf moet om streeks het middaguur zijn gebeurd, toen het slachtoffer zijn dagelijksche postbestelling rondbracht. ALS DE SIRENES LOEIEN. Zoek bijtijds een sclniil- gelegenheid op. Als do sirenes geloeid hebben, ten te'eken dat er gevaar' uit de lucht dreigt, kan men constateeyen, dat nog niet ieder zijn eigen belang be grijpt, Zooals reeds zoovele malen in woord en geschrift is aanbevolen, dient men dan de een of andere schuilgelegenlieid op te zoeken, waar men veilig is voor Je vernietigende scherf werking, hetzij in een portiek, in een huis, een schuilkelder of langs een besclmttenden kant van den weg. In de groote steden in het Westen des lands ziet men dat de bevolking steeds beter de voorschriften, gege ven door de luchtbescherming, op volgt en het is geen toeval, dat de bewoners van het zwaar getroffen Rotterdam in dezen een voorbeeld geven en met spoed een schuilge- legenheid opzoeken, wanneer de si renes haar onheilspellend geluid laten hooren. Het gevaar kan onverwacht ko men, juist in die periode van ge spannen stilte, welke op het lucht alarm pleegt te volgen. Het komt namelijk voor dat 'n toestel, dat hoog vliegt, opeens een duik neemt om het doel te naderen en dat in die oogenblikken de luchtdoelartillerie uit vele monden begint te vuren. Er vallen dan bommen en in een wijden kring komen de scherven van de luchtafweerprojectielen op de aarde terug. Wie dan bijtijds een schuil gelegenlieid heeft opgezocht kan zich veilig achten. Als men na het luchtalarm dus niets hoort is het beslist onjuist te denken, dat men op straat wel veilig is, temeer omdat het volstrekt niet onmogelijk is, dat de aanvallende machines met afgezette motoren haar doelen naderen, welke ervargig men in Italië reeds heeft opgedaan. Onder zulke omstandigheden kan men verrast worden door liet helèche lawaai van ontploffende bommen en vurend afweergeschut. Ieder begrfjpfe dus zijn eigen be lang bij luchtgevaar moet men een schuilgelegenlieid opzoeken. Zooals het ia werkelijkheid was Het bolsjewisme poogt zich altijd voor te doen als „de wolf in sckaaps- kleeren". Dit was van het begin af zijn methode en daaraan is nog steeds niets veranderd. Op deze wijze ge lukte het de Sovjet-Unie eens, eenige nabüKrataten te overbluffen. Nadat door bolsjewistische propaganda de weg was vrijgemaakt, werden deze staten gedwongen om hun „bondge- schap" te sluiten. Natuurlijk beloofde de Sovjet-Unie plechtig, dat ze de binnenlandsehe verstandhouding on aangetast zou laten. Maar nauwelijks hadden haar troepen de grens over schreden, of geregeering werd ten val gebracht en. het land van den grond af gebolsjewiseerd. Op welke wijze dit in één van de Europeesche landen, gebeurde, be schrijft ons in alle bijzonderheden een artikel in het bekende geïllus treerde tijdschrift „Signaal". Dit met foto's gedocumenteerde artikel draagt als opschrift „Het is allemaal niet Zoo erg". Want dit is het parool, waaronder de bolsjewieken ook thans weer werken; het is hetzelfde, waar mede zij destijds hun doel najoegen. Doch en dit is het verschil nu staat een nieuw Europa tegenover hen. Het oorlogsdoel van het herbo ren continent wordt in ditzelfde nummer op vier prachtige gekleurde teekeningen duidelijker dan ooit naar voren gebracht. Ook de massamoord te Katyn wordt met een unieke fotografische documentatie van verscheidene pa gina's voor de geschiedenis vastge legd. Onderhoudende artikelen, met foto's verlucht," maken daarnaast deze uitgave weer zeer aantrekkelijk. Bom- of brandschade terstond Ibpgeven. Het Rijksbureau ïtoor de Voedsel? voorziening in Oorlogstijd deelt mede: Volgens het Voedselvoorzienings- besluit en verschillende besluiten van de bedrijfschappen moeten degenen, die eenig product, dat voor de voed selvoorziening van belang is, voorhan den of in voorraad hebben, daaraan die zorg besteden, die redelijkerwijze kan worden verwacht. Dit beteekent, dat bovengenoemde personen o.m. verplicht zijn voor een afdoende be scherming tegen brand, diefstal, in braak enz. te zorgen, en bederf te voorkomen. Bij het niet nakomen van deze verplichting kunnen de straffen, genoemd in het Besluit Tuchtrecht spraak Voedselvoorziening of in het Economisch Sanctiebésluit -worden opgelegd. Voorts wordt ieder nadrukkelijk verzocht, indien brand of bominslag- in zijn bedrijf en/of opslagplaats heeft plaatsgevonden, direct telefonisch bij den l'rov. Voedselcommissaris den waarschijnlijken omva'ng van het ver lies aan goederen en de eventuehle stagnatie in de productie, bewerking, verwerking enz. van deze goederen mede te deelen. Een dusdanige mede- deeling moet niet slechts geschieden, indien het goederen betreft, welke rijkseigendom zijn, maar ook indien zij eigendom zijn van bedrijfsgenooten. Distributie-perikelen. d.Z.— Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat men bij het ver strekken van de' bra'ndstoffenkaarten rekening' is gaan houden met de grootte van het gezin. Persoonlijk hebben wij deze zaak indertijd bij de autoriteiten aanhangig gemaakt en hiervan afschrift gezonden aan 't toen nog bestaande dagblad De Volks krant, hetwelk aan deze zaak een hoofdartikel wijdde. Eenigen tijd later is men toen begonnen met de toeslagkaarten voor gezinnen met meer dan 6 personen. Deze regeling- was inderdaad een verbetering. Doch naar onze meening is zij niet com pleet. Immers, wat is tocii het geval? De personen, die ten plattelande wonen en geen gas hebben in de woning, krijgen voor kookdoeleinden iedere maand gedurende den zomer een bon voor brandstoffen. Wij zijn van meening, dat dit in 't algemeen te weinig is, tenzij men van de ge dachte nitgaat, dat er genoeg hout te koop is en ook betaald kan wor den Want met hout stoken, is met recht „je arm stoken". Die eenheid brandstoffen weegt niet op tegen 't gemak van gasgebruik, waarbij men onmiddellijk warmte heeft en de warmte ook onmiddellijk kan afzet ten. Maar nu is het vreemd, dan men met de regeling voor kookdoeleinden geen rekening heeft gehouden met de grootte van het gezin. Hét spreekt toch vanzelf, dat er in een gezin van 10 of 12 personen meer te koken valt dan in een gezin, van 2 of 4 personen. Daarom is ide regeling on billijk -en dient deze te worden ge wijzigd. Nu langs den weg der correspon- deitt.ie dit niet mogelijk is gebleken, nemen we dejiulp van de „Koningin der Aardd" in den.arm in de hoop, dat langs dezen weg de aandacht op deze onbillijke regeling worde geves tigd. Het is toch te gek om los te loopen, dat hef mogelijk is zooals in een ons bekend geval in bepaalde onderneming een gezin van twee personen voor kookdoeleinden even veel eenheden kolen ontvangt als een, gezin van dertien personen Het portret. „Even glimlachen... opgepast" zegt de fotograaf en hij maakt uw portret. Zoo'n portret schijnt altijd iets te wezen wat u niet bent. Gij- zijt een zuurkijker... u moet lachen. Gij zijt triest... lacht Paljas! En nooit zijn^we met onze eigen foto tevreden! „Ben ik dat?" We achten ons immer mooier, beter, althans in teressanter dan die sukkel van een fotograaf van ons maakte. Zoo gaat het meLons uiterlijk. Zoo gaat het met ons innerlijk. Kennen we ons zelf' welOch kom. Wanneer een ander'een goed bedoelde opmer king over ons maakt, vatten we het op als een beleediging of onaange naamheid. AVe weten niet dat we zoo'n leeljjke neus of zoo'n onplezie rig humeur bezitten. We moesten ons zelf eens wat meer bestudeeren zoodis we het anderen doen. Dat zou misschien tot heel wat ontdekkingen en onaangename verrassingen lpiden het zou goed voor ons zijn 1

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4