DISTRIBUTIE-NIEUWS BINNENLAND Officieele Landbouw- mededeelingen Hrunitstoll'on voor groote gezinnon. Do distrtbutiediensten nemon geen aanvragen meer in beliandeling voor do verstrekking van extra bonnen Voor vaste brandstoffen voor groote gezinnen. Hiortoe zal echter over eenigo maanden op nader in do pers liekond te maken data wederom ge legenheid worden gegeven. in verband hiermede dienen dege nen, wier gezin tengovolge van ge boorte e.d. thans uit meer dan 0, respectievelijk 9 personen bestaat, ol' die hun aanvrage te iaat hebben in gediend, tot dien tijd te wachten. Vtutte brandstollen voor kookdoeleinrien. Van i Juni 1913 lot en met 30 Apr. 1944 geven da met „12 KF" gemerk te bonnen der kookkaarten voor vas te brandstoffen ,.U 115" recht op het koopen van óéu eenheid vaste brand stoffen, mot uitzondering van anthra- ciet en fabrieksturf. llrftikdstoffenbonnen voor eigen brandturfproducenten. De distributiediensten zullen op nader te bepalen tijdstippen aan de oigenbrandturfproducenten, wier bon kaart, „U ,115 vaste brandstoffen voor kookdoeloinden" is ingenomen en die reeds in liet bezit zijn van een in- scliry vingskaart, twee rantsoenbonnen „brandstollen één eenlieid" voor kook- doeleinden uitreiken. Te zijner tjjd zal 'n verrekening plaats vinden van een eventueel bestaand verschil tus- schen het aantal eenlioden brand stoffen. waarop men krachtens de aanteekeningeo in kolom a van de inschrlj vingskaart recht heeft en het aantal oenhodon, waarvoor men een vervoervergunning voor turf heeft ontvangen. Dezo verrekening zal ge schieden In rantsoenbonnon ..brand stoffen Mn eenheid." Generutor-uuthrnciet ou baggorturf. Van l tot en met 30 -Tunia.s. geeft elk der met de woorden „genorator- anthraeiet achttiende periode" ge merkte bonnen, recht op het koopen van één hoctoliter (max. 75 kg.) au- thracietnootjes VI of V, torw(jl go- durende hützelfdo tijdvak elk dor met de woorden „generator-turf achttien de periode" gemerkte bonnon recht geelt op het koopen van 50 stuks baggerturf. Zeep. Tof en met 80 Juni gevon de bon nen Algemeen- 578 en V-eenheidszeep van de aan kinderen beneden 8 jaar uitgereikte kaarten recht: hetzij op het koopeu van een stukjo van 241/, of 28 gram luchtgevulde eenheidstoi letzeep 40 of 57 *ct., hetzij op het koopen van een stukjo van 70 of 75 gram eenheidstoiletzoep 14, 15 of 21 pet., hetzij op het doenwasschen van vijl kilogram droge vuile wasch. Do bonnen Algemeon 579 en V- wasehpooder van de kaarten uitge reikt aan kinderen benedon 8 jaar, geven voorts tot on met 30 Juni a.e. elk recht op liet koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder, of op het doen wasschen van 9 kilo droge vuile wasch. De met V-toilet zeep gemerkte bon van de aan kin deren beneden twoo jaar uitgereikte kaarten geven recht op het koopen van Mn stuk van 50 of voor zoo ver voorradig 75 gram toiletzeep van oude samenstelling. lüiaixen. Do met ,,12 Verlichting" en „31 Verlichting" gemerkte bonnen der petroleumkaarten, resp. N 108 en S 208 geven van 1 Juni a.e. af tot nader te bepalen daturn recht op liet koopen van dén rantsoen kaarsen (300 gram). voor ile Provincie Limburg Hundol in pootaardnppelon van oogst 1943. Do Provinciale Inkoop Centrale voor Akkerbouwproducten voor Lim burg maakt bekend: dat door de telers en handelaren rssds thans afspraken t.a.v. poot- aardappelen (waaronder begrepen z.g. voorkoopen) kunnen worden gemaakt, mits onder voorwaarde, dat de te zijner t ijd bekend te maken telersprijzen en handelsmarges zullen worden in acht genomen. Zoolang dezo nog niet zijn bekend gemaakt mag dus geen be paalde prijs of marge worden overge nomen. Met nadruk wordt er op ge- wezen, dat handelaren, die niet in het bezit zijn van een „Vergunning tot liet verhandelen van poot,goed van don oogst 1942" dergelijke afspraken niet mogen maken, terwijl handelaren, die wel in liet bezit van genoemde vergunning zijn, doch voor den oogst 1943 om welke.reden ook van den poterhandel worden uitgesloten, de eventueel door hen gemaakte afspra ken niet ten uitvoer zullen kunnen brengen. Het verhandelen van pootaard- appelen per oppervlakte eenheid is niet toegestaan. In verband met bet, voorgaande wordt er op gewezen, dat het toepas sen van koppelverkoop t.a.v. pootgoed van verschillende aardappelrassen ten strengste verboden is en hiertegen zal worden opgetreden. Gedenatureerde melasse voor i uk ul 11 ngsdoelel ndon. Evenals voorgaande jaren zal ook dit jaar wederom aan belanghebben de veehouders gedenatureerde melasse voor het inkuilen van eiwitrijke ge wassen ter beschikking worden ge steld. Aanvragen hiertoe dienen vóór 1 Juli a.s. to geschieden bij don pi. Bureauhouder. Do I'.Y.C. voor Limburg. Auto mot boter. Door de controleurs van den C.C.D. werd in de Steenstraat te Boxmeer een auto van de firma W. uit Sam- boek aangehouden. Bij nader onder zoek bleek de auto een kist boter te vervoeren, inhoudondoOUOpond boter, waarvan slechts 350 pond door een geloidobiljot was gedekt. In verband hiermode zijn enkele arrestaties ver richt. UITGIFTE VAN HULP- BILJETTEN VAN f. 10 en f. 25 De directie van de Nedei landsche Bank N.V. maakt bekend, dat zjj zich in verband met het feit, dat de aanmaak van de nieuwe bankbiljet ten van f. 10.— waarvan de uitgifte werd aangekondigd in de dagbladen van 14 Mei 1943, eenige vertraging heeft ondervonden, genoodzaakt heeft gezien over te gaan tot het in om loop brengen van tijdelijke hulpbil jetten van f. 10 en f. 25.—. Het hulpbiljet van f. 10.— is een gewijzigd model van het thans in omloop zijnde biljet van f. 10. het wijkt hiervan slechts op de volgende punten af. ie. De voorzijde draagt rechts het het portret van wijlen hare Majesteit de Koningin-Moeder inplaats van het portret naar de schilderij „De Schoone Herderin" van Moreelse. 2e Het portret is gedrukt in een groenachtig grijze kleur inplaats van in blauwachtig groene kleur. 3e De linkerhelft der voorzijde is hoofdzakelijk uitgevoerd in donker bruin, inplaats van in blauw. De voornaamste kenmerken van het hulpbiljet van f. 25.— zijn: de voorzijde 'is uitgevoerd in donker bruin, geel on lichtgroen, de achter zijde, waarvan het bedrukte gedeelte is verdeeld in zes rechthoeken, in roodbruin, bruin, groen en blauwgroen. Het biljet is alleen maar aan de ach terzijde, drie maal van serie- en num meraanduiding voorzien. Do datum van allo biijotton is 20 Mei 1940., zij dragon in verband daarmede de hand tekeningen van mr. Trip als president en mr. Westermanholstijn als secre taris. Ongeveer een vierde gedeelte uit het biljet is wit gelaten. Het wa termerk over het geheele biljet voor komend, bestaat uit een motief van opgestapelde kubussen. Het formaat van het biljet is ongeveer 160 bü 90 mm. TIENDUIZEND MAN ALS HULP YOOR DE BOEREN. Ook dit jaar zal de Nederlandsche Arbeidsdienst hulp verleenen bij het binnenhalen van den oogst, evenals dit het vorige jaar het geval was. Werden het vorige jaar de Arbeids mannen in enkele streken van ons iand ingezet bij het rooien van aard appelen, waarbij 2500 man in 276.000 werkuren 16.000.000 kg. aardappelen rooiden, dit jaar zal de hulp nog grooter zijn. Het ligt namelijk in het voor nemen om de geheele lichting van ongeveer tienduizend man, die binnenkort onder de schop komt, ter beschikking van de boeren te stellen in liet geheele land. De tewerkstelling geschiedt iu overleg met het bureau van den gemachtigde voor den oogsl en zal dit jaar alle landbouw producten omvatten. Hel ligt in de bedoeling de mannen zooveel mogelijk onder te brengen in de N.A.D.-kampen, waartoe de bezet ting van de kampen in de oogstge- bieden zal worden versterkt. Het zal echter noodig zijn op sommige plaat sen de mannen op andere wijze on der te brengen, b.v. in scholen of andere gebouwen. Dit zal waarschijn lijk het geval zijn met ongeveer 3000 man. De mannen worden in groeps verband tewerk gesteld, waarbij de kleinste groep ongeveer 50 man zal zijn. Do verzorging blijft in handen van den N.A.D., waarvoor veldkeu kens enz. ter beschikking zijn. De arbeid wordt door de boeren geheel betaald als in het vrije bedrijf, daar de N.A.D. alleen optreedt waar geen voldoende arbeidskrachten ter beschikking staan. De hiervoor ver schuldigde gelden worden gestort in 's Rijks schatkist, daar de N.A.D.-be grooting alleen uitgaven kent en geen inkomsten. Ook hier blijft dus de N.A.D. ge trouw aan zijn doel: dienst aan het volk, onder zijn zinspreuk: lek dien. Alleen Hilversum I in den aether. De luisteraar, die over een eigen toestel beschikt, zal van 1 Juni nog maar alleen hebben kunnen luisteren naar Hilversum I op golflengte 414.4 meter. Hilversum II werkt nog slechts voor de radiocentrales met lynaan- 6luiting en zendt in het algemeen uit van 17.30 tot 22.15. Bredasche slager beboet. De Inspecteur voor de Prijsbeheer- sching te 's Hertogenbosch heeft den slager L. J. v. d. Broeck te Breda een boete van f 1500 opgelegd. De man had drie hammen tegen woekerprijs aan een grossier geleverd, terwijl voorts kwam vast te staan, dat hij ook andere vleêschwaren ver boven den toegestanen prjjs had verkocht. Meest gekiekte man in heel Nederland overleden. Op hoogen leeftijd is te Volendam overleden Freerk Schokker, meer be kend als „Ouwe Freerk", de meest gefotografeerde en uitgeschilderde man van Nederland. Freerk vigeleerde steeds op den Volendammer dyk, om door toeristen tegen een kleine vergoeding op de kiek te worden gezet. Hij was de laatste van een combinatie van drie oude Volendammers, die zich hierop toelegden: Ouwe Freerk, Dikke Piet en Pinkhof, zooals hun bijnamen luidden, tezamen genoemd „De drie Musketiers". De thans overledene staat met zijn karakteristieken kop op t ienduizenden kiekjes van amateurs in binnen- en buitenland. Hij heeft ook legio malen geposeerd voor kunstschilders. Zwijntjesjagers vonden nieuwen trnc. De Bossche rechtbank heeft weer een zeer groot aantal fietsendiefstal len berecht. De Officier van Justitie, mr. Dubois heeft daarbij gelegenheid gevonden nog eens te wijzen op de groote bru taliteit. waarmede de dieven tewerk gaan. Zoo opereeren velen bü voor keur op de stationsemplacementen, waar zü fietsen, die uit bagagewa gens worden uitgeladen, rustig in ontvangst nemen, van een andere label voorzien en ze naar een andere plaats doorbevrachten, waar zij de op deze wijze gestolen karretjes zon der gevaar afhalen. De Officier achtte het dan ook noo dig met groote gestrengheid tegen de zwijntjesjagers op te treden. Tegen de terechtstaande fietsendieven, meest uit Eindhoven afkomstig, eischte h(j straffen van anderhalf en twee jaar. Vervoer van bokken en geiten verboden. Blijkens afkondiging in het „Voed selvoorzieningsblad" het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch een „Verorde ning op het vervoer van bokken en geiten" uitgevaardigd, waarbij het vervoer van bokken en geiten wordt verboden, tenzij het. vervoer geschiedt ouder dekking van een geleidebiljet of van een slachtvergunning. Ook het vervoer van geiten- en bokken- vleesch is verboden, tenzij dezelfde voorwaarden vervuld zijn. Ronde van Roermond. Onder zeer groote belangstelling wist Gerrit Schulte Zondag de ronde van Roermond op zijn naam te brengen Goede toekomstmogelijkheden in de Oekrajina en de Baltische landen. (N.O.C.) Niet alleen groentenkwee kers, waaraan momenteel de grootste behoefte is, kunnen zich een bestaan in Oost-Europa verwerven, doch ook naar andere groepen van tuinders, zooals fruitkweekers, boomkweekers, bloemisten, veilingpersoneel en fruit- verwerkers is thans vraag, terwijl ook imkers en pluimveehouders plaatsing kunnen vinden. Zeer zeker zijn de omstandigheden, waaronder de tuinders in Oost-Euro pa werken, niet gemakkelijk en geldt voor velen hunner, dat zij „pioniers arbeid" verrichten, doch zij weten er zich door te slaan en houden vol om zich een bestaan te verwerven en een nieuwe toekomst te bouwen; en niet alleen nationaal-socialistei», doch ook talrijke niet-N.S.B.-ers zyn reeds vertrokken. Deze pioniersarbeid en dit opbouwwerk biedt veel belang wekkends en leerzaams en bezit voor vrijwel allen iets aantrekkelijks. De meeste kweekers in Letland, Litauen en Oekrajina zijn afzonder lijk werkzaam, doch in den laatsten tijd worden zij ook wel in groepsver band ingezet. Er zijn o.a. dezer dagen een 12-tal groentenkweekers uit ver schillende Nederlandsche tuinbouw centra, waaronder ook een Langed;j- ker echtpaar, vertrokken naar een bedrijf in de nabijheid van Riga. Enkele tuinders verzochten na een verblijf van eenige maanden in het Oosten reeds om overkomst van hun familie en met hulp van het bijkan toor der N.O.C. te Arnhem verbleven thans ook de echtgonooten en kin deren van deze tuinders in Oost- Europa. In het algemeen is het echter ge- wenscht, dat de groentenkweeker, imker, pluimveehouder enfc. eerst al leen naar het Oosten vertrekt en pas als hij heeft vastgesteld, dat de om standigheden hiervoor gunstig zijn, de geheele of gedeeltelijke familie laat volgen. In het eene gebied, plaats of bedrijf toch is de gelegenheid hiervoor beter dan in het andere. Geregeld ontvangt de hoofdafdeeling „Tuinbouw" van de N.O.C. te Arnhein verder brieven van de in Oost-Europa werkzame tuinders, die voor een iederen be langhebbende ter inzage liggen. De inzet van groentenkweekers, fruitkweekers, bloemisten, veiling- personeel, fruitverwerkers, zaadkwee kers, imkers en pluimveehouders in het Oosten heeft als regel eerst in loondienst plaats, terwijl het de be doeling is de gelegenheid te scheppen om na verloop van tijd op gunstige voorwaarden voor eigen rekening grond te pachten of te koonen. De tuinbonwcon8ulent, Ir. R. van der Veeh, Apeldoornsche weg 246 te Arnhem, keerde dezer dagen terug van zijn achtste reis naar de Baltische landen, om in den loop van Juni weer naar de Oekrajina te vertrek ken. Bü zijn reizen naar Oost-Europa bezoekt hij telkens ook eenige der reeds daar werkzame Nederlandsche tuinders, wier aantal in Letland, Li tauen en vooral in de Oekrajina ge leidelijk toeneemt. Verheugend is het te kunnen vaststellen, dat verschil lenden hunner reeds met verlof in ons land zijn geweest en na afloop hiervan weder welgemoed naar het Oosten vertrekken en dat nog geen hunner blijvend in ons land is terug gekeerd.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4