BINNENLAND Distributie-nieuws Officieele Landbouw- mededeelingen KORTE WENKEN Nieuwe bonkaarten. Uitreiking in het tijdvak tus- schen 27 April en 15 Mei. De plaatselijke distributiediensten zullen op nader te bepalen tijdstippen tusschen 27 April—15 Mei a.s. bon kaarten „voedingsmiddelen 6e periode 1943" en klantenkaarten voor groente uitreiken. De inlegvellen van lien, die geboren zyn tusschen 18 April en 17 Mei van de jaren 1922, 1929 en 1939" moeten worden geruild, alvorens men de bonkaarten in ontvangst neemt. Do diensten zullen uitreiken: Aan houders van oen inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K 216 en een klanten kaart voor groente; aan houders van een inlegvol K 3 of L 3 een bonkaart K 316 en een klantenkaart voor groente; aan houders van een inleg vel K 4 of L 4 een bonkaart K 416 en een klantenkaart voor groente. Houders van L-inlegvellen ontvangen bovendien een toeslagkaart voor aard appelen. Men kan de kaarten uitsluitend af halen bjj den distributiedienst der gemeente, waar men in het bevol kingsregister is ingeschreven. Een uitzondering kan slechts gemaakt worden voor hen, by wie uit een des betreffende verklaring op de slamkaart en hot inlogvel blijkt, dat zy ten gevolgo van de oorlogsomstandigheden tijdelijk elders verblijven, en voor schippors en woonwagenbewoners (indien zij zyn opgenomen in het cen traal bevolkingsregister), gedetacheer de marechaussee's de vaste bevolking van kostscholen e.d. By de uitreiking van de kaarten wordt het vakje O 10 van de stam kaart afgekruist, terwijl die bon van het inlegvel wordt verwijderd, waar van het nummer overeenkomt met dat van de uitgereikte bonkaart voor voedingsmiddelen. Zeepbonnen voor kinderen. Tegelijk met bovengenoemde kaar ten zuilen do diensten bonnen voor zeop en toilotzoep voor kinderen uit reiken. Kindoren, geboren na 16 Mei 1941, ontvangen drie bonnen voor een- heidszeep, drie bonnen voor wasch- poeder en drie bonnen voor toilet zeep. Kinderen, geboren tusschen 16 Mei 1935 en 17 Mei 1941, ontvangen drie bonnen voor'eonheidszeep en drie bonnen voor waschpoeder. By deze uitreiking zal het vakje O 11 van de stamkaart worden gewaarmerkt. Vaste brandstoffen. Voorts zullen de diensten bonkaar ten voor vaste brandstoffen uitreiken. Men dient hiertoe het ingevulde aan vraagformulier in te leveren, alsmede de oude brandsfoffenkaart „DV", met de bonnen „11, 12, 13 en 14 BV". Juiste grootte van gebakrants. Het blijkt nog niet voldoende be kend te zyn, wat men op de bon nen, welke recht geven op 't koopen van gebak, kan betrekken. Daarom wordt nogmaals medegedeeld, dat men per rantsoen een hoeveelheid gebak kan verkrijgen, waarin 70 gr. meel of bloem is verwerkt met dien verstande, dat men van de volgende artikelen per rantsoen kan verkrijgen: 60 gram ongezoete biscuits, 125 gram geglaceerde biscuits, 150 gram wafels met jam- of siroopvulling, 100 gram wafs met suikervulling, 75 gram ijs wafels, 90 gram koekjes, 100 gram speculaas, 140 gram ontbijtkoek, 200 gram cake, 350 gram gevuld korst- gebak, taart of gebakjes, 65 gram toast of Weerterbeschuit en 70 gram paneermeel. Op een beschuitbon kan men 70 gram beschuit verkrijgen. Extra rantsoen aardappelen. Van 18 tot en met 24 April a.s. wordt voor éénmaal een bijzonder rantsoen van één kilogram aardap pelen beschikbaar gesteld. Dit rant soen zal verkrijgbaar zyn op bon „Algemeen 554". Peulvruchten niet overal dadelijk verkrijgbaar. In verband met de bevoorrading van de winkeliers zullen de op bon „Algemeen 352" verkrijgbaar gestelde peulvruchten in vele gevallen eerst in de tweede helft dor distributie- periode van 17 April tot en met 15 Mei kunnen worden afgeleverd. Extra zeep voor kappers artsen enz. Met ingang van 1 Mei a.s. komen kappers „practiseerende artsen tand artsen en dierenartsen, medische stu denten, vroedvrouwen, verloskundigen en wijkverpleegsters, wederom voor een periode van drie maanden in aan merking voor een extra rantsoen zeep. Snoepbonnen verlengd. De geldigheidsduur van de met „13", „14" en „15" genummerde bonnen voor versnaperingen is verlengd tot en met Zaterdag 1 Mei a.s. ZUINIG MET SUIKER. In den herfst wordt eenmaal geen bon aangewezen. Suiker van den nieuwen bieten- oogst komt zeker niet voor Novem ber ter beschikking. Aangezien de thans nog voor het Nederlandsche volk beschikbare voorraden consump tiesuiker te beperkt zyn omverstrek king van het geheele suikerrantsoen tot den nieuwen oogst te verzekeren, staat het Rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd voor de noodzakelijkheid om maatregelen te beramen, die in het suikertekort zullen voorzien op de voor de bevol king minst gevoelige wijze. Het zal daarom een beperking van het ver bruik aan consumptiesuiker verschui ven tot het einde van het loopende oogstjaar. Het ligt in de bedoeling dan, dus in den herfst van 1943, gedurende 1 vierweeksche periode geen suiker te verstrekken. De bevolking kan zich derhalve reeds nu op de komende leemte in de suikorvoorziening in stellen en haar verbruik van het suikerrantsoen in de daaraan vooraf gaande maanden, die zich uitstrekken over 7 a 8 vier-wekelyksche distri butieperioden, zoo regelen, dat 1 rant soen suiker gespaard wordt ter over brugging van de periode, waarin zy het zonder verstrekking van suiker moeten stellen. Het ligt in de bedoeling, indien de suikeropbrengst van den komenden oogst dit mogelijk maakt, de bezui nigde hoeveelheid te zijner tijd als nog tor beschikking te stellon. Lossing en belading wagons. Op Eersten Paaschdag heeft by de Nederlandsche Spoorwegen geen los sing en belading van wagons plaats. Over dien dag is ook geen staangeld verschuldigd. Op Tweeden Paaschdag behooren de aangekomen wagons wel te wor den gelost en de te verzenden wagons te worden beladen. Naar wy vernemen zullen er in den loop van dit jaar twaalf nieuwe kampen voor den Nederlandschen Ar beidsdienst worden gesticht, waarmee het totale aantal kampen, dat thans 60 bedraagt, dan tot 72 zal zyn ge stegen. Voor de lichting, die op 1 Juli a.s. moet opkomen, zyn ongeveer 11100 jonge mannen aangewezen. De Hannoversche Zeitung pu bliceert een artikel van de hand van Heinz Bongartz, een bekend Duitsch marine-specialist. Bongartz schrijft hierin onder meer, dat Engeland bij het uitbreken van den oorlog in het Westen 471 Nederlandsche schepen met eon totale tonnage van 216.000 brt. in beslag genomen heeft. Op deze schepen zouden ongeveer achtduizend Nederlandsche zeelieden varen. ONZE YET VOORZIENING. Door den zachten winter staat de koolzaadplant er goed voor en de verwachting op een goeden oogst is dan ook alleszins gerechtvaardigd. In totaal is thans een groote opper vlakte van het totale bouwland in Nederland met dit oliehoudend gewas beplant en wanneer men weet, dat van 1 H.A. voldoende olie kan komen om er 1000 Kg. margarine van te bereiden, dan kan men nagaan, dat indien men de uit de molk ver kregen boter in de berekening op neemt de vetvoorziening in het komende jaar verzekerd is en het rantsoen niet verlaagd zal behoeven te worden. Aldus ir. G. Veenstra, de inspecteur van den landbouw, ,ran den landbouw, met wien een verslag gever van het A.N.P. dezer dagen een onderhoud had. Van de oliehoudende gewassen, zoo vertelde ir. Veenstra verder nog, leenen zich na het koolzaad met 42 pet. vet, het beste voor aanplant in ons land het raapzaad, het blauw- maanzaad en het boterzaad. Met de sojaboon, die veel in den Balkan wordt gekweekt, worden hier nog proeven genomen en men zoekt naar een ras, dat voldoende bedryfszeker is en daarby een bevredigend rende- mont geeft. Of de sojaboon hier ech ter by de landbouwers ingang zal vinden, is de vraag, want de vetop- brengst is in vergelijking met het koolzaad zeer laag, n.l. 16 tot 18 pet. Hetzelfde geldt voor de zonnebloem, die gemiddeld niet moer dan 25 pet, vet kan opleveren. De olie die zich in het koolzaad bevindt, wordt hieruit door persing verwijderd en hetgeen everblijft wordt tot z.g. raapkoeken verwerkt. Deze raapkoeken bevatten nog 9 pet. vet. alsmede 32 pet. eiwit en vormen een uitstekend krachtvoeder voor ons melkvee. Dezen keer zal door de dis tributieorganen misschien nog een hoeveelheid van dit krachtvoer ver strekt kunnen worden, wat weer tot gevolg zal hebben, dat de melkpro ductie zal sty'gen, waardoor automa tisch ook de boterproductie zal toe nemen. Ook dit draagt er toe by, dat het er met de vetvoorziening voor 't eerstvolgende jaar naar omstandig heden niet al te slecht uitziet. Eenig optimisme is dus wel op zyn plaats,, zoo besloot ir. Veenstra en den boeren vooral komt voor hun medewerking zeker een pluimpje toe. f 700.000 aan boeten opgelegd. In de eerste drie maanden van 1943 werden bij de Inspectie te Den Bosch niet minder dan 6298 zaken aanhangig gemaakt, waarbij aan boe ten byna f 700.000 werd opgelegd. In ruim 700 gevallen werden de in beslag genomen goederen verbeurd verklaard, die een waarde van onge- f 50.000 vertegenwoordigden. In een geval werd sluiting van een zaak en stillegging van de bedrijfsmiddelen gelast voor den tijd van een jaar. Contributie Landstand. In verband met het feit, dat er in de pers onjuiste of onvolledige be richten over de Landstandsbydrage- heffing gecirculeerd hebben, plaatsen wij het onderstaande: Alle tot den Nederlandschen Land stand behoorende natuurlijke perso nen en rechtspersonen, die bedrijfs- hoofd zyn met 'betrekking tot het gebruik van Cultuurgrond of visch- water, zyn krachtens de door de Secretarissen-Generaal van de Depar tementen van Landbouw en Vissche- ry en van Justitie goedgekeurde verordening van den Boerenleider, ten behoeve van den Nederlandschen Landstand over 1942 een bijdrage verschuldigd, welke berekend wordt overeenkomstig de door deze op de inventarisatieformulieren 1942 ver strekte en onderteekende gegevens. De bijdragen zyn als volgt geregeld: A. f 1.— per h.a. voor cultuur grond, beteeld met akkerbouwgewas sen (met inbegrip van kunstweideen braakland) en voor blijvend grasland (met inbegrip van uiterwaarden en blijvend grasland in den boomgaard. B f 10.— per h a. voor cultuur grond, beteeld met: warmoezery ge wassen en vroege aardappelen in den vollen grond (met inbegrip van deze gewassen in den boomgaard); kleinfruit in den vollen grond (met inbegrip van deze gewas sen in den boomgaard) en voor pit- en steenvruchten in den vollen grond ongeacht de onderteelt in den boom gaard. C. f 20.— per h.a. voor cultuur grond, beteelt met warmoezerygewas- sen en fruit onder glas; bloembollen; bloem- en boomkweekerygewassen. Ten aanzien vau het gebruik van vischwater bedraagt de bijdrage f 5 per bedrijfshoofd. De inning der aanslagen geschiedt door de Posterijen. voor de Provincie Limburg Speciale toewijzingen mest- varkens. Alle speciale toewijzingen mest- varkens zijn voorloopig ingetrokken en zullen opnieuw worden onder zocht. Zoolang dit niet is geschiedt, mogen door de houders van speciale toewijzingen geen varkens worden in gelegd. Varkenshouders die in 1942 een speciale toewijzing hebben gehad, behoeven deze niet opnieuw voor 1943 aan te vragen. Zy ontvangen auto matisch bericht of zy voor 1943 al dan niet voor een nieuwe toewijzing in aanmerking komen. Voor degenen, die in 1942 geen speciale toewijzing hebben gehad; doch voldoende afval uit eigen bedryf om een varken tot slachtrijpheid te mesten, bestaat nog tot 1 Mei a.s. gelegenheid om bij hun Bureauhouder een speciale toewijzing aan te vragen. Degenen, die in 1942 een speciale toewijzing hebben gehad, en in 1943 een lioogere toewijzing wenschen, dienen dit ook voor 1 Mei a.s. aan te vragen. Biggenprijzen. Thans is bepaald, dat biggen niet duurder mogen worden verkocht dan f4.— per week; dus biggen van 6 weken mogen niet meer dan f 24— per stuk kosten. Schapenboekje8 en vervoer van schapen. Het is verboden schapen in voor raad te hebben zonder in het bezit te zyn van een schapenboekje, Waarin allo voorradige schapen en lammeren zyn ingeschreven. Rundveehouders die slechts enkele schapen hebben, dienen deze in de rundveeboekjes in te schrijven. Houders van schapen dienen de schapenboekjes bij hun Bureauhouder aan te vragen. Met ingang van 19 Aprilj.l.kunnen by den pl. Bureauhouder geleidebil- jetten voor het vervoer win schapen worden aangevraagd. Schapen ouder dan 6 weken of wegende meer dan 20 Kg- dienen echter van de voorge schreven oormerken te zijn voorzien. De kooper van schapen of lammeren dient by zijn P.B.H. aankoopvergun ning te vragen. Deze geeft hij dan aan den verkooper, die bij zyn P.B.H. de geleidebiljetten aanvraagt. De P.Y.C. voor Limburg. Prov. Yoedgelcommlssaris. Afdorsclien van granen. Bedrijven met meer dan 5 H.A. granen moeten voor 15 Mei a.s. ge heel hebben afgedorschen. Nu het nog tijd is, wyzen wy deze telers, die nog niet geheel hebben af gedorschen, nadrukkelijk er op, dat die bedrijven, waar op 15 Mei niet alles is afgedorschen, zonder meer tot in bezitname van de graanoogst zal worden overgegaan. Mislukking koolzaad. Indien koolzaad of raapzaad op klei en zavelgrond mislukt is, kan daar voor evenals voor de mislukte teelt op zand-, löss of veengrond een gelijke oppervlakte extra aardappelen boven 1942 geteeld worden. Voor het omploegen van een mis-, lukt gewas moet echter bjj den Pl. Bureauhouder een vergunning worden aangevraagd. Niet uitgezaaide koolzaad of winterraapzaden. Voor de niet uitgezaaide verplichte koolzaad of winterraapzaad kunnen thans op alle grondsoorten voor V/,x de oppervlakte der niet nagekomen teelt, extra aardappelen bovende teelt aardappelen 1942 verbouwd worden. Op klei- en zavelgronden is deze extra aardappelenteelt ter voldoening aan zyn verplichte koolzaadteelt thans dus ook toegestaan. Mislukte gewassen. Indien een mislukt gewas omge ploegd moet worden vrage men daar toe toestemming aan by den Pl. Bureauhouder teneinde later hierdoor geen moeilijkheden te ondervinden. Spreekuur Grondkamer. De Secretaris van de Grondkamer voor Limburg zal voortaan slechts spreekuur houde te: Roermond, Landbouwhuis iedere Vrydag van 9 tot 12 uur v.m. en van 2 tot 5 uur n.m. iedere Zaterdag van 9 tot 12.30 uur v.m

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4