400.000 kinderen Volgens het offieieele Kngclsehe nieuwsagentschap Reuter heeft de Washington verblijf houdende Pool- scho bisschop Jozef Catwina ver klaard, dat van het millioen kinde ren, dat in de jaren 193b 1940 uit Polen naar de Sovjet-Unie werd ontvoerd, er 400.000 zijn omgekomen door honger en koude. Dit is een dier berichten, waarbij den beschaafden Nederlander het hart wordt samengeknepen door een ijzig kille hand, waarbij de hand van den journalist oen oogenblik weigerde voort to glijden over het gladde pa pier, waarby de stem van den om roeper oven dreigde te aarzolen voor de microfoon, waarbij de hand van den telegrafist, die dit bericht de wereld inzond, een oogenblik in de lucht bleef zweven, want men heeft tijd noodig om dit te verwerken. 400.000 Kindoren stierven van hon- gor en koude, ver weg van ouders en van huis en haard, ergens in de eindelooze steppen van het Eurazia- tischo continent. Men kan zich geen beeld vormen van hun lijden, het ligt buiten ons bevattingsvermogen. Hot is sedert het uitbreken van het groote conflict tusschen Europa en do Sovjet-Unio aan geallieerde zijde gewoonte geworden om de verschrik kelijke offers aan blood, welke do bolsjewistische revolutie heeft ge- eischt voor te stellen als oen soort van tol, die elke, op revolutionnaire wijze zich een weg banende wereld beschouwing nu eenmaal zou vragen. Het smoesje mag dan niet slecht go- vonden zijn, maar wanneer 25 jaar na do bolsjewistische revolutie 400 duizend onschuldige kinderen vaneen overwonnen volk in de Sovjet-Unie omkomen van honger en koude, dan trachte men niet langer de beschaaf- do wereld gerust te stellen met hot sprookje „dat het bolsjewisme in deze kwart-eeuw zooveel humaner is ge worden". Zékere Nederlanders, die dergelijke verzinsels rondvertellen op gezag van de Anglo-Amerikaansche propaganda, kan men in het licht van dit feit dan ook niet anders dan als misdadigers beschouwen. De klacht uit deze 400.000 bloede- looze kindermonden welke do we reld via het Britsche Reuterbureau vernam heeft in de oogen van elk beschaafd mensch wat ook verder zjjn persoonlijke overtuiging moge zijn het bolsjewisme geteekend. De beteekenis van de mededeelingen van den Poolschen bisschop reikon echter verder dan den dood van 400 duizend kindoren. Uit zijn verklaring valt af te leiden, dat 600.000 kinderen de verschrikkingen van deze ontvoe ring hebben overleefd. Men stelle zich voor, hoe deze 600.000 kinderen, die op jeugdigen, ontvankeljjken leeftijd zulk een episode hobben beleefd, zul len opgroeien. In deze kleinen is alle maar dan ook alle begrip voor bur gerlijke en geestelijke waarden voor goed vernietigd. Zij zullen alleen nog vechten voor hun eten en drinken en zoo zullen zij opgroeien tot de „beest- mocschen", waaraan het bolsjewis me zijn ontzaglijke, verwoestende kracht ontleent. Dit moge de Nederlander bedenken die vandaag den dag meent het recht te hebben tot beklag omdat de Eu- ropeesche strijd tegen het bolsjewisme hem beperkingen oplegt en offers van hem eischt. Hij denke aan zijn gezin, dat verheugd op zijn thuiskomst wacht, dat zijn schoonste belooning vormt voor den onder deze oorlogs omstandigheden dikwijls zoo zwaren arbeid. En hoe zou dit alles zijn, als hier de roode commissarissen een maal den scepter zwaaiden. En als hij meent, dat zooiets in ons land onmo gelijk zou zijn, vertrouwend op de N ederlandsche emigrantenregeoring te Londen en op Engelsche en Ame- rikaansche hulp, dan herinnere hij zich, hoe weinig de Poolsche emi- grantenrogeering haar protesten heb ben gebaat te Londen en te "Washing ton tegen de bolsjewistische territo riale oischen en tegen het wegvoeren van anderhalf millioon Polen, die volgens de berichten zouden zijn om- gekomen in de Siberische gevangen kampen. De pers gaf Europa een raad om zich voor de toekomst meer op de Sovjet-Unie te oriënteeren De klacht der vierhonderdduizend Poolsche kinderen is de vreeselijkste welke de wereldgeschiedenis ooit vernomen heeft. Zij rechtvaardigt den strijd der Nederlandsehe vrijwil ligers aan het Oostfront. Een ieder kan met zijn eigen geweten te rade gaan, of deze kinderen, die ellendig omkwamen in de üzige, Russische steppe, misschien ook hèm aanklagen. (O.D.) Distributie brandstoffen. De bonnon „09 BV" en „10 BV" der DV-kaart, de bonnen KF 01 tot en met KF 06 der kookkaart DZ en de bonnen „één eenheid twaalfde periode", zijn slechts geldig tot en met 14 April; do geldigheidsduur wordt dus mot 16 dagen terugge bracht. Eveneens wordt de geldig heidsduur van de toewijzingen welke zijn uitgereikt aan grootverbruikers in de groepen B, (1 en D terugge bracht tot en met 14 April, ook al staat op deze toewijzingen vermeld, dat zü tot een na 14 April gelegen datum geldig zijn. Alle betrokken verbruikers dienen daarom de nog in hun bozit zijnde of nog'voor dien datum te ontvangen bonnen of toe wijzingen voor 15 April aan hnn le verancier af te geven. De leverancier is in dat geval verplicht hierop even tueel ook na 14 April te leveren. Regeliug loouen eu arbeidsvoor waarden in land- en tuinbouw. In de Ned. Staatscourant van 1 dezer is een beschikking opgenomen van den gemachtigdo voor den Arbeid be treflende de regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in den land- en tuinbouw. De voornaamste wijzigingen betreffende bepalingen inzake vergoeding van loonderving wegens ziekto en ongeval en wegens onwerkbaar woer. Voorts is een be langrijke wjjziging gebracht in de loonsbepalingen. Voor de seizoen- en losse arbeiders is thans weer een uurloon vastgesteld, in tegenstelling tot de regeling van 1 Sept. 1942, die vrijwel uitsluitend week- en dagloo non kende. Een zeer belangrijke nieuwe bepa ling is tenslotte art. 6 van do nieuwe regeling, volgens 't welk de werkge ver verplicht is bij beëindiging van 't dienstverband, indien de ten aan- zion daarvan geldende bepalingen in acht genomen zjjn, aan den arbeidor in acht gonomon zijn, aan den arbei dor een ontslagbewjjs uit te reiken. In dit ontslagbewijs moeten worden vermeld de naam van den werkgever, naam en adres van den arbeider, de duur van het afgeloopen dienstver band. alsmode het loon waartegen de arbeider in dienst is geweest. Het is aan iederen werkgever in den land bouw Verboden een arbeider tewerk te stellen, die niet oen ontslagbewijs kan toonen, waaruit blijkt, dat hij zijn vorige dienstbetrekking op re gelmatige wijze heeft verlaten. Op dit verbod bestaat slechts één uit zondering, n.l. voor het geval de ar. beider door het gewestelijk arbeids bureau aan den boer wordt toege- wezon. Langs dozen weg wil men bereiken, dat het veelvuldige wisselen van werkgever door het weglokken van werknemers tot eon eind komt. Op de naleving van deze bepalingen zal dan ook streng toezicht worden uitgeoefend. Geeft uw distributiebescheiden niet uit handen Een laatsten tijd zijn herhaaldelijk bü politie en distributiediensten klach ten binnengekomen over zoogenaam de ophaaldiensten. Dit zijn zuiver particuliere instellingen, die zich bezig houden met het afhalen bij de plaat selijke distributiediensten van de bon kaarten voor voedingsmiddelen en andere distributiebescheiden. Wanneer men hiervan gebruik maakt, doet men dit geheel op eigen risico, zoo wordt van bevoegde zijde gewaarschuwd, want deze diensten dragen geen offi cieel karakter en staan in geenerlei verband met do plaatselijke distributie- diensten zelf. Er kan in dit verband niet genoeg de nadruk op worden gelegd, dat men zijn stamkaart en andere bescheiden zoo min mogelijk uit handen moot geven. Indien men door omstandig heden zelf niet in staat is, bescheiden af te halen, dient men nauwlettend toe te zien, aan wien men zijn be scheiden toevertrouwt, want men draagt zolf hot volledige risico. Wan neer distributiebseheiden door kwado trouw of slordigheid van den ophaal dienst niet in hot bezit komen van de rechthebbenden, zullen dezen liot daarom voor korten of langen tijd zonder bescheiden moeten stellen. Tenslotte wordt er nogmaals do aandacht op gevestigd, dat hij, die zijn distributiebescheiden niet zorgvuldig beheert, strafbaar is. Dit geldt dus zoowel voor het geval, dat iemand zelf zijn bonnen verliest, als voor 't geval, dat hij deze uit handen geeft aan iemand, die er op zijn beurt ook slordig mee omgaat. In dit laatste geval zijn dus beide personen straf baar. Vervoer- eu handelsverbod voor rundvee. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd heeft inde pers reeds gewezen op de prijzen voor gebruiksvee, welke tot een abnorma le hoogte zijn gestegen. Het Rijks bureau deelt mede, dat thans ingrij pende maatregelen moeten worden genomen, teneinde de rundveeprijzen tot een redelijk niveau terug te bren gen. Daartoe is met ingang van Donderdag 8 April 1943 het vervoeren afleveren en ontvangen van rundvee niet meer mogelijk zijn, daar met in gang van dien datum geen vervoer- bewijzen meer zullen worden afge geven. Alle „Vry'e" rundveemarkten, alsmede de handel van bedrijf tot be drijf worden daarmede dus stilgelegd. Een uitzondering zal slechts gemaakt worden voor rundvee, dat geleverd wordt op een slachtveemarkt of een le"eringsplaats, voor zoover een geldig geleidebiljot is afgegeven. De aanvoer van nuchtere kalveren naar de hier toe aangewezen bedrijven, alsmede de levering van gebruiksvee, dat op aan schrijven van den Provincialen Voed- selcommissaris en ter vervulling van den veeleveringsplicht -op de vastge stelde plaatsen wordt aangevoerd, kan dus ook normaal doorgaan. Alle reeds afgegeven geleidebiljet- ten voor het vervoer van rundvee na 7 April naar andere plaatsen dan de slachtveemarkten of leveringsplaatsen zijn niet geldig en dienen wederom bij den plaatselijken bureauhoudor te worden ingeleverd. Binnenkort zullen aankoopver-jun- ningsn worden uitgereikt, aan de hiervoor in aanmerking komende vee houders. Slechts bij overlegging van deze aankoopvergunning zal alsdan het koopcn en verkoopen van rundvee worden toegestaan, waaromtrent nog nadere mededeelingen voor belang hebbenden zullen volgen. Voorlichting rattenbestrijding. Bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen is thans een afdeoling opgericht, die zich in het bijzonder zal bezig houden met de bestrijding van do knaagdieren. Voor al de voorlichting inzake de ratten bestrijding, zoo deolde de leider van deze afcleeling dr. Caudri aan het A.N.P. tijdens oen onderhoud mede, zal hierbii op den voorgrond staan. De rattenbestrijding behoort steeds uit twee gedeelten te bestaan, name lijk de indirecte bestrijding door maat regelen, die de kansen op het binnen dringen van ratten verkleinen, en de directe bestrijding door het dooden der dieren. Bü het uitvoeren van de bestrijding met rattenvergiften in of bjj woon huizen gebruikt men bfj voorkeur praeparaten, waarin de zeeajuin is verwerkt, omdat deze alleen voor knaagdieren giftig zijn en practisch ongevaarlijk voor den mensch en voor huisdieren. De Plantenziektenkundige Dienst verstrekt op aanvraag, de adressen, waar deze gifstoffen ver krijgbaar zijn. Ter bestrijding van ratten kan men ook gebruik maken van een bacteriecultuur, d.i. oon vloei stof, waarin zich bacteriën bevinden, die een ziekte onder de ratten ver oorzaken. Deze bacterie-cultures wor den geleverd door de Rijksserum- inrichting en voor de toepassing kan men zich wenden tot de Nederland sehe Ratin Maatschappij te Den Haag. In speciale gevallen, b.v. by ratten- holen in walkanten, kunnen tenslotte nog gasvormige rattenvergiften wor den gebruikt, tot welk doel gaspatro nen in den handel zijn gebracht. Om het onderzoek van onze afdee ling te vorgemakkolyken, aldus dr. ■Caudri, is het wensehelijk, dat men mot geregelde tussehenpoozen gedoode ratten naar ons laboratorium opzendT.' Wij kunnen dan namelijk de ontwik keling van de dieren het gehoole jaar door volgen en aan de band daarvan de juiste bestrydingsmethodo aan geven. f De bestrijding van de runderhorzel Het voorjaar is de tyd van de be strijding van de runderhorzel. De be strijdingsmogelijkheden zyn dan het grootst. Bovendien verplicht de wet gever in het Runderhorzelbesluit 1942 eiken veehouder om jaarlijks de lar ven de runderhorzelvliegen, welke by zijn vee voorkomen, te dooden, vóór dat hij zijn vee in de weide brengt. Het grootendeels ontbreken van zal ven en dergelijke preparaten, welke een doodende werking op de in de runderhuid voorkomende larve hebben maakt thans de bestrijding niet een voudig. Mes en pincet moeten te baat genomen worden, doch het han- teeren hiervan is niet ieders werk. De Veeartsenijkundige Dienst biedt evenwel ook hier met raad eu daad hulp. Zoo zyn reeds voorlichtende artikelen voor de betrokkenen in de landbouwbladen verschenen, terwijl in de komende weken ook door de radio het belang van deze bestryding zal worden uiteengezet en op welke wyze die bestrijding moet worden ge organiseerd. Over dit onderwerp spreekt op Dinsdag 13 April te 12.30 uur, in een uitzending van de Direc tie van den Landbouw, de inspecteur van den Veeartsenykundigen Dienst in Algemeenen dienst, de heer H. Venema, terwijl binnenkort nog een reportage van de bestrijding op een bedrijf zal volgen. Deze aandacht van de Overheid voor dit werk mag ver heugend worden genoemd, want een goede veeziekten bestrijding is een volksbelang in normale ty den en in het bijzonder onder de huidige om standigheden. Yier belijdenissen van een politiek penseel. Winston Churchill schildert het Bolsjewisme van 1920-1942. Churchill in een radio-toespraak op 30 Maart 1940. „De Sovjetregering openbaarde met haar overval op de heldhaftige Fin nen aan de gehele wereld de verwoes tingen, die het Bolsjewisme in het wezen van élke natie, welke het slachtoffer van deze dodelijke geeste lijke en morele ziekte geworden is, aanricht.... Finland houdt zich prach tig, ja, zelfs groots... De DIENST, die FINLAND AAN DE MENSHEID BE WIJST, IS REUSACHTIG." Churchill voor het Lagerhuis op 12 November 1942. „Ik heb een diep vertrouwen inde wijsheid van Stalin en de goede wil van dezen merkwaardigen man. Myn hart heeft met Sovjet-Rusland ge bloed en ik voel, wat U allen ook gevoeld zult hebben, de vurige wil, tesamen met Sovjet-Rusland te lijden en een deel van zijn last te dragen."

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4