PEEL EN MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND 64e Jaargang >'o 17 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Oiro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAX DEX MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 2S VENRAY Zaterdag 20 Mol 1043 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct buiten Venray 80 ct per kwartaal. Een langdurige oorlog. Na de ontruiming van Tunis is er buiten den steeds verwoeder wor denden strijd in de lucht een zóó opvallende rust ingetreden, dat over den militairen toestand geen nieuws te vermelden is. Ook in het Oosten blijft het voorloopig nog bij plaatse lijke aanvallen. Des te meer wordt er natuurlijk voorbereid. De Heer Churchill is reeds eenigen tijd in Washington en samen met Roosevelt wordt natuurlijk druk overlegd, wat er nu verder zal moe ten gebeuren, want merkwaardiger wijze heeft Winston los gelaten, dat in een langdurige oorlog ook gevaren schuilen voor de democratische lan den. Men kan immers nooit weten, wat er gebeurt. In elk geval: met Heer Stalin is contact gezocht en Roosevelt heeft zijn bijzonderen afgezant naar Moskou gezonden met een brief. En bjjna on middellijk na het overhandigen van dien brief werd bekend, dat de be ruchte communistische Internals kort weg Komintern genoemd, is ontbon den, de Comintern, waartegen Duitsch- land, Italiö en Japan een pact geslo ten hebben. Veel indruk zal het op den nuch- teren beoordeelaar niet maken. Met de ontbinding van de Comintern rukt men tevens zoo maar niet alle com munistische instincten uit, die twin tig jaar lang aangewakkerd zijn en in alle landen welig tieren, en zeker is toepasselijk op Jozef Stalin: „De vos verliest zijn haren, maar niet zijn streken". Geen enkel Oost-Europeesch land zal zich door deze manoeuvre laten bedotten, maar even fel tegen de Sovjet-Unie en hare plannon gekant blijven als te voren. Misschien is het echter een goede propagandaleus voor Engeland en Amerika, waarmee de overige wereld van de onschuld der Sovjet-Unie kan overtuigd worden. In dit verband kan vermeld wor den, dat uit Berlijn wordt bericht, dat met de vorming van een Rus sisch vrijheidsleger een aanvang ge maakt is. Het wordt gevormd uit voormalige krijgsgevangenen en be woners der bezette gebieden van Rus land, die vechten willen om hun vaderland van de communistische heerschappij te verlossen. De toeloop hiervoor was zoo groot, dat niet zoo als uit andere landen een korps ge vormd wordt, dat in groot-Duitsch verband vecht doch een geheel eigen leger onder leiding van generaal Wlas- sof, die in den slag bij Kief in Duit- sche krijgsgevangenschap geraakte. Verder meenen wij, dat het van belang is, wat het tijdschrift „Sig naal" over Japan mededeelt, waarover ook te dezer plaatse reeds enkele malen is geschreven en dat men als factor in deze wereldworsteling ge neigd is te onderschatten. De Japanners veroverden in het eerste jaar van den oorlog circa 3 millioen vierkante kilometer, n.l. de Philippijnen, Malakka, Burma en Ned. Indie, ter grootte van 5 maal Duits land, of tienmaal Japan, of dertien maal Engeland. Het omvat in zyn geheel circa 7000 eilanden. Het meest noordelijke ligt in de poolstreken, het meest zuidelijke in de nabijheid van Australië, een afstand van bijna 70ÖÖ K.M., een afstand van de Noordkaap tot Abessinië! En dat alles werd veroverd in een stormachtig tempo. Vanaf de eerste landing op de Phi lippijnen tot het binnenrukken in Manilla gingen 18 dagen voorbij. Hongkong viel na precies 14 dagen. In 9 weken was geheel Britsch Malakka veroverd, inbegrepen de sterkste zeevesting tusschen Suez en Panama, n.l. Singapore. Negentig dagen na het uitbreken van den oorlog waren de Philippijnen, Hongkong, Malakka, Singapore, Su matra, het grootste deel van Java en deelen van den Bismarek-archipel, de Salomons-eilanden en Nieuw-Guinea bezet. In deze negentig dagen waren het belangrijkste deel van de Amerikaan- sche Pacific-vloot, alle groote een heden van het Engelsche Oost-Azië- eskader en de geheele Nederlandsche koloniale vloot verslagen. Negentig dagen was overigens ook de termijn, waarbinnen de Ameri- kaansche marine-minister Knox, in zijn grootspraak de Japanners uit den Pacific zou wegvagen Japan stond in het 5de jaar van een oorlog tegen China, die veel aan menschen en materiaal had gekost. De Japansche oorlogsindustrie stond op een zeer smalle basis van moei zaam verkregen grondstoffen. Die voorraden olie en benzine waren nau welijks voor 13 a 15 maanden vol doende. De vloot beschikte over iets meer dan de helft van de eenheden der vereenigde Amerikaanscho, En gelsche en Nederlandsche strijdkrach ten in Azië. Singapore, Hongkong, Cavite, Guam, Wake en Miduay waren uitmuntend ingerichte uitgangsstellingen van den vijand voor een groote operatie tegen de Japansche eilanden. Economisch gezien zijn de verover de gebieden voor Japan een ware schatkamer, vooral wegens de armoe de aan grondstoffen van de Japansche eilanden zelf. Burma is het grootste ryst-exportland van de wereld. Het kan in samenwerking met Indo-China iederen noodtoestand in de voedsel voorziening in Oost-Azië opheffen. Bovendien is Burma de grootste leverancier van wolfram-ertsen, de noodzakelijke grondstof voor de staal veredeling. Burma beschikt over de grootste vindplaatsen van looderts van Öost- Azië en heeft voldoende fabrieken voor eon jaarproductie van 80.000 ton. de totale oorlogsbehoefte van Japan. Nederlandsch Indië en Burma ma ken voor Japan de rijkste aardolie bronnen van geheel Oost-Azië uit. De productie voor den oorlog beliep circa 9 a 10 millioen ton, hetgeen met de eigen productie de Japansche oorlogsbehoefte volkomen dekt. Japan controleert thans zelfs 88 pet. van de wereldproductie aan rubber. De Phili- pijnen, Malakka en Borneo beschik ken over gedeeltelijk nog niet eens in exploitatie gebrachte reserves aan jjzer, tin, zink, mangaan, chroom-erts en bauxiet, die de behoefte der Ja pansche oorlogsindustrie zelfs dan nog zou kunnen bevredigen, indien de productie var. die industrie zou wor den verveelvoudigd. Al deze voor den oorlog belangrijke grondstoffen stonden vroeger zonder uitzondering ter beschikking van den tegenstander, zoodat de Japansche .winst tevens een gevoelig verlies be- teekent voor den vijand. Van den kant der grondstoffen zou een langdurige oorlog het uithoudings vermogen van Japan dus niet kunnen uitputten. Dit is een van do meest beslissende successen van het eerste oorlogsjaar in den Stillen Oceaan. Tegenover deze feiten blijft geen andere slotsom mogelijk dan dat de geallieerden aan Japan zeker een zoo grooten dobber zullen hebben als aan l Europa, terwijl zij bij geen van beiden nog de eerste schrede gezet hebben. Overweegt men dit alles in kalmte en met de objectiviteit, die zoo moei lijk verkregen wordt in deze storm achtige tijden, dan moet de conclusie zijn, dat wil deze oorlog uitgevochten worden tot het bittere einde, nog een lange lijdensweg voor ons ligt in aanmerking nemende, dat ook Ame rika en Engeland over schier onbe perkte hulpbronnen beschikken. Dus wordt het een uitzichtlooze oor log tenzij... Gelijk wij reeds voorspelden in de dagen, toen de deelname van Ameri ka aan dezen oorlog op het punt stond een feit te worden. Die Berliner Künstlerfahrt onder leiding van Ministeriaal director Statsrat Hans Hinkel speelt momenteel voor de soldaten in het Neder- iandsche kustgebied. Staatsrat Hans Hinkel temidden der soldaten. (SS Bildberichter Fritz-Stapf-Pax s) koopon (aan anderen dan de Nederl. Wolfederatie), tb verspinnon of te laten verspinnen. Het schenden van vliezen wordt gestraft. Bij niet-nako- m ing van het bovenstaande stellen schapenhouders zich bloot aan de toepassing van sanctiemaatregelen. Algemeene en aclitdaagsche abonnementen afgeschaft. In verband met do beschikking 30/1943 van don Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende de sluiting van be drijven, deelen de Nederlandsche Spoorwegen mede, dat de afgifto moot worden gestaakt van algemeene abonnementskaarten, waarvan de geldigheid op 1 Juni 1943 of later ingaat, terwijl voorts do afgifte van achtdaagsche abonnementskaarten mot ingang van denzolfden dag moot worden stopgezet. Verlenging van loopende algemee ne abonnementskaarten, welker gel- dighèid niet later dan op 30 Mei a.s. eindigt, is nog eenmaal mogelijk voor denzelfden tijd waarvoor de af- loopende kaart geldig is. Nieuwe -algemeene abonnements kaarten worden slechts afgegeven voor den tyd van een maand, mits ingaande en afgegeven uiterlijk 81 Mei a.s. Afname consumptie-aardappelen. De Provinciale Voedsel commissaris voor Limburg maakt bekend; dat het bedrijfschap voor aardappelen ervooi zorg zal dragen dat de van oogst 1942 nog voor consumptie geschikte aard appelen uiterlijk op 1 Juli 1943 zul len zijn afgenomen. Tevens kan wor den medegedeeld dat met ingang van 21 Mei j.l. een regeling is getroffen, waarbij het mogelijk is geworden dat aan telers, wier aardappelen thans voor consumptie worden afgekeurd op grond van ouderdomsgebreken en waarbij vast staat, dat zij alle zorg aan de bewaring der aardappelen heb ben besteed, toch de consumptieprijs wordt uitbetaald. Zij die hun aard appelen ondoelmatig hebben bewaard zullen bij afkeuring slechts de vee- voederprijs ontvangen. Maximumprijzen voor heide en heidebloesem. 1. Heide, bestemd voor bezems: Struikheide per bos, omvang 1 m. go- meten bij don band en stevig geb. 0.14. Dopheide per bos, omv. 1 m. gemeten bij den band en stevig gebonden 0.10. Beide prijzen franco station van af levering. 2. Heide bestemd voor veevoeder: Goede, luchtdroge, zorgvuldig verla den heide gehakseld of vermalen by levering franco boord of wagon aan de naastbijgelegen laadplaats per 1000 kg. f 14.-. 3. Heidebloesem. bestemd voor theesurrogaat Gedroogde heidebloesem by levering franco grens per 100 kg. f 16.08. Inlandsche Scheerwol 1!>43. In aansluiting op het in het begin dezer maand gepubliceerde bericht inzake wolaanslag 1943 wordt bekend gemaakt, dat het ingevolge de Wol beschikking 1943 no. 2 verboden is wol, geschoren van inlandsche scha pen, te koopen, te "erkoopen, af te leveren, te be- en verwerken, te doen be- of verwerken, alsmede te vervoe ren of te doen vervoeren, zonder schriftelijke vergunning van den Di recteur van het Rijksbureau voor Wol en Lompen. De schapenhouders zijn verplicht alle in hun bezit zijnde scheerwol te verknopen en af te le veren aan de Nederlandsche Wolfede ratie, daartoe door genoemden direc teur aangewezen. De af te leveren hoeveelheid wol zal in aantal vliezen tenminste gelijk moeten zijn aan het aantal overjarige schapen dat op 2 Mei jl. aanwezig was. De wol zal zich in goeden staat moeten bevinden. Het is den schapenhouders ten streng ste verboden hun wol voor eigen ge bruik aan te wenden, deze te ver- Kostw i miers vergoed ing voor krijgsgevangenen. Aan verwanten van het personeel der Nederlandsche weermacht, dat zich in krijgsgevangenschap bevindt, kan overeenkomstig de regelen, die by opkomst onder de wapenen van toepassing waren, kostwinnersver goeding worden toegekend. Degene, die meent voor zoodanige vergoeding in aanmerking te kunnen komen, moet daartoe aanvraag doen op de gemeente-secretarie van haar of zijn woonplaats, nadat de desbe treffende militair zich voor afvoering in krijgsgevangenschap hoeft aange meld. De uitbetaling van de vergoeding zal door de zorg van den burgemees ter geschieden. Voorts wordt verwezen naar even- tueele nadere bekendmakingen van gemeentewege. De verwanten van het beroepsper- soneel dienen zich voor de uitbeta ling van bezoldiging rechtstreeks te wenden tot den commissaris voordo belangen van de voormalige Neder landsche weermacht, Lange Voor hout 7, Den Haag. I)e inlevering van radio-toestellen. Het heeft de aandacht van de politie getrokken, dat zich een levendige handel in oude radio-ontvangtoestel len begint te ontwikkelen met het doel om deze in te leveren en het eigen toestel te behouden. Daar be-

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1