PEEL MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Met Christus verrijzen BUITENLAND TWEE ONVERZOENLIJKE VIJANDEN. Provinciaal Nieuws. ZONDAGSDIENST. Dr. E. F. HOYNG BEKENDMAKING. De P.T.T.-dienst LUXOR-THEATER „Tosca" 64e Jaargang No 12 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 24 April 1943 Advertenties 12 et. per 3 mm Vraag en aanbod 10 et. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 et. por 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct buiten Venray 80 ct per kwartaal. Gloria, het is Paschen! „Ressurexit sicut dixit" „Hij is verrezen, zooals Hij voor zegd heeft". Dat is het groote feit, dat de loop van 2000 jaar wereldgeschiedenis be slissend heeft beinvloed. Rijken zijn sedertdien gegrondvest en weer ineengestort; de beteekenis van de verrijzenis van Christus is steeds groot er geworden en omspant den aardbol. Geen rijk van aardsche macht en glorie, maar een rijk van groote innerlijke beteekenis en be slissend voor het leven en het geluk van millioenen over geheel de aarde. In tijden als de onze, waarbij de menschelijke machtsmiddelen schij nen te heersclien over de geestelijke machtsmiddelen, zijn zwakke naturen wel geneigd het hoofd te laten han gen en te twijfelen aan den -uitein delijken triomf van Christus' leer, doch Christus' woord is daar om allen twijfel weg te nemen. De wereld worstelt thans om een nieuwe orde, een betere toekomst. Het duurt reeds bijna vier jaar en het kan nog jaren duren, doch wat beteekenen een tiental jaren voor do wereldgeschiedenis? Na deze geweldige omkeering van machtsverhoudingen komt er wellicht een tijdvak van eeuwenlange rust, waarin de menschheid gelegenheid krijgt haar vroegere tekortkomingen in te zien en ze te vermijden, ^ele- heid ook om onbedreigd te arbeiden aan cultuur en welvaart. Zoo is immers de heele menscheid- geschiedenis, een op en neer, een da len en stijgen, maar steeds een ont wikkeling tot betere en rechtvaardiger geziene verhoudingen. Ook aan onze tijd van beproeving komt een einde. Het is slechts onze taak de lampen brandende te houden, Christus' leer en leven voor oogen te houden, die de beste maatstaf vormen voor een gelukkig en vreedzaam leven, ook te midden der woedende worstelingen. Dit zij onze troost: Christus is verrezen Paschen moet ook voor ons een heropstanding zijn, een vernieuwde geest, een blijmoedig hart zonder eigenbaat, zonder ikzucht maar met het vaste besluit samen met den naaste, als mensch in de gemeenschap de lasten van dezen tyd te aanvaar den in vertrouwen op een lichtende toekomst, eerst dan zal Paschen mot recht voor ons een ZALIG PASCHEN zijn. Nu wü een week verder zijn is 't nog niet duidelijk of de troepen der As-mogendheden van plan zijn het gedeelte van Tunis, waarin de hoofd stad en Bizerta gelegen zijn, tot het uiterste te verdedigen. De strijd bleef nog steeds tot voor hoedegevechten beperkt sedert Rom mel zijn laatste groote terugtocht actie volbracht. Alleen aan 't Westfront tegenover de Amerikanen is wat levendiger actie gemeld. Verder is bij dezen strijd nog van belang, dat reeds eentge malen geruchten de ronde deden, dat een sterke Britsche vloot Gibraltar was uitgevaren, want Rommel kan er op aan, dat indien het er om gaat ook dezen laatsten voorpost in Noord Afrika te verlaten, de Angelsaksers er alles op zullen zetten, den over tocht naar Sicilië zooveel mogelijk te belemmeren. Deze oorlog is behalve een land oorlog ook in zeer hooge mate een zee-oorlog en de asmogendheden zul len er nooit in slagen de Middelland- sche Zee te beheerschen, laat staan Afrika, als zij de Britsch-Amerikaan- sche vloot in dat deel niet volkomen de baas zijn. Tot dusverre is dat zeker nog niet het geval en of er niet een groote vloot voor de Middellandsché Zee in aanbouw is, weten wij niet. Voorshands lijkt het er op, of het gaan zal om een sterk verzet in Tunis daarna een nog sterker verzet op Sicilië en de andere Italiaansclie eilanden, want Führer en Duce heb ben zoo pas nog verkondigd: vechten tot Europa en Afrika tegen aanvallen beveiligd zijn. Verder wordt er alleen nog gestre den op een anderen uithoek, n.l. op het andere Zuidelijkste front, dat zich een eind langs de Zwarte Zee tot voorbij Novorossisk naar het Zuiden in den Kaukasus uitstrekt. Opvallend was verder, dat de Britscli Amerikaansche luchtmacht bij haar aanvallen op Zuid-Duitschland (Stutt gart) niet minder dan 55 toestellen verloor in een nacht. Dat wijst ons inziens op een zeer versterkte lucht verdediging. Een ander zet daar tegenover, dat dit echter niet veel beteekent als men weet, dat de Amerikanen tegenwoor dig alleen elke maand 6000 nieuwe vliegtuigen bouwen Die dat beweren, zien de zaak ver keerd door te meenen, dat de lucht oorlog' alleen een kwestie is van het groote aantal toestellen. Men moet niet vergeten, dat elk toestel tegen woordig bemand is met 7 tot 10 man en dat bij een verlies van 55 toestel len circa 400 personen van de lucht macht ten onder gaan. By. 6000 nieuwe vliegtuigen per maand behooren 6000 x 10 opgeleide en uitgekozen mannen, die aan de hoogste eischen moeten voldoen. Die te blijven vinden, is een groo- ter vraagstuk dan het bouwen van vliegtuigen zelf. Het verlies van vlie geniers is aan grenzen gebonden; het bouwen van vliegtuigen in zekeren zin niet. Zoo naderen we Paschen 1943 en daarmee de 45e maand van den oor log. En niemand ziet eenig licht aan den horizon. Sommigen meenen uit de vele reizen van Mgr. Spellman, vanuit Washington naar Rome, Ma drid, Londen en Noord-Afrika, uit de benoeming' van Ciano tot gezant bij het Vaticaan, uit de laatste groote rede van Franco, uit de wijzigingen in het diplomatieke corps van Duits land te mogen opmaken, dat er van weerszijden contact wordt gezocht voor een overeenkomst, doch o.i. is de tyd nog niet rijp voor den vrede. Zoolang de Angelsaksische mogend heden met inbegrip van Stalin, de hoop blijven koesteren, Duitschland te kunnen onderwerpen, zullen zij geen vrede sluiten en er is geen enkel teeken, dat zij die hoop zullen laten varen. Van den anderen kant hebben Hit- Ier en Mussolini nog weer eens uit drukkelijk verklaard, dat zij aan spraak blijven maken op de 'zegging schap over Europa en Afrika, zonder inmenging der andere mogendheden. Beide standpunten zijn vooralsnog volstrekt onverzoenlijk. Alleen wanneer een der beide par tijen tot de erkenning moet komen, dat hunne doeleinden volstrekt niet te verwezenlijken zijn, kunnen de standpunten nader tot elkander ko men. Voorloopig is daar echter nog weinig kans op, misschien, heel mis schien aan het einde van dit jaar. Dr. Goebbels heeft zich aldus uit gedrukt dat Engeland door zijn lucht aanvallen het Duitsche ryk aan den pols heeft, doch dat Duitschland door zijn duikbootwapen de Geallieerden by de keel heeft. Over het eene oordeelt iedereen, ook al omdat het voor iedereen zichtbaar is, over het andere wordt gezwegen en kan men zwijgen, ómdat zijn slachtoffers spoorloos verdwijnen. Al leen de toekomst zal ons daarover in lichten, doch dat het duikbootgevaar een ernstig gevaar is, daarover zijn tientallen uitspraken, ook van Geal lieerde zijde, voorhanden. Het is reeds vrijwel zeker, dat het de invasie van Europa tot een illusie heeft gemaakt, waar alleen nogjde spot mee gedreven wordt. En op den 20en April vierde Adolf Hitler zijn 54en verjaardag. Op den vooravond daarvan hield Dr. Goebbels een rede te Berlijn, waar wy enkele kenmerkende punten uit lichten. Het_ Duitsche volk vierde dezon dag in een bijzonder ernstige houding en stemming. De oorlog heeft zyn tot nu toe hardste stadium bereikt en een" uitweg uit zijn druk of zijn einde is vooreerst nog nergens te bespeuren. Het gaat ditmaal niet om min of meer belangrijke grenswyzingen, doch het gaat om het nationale leven. Het is reeds vaak gezegd, dat de Ffthrer voor alle Duitschers het beeld van het Duitsche volk is. De trekken van hardheid, van vastberadenheid, doch ook van een diep lijden om het volk en in dieperen zin om de mensch heid, die geheel tegen zijn wil en zijn bedoelingen zooveel bitters en zwaars moet doorstaan, zyn onmiskenbaar geworden. Hij zelf staat, volgens zyn wil, vol komen achter zijn werk, dat op het punt staat voltooid te worden. Juist door deze zeer bescheiden le vens- on -werkwijze is de Führer des te nader tot hot Duitsche volk ge komen, dat hem eerst thans, uit de diepte van zijn hart, heeft leeren liefhebben. Als volk van 90 millioen legt Duitschland aan den vooravond van zijn 54en verjaardag opnieuw getui genis af van zijn geloof in hem, en in de groote Duitsche overwinning. En tot besluit: Trouw en onwankelbaar als steeds willen wij hem volgen, waarheen hij ons leidt, En ondertussclien mogen wij aan nemen, dat geweldige voorbereidin gen getroffen worden over de beslis sing op het beslissende front, dat tegen Stalin af te dwingen. Aan het Oostfront werden in den' tijd van 16 tot 19 April, dus in drio dagen, 178 Sovjetvliegtuigen neerge schoten. Van 19 op 20 April vlogen 8 vijandelijke bommenwerpers via Ne derland naar N.W. Duitschland. Vyf machines werden neergehaald. De Noorsche premier Quisling had in het hoofdkwartier van den Führer een vrij langdurig onderhoud met Hitier. Uit deze besprekingen bleek de vastberadenheid om schouder aan schouder te staan in den strijd voor het behoud van Europa. In antwoord op een desbetref fende vraag werd in de Wilhelm- strasse verklaard, dat er nog geen beslissing bekend is van het inter nationale Roode Kruis te Genèvevan een commisie naar het massagraf van Katyn. Naar men verneemt, duren de onderhandelingen daarover nog voort. In Italië wordt met ingang van 30 April de verkoop van bier stop gezet: alle graan wordt uitsluitend in dienst van de voedselvoorziening gesteld. VENRAY, 24 April 1943 ZONDAG 25 APRIL Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot Patersstraat 22 Telefoon 432 De Burgemeester der gemeente Venray, waarnemend de taak van Bur gemeester en Wethouders dier ge meente, brengt ingevolge artikel 41 van het Reglement op de waterlos singen in Limburg, ter openbare ken nis, dat door: M. A. Jansen, wonende te Venray Merselo M 129, vergunning is aange- Nederlandsche vrijwilligers strijden in het Oosten. (SS P.K. Cantzler-O-H-P s) vraagd tot het hebben van oen be tonnen duiker in de waterlossing ge naamd „Zytak van de Dalland" voor komende op legger A der waterlos- singen dezer gemeonto op een afstand van 15 meter van de scheiding dor oeverperceelen kadastraal bokond ge meente Venray Sectie B 2519 en B 2520 (stroomafwaarts gemeten langs de waterlossing). De zitting tot het houden van in formation de commodo et incommodo, waarby aan belanghebbenden gelegen heid wordt gegeven tot het inbren gen van bezwaren, zal worden ge houden ten gemeentehuize op Vrijdag' 11 Mei 1943 des voormiddags 11 uur. Venray, 19 April 1943. De Burgemeester voornoemd, A. II. M. JANSSEN De Secretaris, VAN HAAREN. zal op den Tweeden Paasehdag ge heel als op Zondagen worden uitge voerd. De bekende opera van Puccini Tosca is door de Italianen verfilmd. Het dra matische gegeven van deze opera is als scenario gebruikt, zoodat men overigens geheel vrij was alle moge lijkheden van de film toe te passen. Daardoor brengt de film vele scènes in beeld, die in de opera slechts vluchtig verhaald of aangeduid wor den. De film is een waar meesterwerk geworden, dat imposante massa-regie afwisselt met prachtig individueel spel, waarbij vooral de doortrapto wreedheid van den politieprefect Scaipia meesterlijk vertolkt wordt door den bekende acteur Michel Simon. Het verhaal, dat een maximum aan spanning en dramatische tooneelen biedt is in deze film door de spelers, zoodanig levensecht weetgegeven, dat men diep onder den indruk komt. De prachtige architectuur en het interieur werken mede om deze film tot een bijna volmaakt geheel te vor men. De prachtige muziek van Puccini vormt in deze film weliswaar niet zoo'n voornaam element als in do eigenlijke opera, doch zy is op voor treffelijke wijze aangewend ont dra matische offecten te versterken. Mot de verfilming van Tosca bewees de Italiaansclie filmindustrie nogmaals haar kunnen. Deze film is een gebeurtenis, men mag haar beslist niet missen. Zy draait Maandag en Dinsdag in Luxor. Zaterdag en Zondag k^u men zich uitstekend amuseeren met de kluch tige belevenissen van Robert en Ber tram, een film waarbij men z'n zor gen nog 'ns vergeet door de frissclie humor en de daverende vroolykheid van deze lustige vagebonden. Amf. De handel in jong vee en stie ren is thans weer toegestaan. De

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1