BINNENLAND Officieele Landbouw- mededeelingen voor do Provincie Limburg Mestcontractou vnrkons en liuiKsliichUiig. Allo bedrijven bovon '2 II.A. dienen voor 1948'44 ovor het algemeen een of meer contracten afsluiten alvorens voor huisslachting in aanmerking to kunnen komen. Weidobedrijven met 2 4 II.A. wei land met een gezin van 3 of minder personen moeten over liet algemeen een contract afsluiten. Gemengde bedrijven van 2 4 I1.A. bouwland on weiland (gemengde be drijven) met een gezin van '1 of min der personen moeten over het alge meen ook een contractvarken mesten. Houders van speciale toewijzingen, die in een van do beide categorieön vallen, zullen in hot algemeen ook een contract moeten afsluiten. In be- paa'.do gevallen zullen ook bedrijven met minder dan 2 II.A. voor het af sluiten van een contract in aanmer king komen. Bedrijven van 4—9h.a.allen 1 varkon van 9—14 ha. allen 2 varkens van 14 19 ha. allen 3 van 19—29 ha. allen 4 van 29—39 ha. allen 5 van 40 en meer ha. G Bovendien zullen de fokkers en de bedrijven bovon 10 H.A.die verleden jaar niet gecontracteerd hebben één contract moer moeten afsluiten dan volgons voorgaande normen. Speciale toewijzing. Deze kunnen bij don P.B.H. worden aangevraagd. Georganiseorden die in 1942/43 een speciale toewijzing heb ben goliad, behoeven niet opnieuw aan te vragen. Aan houders van spe ciale toewijzingen kan voorloopig nog goen vergunning worden gegeven var- kons in Ie loggen. De P.V.G'. voor Limburg. BURGER LIJ KEN STAND Gemeente Vierlingsbeek over (le maand April. GEBOREN: Lambertus A. H., zoon van A. van Mil en M. H. Gerrits te Overloon; Maria A. J., dr. van M. J. Decnon- Fransman te Overloon; Johanna P. M. T., dr. van P. IV. IJ., Tliounissen de lfaas te Groeningen; Piotor J. zn. van J. II. Steoghs— Pennings te Overloon; Hondrikus L.M., zn. van II. J. Gel- dens-Willoms v. I>ijck to Maashees: Petronella M. J., dr. van Th. Pee- tors-Jansson te Overloon: Maria H.J.C.. dr. van J. A. Rijnen- Rutton te Muilom; Johannes M., zn. van IV. Jeuken- van Osch te Ovorloon; Antonetta J.M., dr. van J. H. van Kempen-Jacobs te Holthees; Johannes II.A.M., dr. van A. Thijs- sen-do Tlioijo to Viorlingsbeek; Maria P.A., dr. van 0. Schaminee- Weijmans to Holthees; Antninetta E. M., dr. van H. Goos- sens-Oomes to Vierlingsbeek; Theodoras W. P., zn. vail 1'. J. Koopmans Hofmans to Overloon; Maria E.J.11., dr. van O. II. Beunen- Beckers to Overloon; Wilhelmus H. 11., zn. van M. H. Peeters-Peoters to Overloon; Johannes A., zn. van F. Goemans- Alion to Overloon. OVERLEDEN: P. J. Botden, GO jaren, landbouwer echtgouoot van K. 11. Ilofm^ns. 11. Janssen, 07 jaren, ongehuwd. G. A. Denen, 39 jaren, ongehuwd. P. J. Steeghs. 1 dag. G. Simons, 81 jaren, weduwnaar van W. Schreij. E. Janssen, 82 jaren, ongehuwd. P. Franssen, 78 jaren, weduwe van P. Arts. .1. A. Goomans, I dag. GEHUWD: Antonius A. J. Rongen, 28 jaren, monteur-chauffeur te Venray met J. M. van Eek, 24 jaren te Vierlingsbeek. Nederlanders bij de Duitselie zeemacht. Inlichtingen over het dienstnemon van Nederlandsclie vrijwilligers bij de Duitsche Zeemacht geven- alle Ortskommandanturen, die tevens een uitvoerige lijst verstrekken, waarop alle hieraan verbonden faciliteiten staan vermeld. (C,N.C.—Pax s) Zware straffen. Twee landbouwers, woonachtig te Oploo, genaamd Th. J. Gerrits en W. A. M. Egelmeers, wilden in den sluik handel een paar duiten verdienen. De eerste had voor f 600 aan graan en vleescli opgekocht en de tweede zou doze goederen aan den man trachten te brengen. Op den dag dat de goederen zouden worden afgoloverd, werd het tweetal aangehouden en het graan en het vleeseh werden in beslag genomen. Dinsdagj.I. stond liet tweetal terecht voor den Economischen rechter te 's-Boscli, die den verdachte Gerrits, die de hoofdrol in deze smokkelaffaire heeft vervuld, voroordoclde tot een goldbooto van f 1000 subs. 4 maanden hechtenis, met verklaring van de in beslag gonomon goederen. Do verdachte Egel meers werd ver oordeeld tot eon geldboete van f 300 subs. 1 maand hechtenis. Arbeidsdienst. Do 'termijn van aanmelding voor vrijwillige dienstneming bij den Ar beidsdienst is 1 Mol gesloten. In Juli zal de mogelijkheid van vrijwillige aanmelding opnieuw wor den opengesteld. Voorts wordt bekend gemaakt, dat de gemeenten Mooken Middelaar, Ot- tersum, Gennep, Bergen, Venray en Wanssum niet langer betioor9n tot liet ressort van het Aanmeldings bureau te Maastricht (A. B. XII), doch met 19 April j.l. zijn komen te res sorteeren onder dat te Nijmegen (A- B. XIII). Bezitters van een „Answeis" vrijgesteld. In verband met den aanmeldings plicht voor den arbeidsinzet deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat zij, die in het bezit zijn van een „Ausweis" weliswaar niet ontheven zijn van den aanmeldingsplicht, doch op vertoon van dezen „Ausweis" zullen worden vrijgesteld van tewerkstelling elders. Schikt 1* naar de omstandig heden. lil hotels, eafé's en restaurants is het heerschende tekort aan personeel voor liet publiek wol zeer voelbaar. Daar komt nog bij, dat de nog be schikbare arbeidskrachten voor de bediening en in de keuken niet steeds volledig bedreven zijn. Zij worden daardoor zwaar bolast en liet is on vermijdelijk, dat het dienstbetoon dientengevolge tot liet allernoodzake lijkste wordt beperkt. Dit heeft invloed op de stemming van de gasten, die hieraan niet steeds op gerechtvaardigde wijze uiting geven Natuurlijk is het voor het publiek niet aangenaam, niet op zijn wenken bediend te worden, maar ook de on dernemers zouden het graag anders zien. Doeli de nood breekt ook de wetten der beroepsmatige gastvrijheid en voorkomendheid. Het zon voor alle partijen het pret tigste zijn, wanneer dat deel van het publiek, dat zich tot dusverre niet naar de omstandigheden heeft geble ken te kunnen schikken, hiervoor be grip toonde, en bereid zou zijn tot meer inschikkelijkheid. Daarmee be wijst het den bedrijven, het personeel en zichzelf een dienst. Eieren mag men vrij vervoeren. „Door mij zullen ze niet veroordeeld worden", verklaarde de Economische Rechter te Maastricht aan een Sit- tardschen politieman, die een vrouw had aangehouden, omdat ze behalve zonder bonnen gekocht brood ook z.g. te duur betaalde eieren vervoerde. Hoeveel had ze er dan voor betaald wilde mr. Russel weten, en de ver balisant deelde mede, dat de prijs 12 cent was geweest, terwijl officieel slechts 10 cent betaald had mogen worden. Vertelt U me dan maar eens, waar U eieren voor tien cent kunt krijgen en do verbalisant kon dat natuurlijk niet. Als het nu groote hoeveelheden be treft, en de prijs is erg hoog, dan is het wat anders, en dan kunt U er werk van maken, maar in gevallen als deze ga ik op oen aanklacht niet verder in, besloot de Economische Rechter. Het vervoer van eieren is vrij, en het in sommige omstandigheden en van bepaalde personen te verlangen afleveringsbewijs wordt immers prac- tiscli niet gevraagd bij winkeliers, weerde de Economische Rechter de wat formeele bedenkingen van den Sittardschen politieman af. De practijk van het politiewerk zal ook hier den weg moeten wijzen con cludeerde mr. Russel, en met een er varing rijker, is de politie agent naar Sittard teruggekeerd. Bedrijfsorganisatie en nog wat. De vakbladen van tegenwoordig spreken over niets anders dan over de ontwikkeling' van de bedrijfs organisatie. Dit is niet zoo eenvou dig, omdat her economisch leven in Nederland nu eenmaal niet eenvou dig is. Al on spreekt b.v. over de vraag of de verkoop van de fijne vleeschwa- roii bij de kruideniers of bij de sla gers thuis behoort. In do groep Groothandel heeft men moeilijkheden, omdat daar allerlei grossiers bestaan. Men heeft groothandel a la de Gruijter e.d. en daarnaast van huis en tuin grossiers. Deze zitten in de zelfde vakgroep. Dit zijn allerlei economische aan gelegenheden. Maar er zijn nog veel belangrijker zaken. Immers, vroeger waren er ook allerlei vak- en bedrijfsorganisaties. Deze zijn op zich zelf doode dingen. De menschen die er in zitten, bren gen er den geest en het léven in. Dat zal in de toekomst zoo blij ven. "Willen we dus goede bedrijfs organisaties hebben, dan moeten we ook goede menschen hebben. De menschen maken de dingen en niet omgekeerd, Natuurlijk kunnen ver- koerde, door de menschen gemaakte omstandigheden, invloed uitoefenen op de menschen, die onder deze ver- koorde omstandigheden moeten le ven. Daarom en dat stond reeds in de Encycliek Quadragesimo Anno moet er een herstel der zeden ko men, wil er een herstel der econo mische verhoudingen kunnen komen. Mep begrijpe dus wat wij bedoelen te zeggen. In de toekomst zal dus moer nog dan vroeger aan de vor ming in sociaal en godsdienstig op zicht mooten worden gewerkt. Dan krijgt men dus menschen die hot algemeen sociaal belang stellen boven het eigenbelang, en die boven dien ook de economische handelingen beoordeelen in het licht der eeuwige bestemming van den mensch. Zoo kan er een maatschappij ont staan waarin evenals in de mid deleeuwen, waarnaar thans zoo dik wijls wordt verwezen het Chris tendom practise!) beleefd wordt, ook in maatschappelijk opzicht. Melk. Hard is de maatregel aldus Ir. Louwes in een toespraak tot de hoofden van alle diensten, betrokken bij het voedselvoorzieningsapparaat dat een groot deel der bevolking slechts afgeroomde melk krijgt. Ook daaraan is niets te doen. Wij hebben het melkvet noodig als smeersel, als boter, en de verdeeling daarvan is beter mogelijk dan door melk ver deeling. Wij gebruikten gemiddeld in de Bij onze vrijwilligers. Het instellen van liet meetapparaat voor het pant- serafweorkanon. (SSP.K. Grör.ert—O-H-P s) jaren voor den oorlog aan boter, margarine en vet pl.m. 140.000 ton, nu pl.m. 100.000 ton. Van die 14000U ton was pl.m. 45.000 ton boter, de rest margarine en vet. Onze normale "boterproductie is in liet topjaar ruim 100.000 ton geweest. In weerwil van alle maatregelen afrooming, beperking van de pro ductie van volle gecondenseerde melk en poeder en beperking van de kaas productie speciaal van de soorten met hoog vetgehalte, komen we niet aan onze normale boterproductie. Hoeveel deze er onder zal blijven, weet niemand precies, maar we heb ben aanvulling' van margarine en vetten noodig. Daarom de poging om door koolzaadverbouw onze yetrant- soenen weer aan te vullen. Daarom alle pogingen om onze vetpositie te verbeteren. Het kan zelfs zoo zijn, dat we op een bepaald moment wel meer zouden kunnen geven, maar het niet mogen doen, omdat aanvul ling bij het volgend productieseizoen niet gewaarborgd is. Het volgend productieseizoen van vet is niet de komende zomer als de grootere melkgift weer begint,.maar die een jaar later, omdat onze kool zaadverbouw nog niet voldoende is gebleken, om in liot deficit geheel te voorzien. Voedingsgewassen in eigen tuin Tomaten verlangen een vpedzamen, goed losgewerkten grond en een zon nige, beschutte plek in den tuin. Do tweede helft van Mei is hét tijpstip, waarop de tomatenplanten buiten worden uitgeplant. Men neemt hier voor gezonde, normaal ontwikkelde en goed bewortelde planten van ras sen, die voor den vollen grond in aanmerking komen, o.m. van liet ras „Vahle Leader". Planten met potkluit. Op de rij komen de planten op een onderlingen afstand van 50 cm. In dien er meer rijen worden geplant, komen deze tenminste 70 cm. uit elkaar. Bjj elke plant wórdt een ste vige stok gestoken, die boven den grond ten minste 1 meter lang is en waaraan de plant naderhand wordt opgebonden. De zij-scheuten of z.g. diefjes, die zich in de bladokseis gaan ontwikkelen, moeten steeds worden verwijderd. Nadat zich achtereenvolgens vier bloemtrossen aan de plant hebben ontwikkeld, wordt de top er uit ge nepen. De eerste vruchten ontwik kelen zich aan den ondersten tros, de laatste aan den bovensten. Hoe zonniger en warmer de zomer is, des te beter en sneller rijpen de tomaten en des te lekkerder is de smaak. HET SPEL MET DE EMIGRANTEN „Hallo boysdoorgeven" „O.K.... Wie volgt

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4