PEEL MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND Provinciaal Nieuws. TURKIJE NEUTRAAL. Waffen SS en Ned. Legioen Verzorging der familieleden Van (le vrijwilligers. KEURINGEN voor de Watten- SS, het Legioen en Landwacht. ZONDAGSDIENST. Dr. H. BLOEMEN Verplichte inenting tegen poftken. VALK-REVUE 64e Jaargang No 20 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Ven ray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNTKHOE, GKOOTKSTKAAT 28 VENRAY Zaterdag 1!) Jnnf 1043 Advertenties 12 et* per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne- mentsprijs: voor Venray 7ftct.,|buiten Venray 80 rt per kwartaal. l)e Geallieerden hebben in de Mid- dellandsche Zee de eilanden Pantel' deria en Lampedusa na langdurige bewerking met scheepsartillerie en bommen tot overgave weten te dwingen. Beide eilanden worden na tuurlijk y.oo snel mogelijk bruikbaar gemaakt als bases voor vliegtuigen en schepen. De Duitsche en Italiaan- sche luchtmacht bombardeerde reeds schepen in de haven van Pantelleria. Daarmee heeft Engeland reeds zijn voorposten in de Middellandsche Zee bezet en blijkbaar 'maakt men zich thans gereed tot den aanval op Sici lië. Het is niet te verwachten, dat 't hier op dezelfde wijze zal gaan als op Pantelleria. Dit eiland is immers slechts een "berg in zeo, met een to tale oppervlakte van 83 km.2. (Dö gemeente Venray telt circa 140 km.2) en kon gemakkelijk in zijn geheel onder vuur genomen worden. Op Sicilië kan men hoogstens* een ge deelte van de kust of eon bepaalde stad, bv. Messina of Catania storm- rijp bombardeeren, om daarna, indien mogelijk troepen te ontschepen. Eenmaal aan land zou men dan kunnen probeeren van daaruit een grooter deel van de kust en tenslot te het geheële eiland te ver overen. Ongetwijfeld zullen de Angel- saksers daarbij op groote schaal van luchtmacht en vloot gebruik maken, daar zij anders al heel wei nig kans hebben. De Italianen hebben echter sedert December j.l. een dergelijke situatie zien aankomen en de verdediging van Sicilië is in het afgeloopen half jaar ongetwijfeld zeer versterkt na den aanvallers staat dan ook een hartelijke ontvangst te wachten. In hoeverre de Italianen daarbij van hun zwaardere vlooteenheden zullen gebruik maken, staat nog te bezien. De Italianen zijn n.l. erg zai- nig op hun vloot en waarschijnlijk zullen zij deze slechts dan in den strijd brengen, wanneer het hoog noodzakelijk is. Velen verwachtten een, geallieerde inval in den Balkan, maar dit lijkt meer en meer t wijfelachtig. De'moei lijkheden zijn hier nog zeer veel grooter als op het Apponnijnscho schiereiland en van Turkije behoeft men niet te Verwachten, dat^bet zich zonder noodzaak in den strijd zal storten. Mochten de Ehgelschen er werke lijk ooit toe komen Turkije mee te sleepen om vanuit Klein Azië een aanval op Europa te wagen, dan zou de As natuurlijk direct Enropeesch Turkije tot, Bosporus en Dardanollen bezetten, en de aanvallers opnieuw voor groote moeilijkheden plaatsen. Trouwens iets dergelijks is al zeer onwaarschijnlijk door de- vastberaden neutrale houding van Turkije. Turkije heeft met alle groote mo gendheden verdragen gesloten en tot nu toe zijn neutraliteit bijzonder goed gehandhaafd. Minister-president Sa; radjogloe, die reeds lang- de Turksche buitenlandsche politiek zeer behoed zaam leidt, verklaarde in oen -rede voering voor hot eens in do vier jaren bijeenkomende congres der ^Volkspartij, dat Turkije trouw aan zijn verdragen, zijn neutraliteit zal handhaven. Aan het Oostelijk front heerscht nog steeds een opmerkelijke kalmte. Hier staan tweo millioenenlegors tot de tanden gewapend, zwijgend tegen over elkaar wederzijds zich voorbe reidend op den aanval. Wanneer een maal beide legers los komen en op elkander botsen zal deze botsing een verschrikkelijke zijn. Het jaargetijde waarin militaire operaties het best mogelijk zijn is hier alweer enkele weken oud en men mag dus ver wachten dat ook hier een nieuwe grootsche slag niet lang meer zal uit blijven. In het westen zijn de aanvallen op de Duitsche industriesteden hervat en de burgerbevolking is opnieuw do dupe. De Engelschen bekoopen deze aanvallen telkens met zware ver liezen aan vliegtuigeu en daarmeo ook aan manschappen, iets dat op den duur zekerV.ijn uitwerking moet heb ben. De Duitscheltftlitmacht van haar kant deed enkele vluchten naar Lon den en andero doelen in öost-, en Znid-Engelnnd. o— Wanneer eenmaal hier in het Wes ten den groote strijd uitbreekt zal hot ongetwijfeld interessant zijn op Japan te letten. Het is immers moeilijk aan te nemen, dat de Japannezen zonder meer zouden toe zien. Het is te ver wachten dat zij tot actie zullen over gaan en daarbij doen zich drie mo gelijkheden vóór, ofwel Japan werpt zich op Australië, ofwel Britsch-Indië wordt aangevallen. De derde mogelijk heid ligt in een Japansche aanval op de Russische gebieden in het Oosten, Wladiwostock en Sachalin weliswaar zijn de betrekkingen tusschen Rus land en Japan tot nu toe heel redelijk geweest, doch hierin kan immers zeer spoedig verandering|optreden en Japan is er de „man" niet naar om af te wachten tot het een oorlogsverklaring krijgt thuis gestuurd. In ieder .geval kan men in de laatste helft van Juni ongetwijfeld een of andere actie verwachten, al thans hien in Europa. Ons zelf wordt niets anders overgelaten dan maar af te wachten. Naar aanleiding van de vele vragen, welke vooral den laatsten tijd gesteld worden met betrekking tot de ver zorging van de familieleden der, vrij willigers voor de Waffen SS en-het Nederlandsclie Legioen, deelt liet Ersatz-^vortimando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag, het volgendo mede en geeft hier eenige voorbeel; den: Den echtgenooten van gehuwden, die een inkomeil hebben tot een be- drag van f 150 per maand, wordt voor onderstand f 65 per maand uit gekeerd. Bovendien voor ieder kind tot< 16 jaar f 21 per maand. Verder vergoeding van huishuur tot het volle bedrag. De uitkeering wordt bij een aantal van bijvoorbeeld drie kinderen bone den 16 jaar dan als volgt: Echt'genoote per maand l' 65. 3 kinderen a f 21 p. maand f 63. Huur geschat per maand f 25.— per maand f 153.— Bovendien worden do verzekerin gen .vergoed tot het volle te betalen premiebedrag. Deze verzekeringen zijn: de reeds loopende levensverze kering, ziekteverzekering; begrafenis fonds, brandverzekering. Deii echtgenooten van gehuwden, die een inkomen hebben*tot f 200. per maand on b.v. tweo kinderen hebben beneden 16 jaar, worden de volgende uitkeeringen verstrekt Eghtgenoote per maand f 80.— 2 kindoren ;i f 21 p. maand f 42.— Huuf geschat: per maand 25. per maand f 157.— plus betaling bovengenoemde ver zekeringen eijz. Voor kinderén heneden de 16 jaar welke recht hebben op ondersteuning en niet in gezinsverband met den vrijwilliger, met zijn vrouw, of met familieleden in rochte lijn leven (bijv. onechte kinderen van den vrijwilli ger, welke zich bij pleegouders be vinden) wordt een vergoeding ver- strékt van f 36 per maand' per kind. Voor kinderen boneden 16 jaar, voor zoover hun opvoeding nog niet is voltooid, wordt een uitkeering ver strekt van f30.— per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden Bij onze vrijwilligers. Een batterij in stolling. Bijzonderheden wor den terdege doorgenomen. (SS P:K. Reinsberg-O-H- 1' s) der vrijwilligers extra levensmiddelen en kolenbonnen, indien doze vrijwil ligers voor hun indiensttreding in gezinsverband leefden of goheel of gedeeltelijk kostwinners "waren. Bij grooterc inkomens worden naar verhouding grootere bedragen .voor familidonderhoud uitgekeerd. De uit te koeien totale kostwin nersvergoeding mag echter niet meer bedragen dan anderhalf maal de vroe gere netto verdiensten. In eoni'ge bijzondere gevallen kan r.a een ingesteld onderzoek een extra uitkeering wórden toegestaan (ge boorte, sterfgeval, ziekte enz.) Bovendien ontvangen alle onge huwde vrijwilligers buiten hun soldij v|ie voeding,, kleeding enz. een be drag van f 45.*- per maancTcfóor tusschenkomst van den Fnersorge- oftizièr der Waffeü SS. Voor zoover de vrijwilliger voor 't grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders heeft moeten voor zien. kan een kostwinnersvergoeding worden uitgekeerd yau f 60 tot f 00 per maand. Bovendien kan in bijzon dere gevallen een huurtoeslag wor den verleend. De tarieven voor kostwinnersver goeding, uitkeering aan gezinnen'van gehuwden enz. en allo verdere in- lichtingon zijn te verkrijgen bij het Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den 1 laag oil Neben- stelle, Dam 4, Amsterdam. De aandacht wordt erop gevestigd, dat zij, die om bijzondere redenen in Nedmland moeten blijven, dienst kunnen nomen bij het SS-wachtba- taljon Amersfoort, waarvoor alle bo venstaande genoemde' uitkeeringen, levensmiddelentoeslagen andere voor deden eveneens gelden. Aanmeldingen voor bovengenoem de onderdeelen van *17 tot 45 jaar, schriftelijk, uitsluitend SS-LTsatz- kommando, Korte Vijverberg 5, Den Jlaag. /4j, die tusschen 18 en 35 jaar oud zijn en aanmeldingsplicht ig zijn voor den arbeids-inzet, kunnen zich even eons schriftelijk aan bovengenoemd adres aanmelden en worden tijdens hun verbintenis bij bovengenoemde onderdeden vrijgesteld van den ar beidsinzet. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mode: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar, (ook ge huwden) die lichamelijk zoowel als geestelijk ontwikkeld zijn en zich ge heel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen ver voegen tèneinde gekeurd,te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diogenen aanmelden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. l'orsonon tusschen 18-30 jaar! die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden 19 Juni 9-12 uur Venlo Deutsches Hans, Egmondstraat 16. ZONDAG 20 JUNI Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men .zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot Stationsstraat 9 Telefoon 465 Het Gemeentebestuur van Venray brengt ter openbare kennis, dat in liet Elisabeths Ziekenhuis, Merselo- sMieweg alhier, gelegenheid zal wor den gegeven tot kostelooze inenting tegen de pokken op DONDERDAG ,1 Juli 1943 des namiddags om 2 uur. Belanghebbenden moeten: 1. medebrengen liet trouwbook.je, waarin de te entdn persoon staat aan- geieekend. 2. Op denzólfden dag enhetzolfde uur in de week na de inenting terug komen in liet Ziekenhuis, om liot verloop der inenting te laten onder zoeken Oir daarna te ontvangen liet bewijs, dat die inenting met goed go- volg heelt plaats gehad. Volgens de inentingswet 1939 moe ten de kinderen, voordat'zij den leef tijd van één jaar bereikt hebboii, worden ingeënt. De kinderen moeten gezond zijn: bij twijfel raadplege men den huisarts. De enting zal voor de gehoele ge meente allen in het Ziekenhuis plaats hebben. Venray, 15 Juni 1943 Het Gemeentebestuur van Venray, De Burgemeester, A. H. M. JANSSEN. Do Secretaris VAN 1IAAR''N Pinkstermaandag besloot De Valk het seizoen met dpn wedstrijd tegen „Swift" en het werd een klinkende overwinning. Zoowel ploegverband als hot plaat sen was stukken beter dan in den wedstrijd tegen Geleen, terwijl do voorhoede ditmaal met snel en open spel de nodige kansert wist te schep pen. Was de rechtervleugel wat for- tuMilijker geweest, het ware oen de base geworden voor „Swift". De tegenstanders waren.' technisch goed, doch enkele zwakke plekken

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1