DISTRIBUTIE. NIEUWS BINNENLAND Officieele Landbouw- mededeelingen UOSTLAND ROEPTi Einde Juni verschijnt do nieuwe textiel kaart. In verband met de volerloi geruch ten, welke den hintsten tijd de ronde doen over de uitgifte van een nieuwe kloedingkaart, deelt de directeur van hot Rijksbureau Distex, te 's-Graven- liage, reeds thans liet navolgende mede. Eerste punten gaan ir: per 28 Juni a.s Do nieuwe kloedingkaart zal op de gebruikelijke wyze in de uitgifte periode 23 Mei tot 12 Juni a.s. wor den uitgegeven, zonder dat hiervoor een inlevering van lompon zal wor den verlangd. Ten einde de productie van textiel- goederen regelmatig voortgang t e doen vinden, zal het wel noodzakelpk zijn, dat een ieder zooveel mogelijk lom pen aan de erkende loinpenhandolaren verkoopt. De navolgende kaarten zullen wor den uitgegeven voor: 1. Mannen en jongens van 15 jaar en ouder, groot 80 punten, waarvan 20 mot ingang van 28 Juni a.s. gel dig zijn. 2. Vrouwon on nieisjos van 15 jaar en ouder, groot 8(J punten, waarvan 20 mot ingang van 28 Juni a.s. gel dig zijn. 3. Jongens van 3—15 jaar, groot 100 punten, waarvan 20 met ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn. 4. Meisjes van 3—15 jaar, groot lOtt punten, waarvan 20 mot ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn. 5. Jongens en meisjes van 1—3 jaar, groot 100 punten, waarvan 10 met ingang van 28 Juni a.s. geldig /■iin. 0. Bzbykaart, groot 100 punten, terwijl eerstgeborenen, tweelingen en baby's geboren 5 jaar na de laatste bevalling, een toeslagkaart van 50 punten ontvangen. Alle punten van de babykaarten zijn direct geldig. T. Jongons en meisjes van 15 tot 18 jaar een toeslagkaart van 30 pun- ton, waarvan 10 met ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn. Slechts kleedingstukken op punten verkrijgbaar. Do kloedingkaart dient alleen voor de aanschaffing van kleedingstuklcén, in tegenstelling met. liotgeen thans hot. geval is, nu ook buisboudgoodoren op de toxtjelkaart verkrijgbaar zijn. Dezo laatste moeten, volgens de nieuwe regeling, op specialo punten worden gekocht. Aanvragen hiervoor kunnen mi 28 Juni a.s. bij de plaat- soljjke distributiediensten worden in gediend. Gezien de toxtielpositio zul len aanvragen tot do moest dringende gevallen beperkt dienon to worden, bijvoorbeeld bij huwelijk, bjj schade door bombardementen o.d. Inwisseling punten oudo textiel- kaart. De punten van do oude textiel- kaarten blijven baar geldigheid be- houdon. Op bot moment, waarop de uitgifte van do levensmiddelenkaar ten in hot tijdvak van 12 Juni tot 11 Juli plaats vindt, zal gelegenheid worden gegeven do eventueel aan thans nog geldige toxtiolkaarten zich bovindendo punten in te wisselen togen niouwo punten. liet is aan bot publiek on den ban- Bü onze vrijwilligers. Een verfris- schond bad achter het front. (SS P.K. Ahrends-O-H- P del verboden op de nieuwe textiel- kaart textielgoederen te koopen, respectievelijk te verkoopen en (of) af te leveron vd<5r 28 Juni a.s. Voor kaas normale prijzen. Daar de kaas, afkomstig uit de voorraden van hot Tn- en Verkoop bureau voor Zuivel, ingevolge de door bet Bedrijfschap voor Zuivel gegeven voorschriften volledig geruimd moet zijn, komt bet voorschrift, dat kaas, voorzien van ongekleurde kaasmerkon, als belogen kaas moet worden be schouwd, waarvoor een hoogeron prijs raag worden berekend, thans te ver vallen. Hioruit vloeit voort, dat met ingang van 22 Mei 1943 voor alle kaas de normale prijzen, zonder de prijsveibooging voor belegen kaas, moeton worden berekend. Bij bet koopen van kaas op of na 22 Mei 1943 zie men er nauwlettend top toe, dat geen hoogero prijzen in rekening worden gebracht clari voor jonge kaas gelden. voor de Provincie Limburg Het aanvragen voor gereed schappen voor den tuinbouw. Het aantal aanvragen voor goreed- schappen, materiaal en grondstoffen voor don tuinbouw neemt in de laatste maanden zeer sterk toe, terwijl het slechts in enkele gevallen mogelijk is aanvragers aan oen vergunning te helpen. Het is niet mogelijk in alle voor- loopig afgewezen gevallen de aan vragers biermede per brief in kennis te stellen. Indien zy derhalve niets meer vernemen, kunnen zy hun aan vraag als voorloopig afgewezen be schouwen. Zoodra de grondstoffen- positie het toelaat, komenzy het eerst voor behandeling in aanmerking. De Rykstuinbouwconsulent Smeeroliën en Vetten. In afwijking van een vorige publi catie dienen landbouwers met een bedrijf beneden 5 H.A. bouwland, tevens zijnde vrachtrijder of melk rijder, indien zy bovengenoemde smeermiddelen zonder meer niet van hun leverancier kunnen betrekken, zich te wenden tot liet Rijksbureau voor Aardolieproducten, Zeestraat 100—104 to 's-Uravonhago. Op een V. A. formulier zal hun dan een toe wijzing smeermiddelen worden toege kend. De P.V.C. v. Limburg. Teruglevering van ondermelk aan veehouders. De Provinciale Voedsel commissaris voor Limburg maakt bokond: dat volgens besluit van het Bedrijf schap voor Zuivel to 's-Gravenhage bepaald is, dat met ingang van- 19 April 1943, aan veehouders, aange- sloron by oon zuivelfabriek, in na- vermeldo periodes hot eveneens ge noemde percentage ondermelk en/of karnemelk, dosvorlangd teruggeleverd moet worden. Door de zuivelfabrieken golegon ten Noorden van een denkbeeldige lijn van .Nederweert naar Swalmen met inbegrip dezer plaatsen en de zuivel fabrieken van Sittard, Beek, Schim- mort. Ulestraton en Eckelrado, mag t/m 3 October 1943 maximum 25 pet. en na 3 Octobor 1943 tot nadere wij ziging maximum 20 pet. van de ge- leverdo volle melk Worden terugge leverd. Een uitzondering l.iorop vormen de zuivelfabrieken St. Martinus en St. Joseph te Vonlo, die slechts 15 pel. en die to Stramproy, Ril. Panheel, Vlodrop. Posterholt on Roosteren, welke 20 pet maximum mogen terug leveren. De betrokken zuivelfabrieken ont vingen bij afzonderlijk schrijven hier omtrent nadere instructies. Van belang voor de veehouders is, dat de zuivelfabrieken voormelde per centages ondermelk en/of karnemelk moeten terugleveren, indien dit ver-, langd wordt. Inuien oen veehouder het vollo kwantum van het teruglevorings- percentage niet wenscht af te nemen, kan hij hiertoe niet worden verplicht. Anderzijds kan hij ook niet meer dan het maximum percentage terugont vangen. Tenslotte geldt deze regeling per week, zoodat verrekening van de in een bepaalde week te weinig terug- geleverde melk, in een volgende week niet is geoorloofd. Drie kinderen gedood. In Su'steren zijn drie kinderen ge dood tengevolge van de ontploffing van een door hor. gevonden projectiel, waarmede zij niet do noodige voor zichtigheid betrachtten. De slacht offers zy'n de 16-jarige B. H. A., do 10-jarige W. H. H. en de 12-jarige N. C. A. Tweo jongens werden naar het ziekenhuis gebracht. Do toestand van c'oti hunner, dori doofstommen J. A. A., is ernstig. Te Vaals is hot twee-jarig doch tertje van de familie B. in een put, nabij het huis gevallen on verdronken. Do acht-jarigo M. C. uit Wyk- Maastricht is b(j het pootjebaden in do Maas gevallen en verdronken. In oon particuliere steengroeve te Voorendaal is Zaterdagmiddag do heer J. B. onder afvallenden grond bedolven en gedood. De 22-jarige M. Creemer, ambtenaar tor secretarie te Heithuizèn, is by het zwommen verdronken. R ij k spos tspaarba nk Over April 1943 is by de Rijkspost spaarbank ingelegd f 36.497 (f12.892) en terugbetaald f 12.788 (10.876) mill.; saldo f 28.706 (2.015) mill. Over de eerste vier maanden 1943 bedraagt het voordeelig saldo f 74.375 (16.573) mill. Het totale saldotegoed is daar mede gestegen tot f 617.908 (495.913) mill. Sedert 1 Januari werden 97.627 (37.470) nieuwe boekjes uitgegeven, in April 27.669 (8714) Gevoel voor den naaste of woeker. De Noordbr. Crt. wydt aan dit thema 'n artikeltje, waarvan weden voornaamsten inhoud gaarne aan onzen lezerskring ter overweging geven: Men vraagt niet alleen veel geld pryzen als f 35 voor een pondje boter; f 1.25 voor een ei; tientallen guldens voor een flesch slaolie worden ge noemd maar men eischt daarbij nog ruilgoederen, zooals rookgerei, bonbons, chocola, leer, textielpunten enz. Het is te betreuren en het werpt een schel licht op de handelsmoraal dat landgenooten zich tót zulke han delingen kunnen laten verleiden. De massa heeft het moeilijk en verkeert eiken dag opnieuw in zor gen bjj de vraag hoe z(j het gezin aan het sobere en schraldh'oedsel kan helpen. Tienduizenden Nederlanders krij gen niet voldoende voedsel. Dat te constateeren is hard; het is nog har- dor te weten dat het voedsel er wel is zy het dan in mindere mate dan vroeger maar dat er veel wordt goreserveerd voor degenen, die het met voel geld of andere goederen kunnen betalen. Oorlogstijden zijn abnormaal en brengen abnormale toestanden in het leven. Wanneer men echter bedenkt dat doze worden bevorderd door de zucht naar geld en groote hoeveel heden, dan vraagt men zich af waar het menscheliik'gevoel b(i zulke lieden is gebleven en of het hun nog iets kan schelen of het Nederlandsche volk verzwakt en lichamelijk onder- mynd wordt. Als een dergelijke onverschilligheid ten opzichte van den eigen landge noot aanhoudt, zullen deze bittere en harde oorlogsjaren onder eigen men schen en in eigen land een groep per sonen kweeken, waaraan een nieuwe samenleving weinig genoegen zal be leven en welke verdient dat zij in den handel van straks |duidelijk wordt onderschoiden van degenen, die ook in den oorlogstijd menschen met ge- vool voor anderen waren. Te Sittard is in den ouderdom vau 68 jaren overleden de zeereerw. hoer Tli. H. Sehry'en, rustend pas toor. Inbreker tot drie jaar veroordeeld. Het gerechtshof fe 's-Hertogenboseh heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den Eindhovenschen inbreker J. S. H. en hem, conform den eisch, tot drie jaav gevangenisstraf veroor deeld. Tezamen iret een kameraad en diens vriendin had de verdachte in korten tyd te Endhoven en omgeving niet minder danis inbraken gepleegd, waarbij zy een omvangrijken buit hadden weten te rergaren. De gesto len goederen had het drietal tegen fantastische prijzen in den sluikhan del verkocht. GODSDIENST EN MAATSCHAPPKLIJK LEVEN Men vestigde dezer dagen onze aan dacht op de negende druk van een kerkboek, meer speciaal bedoeld als handboek voor den katholieken man in zijn verhouding tot het maat schappelijk leven. Een passage in dat boekje, welke handelt over dt waarde en de bótoekënis van Christendom en godsdienst voor hot- sociale leven en de maatschappelijke wolvaart, laten wij hieronder volgon ,,ilet is waarlijk onbegrijpelijk, dat ontwikkoklo monscheii hebben kun nen loeren dat hot Christendom niets mot Staathuishoudkunde en sociale welvaart hooft uit to staan. Doet liet. er dan niets toe, zoo zouden we willen vragen, of er een gezag in den Staat is, of wel de knokploeg en de dolk er regeeren Of er rechtvaardigheid heerscht of wel leugen en bedrog en oplichterij... Of de menschen in elkaar broeders of concurrenten zien Of de men schen er op God en den hemel hopen of redeneeronDood is dood, dus laten we genietenOf er kuischheid en huwelijkstrouw zy'n, dan wel prostitutie en echtscheiding en wat daarvan het gevolg is. Is het voor handel en nijverheid precies hetzelfde, dat de autobandie ten en bolsjewieken de baas zy'n of dat bedaarde, gehoorzame, vhjtige Christenen vreedzaam samenleven Is er heelemaal geen verschil tus- schen menschen, die in een fabriek of kantoor hun hoogste goed en zaligheid zien en in hun buik hun hoogsten God en voor wie hun brand kast hun tabernakel is, waarvoor ze in de week en 's Zondags knielen en tnsscben anderen, die hun aardsch bedry'f behartigen, hoofdzakelijk om hemelsche goederen te verwerven De maatschappij heeft wel degelijk belang bij het Christendom en slechts by bloeiende Christelijke deugden kunnen handel en welvaart bloeien." Het citaat spreekt zóó voor zich zelf, dat het geen commentaar be hoeft. Daarom tot eiken lezer de aan sporing: lees en overweeg het goed en trek er de consequenties uit. OERMAANSCHEjary Wl\ LANDDIENST, in den Germaanschen Land dienst, waarin vrijwilligers uit Noorwegen, Denemarken, Duitschland, Nederland en Vlaanderen, zich in het Oos ten een bestaan verwerven, is plaats voor eiken stoeren Nederlandschen jongen en voor ieder fier Nederlandsch meisje. Reeds staan eenige honderden Nederlandsche jongens en meisjes in Oost- land voor hun Vaderland op den bres. Thans kunnen wederom jongens en meisjes met belangstelling en liefde voor het boerenhandwerk, zich melden als vrijwilliger voor. den a Germaanschen Landdienst. Wil je meer weten over het werk van hen, die reeds in Oostland staan, wil je iets lezen over onze voorvaderen die eeuwen geleden al naar het Oosten zijn getrokken of over de idealen, die de pioniers van toen en van thans gedreven hebben, vraagt dan de gratis brochure „Oostland roept" aan bij het adres: Mons. Van de Weteringstraat 118, Utrecht

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4