WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND Provinciaal Nieuws. 64e Jaargaug No 13 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 012 Giro 150602 K 2446 P 1100/1 PEEL EN UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN' DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY fTT ff Zaterdag: 1 Mei 1943 Advertenties 12 ct. per 8 ram Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. por 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct buiten Venray 80 ct por kwartaal. Nieuwe stilte voor een nieuwen storm. Nadat de gevechten aan het wes telijke front in Tunesië op goeden Vrijdag en Stillen Zaterdag hun hoogtepunt hadden bereikt, is gedu rende de Paaschdagen een aanmer kelijke vezwakking in de vijandelijke aanvalskracht te bespeuren geweest, aldus verklaarde men in de Wilhelm- strasse. Daarmede is evenwel niet gezegd, dat de vierde phaze van den strijd om Tunesië ten einde is. In de Britsche berichtgeving spreekt men van de buitengewone dapperheid en het uithoudingsvermogen van de Duitsche en Italiaansche soldaten, die geen meter van den hun toevertrouw den grond prijsgeven. Integendeel, de Duitsche en Italiaansche soldaten ver dedigen hun stellingen met succes en voegen den vijand groote verliezen aan menschen en materiaal toe. Opmerkelijk acht men het hier, dat aan het westelijk front in Tunesië alle Amerikaansche troepencontingen ten uit de eerste linies zijn terugge trokken en vervangen door Britsche eenheden. Men wijst erop, dat de Amerikaansche soldaten aan alle fron ten, waar zij tot-nu-toe verschenon zijn, gefaald hebben en door de Brit ten ondersteund moesten worden. Ook aan het zuidelijk front hebben de Britten getracht een doorbraak te forceeren, doch zij hebben deze pogin gen duur moeten betalen, aldus mili taire kringen te Berlijn. De pauze, welke thans aan de meeste sectoren in Tunesië is ingetreden, wordt te Berlijn als een nieuwe stilte voor een nieuwen storm beschouwd. De spreker van het opperbevel van de weermacht verklaarde Dinsdag avond: „Wij verwachten binnenkort een nieuwen grooten aanval van de Britten en wel van het eerste en van het achtste leger. De rol van de Ame rikanen is uitgespeeld. Zij nemen niet meer aan de gevechten deel. POLEN EN DE SOVJET-UNIE Het afbreken der betrekkingen tusschen Moskou en de Poolsche emi- grantenregeering te Londen is vooral van beteekenis in verband met de vraag waarom Moskou een dergelijken maatregel genomen heeft. Duitsche -politici zijn van meening, dat Stalin zich op deze w ij ze wil ont doen van den lastigen Poolschen ge zant te Moskou, die vooral den laat- sten tjjd waarin van Poolsche zijde een groote activiteit ontwikkeld is in het nasporen van verdwenen Polen, vele vragen aan het Kremlin gesteld heeft. Terwijl de 694.000 Polen, die in Duitsche krijgsgevangenschap ge raakten, het goed maken, weet men niets van het lot der l1/, millioen Poolsche soldaten en burgers, die in handen der Sovjets gevallen zpn. Door het afbreken der betrekkingen heeft Stalin bovendien elke discussie over de vorming der Westersche Poolsche grenzen onmogelijk gemaakt Aan de passage in de nota van Molo- tof betreffende de propagandistische samenwerking tusschen Duitschland en de Poolsche emigrantenregeering wordt te Berlijn in het geheel geen aandacht geschonken. Intusschen is het volkomen duide lijk, dat de verbreking der diploma tieke betrekkingen tusschen Moskou en een regeering, die beschermd wordt door Londen en nog zonder voorafgaand overleg met Londen geen feit is dat het Engelsch-Sovjet- Russisch verdrag versterkt. Of wel Engeland verklaart zich solidair met generaal Sikorsky en dan zullen de betrekkingen met de Sovjets er ern stig door getroffen worden, of wel, Engeland laat zijn kleinen bondge noot in den steek, liever dan de Sovjets te ontstemmen. Het laatste lijkt ons wel het meest in de lijn der Britsche politiek. Tot 23 April zijn er 500 lijken uit het massagraf van Katyn opgegraven en, na vaststelling der identiteit; vrij gegeven voor bijzetting in een nieuw graf. Na inschakeling van het Pool- sclio Roode Kruis worden de opgra vingswerkzaamheden thans mot meer spoed voortgezet. Het D.N.B. geeft vervolgens de namen van enkele der in het bosch van Katyn geïdentifi ceerde slachtoffers, allen officieren van het Poolsche leger. Portugal's politiek. Ter gelegenheid van het feit, dat hü vijftien jaar geleden zitting in regeering nam, heeft minister-presi dent Salazar van Portugal een radio rede tot het Portugeesehe volk ge houden. Hij zette de beteekenis van de nationale revolutie in Portugal uiteen en gaf een overzicht van den ooi-sprong en het doel der Portu geesehe politiek, waarbij hij vooral op het communistische gevaar wees. Ten aanzien van debuitenlandsche politiek zeide hij, dat de neutraliteit van Portugal aan zekere voorwaar den is gebonden, omdat boven haar het geloof van het volk en het be lang van het land staan. Ook het bondgenootschap met En geland, waarvan Portugal in een moeilijk oogenblik opnieuw getuige nis aflegt, mag men niet vergeten. Do positie van Portugal is kwets baar, want het land heeft niet in alle kampen vriendschapsbetrekkin gen. Bovendien zijn in den oorlog lan den gewikkeld, met welke Portugal verbonden zijn door sterke banden van politieke kameraadschap en door een zeer diepgevoelde sympathie, zooals Engeland en Brazilië. Vast staat echter, dat de neutraliteit behouden bleef in weerwil van de moeilijkhe den, die overwonnen moesten wor den. De vriendschap met Spanje heeft een waardevollen steun voor de bui- tenlandsche politiek gegeven. De neutraliteit van Portugal en Spanje heeft op het Iberische schiereiland een vredeszone geschapen. De premier sprak vervolgens over den vernietigenden invloed van het communisme. Het communisme is naar zijn meening het grootste men- schelijke probleem van alle tijden, een probleem van principieele be teekenis voor de menschheid en voor het individueele en sociale leven en derhalve een ernstige bedreiging voor de Westersche of christelijke be schaving. Waar de staat en de ma chine den mensch tot slaaf maken is geen ruimte meer voor mensche- ljjke vrijheid. Gewijzigde berechting van sommige overtredingen. In plaats van een proces-verbaal een aan kosten onderworpen waarschu wing. Uitbreiding bevoegdheid van het pluatseiyk hoofd van politie. Onder de aandacht van het publiek wordt gebracht, dat op heden 1 Mei 'een nieuwe regeling voor de berech ting van sommige overtredingen in werking treedt. In de eerste plaats zal bij bepaalde overtredingen (in hoofdzaak lichte verkeersovertredingen) de optredende politie-ambtenaar de bevoegdheid heb ben, om, in plaats van proces-ver baal op te maken, aan den overtreder een aan kosten onderworpen waar schuwing uit te roiken. De kosten dezer waarschuwing bedragen mini maal f 1.—, maximaal f 0.- en moe ten ter plaatse aan den politie-ambte naar worden voldaan. Indien de overtreder zich hieraan onderwerpt en deze kosten betaalt, moet de politie-ambtenaar hem bij wijze van kwijting bonnen uitreiken die van den politiestempel zijn voor zien en ieder op één gulden luiden. Wanneer de overtreder de zaak niet op deze wijze wil of kan afdoen, wordt procesverbaal opgemaakt. In de tweede plaats zal. wanneer terzake van verkeersovertredingen en andere ovortredingen van soortgelij ken aard proces-verbaal is opgemaakt het plaatselijk hoofd van politie in het algemeen de bevoegdheid hebben deze zaken te berechten door een z.g. strafbeschikking, welko in do plaats treedt van een vonnis van den kantonrechter. Hij kan daarbij een geldboete van ten hoogste f 100 en hechtenisstraf van ten hoogsto veertien dagen opleggen. De betrokkene ontvangt in zoo'n geval op korten termijn (ten hoogste veertien dagen, nadat het proces verbaal is opgemaakti een strafbe schikking, waarin de straf is vermeld, welke de politiepresident hem heeft opgelegd. Deze strafbeschikkingen worden op dezelfde wijze als vonnis sen ten uitvoer gelegd, terwijl de geldboeten aan het hoofdbureau van politie, afdeeling strafbeschikkingen. moeten worden betaald. Wanneer degene, aan wie(n) een strafbeschikking is uitgereikt, een ge rechtelijke beslissing wenscht, doethij (zij) daarvan binnen veertien dagen na de uitreiking schriftelijk of mon deling mededeeling aan den politie president, waarna de gewone proce dure voor den kantonrechter volgt. Schutbladen Ziekenfonds- coupons. Schutbladen Ziekenfondscoupons zijn dingen die geld waard zijn. Iemand, die personeel in dienst heeft, ook huis personeel, indien dit 5 dagen per week werkzaam is, moet zorgen, dat iedere week of maand ziekenfondscoupons worden uitgereikt. Deze worden op het Postkantoor gekocht en zitten in een boekje. Welnu, do omslagen of schutbladen hiervan moet men goed bewaren en eens per half jaar inzen den bij de Bedrljfsvereonigingof Raad van Arbeid, waarbij de werkgever is aangesloten. De waarde dezer schut bladen komt in mindering van de te betalen premie. Men beware deze din gen dus goed. Voedingsgewassen in eigen tuin B(j duizenden komen thans overal de onkruiden uit den grond. In kor ten tjjd kunnen ze de voedingsgewas sen van uw tuin overwoekeren of verstikken. Ze onttrekken planten- voedsel en water aan den grond en kunnen bovendien de oorzaak zijn van de aanwezigheid van ongedierte en aantasting door ziekten. De geregelde bestrijding van dergelijke onkruiden behoort tot de belangrijkste voor]aars- en zomerwerkzaamheden. Hoe gron diger de tuin van onkruiden wordt gezuiverd, des te beter kunnen de ge wassen zich ontwikkelen en des te ruimer kan de opbrengst zyn. Stelt het niet uit, doch doet het zoo spoe dig mogelijk. Gewassen als aardappelen, kool en boonen, die op rijen staan, moeten herhaaldelijk worden geschoffeld. Bij voorkeur geschiede dit bij droog zon nig weer; de a(geschoffelde onkruiden worden dan het snelst onschadelijk. Men zorge er voor, dat de boonen en aardappelen volkomen zuiver van on kruiden zijn voordat ze in Juni het geheele veld gaan bedekken. Nadien kunnen ze niet moer worden geschof feld. Ook uit een oogpunt van in standhouding van de goede, losse, structuur van den bovengrond ver dient het aanbeveling, tijdig en her haaldelijk te schoffelen. Daardoor kun nen lucht en warmte beter in den grond doordringen. Wortelen en andere gewassen, die niet kunnen worden geschoffeld, wor den gewied Al-s liet onkruid nog zeer klein is. VENRAY, 1 Mei 1943 ZONDAGSDIENST. ZONDAG 2 MEI To rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot Dr. II. BLOEMEN Stationsstraat 9 Telefoon 460 Twee plechtige eerste Heilige Missen te Venra.v Beide Paaschdagen hebben hier t wee Venrayscho neomisten hun plechtige eerste H.H. Missen opgedragen. De eer\V.' Heer Litjens werd op Paaseh- Zondag door de geestelijkheid, de familie en de bewoners van den Maas- heescheweg naar de kerk vergezeld. Aalmoezenier Beel hield de feestpre dikatie. Het koor zong op voortreffe lijke wijze de Missa de Loretto van Vincent Goller onder leiding van dhr. Welting. Thuis teruggekeerd werd de neo mist en de familie toegesproken dooi den Hoogeerw. Hoor Deken, waarna de bruidjes een versje opzegden. De receptio die daarna gehouden werd, was drukbezocht, er waren veel bloe men benevens een prachtig geschenk van de buurtbewoners. Maandagmor gen celebreerde de eorw. Heer Litjens de Hoogmis in de Paterskerk. In de Parochiekerk werd Maandag de plechtige eerste H. Mis opgodra- gen door Pater Conradus Goumans O.F.M. Aan het altaar werd de neo mist geassisteerd door twee Ven- raysohe confraters nl. Pater Emons ou Pater Wismans O.F.M.respectie velijk als diaken en sub-diaken. De hoogeerw. Heer Deken Berden fun geerde als presbyter-assistens. Pater Claasson O.F.M. hield de feestpreek. Het koor voerde dezelfde Mis uit als do vorige dag. Bij de thuiskomst word do jonge Eriester gehuldigd door do bruidjes, eken Berden wonschtfy ook hier den neomist en zijn familie geluk, waar na Pater Conradus oen hartelijk dank woord sprak. Er volgde een drukke (receptie on ook hier getuigden talloóze bloemon en golukwonschen van het algemoon medeleven. H.C.Y. Kampioen! Hot was een emotioneele strijd op Tweeden Paaschdag togen Carry On. De Maastrichtenaren gaven een hard spel te zien en do Venrayers hadden hun handen vol aan deze stoere jon gens. Er is snel en met inzet van werkelijk alles wat in hun was dooi de H.C.V.-ers gsspeeld. De kampioons- goal, ;doJfoenige van den dag, werd eerst in de tweede helft door Joos Camps goscoord. Regen en wind kon den de vreugde niet* verstoren en toen het laatste fluitje klonk, mengde zich het gehuil van de roerige menig te met het geloei der elementen. De wedstrijd werd gewonnen in de groene shirts van Sorvatius, die zoo welwillend was de H.G'.V. hiermee van dienst te zijn, toen H.C.V. in andere kleuren moest spelen als do Maastrichtsche gasten. Een woord van gelukwensch aan de jonge H.C.V., die reeds 't eerste jaar van haar deelname aan de com petitie dit resultaat wist te bereiken. Veel succes het volgend jaar in de hoogere afdeeling. Tot viering van het dubbele kam pioenschap en tot besluit van liet seizoen kunnen wjj alvast berichten, dat op 9 Mei een tournooi zal wor den gehouden om de „Zilveren Turf". Venray zal een invasie van 132 hockeyers beleven, waarover de vol gende week nadere mededeolingen komen. ui I LUXOR-THEATEK „VERLATEN", weer een italiaan sche film, is romantisch verhaal van liefde en strijd. De Fransche filmster Corinne ljucliaire speelt op sublienio wijze de hoofdrol in dit bewogen ver haal van het meisje uit een minder milieu, dat met den zoon van een rijke en gë2iene reedersfamilie huwt. Behalve de familieconflicten, die hier van het gevolg zijn, beleven we nog

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1