PEEL EN MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND DISTRIBUTIE-NIEUWS 64« Jaarsrang No 22 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 3 Juli 1943 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ct per kwartaal. DE OORLOG IN DE SCHEMERING. Dr. Goebbels schrijft in „Das fleich" een -artikel over „Den oorlog in de schemering" en .schetst daardoor op treffende wijze den tegenwoordigen toestand. Hij legt er den nadruk op, dat aan beide kanten alles gedaan wordt wat mogelijk is om de ware bedoelingen te verbergen en daarom mag men niet veel waSrde hechten aan de duizend en één plannen, welke vooral van geallieerde zijde worden open baar gemaakt. Het is hog niet zoo heel lang ge leden, dat Nederland elk plan, hoe zot ook, voetstoots aannam, en gaar ne zelfs bepaalde data wist aan te wijzen, waarop de een of andere actie zou worcfen ingezet. Dr. Goebbels twijfelt er niet aan, of de geallieerden beschikken op het oogenblik over voldoende materiaal, menschen en scheepsruimte om ^een grootseheepsche actie op touw te zetten. Maar op een verrassing behoeven de vijanden van de As niet te reke nen, want de As staat klaar, in Noord, West en Zuid. In zekeren zin zou het gewenscht zijn, volgens Dr. Goebbels, dat de actie werd ingezet. Men kon- er dan op rekenen, dat mogelijk een beslis sing zou vallen, die ons nader tot den vrede voerde. Hetzelfde, wat wij reeds eenige maanden geleden be toogden, omdat zoowel een geslaagde als een mislukte actie een juisteren kijk op de toekomst verleent dan de positie van thans, nu alles slechts tot de sfeer der mogelijkheden be hoort. Het spreekt vanzelf, dat Duitseh- land een toekomstige invasie met gerustheid tegemoet ziet. Dr. Goebbels wijst er op, dat thans heel iets anders zal moeten ingezet worden om successen te bereiken dan tegen Noord-Afrika of tegen de eilandjes Pantellaria en Lampedusa. Van den anderen kant werd be kend, dat geheel de Noord-Afrikaan- sche kust dicht met legertroepen is bezet; van Algiers en Libye tot Egypte en Palestina toe. Daaruit zou men mogen opmaken, dat het nog zoo zeker niet is, dat een actie tegen Sicilië in voorbereiding is, omdat deze verspreiding van de legermacht er op wijst, dat zoowel de Balkan als het Oostelijk deel van Italië be dreigd wordt en dus evengoed tegen deze landstreken wordt, opgetreden als tegen Sicilië en zelfs tegen alle punten tegelijk. Doch vergeten we niet: het is de oorlog van de schemering en alles wat er losgelaten wordt, dient in hoofdzaak om den vyand op een dwaalspoor te brengen. Datzelfde kan getuigd worden van, de Duitsche berichtgeving in zoover i}ij spreekt van toekomstige acties. Het resultaat van alle beschouwin gen over den tegenwoordigen toe stand loopt uit op de slotsom, dat de buitenstaander volkomen in het duister tast en dat alleen de generale staven aan weerszijden precies weten wat ze zullen doen. En ook dat is nog maar in be perkte mate waar, want zoodra de vijand begint is de tegenpartij ge noodzaakt haar maatregelen daar tegenover te stellen, die de eigen plannen zeker heel sterk zullen be- invloeden. Men spreekt in den oorlog graag van het nemen van de leiding. Nu staat voor beide part y en de gelegenheid open de leiding te npmen en beide partijen wachten af. Er is echter één gróót verschil Van Duitschland kan in groote trekken gezegd worden, dat het zijn oorlogsdoeleinden bereikt heeft, ter wijl dat doel van de geallieerde oor logsleiding alleen kan zijn, die be reikte resultaten van de Duitsche en Japansche doeleinden ongedaan te maken. Daaruit volgt vanzelf, dat de geal lieerden nu aan de heart zyn om een actieve oorlogvoering te beginnen, want zij willen de bestaande verhou dingen niet erkennen eit op de eerste plaats Duitschland uit zijn geweldig toegenomen machtspositie verdringen: Dat is het éénige oorlogsdoel dei- geallieerden, terwijl het voornaamste oorlogsdoel van Duitschland natuur lijk is die machtspositie te behouden. Het is ook de eenige reden voor de voortzetting van dezen oorlog, die straks reeds vier jaar onafgebroken aanhoudt. Ook om die redenen is de toe komstige actie van geallieerde zijde zoo belangrijk. Zij zal waarschijnlijk een antwoord geven op de vraag, of binnen afzienbaren tyd in staat zyn haar oorlogsdoel ie bereiken, dan wel of zy op verre na nog niet daaraan toe zijn. De bombardementen van West- Duitschland zijn niets anders dan po gingen om op gemakkelijke manier de oorlog te winnen, doch men kan reeds thans zeggen, dat de kans is uitgesloten, dat zij hierdoor hun doel zullen bereiken. Wel degelijk zal een landing op Europeeschen bodem moeten volgen en met het Duitsche leger zelf moe ten worden afgerekend. Het is zeer waarschijnlijk, dat er met Stalin bepaald afspraken bestaan om op alle fronten tegelijk te begin nen, doch gezien de minder vlotte samenwerking aan die zijde is het even goed mogelyk dat Stalin nu eerst eens wil afyvachten wat Amerika en Engeland doen, voordat hy verder het zijne er toe bijdraagt. Men weet: Westelijk Europa is een wal van staal en beton, waartegen het moeilijk, zoo niet onmogelijk zal zijn, successen te behalen. Zuid-Europa is rijk aan eilanden, inhammen en bochten, waarop veelal spoedig toegankelijke bergstreken vol gen. Eveneens versterkt OostTSuropa is vlak en de Duitsche legers liggen ongeveer nog op de lijn, die zij in het najaar 1941 bereikten. Men mag aannemen, dat ook daar een wal van staal en beton verrezen is, die het gebied beschermt, dat voor de voedselvoorziening van Europa van zoo groot belang is En achter dien wal in Westen Zuid en Oost wacht een van top tot teen gewapend volk, versterkt met Italië en i de talrijke bondgenooten den stormloop af van de machten, die het uit die positie willen verdringen. Voor dat geweldig drama kan elk oogenblik het doek opgaan, maar evenzeer is mogelijk dat er Yiiets ge beurt en dat we over een jaar nog evenzoo wachten. Want, en dat kunnen we onder hand welhaast zeggen deze aan staande krachtmeting zal naar alle waarschijnlijkheid over den uitslag van den oorlog beslissen. Beslissen namelijk over de vraag of de geallieerden een droombeeld na jagen ja dan neen. Er hangt dus veel, ja waarschijnlijk de loop de geschiedenis van de eerst volgende eeuwen vanaf. Is het wonder, dat er geaarzeld wordt, dien" beslissenden stap te zetten En is het wonder, dat de propaganda probeert op andere wijze deze mach tige vesting die Europa heet, te ver overen En is liet wonder, dat zy uitziet naar een verschijnsel, een symptoom van zwakte, die de mógelijkheid van een succes vergroot? r En is het wonder, dat Duitschland met Europa op zyn hoede is, nu zoo groote belangen op het spel staan f Generalkommissar Schmidt op dienstreis verongelukt. Hauptdienstleiter en Generalkom missar Z. B. V. Fritz Schmidt, die zich op een dienstreis bevond, is fn Frankrijk Zaterdag 26 Juni het slachtoffer van een ongeval gewor den. Hy is aai) de zware verwon Hauptdienstleiter Generalkommissar Fritz Schmidt j- (Bildarchiv Arbeitsbcroich der N.S.D.A.P./Stapf—Pax s) dingen overleden. De Hauptdienstleiter bevond zich op een treinreis naar Parijs. Den avond voorafgaand aan den dag van het ongeval gevoelde hij zich ernsCig onwel en legde zich spoedig ter ruste. Reeds een jaar geleden had Generalkommissar Schmidt onder soortgelijke ziekteverschijnselen bui tengewoon ernstig geleden. Gebleken is, dat de verongelukte in den loop van den nacht van het ongeval moest overgeven en toen hij trachtte zich frissche lucht te verschaffen, uit den in volle vaart zijnden trein viel. alvorens zyn reisgenooten hem te hulp konden snellen. Nieuwe zeepbóunen. Tot/en met 31 Juli 1943 geeft bon „algemeen 597" van de bonkaart voor de voedingsmiddelen ep bon „W een- heidszeep", van de aan kinderen beneden acht jaar uitgereikte kaarten recht hetzij op het koopen van een stukje luchtgevulde eenheidstoiletzeep 40 of 57 pet., hetzij op het koopen van een stukje eenheidstoiletzeep 14, 15 of 21 pet,, hetzij op het doen was- schen van vijf kilogram droge vuile wasch. Voorts geeft bon „algemeen 598" van de bonkaart voor voedings middelen en bon „W waschpoeder' van de kinderen beneden acht jaar uitgereikte kaarten tot en met 31 Juli a.s. recht hetzij op het koopen .van 250 gram waschpoeder of zeep poeder, hetzij op het doen wasschen va rifnegen kilogram droge vuile wasch. Ten slotte geeft bon „W toiletzeep" van de aan kinderen boneden twee jaar uitgereikte kaarten tot en met 31 Juli a.s. recht op het koopen van een stukje van 50 of voor zoover voorradig 75 gram -toiletzeep oude samenstelling. Aanvragen voor speciale punten en vergunningen voor textielpro ducten. Termijn begint op 5 Juli a.s. De Secretaris-Generaal van het- De- partoinent van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt, in verband met de distributie van Textielpro ducten, bekend, dat de termijn tot het indienen van aanvragen ter ver krijging van Speciale punten en Ver gunningen, aanvangt op Maandag 5 Juli 1943. Van 28 Juni af zal, op nader dooi de distributiediensten te bepalen tijd stippen, do gelegenheid worden open gesteld om aanvragen in te dienen tot het inwisselen van na 11 April 1943 uitgoreikte oude Speciale tex tielpunten en Vergunningen tegen nieuwe. Ronnen voor brandstoffen. Van 1 Juli 1943 tot en mot 30 April 1944 geven de met „13 KF" gemerkte bonnen dor kookkaarten voor vaste brandstoffen „U 115" recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen, mot uitzondering van fabrieksturf. Overwogen wordt om op 1 Augustus 1943 wederom een bon van de kookkaart „U 115" aan te wijzen.' Van 1 Juli tot en met 31 Juli 1943 geeft elk der met de woorden „ge nerator anthraciet negentiende pe riode" gemerkte bonnen recht op Wet koopen van 1 hectoliter (max. 75 kg) anthracietnootjes 4 of 5. Gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der met de woorden „generatorturf negen tiende periode" gemerkte bonnen recht o[» het koopen van 50 stuks bagger turf. Vernietiging van distributie bescheiden. Naar aanleiding van vele desbe treffende vragen wordt bekend ge maakt, dat de eventueel nog voor handen zijnde bonnen „tabak Olb" tot en met „tabak 16b", alsmede de bonnen „tabak r 01" tot en met „ta bak r 04" en de bonnen „cigaretten r oi" tot en met .„cigaretten r 04" vernietigd kunnen worden.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1