PEEL EN MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND Provinciaal Nieuws. NIEUW STADIUM IN DEN STRIJD. BOMAANYALLEN OP BUR GERBEVOLKING. ZONDAGSDIENST. Dr. E. F. HOYNG Sluit op tijd Eiereu 45 cent per stuk Kind bijna verdronken. LUXOR-THEATER Bestrijding van den ('olorado-kever 64e Jaargang No 18 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 5 .Tan! 1943 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct.. buiten Venray 80 et per kwartaal. Met de afsluiting van den strijd in Noord-Afrika, welke eindigde met de bezetting van de Italiaansche kolo niën en de voorloopige verdrijving van de troeper. der as uit het zwarte werelddeel is de geweldige wereld worsteling in een nieuw stadium gekomen, hetwelk wordt ingeleid door een pauze, wanneer men bij dit begrip maar niet denkt aan verslap ping en nog minder aan rust in den strijd. Immers, daarvan is allerminst sprake, want de vesting Europa ver sterkte zich nog immer tegen aan vallen van de Anglo-Amerikanen, niet alleen defensief (denkt aan den duik- buitenoorlog) en de Amerikanen en Engelschen beuken al by voortduring met de luchtstrydmiddelen op Euro pa, zoowel van uit 't Westen als uit Noord-Afrika. En verder woedt een meedoogen- loozen strijd in 't verre Oosten, waar Japan met kracht optrekt tegen Chi na en verder zyn verworven posities in den Stillen Oceaan consolideert. Zoodat we maar willen zeggen, dat er alles behalve rust heerscht op de strydtooneelen, terwyl toch de groote storm nog moet losbreken, ook aan het Oostfront. De Berlynsche correspondent van het A.N.P. beantwoordt de vraag wat er nu aan het Oostolijk front gaat gebeuren, als volgt: Aan beide zijden van het front wordt koortsachtig gewerkt, Opval lend is, dat van Duitsche zijde den laatsten tijd minder van aanvalsplan nen wordt gesproken, dat daaren tegen in gezaghebbende Duitsche kringen veelvuldig van bolsjewis tische troepenconcentraties melding wordt gemaakt, waarbij men in het midden laat of deze een offensief, dan wel een defensief doel hebben. Deze troepenconcentraties zijn vooral ge constateerd in het gebied ten zuid oosten van Moskou en aan beide zyde van den frontboog rond Orel, verder in den westelijken Kaukasus. Vooral in laatstgenoemd gebied zouden de bolsjewisten sterke strijdkrachten sa mengetrokken hebben. Voorts zou ook in Ulet gebied van Leningrad een sterke bolsjewistische strijdmacht bijeengebracht zyn. Het gaat evenwel niet om het Oosten alleen, ook Zuid-Oost-Europa kent zyn zorgen, waarover vice-ad- miraal Pfeiffer in de Berliner Börsen- zeitung een studie heeft geschreven. Deze deskundige vergelijkt de positie van 1914—1918 met die van thans. Het belangrykte verschil met 1918 bestaat in de aanwezigheid van een moderne luchtmacht mot groote ac tieradius en van alle middelen voor den oorlog ter zee iif het voorterrein der beheerschende kustzones. Terwijl in 1928 alleen duikbooten en mijnen in het door de geallieerde beheersch- te zeegebied gebruikt konden worden maakt thans practisch het geheele Oosten van de Middellandsche Zee deel uit van het voorterrein der As- mogendheden, dank zy de beheer- sching van den Balkan en Grieken land door de flankpositie van Italië met Albanië en den Dodecanesus en door het bezit van Kreta. Van de luchtbases der genoemde kusten uit kan het geheele oostelijke bekken der Middellandsche Zee in alle richtingen overbrugd en onder luchtcontrole ge houden worden, omdat in geen enkel geval voor een vlucht heen en terug meer dan 600 kilometer behoeft te worden afgelegd. Om kans op succes te hebben, zou iedere aanval met het oog op den af weer der kustverdediging moeten wor den ondernomen met sterke strijd krachten, welker aanvoer te grooter zou moeten zyn als de landing zou geschieden in een gebied, dat voor de voorziening van een modem leger weinig of niets biedt. Na er op gewezen te hebben, dat een landing aan de Grieksche en aan de Balkankust in groote mate af hankelijk zou zyn van den aanvoer, verklaarde Pfeiffer, dat de schepen op alle aanvoerwegen ook de duit booten zullen ontmoeten. De wirwar van eilanden in de Egeïsche Zee en de Grieksche kust met haar vele inhammen, bieden vele goede schuil plaatsen en bases voor duikbooten, torpedomotorbooten, mynenleggers, duikbootjagers, enz. Al deze omstandigheden, aldus be sluit de vice-admiraal, versterken in hooge mate de afstootende werking van de kusten van Griekenland en den Balkan tegen een aanvalsope- ratie en verleenen deze kusten een defensieve kracht, die aanzienlijk grooter is dan tijdens den vorigen wereldoorlog. De verloopen week geeft weer blijk van verhoogde luclitactiviteit, Bij don .Britschen aanval op Wup- pertal, waarbij de bevolking verlie zen leed, werden 57 vijandelijke vlieg machines neergeschoten, terwijl aan het Oostfront melding gemaakt wordt van het afschieten van 45 bolsje wistische toestellen. De Duitsche duikbootboman- ningen blijven met zeer moedigen aanvalsgeest do Anglo-Amerikaan- sche konvooien bestrijden. In het weermachtbericht van Zondag wordt weer melding gemaakt van zeer zware gevechten in het Noorden en Zuiden van den Atlantischen Oceaan waarbij 15 schepen met een totalen inhoud van 90.000 ton tot zinken werd gebracht. De Japansche bezettingstroepen op het eiland Attoe, die sedert 12 Mei tegen een numeriek veel sterke ren vijand zich heldhaftig verdedig den, besloten in den nacht van 29 Mei in een laatste Krachtsinspanning een bewijs van de Japansche held liaftiglioid te geven en een aanval te ondernemen. Na deze onderneming is de verbinding met de vechtende troepen afgesneden en men neemt, naar het Japansche hoofdkwartier mededeelt, aan, dat alle soldaten ge vallen zijn. De soldaten, die door verwondin gen of anderszins niet aan den laat sten aanval konden deelnemen, wa ren tevoren vrijwillig den dood in gegaan door harakiri te plegen. De Japansche bezettingstroepen, aldus verklaart het hoofdkwartier, waren ruim 2000 man sterk en ston den onder bevel van kolonel Jamaki, De vijandelijke strijdkrachten telden ruim 20.000 man, terwijl ook haar bewapening aanzienlijk sterker was. De hun door de Japanners toege brachte verliezen worden op meer dan 6000 geschat. Het eiland Kiska is nog hecht in Japansche handen. In grooten opmaak publiceeren de Duitsche bladen de van bevoegae Duitsche zyde verstrekte lyst van de door de Britsche bomterreur ver woeste Duitsche cultuurmonumenten welke een weerlegging vormt van de verklaring van den plaatsvervangen- den Britschen premier, Attlee, dat de luchtaanvallen op Duitschland niet lukraak geschieden, maar op belang rijke militaire doelen gericht zouden zyn. „Berliner Börsenzeitung" schrijft Attlee en zyn premier schijnen vol komen vergeten te hebben, dat de Britsche minister van Luchtvaart, Sinclair, het stelselmatige bombar deeren van niet-militaire doelen op 18 November 1942 toegaf met de woorden: „De Duitsche burgerbevol king heeft door de aanvallen zeer gevoelige gevolgen te dragen. Het totale resultaat rechtvaardigt dan ook volkomen de tot dusverre toege paste bombardementspolitiek." Attlee en Churchill zullen zich ver der moeten herinneren, dat Balfour, onderstaatssecretaris van 't Britsche ministerie van Luchtvaart, op 24 Oct 1942 zeide: De manschappen van den Nederlandschen Landwacht zyn Zondag be eedigd. Een overzicht tijdens de plechtigheid. (C.N.F./J. Zeylemaker-Pax s „Als men my vraagt of de lucht aanvallen den oorlog kunnen beslis sen, dan antwoord ik, dat men mij een betere manier mag aanwijzen, waarop Duitschland thans kan wor den getroffen." Het blad herinnert voorts aan de uitspraak van den Canadeesehen lucht maarschalk William Bishop, eind Maart van dit jaar, volgens welke men ..geen huis in Duitschland mocht laten staan" en aan die van den Britschen luchtmaarschalk Joubert. die „er genoeg van had bommen op militaire doelen te laten vallen". Wij stellen deze feiten slechts vast aldus de „Börsenzeitung", om klaar heid te scheppen voor het oogenblik, waarop de Duitsche vergelding over Engeland zal losbarsten. VENRAY, 5 Mei 1943 ZONDAG 6 JUNI Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot Patersstraat 22 Telefoon 432 Zaterdagavond werden hier een tweetal kappers bekeurd wegens het geopend hebben van hun salons. Ook de klanten dienen dus te zor gen, dat zij op tyd geholpen zyn. Tegen een landbouwer alhier werd procesverbaal opgemaakt wegens het verkoopen van eieren voor 45 cent per stuk. Te Oostrum viel een 1-jarig kind in een badkuip gevuld met water. De kleine zou zeker verdronken zijn, in dien een 7-jarig broertje niet op het laatste moment de kleine uitdekuip had getrokken. „Die grosze Liebe". Zarah Leander speelt en zingt, ditmaal in een modern verhaal van een liefde in oorlogstijd en weer boeit zij bijzonder, zoowel door prachtig persoonlijk spel, wee moedig maar levenswarm, als door haar stem, die werkelijk goen aanbe veling behoeft. Zy speelt de rol van een gevierde zangeres, wier liefde voor een vliegerofficier door de hin dernissen van den oorlog onmogelijk schijnt te worden gemaakt. Victor Staal speelt op innemende wijze den piloot. Paul Hörbiger is een sympathieke, overigens zwaar verliefde componist en Zarah Leander zelf, zy beheerscht geheel deze span nende en boeiende film. Een Leander- film is een evenement, een feest voor oog en oor. AMf. Do Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis en beveelt, dat in verband met het gevaar, dat in deze gemeente bestaat voor vestiging van den coloradokever, het gewas op die, met aardappels beteelde perceo- len binnen deze gemeente, door de gebruikers dier perceelen moot wor den bespoten met een 0.4 pet. oplos sing van calciumarsenaat. De bespuiting moet driemaal wor den uitgevoerd met water, waaraan op 100 liter 400 gram calsiumarse- naaf is toegevoegd en in oen hoevcel- hoid van gemiddeld 750 liter per H.A. Do eerste bespuiting moet plaats vinden in de periode van 7 tot en mot 19 Juni a.s. De tijdstippen, waar op de tweede en de derde bespuiting zullen moeten plaats vinden, te zij ner tijd nader worden bekend ge maakt. De bespuitingen moeten zoo wor den uitgevoerd, dat alle bladeren van de aardappelplanten met de vloei stof bevochtigd worden en op zoo danig uur en bjj zoodanige weersge steldheid, dat zii denzelfden dag nog kunnen opdrogen. Verder moet er voor worden zorg gedragen, dat de giftige vloeistof uitsluitend op het aardappelloof en niet op andere, tus- schen of naast de aardappels groei ende gewassen, weiden of slootkan ten terecht komt. Met wind moet dus by de bespuiting terdege reke ning worden gehouden. Indien een gebruiker van een per ceel nalatig blijft de voorgeschreven maatregelen uit te voeren, zullen deze door den Burgemeester op kos ten van den gebruiker worden ten uitvoer gelegd, terwijl dan deze kos ten zullen worden ingevorderd vol gens de voorschriften in de artikelen 291, 294 en 295 van de Gemeentewet gegeven voor de invordering van plaatselijke belastingen. Het voor de 3 bespuitingen noodige calciumarsenaat zal van rijkswege wederom KOSTELOOS ter beschik king van de aardappel verbouwers worden gesteld in een hoeveelheid van 9 kg. per h.a. en is verkrijgbaar by de zaakvoerders der in deze ge meente gevestigde afdeelingen der Coöperatieve Aan- en Verkoopveree- nigingen (Boerenbond). Volgens de wet bestaat deze ver plichting tot bespuiting niet alleen voor tuinders, maar voor iedereen, die aardappels teelt, ook al bepoot hy maar een zeer klein hoekje. Het niet voldoen aan deze ver plichting is strafbaar. Mededeeling van het bovenstaande aan ieder gebruiker van een met aardappelen beteeld perceel persoon lijk, zooals dit in vorige jaren ge schiedde, zal niet meer plaats heb-

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1