DISTRIBUTIE-NIEUWS BINNENLAND Officieel* Landbouw- mededeelingen yoor de Provincie Limburg Koolzaad. Aan lederen teler van koolzaad en raapzaad is 'een beknopte brochure uitgereikt over het oogsten van deze gewassen. Bovendien zijner koolzaad- deskundigen aangewezen, die den telers van voorlichting dienen. De telers, die hiervan gebruik wenschen te maken, kunnen zich via hun P.B.H. tot deze deskundigen wenden. Het. dorsohen van koolzaad en raap zaad kan, zooals in de brochure uit voerig is beschreven, plaats vinden op den akker, terwijl het gewas ook naar huis gehaald kan worden. Zoo wel op den akker als in de schuur kan voor het derschen gebruik wor den gemaakt van een dorschmachine. Alle dorschmachines zijn wel ge schikt voor het dorschen van kool zaad, doch niet bij alle machines zijn de noodige zeven voor reiniging van het zaad. Zijn geen zeven aanwezig dan moet het reinigen geschieden met behulp van een wanmolen of anders zins. Bij het dorschen van koolzaad met de machine behoort een dorsch- kleed, waarvoor de loondorscher als regel zorg draagt. Hot aantal telers van koolzaad is zeer groot, het is onmogelijk om bij dit groote aantal telers overal het koolzaad met de dorschmachine tijdig op den akker af te'dorschen. Het is bij. koolzaad 'niet. doenlijk een gedetail leerd donsehpian op te maken, zooals bij de granen. Koolzaad moet worden gedorscht als het dorschrijp is, tenzij or gelegenheid bestaat het binnen op te bergon. De P.B.H. zal daarom het dorschen mot de machine telkens regelen aan de hand van de omstan digheden, Waarbij er rekening zal worden gehouden, dat de machines in de grootere porceelen. Er kan vooi» do grootere pereeelen echter ook geen zekerheid worden gegeven, dat op het meest geschikte momenteen machine ter beschikking is. Telers van kleinere pereeelen (1/2 ha. of minder) zuilen good doen or rekening mede te hou den, dat zi,j zich zonder dorschmachine zullen moeten behelpen, tenzij het gewas binnen kan worden opgeborgen en later gedorscht. Voor het dorschen zonder machine is een kleed noodig, behalve wanneer de mogelijkheid bestaat het gewas naar huis te brengen en men de be- schikkïug heeft ovér een cementen deel. Bij den,P.B.H zullen enkele kleeden worden gedeponeerd, welke door de telers gehuurd kunnen wor den. Dit aantal is echter lang niet voldoende voor de behoefte. Het is dus raadzaam voor de telers zelf reeds thans uit. te zien naar een kleed. De maat moet minstens 6x8 m. zijn. Tenslotte wordt er iiog op gewezen, dat alle koolzaad voor 1 September moet zijn gedorschen en geleverd. De P.V.C. voor Limburg Nieuwe boterbon Van Woensdag 16 tol en met Zon dag 27 Juni geeft bon boter 25A", voor personen van vier, jaar en ouder recht op hot. koopen van 250 gram boter of margarine. Bon „25B boter", voor kinderen beneden vier jaar, geeft gedurende'dit t ijdvak recht op het koopen van 125 gram boter" of margarine. DISTRIBUTIE van TEXTIEL PRODUCTEN. Do Secretarisgeneraal van het De partement. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat met ingang van 12 Juni 1943 alle tot dusver geldige distributiebescheiden voor textielproducten zijn vervallen. Het publiek wordt tusschen 20 Ju ni en 11 Juli a.s. (tegelijk met de uitreiking der bonkaarten voedings middelen 8e periode) in de gelegen heid gesteld, punten, die pog ft ver zijn op de textielkaarten 2e en 3e serie om te wisselen tegen T-punten mits de onbeschadigde punten nog aan bovengenoemde textielkaarten vast zitten. Punten van de toeslagkaarten le en 2e serie komen hiervoor in aan merking. Ook de kousenbonnen der textielkaarten kunnen niet worden omgewisseld. Ivenpens kunnen zij, aan wie na l^Aprfl j% speciale punten dan wel vergunninj|*i of machtigingen zijn uitgereikt, Vvoor zoover het koopen hierop nog niet heeft plaats gevon den, aanvragen tot het verkrijgen van nieuwe punten, dan wel vergun ningen of machtigingen bij de distri butiediensten indienen. Deze aanvragen dienen te geschie den op formulier MD 333-06, waarop de in te leveren punten, machtigin gen of vergunningen naar soort door den betrokkene moet worden ver meld, alsmeije den 'datum, waarop zij werden ontvangen. De omwisseling zal eerst plaats vinden: a. nadat het aanvraagformu lier hiertoe door den distributiedienst is gecontroleerd; b. den betrokkene door den distributiedienst is opge roepen en deze kan aantoonen, dat hij nog steeds de aangevraagde goe deren dringend noodig heeft; c'. de voorschriften op grond waarvan de goederèn destijds zfjn tóegewezen inmiddels niet zijn gewijzigd'. Bovendien wordt de aandacht van het publiek erop gevestigd, dat de voor 11 April uitgereikte speciale punten en of vergunningen niet voor omwisseling in aanmerking komen. Wel kunnen opnieuw aanvragen wor den ingediend ter verkrijging van nieuwe distributiebescheiden,' welke echter eerst van 28 Juni af in be handeling worden genomen. Nieuwe Dienstregeling Spoorwegen. Met ingang van 5 Juli a.s. \^ordt wederom een nieuwe dienstregeling der Spoorwegen ii^evoerd. Bijeenkomst voor Landvrouwen en Landmeisjes te Yeulo. Dinsdag 22 Juni a.s. zal in Hotel „Rheinisehor Hof" te Venlo een bij eenkomst. plaats yinden vinden voor Landvrolwen en Landmeisjes uit Midden- en Noord-Limburg. Dus niet Donderdag 24 .Juni, zooals eerder werd medegedeeld. Op deze bijeenkomst zal de Prov. Landvrouwenleidster, Mevr. Quaedvlieg, een interessante lezing houden over haar reis door Duitseh- land, welke zij met de overige pro vinciale landvrouwenleidsters eenige weken geleden heeft ondernomen. Na afloop van de vergadering wordt een gezamenlijk bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Vrouwen wordSn vindingrijk", welke in de Minderbroe- derskerk gehouden zal worden. Geen landvrouw en ee/i landmeisje mag derhalve op Dinsdag 22Juni in Venlo ontbreken. Drievoudige moordaanslag. Op de grens van de gemeente Boxtel en St. Michielsgestel heeft Vrijdag een drievoudige moordaanslag plaats gehad. Door een schot in het hoofd werd de 50-jarige De Tl. gedood: een vrouw kreeg een schot in de long, terwijl een 21 -jarige jongen uit Arn hem, K., die te Boxtel tijdelijk ver blijf hield, ernstig in de borst werd getroffen. De jongeman zag nog kans naar een boerderij te strompelen, waar men de politie heeft opgebeld^ Deze trof' de vrouw zwaar gewond aan langs den weg op ongeveer 800 m. van de plaats van het misdrijf. Do moordaanslag is gepleegd in de bossehen, waar De R. een kamphuisje had en sedert twee weken woonde. Over, hot motiof'tast men nog in het duister. De daders moeten zwaar be wapend zijn geweest. Verbod van koopen, verkoopen en afleveren van meubelen. Het verkoopen en afleveren van meubelen is sinds 12 Februari j.l. verboden. Blijkens een pubicatie in de Nederlandsche Staatscourant van 11 Juni 1943, is dit verbod thans uitgebreid tot hel koopen, verkoopen eh afleveren van ongebruikte, al dan niet gestoffeerde houten meubelen in het algemeen, zoodat het ook aan grossiers en detaillisten, alsmede aan ambachtslieden verboden is ongebruik te, al dan niet bekleede houten meu beien zonder vergunning te verkoo pen en/of af te leveren. Ook aan ge bruikers is het zonder vergunning koopen dezer meubelen verboden. Van het'verbod zijn o.a. uitgezon derd bureaumeubelen, waaronder uit sluitend te verstaan bureaux, schrijf tafels, schrijfmachinetafels, kartho- theekkasten en -laden en registerkas- ten. Aanvragen om een vergunning tot verkoop en aflevering aan verbrui kers en aanvragen om koopvergun ningen dopr verbruikers kunnen tot nadere mededeeling niet in behande ling worden genomen. Voor nadere bijzonderheden zie men de officieele publicatie en genoemde' Staatscourant. Voedingsgewassen in eigen tuin BOERENKOOL Boerenkool is niet erg kieskeurig. Ze gevoelt zich in iedere grondsoort thuis, zoowel in lichte zandgronden als in stugge klei of vochtige, zwarte veengronden. De boerenkool is echter zeer dankbaar voor mest en reageert daarop door zich te ontwikkolen tot tot een forsch gewas. Ze Is een ster ke plant, die zich zeer gemakkelijk laat. verplanten. Boerenkool wordt in de practijk vooral als nateelt van vroege aardappelen, doperwten, tuin- boonen en andere zomergewassen gebruikt. De bladeren blijven tot in het na jaar groeien en worden zooals be kend pas in den winter van het veld geoogst. Omstreeks de tweede helft van Juni wordt gewoonlijk de eerste boeren kool geplant. Deze planting kan ge durende de geheele maand Juli tot half Augustus worden voortgezet. Op de rij geeft men de planten een on- derllngen afstand van 45 cm. De rijen komen 60 cm. uit elkaar. Bij droog zomerweer wordt natuurlijk niet ver zuimd om na het poot'en de koolplan- ten wat water te geven. ingeval het wenschelijk mocht blij ken, kan in Juli of Augustus de groei door toediening van wat kalk- ammonsalpeter, dunne koemest of beer nog wat worden bevorderd. In dien de grond zeer arm is of ingeval de Roolplanten pas laat werden ge plant zal een dergelijke nabemesting wel noodzakelijk kunnen zijn, Van oudsher pleegt men de boeren kool ook wel in Juni of Juli 0111 de andere rij tusschen middelvroege aardappelen, zooals b.v. „Eigenhei mers", te planten. Nadat die aardappelen in de maan den Augustus of September zijn ge rooid, kan de boerenkool op het veld blijven doorgroeien. Verplichte verbouw vau winterkoolzaad en winterraap- znad Het Departement van Landbouw en Visscherij maakt lipt volgende bekend: Het is absoluut noodzakelijk voor onze voedselvoorziening, dat voor-oogst 1944 wederom een groote oppervlakte winterkoolzaad of wintel-raapzaad wordt uitgezaaid. Teneinde dit te'be- reiken zal deze verbouw wederom verplicht moeten worden gesteld. Aangezien het van belang is, dat dit gewas niet op te kleine pereeelen wordt verbouwd, is besloten de gren zen iets ruimer te stellen dan in herfst 1942.- n Bedrijven op klei- zavel- en roodoorn- grond met 5 ha, of minder dan 5 ha. bouwland zijn vrijgesteld van den koolzaadteeltplieht. Bedrijven op deze grondsoorten met meer dan «5 ha. bouwland moeten 10 pet. van het bouwland met deze gewassen betelen. Op andere grondsoorten dan hier voor genoemd, zijn bedr(jten met 10 ha. of minder dan 10 ha bouwland vrijgesteld; bedrijven met meer dan 10 ha zijn verplicht 5 pet. van hun bouwland met winterkoolzaad of win terraapzaad te verbouwen. De productiecommissarissen zijn bevoegd voor deze laatste grondsoor ten gebieden, alsmede op zichzelf staande bedrijven, aan te wijzen, welke vrijgesteld zijn van deze ver plichting, met dien verstande, dat zp in 1944 een oppervlakte van 5 pet, van hun bouwland meer met aard appelen moeten betelen dan in 1942. De totaaloppervlakte aardappelen op het betrokken bedrijf zal de 25 pet. van het bouwla'nd echter niet behoe ven te overschrijden. Telers, die in het voorjaar 1944" nog niet of niet geheel aan hun koolzaad- teeltplicht hebben voldaan, zullen dan een oppervlakte, overeenkomende met l'L maal hun koolzaadteeltplieht, met een zomeroliegewas moeten ver bouwen. Onder bouwland wordt verstaan al het op 1 Juni aanwezige bouwland, vermeerderd met het grasland, dat nog ingevolge eenige wettelijke ver plichting gescheurd moet worden.? Van de teeltverplichting kan vrij stelling worden verleend voor de op pervlakte, die ingevolge met een handelaar afgesloten en bjj het Bedrijf schap voor Zaaizaad en Pootgoed voor Akker- en Weidebouw of het Bedrijf schap voor Tuinbouwzaden gemeld contract, voor zaaizaadwinning voor oogst 1944 met koolrapen, knollen, voederkool, mergkool ef andere kool soorten wordt beteeld. Alle soorten meubelen moeten geprijsd worden. Zooals bekend is; dienen meubelen, welke geetaleevd worden of ten ver koop voorradig gehouden worden, van een duidelijk zichtbare prijsaanduiding voorzien te zijn. De meening blijkt bij enkelen post te hebben gevat, dat verschillende soorten meubelen niet onder dat voorschrift zouden vallen- Tenemde misverstanden te voor. komer. deelt de gemachtigde voor de prijzen mede, dat alle meubelen, dus ook riet- en tuinmeubelen, zoowel als antieke- en gebruikte meubelen, als ook de z.g. kleinmeubelen van een prijsaanduiding voorzien moeten zijn, Loonende prijzen. De Prijsbebeersehing met haar prijsvoorschriften, opsporing en be rechting van overtreders, hebben wij al eens genoemd de onmisbare aanvulling van de distributie. Im merszonder bescherming van de wettelijke prijzen was er al lang vrijwel niets meer te distribuéeren, we konden dan nog alleen tegen ab normaal hooge prijzen terecht. We.hebben daarom groote waar deering voor den dienst der Prijsbe- heersehing. f Echter: de prijs, die „beheerscht" wordt, dë prijs, die niet straffeloos verhoogd mag wórden, moet dan ook zijn de rechtvaardige prijs, m.a.w. deze prijs moet verantwoord zijn. Dus sociaal verantwoord, maar an derzijds moet hij een redelijke be looning vorfnen voor den producent, dus den kostprijs en een toelaatbare winst in zich sluiten. Wanneer we dit voorop stellen, dan moeten we gelijk we dat in ons blad al vaker deden een lans breken voor het recht van den boer. producent, den landbouwer-veehou der. Wij weten, dat we daarmede bij een groote massa mensehen tegen den stroom oproeien, want de boer in 't. algemeen staat, wat zijn han- delspractijk aangaat, bij zeer velen in het verdoem-boekje. En we haas ten ons erbij te voegenvelen heb ben 't er waarlijk ook naar gemaakt.. Echter, we mogen niet generali seeren, geen blaam werpen op den stand als zoodanig wegens dé prac- tijken van een groep, die door den geldhonger bezeten en aangetast is door de zwarte-handel-bacil. En bovenal', dit mag ons de oogen niet doen sluiten voor deze feiten le. dat de boer-veehouder in menig opzicht reeds zeer zwaar getroffen is door de oorlogsomstandigheden en de begeleidende verschijnselen en ten tweede dat voor menig product de officieele prijzen alles behalve loonend zijn. Wij wezen in dit verband al eens op de rogge en moeten nu de aan dacht vestigen op de prijzen dei- eieren. Een deskundige becijferde, dat de prijs van 100 eieren (klasse 3) tegen het gemiddelde gewicht van 57.5 kg per 1000, inclusief een bescheiden bedrijfswinst f 13. bedraagt. De kippenhouder beurt hiervoor officieel f 7.59. Hij legt dus op elk af te leveren ei ongeveer 5 cent toe Dat is toch een wantoestand, om den pluinvveehouder te verplichten, tegen den officieeten prijs eieren te leveren, waarop liij per ei 5 cent moet toeleggen. Dat lokt tot het vragen van hoo- gere prijzendaarmee is Let hek van den dam en zitten we midden in de woekerprijzen. Dit voorbeeld leert weer, dat we voorzichtig moeten zijn met liet op steken van den beschuldigenden vinger en dat de roep om loonende prijzen door onze oer-producenten een vraag is naar sociale rechtvaar digheid, waaraan spoedig moge wor den voldaan. Dan kan met meer recht tegen de dan nog restende woeker worden opgetreden.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4