PEEL MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND Provinciaal Nieuws» Een „armada der wraak" voor de Iuclitterrenr. Roud den invasie-praat. KEURINGEN WAFFEN SS LEGIOEN EN LANDWACHT ZONDAGSDIENST. Dr. E. F. HOYNG BEKENDMAKING. 64e Jaargang No 21 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 2S VENRAY Zaterdag 2C Juni 1948 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. i De vrij algemeene verwachting is, dat dezen zomer militaire acties zul len gevoerd worden, wélke zooal niet de beslissing mogen brengen in het wereldconflict, maar die ons in ieder geval nader tot de eindfase voeren. Op die beslissende acties wacht heel de wereld in de grootste span ning. Een invasie in Europa, met name in Italië, zooals wij in ons vorig num mer als waarschijnlijk aanduiden? Of voortzetting van de poging der geallieerden, om middels luehtterreur het Duitsche volk murw te maken en aldus met de minste eigen offers den strijd in hun voordeel te beslis sen Hoe 't ook zij, omtrent de lueht terreur heeft Rijksminister Dr. Göbbels in de zwaar getroffen gebieden van West-Duitschland een rede gehouden, waarin hij de geallieerden voor het front van de heele menschheid aan klaagde wegens hun moord op de burgerbewlking. Met dien luehtterreur zullen de vijanden nooit; hun doel bereiken, maar deze methode brengt eeuwige schande over de volken, welker regee ringen naar dergelijke verwerpelijke en gemeene middelen grijpen. Spr. toonde met feiten en citaten aan, dat de schuld aan den luchtoorlog tegen de burgerbevolking ondubbelzinnig ligt bij de "Westelijke plutocratieën. Het berekenende cynisme van den vijand zal eerst dan verdwijnen, wan neer het door smartelijke, steeds weer herhaalde tegenslagen neergeveld wordt. Eens ,zal het u'ur komen, waar op wij terreur door contra-terreur breken.Ontelbare.arbeiders, ingenieurs en constructeurs zijn bezig zoo snel mogelijk dit oogenblik te verwezen lijken. Ik weet, dat het Ijuitsche volk dezen weg met een brandend ongeduld verwacht. In onze harten heeft de vijand in onuitwisbare letters, een schuldbekentenis geschreven, die hem op zekeren dag als tegenrekening en motief vóór ons handelen zal worden voorgelegd. En in zijn rede te Dortmund op Vrijdag was Dr. Göbbels nog dtiide; 1 ijker. Spr. kondigde hier aan, dat een armada der wraak zal ontstaan en zeide, dat hij zelfs nauwkeurig de maand weet, waarin deze zal begin nen met toe te slaan. Tot zoo lang oefene men geduld en twijfele men niet aan de eind overwinning, want alleen hij zal over winnen, die de beste zenuwen, de leiding en de beste vuist panden in de hand heeft. Naast den strijd in de lucht en de actie tegen Italië vraagt vooral ook het Oostfront en het daar verwachte offensief de algemeene aandacht. He D.N.B. heeft een samenvatting gegeven van de twee jaar Oostfront- strvjd, die achter ons liggen. In die twee jaar verloren de Sov jets tot dusver aan gevangenen, ge sneuvelden en gewonden 20 millioen man, 36.000 tanks, 50.000 kanonnen en ruim 40.000 vliegtuigen. Territoriaal verloren de Sovjets een gebied, dat vier maal zoo groot is als het Britsche eiland en een nut tige agrarische oppervlakte, die voor de bolsjewieken het verlies van hun belangrijkste graanschuur beteekent. De 750 dagen oorlog tegen het bolsjewisme kan men in 4 groote -fasen samenvatten. 1. De groote operaties in 1941 met de enorme terreinwinsten en omsin gelingsslagen. 2. De winter van 1941 op 1942, die duideljjk maakte, dat men met de in 't veld gebrachte middelen de Sovjet- Unie niet zou kunnen bedwingen 3. Voorjaar en zomer 1942 zagen de Duitsche legers aan de "Wolga en in de Kaukasus. 4. In 1942-1943 zien we het Rus sisch offensief, waarbij het Duitsche front tot over de Donetz wordt inge drukt. Begin 1943 heroverde Duitsch- land Charkow en deed het strategisch plan der rooden mislukken. Als slotbalans van de twee jaar oorlog tegen de Soyjet-Uriie kan, op grond juist van de laatste ervaringen, vastgesteld worden, dat het Duitsche oostelijke front sterk genoeg is om de bolsjewistische overstrooming van Europa te verhinderen, ja, dat het sterk genoeg is en voldoende gunsti ge uitgangsstellingen heeft, om in verdere ontwikkeling van zijn offen sieve traditie de met Duitsche gron digheid voorbereide plannen te ver wezenlijken. De kennis van de Duitsche militaire kracht ën het Duitsche bewapenings- potentieel veroorlooft te komen tot de slotsom, dat de Duitsche leiding ook met een gesynchroniseerenden aanval op verschillende fronten in het Oosten, het "Westen of het Zui den klaar zal komen. Komt de invasie dit jaar Zoo luidt het opschrift vhn een berichtgeving uit Berlijn. En dan -volgt: In Duitsche militaire kringen wordt er aan getwijfeld, of de invasie inder daad wel zoo aanstaande is, als de Britsche en Amerikaansche propagan da wil doen gelooven. Te Berlijn meent men, dat men nog geruimen tijd op de invasie zal moeten wachten en dat 't zelfs wel eens zou kunnen voorkomen, dat de Westersclie mogendheden het tweede front ook dit jaar weer in 't lucht ruim zulleij zoeken. Intusschen is echter ook liet En gelsche en Amérikaansche publiek er van overtuigd, dat liet geallieerde luchtwapen de beslissing niet zal kunnen forceeren. Do invasie zal be slist moeten komen, maar zal eerst geprobeerd worden, wanneer de ge allieerde wapenproductie haar hoog tepunt bereikt zal hebben. Ondertusschen blijft de berichten stroom van de Engelsche en Ameri kaansche propaganda over een aan staande invasie aanhouden. Wanneer deze berichten beschouwd moeten worden als de beste wapens van den zenuwoorlog, dan is do uit werking daarvan in Duitschland al zeer gering. De Duitsche bladen zwijgen derge lijke berichten volkomen dood._ Hoe, het publiek' in een neutrral land er op reageert, vertelt een redacteur >van de Yölkisclier Beobachtor, die eenigen tijd in Zwitserland hooft doorgebracht om konnis te nemen van de Zwitser - sche meeningen óver de Engelsche eh Amerikaansche invasieberichton. Hij heeft vastgesteld, dat door de hinge reeks Engelsche en Ameri kaansche berichten het gevoel van den lezer is afgestompt. In Zwitserland werd de Duitsche meening, als zouden do opstellers der berichten meer last hebben van ze nuwen dan zij, voor wie deze berich ten bedoeld zijn, bevestigd. Na zijn bezoek aAn Zwitserland blijft deze correspondent er van over tuigd, dat de invasiepropaganda slechts een kunstmatige nevel is. Tot zoover de Berlijnsche meening. Maar de invasie zou op-Dinsdag 22 Juni 1943 plaatshebben. Ze had plaats, maar in het lucht ruim en 44 vijandelijke bommenwer pers met tenminste 6 x 44 personen bemanning werdén er' het slachtoffer van. En zoo kan men-knoopen aftellen de invasie komt, de invasie komt niet de invasie komt, de invasie komt niet; tot de een tot de slotsom komt, de invasie komt en de andere dat ze niet komt, naar gelang men -knoopen aan zijn vestje heeft En dan werd de dag herdacht waarop het twee jaar geleden was, dai de oorlog tegen de Sovjet-Unie begon, en schreef men In de Duitsche balans, die thans na een 2-jarigen strijd tegen de Sov 'óssiii «im - o> -vv-fy MbUMtKXH*k-W'>VA «A. Xv~ - .V. i Bij onze vrijwilligers. Vier kameraden. (SS P.K. Fritsch-O-H- Ps) jet-Unie opgesteld wordt, wordt op de eerste plaats heel nuchter vastge steld. dat de groote beslissing, die slechts tot stand kan komen door middel van een volledige vernietiging van de Sovjet-legers - nog niet ge vallen is. De bnlitaire toestand van het Oos ten wordt intusschen gekenmerkt door het hoogst belangrijke feit, dat de Sovjet-legers die juist aan liunop- 'marsch begonnen waren naar. het Europeescho Centrum, in de zware gevechten van de afgeloopen twee jaren, ver teruggeslagen zijn. Op geen enkele plaats bedreigeu zij de levenskernen van Europa. Groote en belangrijke gebieden, die voor de voedselvoorziening en de wapenpro ductie van de Sovjet-Unie een bijzon dere beteekenis hadden, bevinden zich vast in handen der verbonden legers. Beslissend voor het verdere ver loop -van den oorlog zullen, naar Duitsche overtuiging de verliezen zijn, die de Sovjet-Unie aan menschen en materiaal geleden heeft. Te Berlijn raamt men deze verlie zen op 5V> millioen gevangenen, ten minste 360Q0 pantserwagens, circa1 50.000 stukken geschut en moer dan 40.000 vliegtuigen. Met inbegrip der gesneuvelden en gewonden schat men te Berlijn het totale verlies der Sovjet-weermacht op ï^ieer dan 20.millioen man. De omvang van dit verlies zal een beslissende invloed hèbbep op het (verdere verloop van den strijd. Omdat de bolsjewistische vijand on gemeen hard en 4aai is, omdat zijn bewapeningsprogramma steunde op jarenlange voorbereidingen en omdat zijn industrieel vermogen schier on metelijk is,is de Sovjet-unie aan deze aderlating nog niet bezwek,en. Men is t,e Berlijn volstrekt niet ge neigd, om op grond van deze verlio zen eenige voorspelling te wagen be treffende de mogelijkheden waarover de Sovjet-Unie nog beschikt, Stalingrad heeft geleerd.dat de roode legers zich niet gewonnen geven. De Stalingrad-episode is echter het signaal geworden voor de totale mo bilisatie van Europa. Als gevolg van die mobilisatie staan' thans, ondanks de verliezen wart het Europeesche front zooveel manschappen in het Oosten, dat het front volgens verkla ringen van deskundigen sterker ge acht moet worden dan op welk tijd stip van den oorlog ook. Ook de maatregelen, die het opper bevel in het "Westen, Zuiden en Noor den heeft moeten treffen hebben de militaire kracht van het Oostelijk front niet aangetast. En Rooseveit in eigen persoon zin speelde op de bijna ongeloofeljjke of fers, die de Sovjet-Unie heeft moeten brengen, nu hij op den 2«n verjaardag van het uitbreken der vijandelijkheden Stalin verder moed inspreekt. En zoo heeft de zynior 1943 zijn hoogtepunt bereikt. - let SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17 45 jaar, (ook ge huwden, die zoowel lichamelijk als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischon, die de opleiding hun stelt, kunnen zieb bij de bekende adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Bi? de onderzoekingen worden ook •ille gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur denopleiding, extra levensmiddelen pnz. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor do vrijwilligers, dje om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bjj de Landwacht 'Ne- der'.and of bij hot SS-Waehtbataljon in Amersfoort, Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. Personen tussehon 18 en 30'jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den Arbeidsinzet kunnen zich eveeneens op een der keurir.gsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den Arbeidsinzet vrijgesteld. ZONDAG 27 JUNI Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Patersstraat 22 Telefoon 432 De Burgemeester eter Gemeente Venray brengt, onder verwijzing naar zijn bevelschrift van 1 Juni 1943, ter kennis van belanghebbenden, dat hem door den Heer Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen is^ medegedeeld, dat de tweede en de derde periode voor de bespuiting van het aardappelenwas ter bestrijding van den coloradokever is vastgesteld van 1 tot 14 Juli en van 22 Juli tot 4 Augustus a.s. wes halve 'hij BESLUIT aan de gebruikers van de in de Gemeente Venray gelegen perceelen aardappelen (w.o. ook vallen tuintjes) te bevelen, hun aardappelvelden, op de wijze als in* zijn bevelschrift van 1 Juni 1943 omschreven, (e bespuiten voor de tweede maal in de periode van 1 tot 14 Juli a.s. voor de derde maal in de periode van 22 Juli tot 4 Augustus a.s.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1